Verkiezingen. UIT HET BUITENLAND. Italië. Paus Pius IX heeft in den afge- loopen week zijn 8Dten verjaardag gevierd. Zijne krachten schijnen zeer te verminderen; niemand wordt meer bij hem toegelaten be halve de kardinalen. Frankrijk. Barodet, de candidaat der radicalen, is met 180,000 stemmen te Parijs verkozen. De candidaat der gematigde repu- bliekeinen, de Rémusat, verkreeg 135,000 stemmen. De uitslag wordt als een groote teleurstelling voor Thiers beschouwd. Oostenrijk. De finantieele krisis in Weenen is bijna geëindigd door de tus- schenkomst der Regeering, die de Bankacte tijdelijk buiten werking heeft gesteld. Er is namelijk eene keizerlijke verordening open baar gemaakt, waarbij de Nationale Bank wordt gemachtigd om wissels te discontee- ren en op effecten te beleenen tot zoodanig bedrag als zij goedvindt, zonder gehouden te zijn aan het bij de statuten bepaalde maxi mum voor de uitgifte van bankbiljetten. De Heer Van Vloten heeft der Leidsche Commissie voor het standbeeld in bedenking gegeven om het beeld te vervangen door een bronzen gedenknaald, waarop borstbeeld en naam van Van der Werff, beide Douza's, Jan van Hout en Bronckhorst met een toe passelijk bijschrift prijken. Hij acht de hulde uitsluitend aan V. d. W. toe te brengen, onbillijk. Bovenhet reeds vastgesteld contingent voor het leger in Oost-Indië, zullen dit jaar uit Harderwijk nog naar Java worden uit gezonden: 1700 man infanterie, 200 man van het wapen der artillerie en 100 mineurs en sappeurs waaronder 5 ten honderd onder officieren en 6 ten honderd korporaals. 2 kapiteins en 10 luitenants van het reg. grenadiers en jagers hebben zich voor eene detacheering naar Ned.-Indië verbonden, dank zij de gu nstige voorwaarden, door de Regeering daarvoor gesteld. Van de invaliden op Bronbeek die voor Indië wilden dienst nemen, zijn 12 man goedgekeurd; de overigen konden wegens lichaamsgebreken niet in aan merking komen. Van het garnizoen te Doesburg heeft zich een 5tal officieren voor de aanstaande expe ditie aangemeld. Mej. E. v. d. Veken, te Bronbeek, heeft zich aangeboden om bij de expeditie voor het iRoode Kruis" werkzaam te zijn. Het 77. D. verneemt dat de zich in Ut recht bevindende oud-pauselijke zouaven zich tot den Heer Lauterslager te 's Bosch willen wenden, om aan zijne uitnoodiging tot deelneming aan de expeditie gevolg te geven. Dezer dagen is bericht, dat een afge zant van den sultan van Atchin te Konstan- tinopel is aangekomen, om van de Porte hulp te vragen in zijnen oorlog met Neder land. Volgens eene latere tijding, voorko mende in de te Weenen verschijnende D.Z., zou Seïd Effendi in last hebben niet bijstand tegen ons, maar de bemiddeling of tusschen- komst der Ottomanische Regeering bij de nederlandsche Regeering te verzoeken, ten einde het geschil worde uit den weg ge ruimd. Abdul-Aziz moet in zijn antwoord aan Seïd Effendi zich bereid verklaard heb ben zijne goede diensten bij het kabinet van 'sGravenhage aan te bieden; dit zou zelfs reeds geschied zijn. Blijkens eene door de Regeering ont vangen mededeeling is de telegraafkabel tus- scben Madras en Penang gestoord en alzoo de rechtstreeksche telegrafische gemeenschap met Ned.-Indië voor dat gedeelte van den weg tijdelijk afgebroken. De weg via Rus land en China kan nu voor de verzending van telegrammen naar Singapore en verdere bestemmingen in aanmerking komen. De kosten zijn: naar Singapore f83.25; naar Penang f 93.25; naar Batavia (Weltevreden) f90; de kantoren in Ned.