BINNENLAND. Vestigen de aandacht der ingezetenen op de navolgende bepalingen der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134): Artikel 1. „De besmettelijke ziekten, waarop deze wet van toepassing is, zijna. Aziatische cholera; b. typhus en febris typhoïdea; c. pokken (variolae en varioluides); d% roodvonk; e. diphtheritismazelen." „Een algemecue maatregel van inwendig bestuur kan deze wet geheel of gedeeltelijk ook op andere ziekten voor een bepaalden tijd in aantewijzen gemeenten, in deelen van het Rijk of het geheele Rijk van toepassing verklaren. Die maatregel is niet langer verbindbaar dan gedurende een jaar ra zijne afkondiging, tenzij hij binnen dat tijdperk door de wet bekrachtigd zij." Art. 8. „Het is verboden, lijders aan eene besmettelijke ziekte te vervoeren ofte doen vervoeren, behalve inde ge vallen in deze wet aangewezenzich, daaraan lijdende, naar eene andere plaat9 te begeven; voorwerpen, die in aanraking waren met lijders of overledenen aan eene besmettelijke ziekte of daarvan afkomstig, te vervoerente doen vervoe ren, ten geschenke of in gebruik te geven of te doen geven, te nemen of te doen nemen, tenzij na ontsmetting volgen9 art. 25; door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar vaa besmetting, dat voorzien kon w orden, voor anderen tc doen ontstaan." Art. 10. „Onverminderd de wettelijke verordeningen betreffende de quarantaine, zijn schippers van vaartuigen, waarin zich een lijder aan een der ingevolge art. 1 dezer wet als besmettelijk aangeduide ziekten bevindt, of waarin iemand in de laatste veertien dagen aan eene dier ziekte geleden heeft of gestorven is, gehouden, vóór het binnen varen van eene gemeente, waar zij willen vertoeven of aan" leggen, daarvan kennistegeven aan den Burgemeester. Zij zijn verplicht met hun vaartuig de door hem aantewijzen ligplaats intenemen, en aldaar zonder gemeenschap met den vasten wal te verblijven, totdat ontsmetting overeenkomstig art. 25 heeft plaats gehad." Art. 14. „Bewoners van buizen of vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voorkwam, mogen geen scholen bezoeken dan na verloop van acht dagen nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van eenen geneeskundige, uit die buizen of vaartuigen geweken is." „Het verbod wordt opgeheven, zoodra ontsmetting over eenkomstig art. 25 dezer wet heeft plaats gehad." „Op scholen, uitsluitend bezocht door leerlingen boven de twaalf jaar, is, bij het voorkomen van mazelen en diphtheritis, het bepaalde in de eerste zinsnede van dit artikel niet van toepassing." Art. 15. „Hoofden of bestuurders van de in het vorig artikel genoemde inrichtingen mogen de daarbij vermelde personen, zoolang het verbod duurt, niet tot die inrichtin gen toelaten." Art. 19. „Het hoofd van een gezin, de houder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van ccn in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestuurders van gestichten van weldadigheid, in artt. 1 en 2 der wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad No. 100) vermeld, van gevange nissen, van bedelaars- en krankzinnigen-gestichten geven, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren nadat hun het feit ter kennis is gekomen, me<Jede«lipg aan den Burgemeester." „'Gelijk voorschrift geldt voor de kom mand anten van JortAXAO*n c ./itOtw1 <Wf 71?,viWPL/JS'löPtte lijke ziekte voorkomt, worden onmiddellijk en uiterlijk binnen 24 uren na de aangifte door de zorg van den Burge meester, ten koste der gemeente, voorzien van een van buiten duidelijk zichtbaar kenmerk, zoo noodig van meer dan een, de woorden „besmettelijke ziekte" cn den naam der ziekte vermeldende." „Het kenmerk moet aldaar verblijven tot dat door eene verklariug van eenen geneeskundige is gebleken dat het gevaar van besmetting geweken is." Art. 23. „De Burgemeester, alleen of vergezeld van de door hem daartoe noodig gekeurde en aangewezen personen, is bevoegd de woningen der ingezetenen hun9 ondanks tusscheu zons op- en ondergang binnentctreden, ter uitvoe ring van de bepalingen dezer wet of van de krachtens deze wet uitgevaardigde besluiten." olgens art. 30 wordt de overtreding van artt. 8, 14 en 3 5 gestraft met eene boete van f5 tot V 25 en inet gevan genis van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijktcr- wijl volgens art. 31 de overtreding van artt. 10 en 19, be nevens het wegnemen, verplaatsen, onleesbaar of onzicht baar maken van liet kenmerk in art. 20 vermeld, wordt ge straft met eene boete f 10 tot f 100 en met gevangenis van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk, en de weigering van toelating, in bet geval bij art. 28 omschre ven, met eene boete van f25 tot f75. Amersfoort, den 12. Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. De Burgemeester van Amersfoort, herinnert den Slijters, Koffiehuishouders, Tappers en Kroeghouders hunne verplichting om ten kantore van den Ontvanger der rijks-belastingen alhier de helft van hunnen aanslag over het loopende cn het nog verschuldigde over het vorig dienstjaar ten spoedigste te voldoen, waarna hun in persoon de patentbladen over 1873/74, op vertoon der kwi tantie, ter Secretarie worden afgegeven. Amersfoort, den 10. Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op bet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot bet uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1872/73 deswege aangifte hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 19. Mei aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 ure, en dat de niet-afgehaalde patcntbladcn door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 10. Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, A. O. WIJERS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politic- reglement dezer gemeente BreDgen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene algemeene keuring van de rytuigen der voerlieden en huur koetsiers door den heer Commissaris van politic alhier, bijgestaan door twee deskundigen, op het Zand zal gehou den worden op Maandag, den 26. Mei aanstaande, 's voor middags te 10 uren, cn dat op Maandag, den 9. Juni daar aanvolgende, Js voormiddags te 9 uren, terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van dc rijtuigen, aan voor noemden Commissaris tijdig optègeven, welke op ccrstge- meldcn tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 12. Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. SCHOUW. De Burcemeester en "W lthouders an Amersfoort Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.d. 8 Novem ber 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 101 van het algemeen policie-reglument voor de gemeente Amers foort Doen te weten, dat dc bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer uuderworpen, zal gehouden wor den op Woensdag, den 28. Mei aanstaande cn volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde re glementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 12. Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De SeceretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 16 MEI 1873. Bij Miu. beschikking is bepaald dat de Commies 3e klasse E. J. K. Lith de Jeude zijne functien zal uitoefenen ten Postkan tore te Amersfoort, en de surnumerair P. H. L. Verweij te Nijkerk. Omtrent den met 15 dezer aangevaugeu zomerdienst van den Ned.-Ceutraalspoorweg verwijzen wij onze lezers naar bet hoofd van deze Courant. In de vergadering der liberale kiesvereeni- ging Vooruitgangop 16 Mei 11. in de zaal Amicitia te Amersfoort gehouden, zijn in het Concept-Reglement de navolgende wij zigingen gebracht: Art. 1. Het doel der kiesvereeniging is de verkiezingen der 2e Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Amersfoort, voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict van dien naam, en voor den Gemeenteraad van Amersfoort naar de eischen van den tijd ziin. xèo^r -coer'-utfh NiEnrdsi"£Rv.a.-„(_j wensckt toe te a' eden, meldt zich aan bij een der leden van het bestuur, dat, wanneer het geen bezwaren tegen den persoon heeft, hem als lid aanneemt. Indien er bezwaren be staan, dan worden deze medegedeeld in de eerstvolgende algemeene vergadering, waar in de leden bij ballottage omtrent de aanne ming beslissen. De algemeene vergadering heeft het recht aan een lid zijn lidmaatschap te ontzeggen. Art. 8. Het Bestuur benoemd uit zijn midden een Voorzitter, Penningmeester en Secretaris, die allen in Amersfoort moeten woonachtig zijn. Art. 16. Het Bestuur brengt den Candi- daat of de Candidaten der vereeniging ter kennis van het publiek op zoodanige wijze, als de vergadering in elk bijzonder geval zal bepalen, doch steeds zonder onbescheiden heid tegenover andere Candidaten. Art. 17. (Ist® alinea.) De Besluiten van het Bestuur en van de vergadering worden genomen met meerderheid van stemmen. Indien in de vergadering de stemmen staken, heeft het Bestuur eene beslissende stem. In dien ook hier de stemmen staken, beslist de Voorzitter. Met bovenstaande wijzigingen werd het Concept-Reglement met algemeene stemmen goedgekeurd. De eerstvolgende vergadering zal op de zelfde plaats gehouden worden op Vrijdag 23 Mei des voormiddags ten elf ure, en dan tevens een definitief Bestuur gekozen en waarschijnlijk een Candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer gesteld worden. De opbrengst van den Nederlandschen Centraal-Spoorweg was in de maand April jl. f53,359,25, tegen f45,611,40 in die maand van 1872. Van 1 Januari tot 30 April 1873 f187,635,125 of f24,556,395 meer dan in 1872. Heden is het gesticht >Bethanië," inrich ting voor verzwakte kinderen, te Zeist geo pend. Dien dag zijn