Maandag 11. hield de Afdeeling Amers Zijnde deze verordening non de Gedeputeerde Staten va"_ Utrecht, volgens hun bericht, van den 7. Juni 1873, in a' schrift medegedeeld. En is hiervan af kondiging geschied, waar het behoort, den 12. Junij 1873, des voonuiddags te elf uren. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Genernal in afschrift aan het Kaadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien tot één ure. Amersfoort, den 11 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 13 JUNI 1873. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Amersfoort werd herkozen het aftredend lid Jhr. Mr. J. W. van Loon, met 1149 stemmen. Er waren Dinsdag 10 Juni 2177 stemmen uitgebracht, waarvan 7 bevonden werden van onwaarde te zijnzoodat de volstrekte meerderheid 1086 bedroeg. De Heer Mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller had 759, Lodewijk Mulder 190, J. A. Alberdingk Thijm 68 stemmen op zich vereenigd. Het aantal opgekomen kiezers in de ver schillende gemeenten van het district is als volgt: Amersfoort 307, Ankeveen (zie 's Gravenland), Baam 71, Barneveld 196, Blaricum (zie Eranes), Bunschoten 58, Bus- sum (zie Naarden), Eemnes 46, Ermelo (waarbij Nunspeet) 71, 's Graveland 54, Harderwijk 173, Hilversum 141, Hoevelaken 25, Hoogland 39, Huizen 38, Kortenhoef (zie 's Graveland), Laren 29, Leasden 35, Maarn (zie Woudenberg), Muiden 44, Naar den 89, Nederhorst den Berg 28, Nijkerk 203, Putten 97, Renswoude 24, Scherpen- zeel 48, Soest 45, Stoutenburg (zie Hoeve laken), Veenendaal 74, Weesp 89, Weesper- karspel 65, Woudenberg 56. Tot welke laagheden en platheden som mige lieden zich in den verkiezingsstrijd laten vervoeren, kan het volgende product bewijzen, dat door eene (gelukkig!) onbe kende baud op de aanplakbiljetten ter aan beveling van den Heer van Loon was be vestigd »Weet geachte Burgerschaar, Dat, hoe zij nu ook al zwetsen Die vent een stomling is, Die zij u voor gaan kletsen. En als gij dit niet gelooft, Zie dan slechts in de krant Wat hij al heeft gedaan, Tot bloei van 't Vaderland. Hij is te dom om te spreken, Dit is al lang gebleken, Want hij zegt nooit een woord, Kies daarom zooals behoort!!!" Door de goede zorgen der politie werd dit ergerlijk document spoedig verwijderd. Bij Kon. besluit is Z. M. ordonnauce- offieier de 1ste luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins van den grooten staf, vroe ger geplaatst bij het Reg. Rijd. Artillerie alhier in garnizoen, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië. Ook-vernemen wij dat de Heer A. F. S waan, lste luit. der genie, zijne overplaatsing der waarts verzocht heeft. De ex-commissaris van politie C. A. Bethe is niet gestorven, zooals wij in ons vorig nommer abusivelijk hebben medegedeeld. Wel heeft hij voor den dienst bij het O. I. leger geteekend en is daartoe naar Harder wijk vertrokken. Naar men verneemt, zou het jongste be zoek van den Minister van Oorlog te Amers foort er toe kunnen leiden, dat het koloniaal werfdepot van Harderwijk naar laatstge noemde plaats zal worden overgebracht. Daar zouden namelijk de manschappen, na te Harderwijk gekeurd en uitgerust te zijn, den hun verleenden tjjd tot hun vertrek naar Indië doorbrengen. U. D.) foort van de vereeuiging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland eene verga dering, waarin de HH. Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg en Ds. W. J. Manssen tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring, en de Heer Mr. C. F. A. Knijff als afge vaardigd-plaatvervanger werden benoemd. Daarna werden de verschillende vragen behandeld, die op die algemeene vergadering zullen worden te berde gebracht en opgeno men zijn in no. 14 van de Maandbode der vereeniging. De afdeeling gaf onder ande ren als haren wensch te kennen dat de vraag naar het al of niet wenschelijke van leerplicht vooraf in eene openbare meeting zou worden besproken door iedere afdeeling afzonderlijk. Het overgangs-examen van de leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amersfoort zal plaats hebben 7, 8 en 9 Juli e.k., en het ad- missie-examen 10 en 11 dierzelfde maand. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Amersfoort ter ver vanging van wijleu den Heer Laan zal ge schieden op Dinsdag 8 Juli e.k. en de her stemming, zoo noodig, op 22 Juli d.a.v. De gemeenteraad van Zeist heeft besloten eene geldleening te sluiten groot f 4000, om voor beter drinkwater te zorgen. Op 15 Mei 11. stond voor de correctioneele kamer der arr. rechtbank te Amsterdam te recht de apotheker I. W. Yos uit Weesp, beklaagd le van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. 