-Indië bewesten Samarang f90.75; beoosten Samarang f 92. Naar Australië f 18.50 boven de gewone prijzen. De Comm. des Konings in Utrecht, beschermheer der liedertafel Aurora, heeft zich het eere-voorzitterschap van het feest comité voor het Xle Ned. Nat. Zangersfeest, d at van 20 tot 23 Juni te Utrecht wordt ge houden, laten welgevallen. De hh. Richard Hol en G. A. Heinze als feestdirecteuren op treden. Den laatsten dag wordt een concert gegeven door het muziekkorps van het gre nadiers-regiment >Kaiser Wilhelm König von Preussen," van de garde uit Dresden. De concessie voor den spoorweg Rot terdam-Houten-Arnhem-Pruisische gren zen, voorloopig verleend aan de hh. Ouwe- lant en Montijn, is overgedragen aan de hh. Otlet„en Wilmart, uit België. De opnemin gen zijn reeds aangevangen; de uitvoering schijnt niet op zich te zullen laten wachten, Het 77. D. meldt dat de Vereen, tot veredeling van het volksvermaak te Utrecht besloten heeft den 17n Juni aanst. een gym nastiek feest te doen houden, in navolging van de buitenlandsche Turnfeesten. In het najaar zal van wege de Vereeniging eene tentoonstelling van bloemen, gekweekt door den werkman, worden gehouden. In het Nederl. gasthuis voor ooglij- ders te Utrecht, zijn in den loop van 1872, aan 1776 personen 18031 consulten, bene vens de noodige geneesmiddelen, gratis ver strekt. Van deze 1776 lijders zijn 446 in het gasthuis opgenomen en te zamen 10977 dagen verpleegd voor een deel kosteloos, het grootste deel echter met te gemoetkoming in de kosten. Den In. Jan. 1872 bedroeg het aantal verpleegden 34, in den loop van het jaar opgenomen 412, maakt 446. Van dezen zijn ontslagen niet verbeterd 12, verbeterd 183. Hersteld 230, zoodat op 1 Jan. 1873 in behandeling bleven 21 lijders. Van de Haagsche kermis zijn draai- of mallemolens en draaiorgels geweerd. Volgens het U.D. is uit de kas van den Londenschen sigarenmakersbond aan de sigarenmakers te Utrecht eene som van f 3600 gezonden. De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. was in de week van 30 April tot 6 Mei jl. f 116,625.68, tegen f 100,203.47 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 14.91, tegen f 13.56 in dat tijdvak v. 1872. Een der conducteurs van den Rhijn- spoorweg, die den trein, welke omstreeks 6 uur van Utrecht naar Rotterdam vertrekt, is Dinsdag jl. niet ver van Gouda, bij het overstappen van den eenen waggon op den anderen, gevallen en onder den trein ge raakt. In een oogenblik was de ongelukkige een lijk. Dr. Sasse waarschuwt in De Huisvrouio tegen het gebruik van Boerhaafsche klontjes, die er zwart of bijna zwart uitzien. Het is hem gebleken, dat die kleur verkregen wordt door toevoeging van zwartsel, of erger nog van het vergiftige kopergroen. Wil men dan Boerhaafsche klontjes gebruiken, dan neme men bruine. Op de Waal bij Tiel had Zondag een treurig ongeluk plaats. Het zeil van een schip sloeg de 22jarige dochter van den schipper over boord. De verschrikte vader sprong terstond in de boot en roeide zijn ge liefde dochter, die door de golven werd me degevoerd, en tot driemalen toe opdook, ach terna. Driemalen kwam hij haar nabij en leefde in de hoop haar te zullen redden, maar telkens ontschoot zij hem, totdat zij einde lijk wegzonk. Haar lijk is nog niet gevonden. Distr. Deventer. De Heer Mr. G. Dum- bar verlangt niet meer voor het lidmaatschap der 2e Kamer in aanmerking te komen. Distr. Winschoten. Candidaat gesteld Dr. Jonckbloet door de kiesvereen. De Grondwette Stadskanaal, en id. te Nieuwe Pekela, en door een gecombineerde vergade ring van kiezers in onderscheidene gemeen ten van het district met 2/3 van de stemmen. De kiesvereeniging Grondwettige Vrijheid en Vooruitgang, te Winschoten, heeft voor het kiesdistrict Appiugadam tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid Dr. R. Westerhoff. Tegen Dr. Jonck bloet werd als bezwaar ingebracht zijn tegenstand tegen de inkomsten-belasting. De afd. Zaandam van het vanti-sehool- verbond" heeft, volgens de Zaanl. Ct., als