reeds tien kinderen uit Amsterdam, Rotterdam en den Haag, ter verpleging opgenomen. Een groot gedeelte van het Weeshuis, gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van het Zeister bosch, is voor deze stichting zeer ruim en doelmatig inge richt. Het hotel op den Wageningschen berg is reeds voor de helft gereed. Het bevat 3 groote zalen en 25 slaapkamers, allen met een schoon uitzicht op de omgeving. Volgens de Nijkerksche Courant heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eene rijkssubsidie toegezegd teu beboeve der ge meente Bunschoten ad f 5600, in de kosten van verbetering van een weg tusschen de gemeenten Nijkerk en Bunschoten en is alzoo teruggekomen van zijn eerste besluit, waarbij Z. E. geweigerd had uitzicht op sub sidie te geven. De aauleg van dien weg, waarnaar zoo reikhalzend wordt uitgezien en die gewis zoozeer zal bijdragen tot bevor dering van den bloei van beide gemeenten, is thans verzekerd. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen 8 Mei. Hendrika Huurdeman, geb. Mekers, d. 12. Willcmpje Kraaikamp, geb. Broekhuisenz. Anna Margaretha Bouuiergeb. Kampschreurz. 13. Teunisje Schimmelgeb. Wulveud. Ondertrouwd: 8 Mei. Cornelia van Zwol met Anto- nia Blok. Gehuwd: 14 Mei. Johannes van Loo met Petronella Schimmel. Hermnuus van Eedcn met Maria Hendrina Mafia. Paulus Emond met Allegonda van Wijngaarde. Overleden: 7 Mei. Johannes Prins, 33 jr. geb. met Antonia Bernarda Havekotte. 8. Lammert Jan Poor- tier, 15 md. 9. Wilhelmina Polhout, 1 jr. en 8 md. Alida Petronella van Engelen, 24 jr. ongeh. 11. Gerarda Malestein, 36 jr. gch. met Hendrik van Ree. 12. Jannetje van Reuier5 jr. en 4 md. 14. Hendrika de Goede, 9 jr. Catharina Gesina Johanna Sanders, 39 jr. ongeh. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,50 a 14,25. Rogge/7,80 a f 8,10. Boekweit 8,10 a ƒ8,40. Aard appelen ƒ2,a 2,20. Boter 1,10 a 1,20 per kilogr. Eijeren 3 cent p. stuk. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare werkzaam- ontvangen en naar dc^afcfö'finge/vêlrSSnai^n. 0D^erPeI1 In de Tweede Kamer werden de beraadslagingen over de rechterlijke organisatie voortgezet. De voornaamste beslis singen sedert 8 dezer zijn de aanneming van het amende ment Kappeijne, hetwelk 4 rechtbanken van appèl in straf zaken verlangde, alsBosch, Arnhem, Amsterdam en Leeu warden, waarbij 4 hoofdofficieren van justitie, belast met het toezicht op het Openbaai- Ministerie bij de andere recht- bauken. Voorts dc aanneming van het Regceringsvoorstel, dat ten doel had de aanstelling van vier hoofdofficieren van Justitie bij dc Rechtbanken te 's Bosch, Arnhem, Amster dam, Leeuwarden. Nog is aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs om aan den procureur-generaal bij den lloogen Raad het algemeen toezicht te geven op do handhaving der wetten, richtige vervolging der misdrijven enz. Voorts is art. 6 bis der Regeering, waarbij die opdracht voor de provinciën aan de hoofdofficieren is geschied, aan genomen. De tractemcntsbepalingen hoewel eeuige verbetering bc- oogende, getuigen toch nog niet van groote mildheid des Ministers, en wat de HH. Bredius en Lenting ook mochten beproeven daarin te verbeteren, het mocht niet baten. Zoo als de staat A nu is vastgesteld, zou de kantonrechter te Amersfoort een traetcment ontvangen van f1800 en zijn griffier f 500, en volgens staat B bij de Rechtbank tc Amers foort de president f2500, ieder lid f 2000 en de substituut griffier f 1000. De emolumenten der griffiers en van de rechterlijke amb tenaren was de Minister voornemens af te schaffen, omdat anders de griffiers belang hebben bij omslachtige procedure; aan de griffier zou een vaste toelage voor kosten worden toegekend cn de opbrengst der schrijflooncn aan 's Rijks schatkist moeten worden verantwoord. Deze laatste bepa ling is echter, tengevolge van een amendement van de com missie van rapporteurs, vervallen. Aanstaanden Zaterdag zullen de discussiën over dit ont werp worden voortgezet. Zaterdag 11. hebben de afdeelingen zich bezig gehouden met bet onderzoek van de twee laatstelijk aangeboden wets ontwerpen, in verband staande met de expeditie tegen Atjin. Ook is bij de Tweede Kamer ingekomen de Nota der Regeering betrekkelijk de Amstcrdamsche kanaalmaat schappij ten geleide eener geheel nieuwe overeenkomst. Zij zal gedrukt cn de zaak op nieuw in de afdeelingen worden onderzocht. Eergisteren zijn in het Haagsche Bosc^ twee ruiters met elkander in botsing geraakt, waardoor een der paarden viel. Een der rui ters, de Prins van Oranje, is tegen een boom geslingerd, doch bet ongeval bad gelukkig zoo weinig ernstige gevolgen, dat de Prins kort daarop zijn rit kon voortzetten. Prins Frederik beeft eene bijdrage ge schonken voor bet standbeeld van Yan der Werff.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2