candidaat tegenover het aftredend lid Miran- dolle gesteld den Heer A. W. Brummel- kamp, te Kampen. De kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Breda heeft bij acclamatie candi daat gesteld den heer N. R. H. Guljé, oud-lid der Kamer. De Kölnische Zeitung eindigt een artikel over Atjin met de volgende beschouwing »Iu het najaar zullen de Hollanders, met versche en vermeerderde strijdkrachten hunnen aanval tegen Atjin hervatten. De bewoners van dit rijk zullen evenwel den tijd, tot aan de hervatting der vijandelijk heden, niet ongebruikt laten voorbijgaan, maar zich zooveel mogelijk trachten te ver sterken. Dat bun goede vrienden de Engel- sche kooplieden te Poelo Penang en Singa pore, voor wie niets zoo ongewenscht zou kunnen gebeuren als de inbezitneming van Atjin door Nederland, eerstgenoemden Staat met alle krijgsmaterialen zullen ondersteu nen, kan men voor zeker houden. Er wordt alzoo een oorlog voorbereid, dien beide par tijen ongetwijfeld met een zelfde, niets ont ziende verbittering zullen voeren. Voor Atjin geldt het zijne tot nu toe bewaarde zelfstandigheid, terwijl de overwinning van dit Rijk voor Nederland een des te grootere politieke noodzakelijkheid is, nu zijn troe pen bij den eersten aanval op de Atjineezen de nederlaag geleden hebben. Dat Holland indezen strijd vroeger of later overwinnaar zal blijven, is waarschijnlijk, bijna zeker; nog zekerder is het evenwel, dat de strijd een zeer verwoede en bloedige zal worden. Bij dit vooruitzicht troost alleen de gedachte, dat misschien juist deze oorlog de grondslag zal zijn tot vestiging, ook in Atjin, van even welingerichte en heilzame toestanden, als thans in het Nederlandsche Gouvernement op Sumatra's Westkust bestaan. Deze oor log kan zelfs de oorzaak worden, dat de bijna even gunstig als Penang eD Singapore gele gene hoofdstad Atjin, onder den Nederland- schen schepter, als mededingster vau ge noemde rijke en machtige handelplaatsen zal optreden." De discussie over de kloosterwet is de aan leiding geweest tot eene demonstratie op groote schaal, waarbij dooden en gekwetsten zijn gevallen. Te Nuilly is dezer dagen op 65-jarigen leeftijd overleden Iturbide, jongste zoon van den voorlaatsten keizer van Mexiko. Krach tens eene overeenkomst met keizer Maximi- liaan, zou de familie Iturbide 5 milioen fr. ge nieten wanneer zij zich verbond in Europa te blijven. Elk der leden ontving 150,000 francs, maar ten gevolge der latere gebeurte nissen, werd het overige gedeelte van die som niet uitbetaald. Ware Maximiliaan kei zer gebleven, dan zon hunne positie geheel veranderd ziju, want het was zijn voornemen, daar hij zelf kinderloos was, een der jongste kleinzonen van keizer Iturbide aan te nemen en tot zijn opvolger te maken. Keizer Itur bide werd in 1822 in zijn land gefusilleerd, nadat hij zich eerst in ballingschap had be geven, maar teruggekeerd was om aan de anarchie een einde te maken, van welken terugkeer hij naief genoeg was geweest het Congres kennis te geven. Prins Iturbide had vroeger zelf eene restauratie. Hij bedronk zich geregeld eiken avond aan bier. De Amerikaanscbe consul zou zorg dragen, dat zijne begrafenis over eenkomstig is met zijne hooge afkomst. Intusschen heeft de krisis reeds zeer nood lottige gevolgen gehad. In geen stad ter we reld is de zucht voor beursspeculatiëen bij alle rangen en standen zoo ingeworteld als in Weenen. De faillissementen waren dan ook zeer talrijk. Dit alles heeft een hoogst ongunstigen invloed op het bezoek der ten toonstelling. Men heeft reeds berekend, dat, tenzij het aantal der dagelijksche bezoekers 3 a 4 maal grooter wofdt, de uitgaven niet door de ontvangsten kunnen worden gedekt.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3