2e van het vijfmaal als apotheker afleveren van geneesmiddelen zon der recept of gevraagd zonder bepaalde aan duiding van het verlangde geneesmiddel. Die rechtbank heeft dezer dagen den be klaagde op alle punten der aanklacht vrij gesproken Men bericht uit 't Gooi dat de ingezetenen en bezoekers van die streek, hoogstwaar schijnlijk gedurende de zomermaanden weer vergast zullen worden op de muziekuitvoe ringen aan het logement Zandhoeve (Jan Tabak) boven Naarden. Do commissie be ijvert zich weder voor het welslagen van deze terecht zoo algemeen gewaardeerde uitspan ning. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 17. Juni 1873, des namiddags ten één ure. Punt en van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrekkelijk de vernieuwing van den bliksemafleider van den L. Vr. toren. 2. Verzoek van den Heer D. J. Helder man om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid der provinciale Staten. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen 3 Juni. Antonia Mulder, z. 5 Juni. Jo hanna Geertruida van Mccteren, geb. Wolbers, d. Helena Louise Dorothee Wouters, geb. Backhaus, d. 8. Mina van de Loo, geb. van Breda, z. 10. Jannetje van Dorssen, geb. Loozenvort, d. Maria Riksen, geb. van der Pol, z. Pieternella van Neerrijnen, geb. Hartog, z. Jobanna van der Geld, geb. van Es, z. Ondertrouwd 5 Juni. Rijk Polleman met Ilendrika Vermeer ter Burg. Gehuwd: 11 Juni. Tijmen van den Brom met Maria van Veldhuizen. Overleden: 4 Juni. Everdina Broukborst, 67 jr. wed. Jan van Heumcn. 7. Aalbert Meester, 6 md. Adelaide Henriëtte de Pesters, 4 md. 8. Jobanna Elisabeth Ver haar, 34 jr. geh. met Willem Hulst. Frans Hoogeweg, 3 maanden. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,50 a 14,75. Rogge ƒ8,20 a ƒ8,50. Boekweit 8,50 a, ƒ9,Aard appelen ƒ2,30 a 2,50. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. BINNENLAND Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hen drik hebben Maandag te Vlissingen de aldaar in aanleg zijnde kolossale kanaalwerken, die de bewondering van landgenoot en vreemde ling trekken, bezichtigd. Tijdens dit door luchtig ,bezoek is de stoomketel van een bij den straatweg geplaatste locomobile ge sprongen, gelukkig zonder dat iemand daar bij eenig letsel heeft bekomen. De machine is geheel vernield. Op de Zondag gehouden vergadering van het Groot-Oosten der vrijmetselaars orde heeft Prins Frederik op nieuw het grootmeesterschap aanvaard. Prins Hendrik had het verlangen te kennen gegeven voor die betrekking niet in aanmerking te komen. Het besluit van Prins Frederik weerlegt vol doende de beweering der ultramontaansche dagbladen, die zijn terugtreden volstrekt aan andere redenen wilden toeschrijven dan aan die welke de Prins zelf er voor aangaf, na melijk zijn hoogen leeftijd. De gezant van Atjin te Konstantino- pel heeft naar men van daar meldt, bericht -ontvangen dat 60,000 Atjineezen gewapend waren en gereed stonden om zich tegen de Nederlandsche troepen tot het uiterste te verdedigen. De laatste telegraphische berichten uit Ned. Indie zegt de Middelb. Ct. zijn van een geruststellenden aard. Uit verschillende particuliere berichten uit Indië meende men te moeten opmaken dat de Mohammedaausche bevolking onzer bezittingen aan den oorlog met Atjin het karakter van een godsdienst-oorlog toeken de. Halve woorden van sommige regenten op Java deden vermoeden, dat men in den Sultan van Atjin den wreker van het geloof zag, die volgens de voorspellingen der hadjis eenmaal geheel Indië van het juk der com pagnie verlossen zou. De zaak krijgt nu een geheel ander aan zien; de oorlog wordt, zoo te zeggen, geloca- liseerd, en er behoeft geen vrees te bestaan voor een nadeeligen invloed van ongunstige oorlogskansen over den ganschen Archipel, welke voor ons gezag zeer bedenkelijke ge volgen zou kunnen hebben. Z. M. de Koning heeft zijn dank en groote tevredenheid betuigd aan het hoofd comité en de eomité's van het Roode Kruis voor alle inzendingen welke alreeds zijn of nog naar Padang worden gedirigeerd. De vaart door het Suez-kanaal neemt bij voortduring toe. Volgens beriebt uitls- rnaïlia van den 30 April waren er sinds 21 April 29 schepen, te zamen 49,200 ton me tende, het kanaal doorgevaren. De ontvang sten van 21 tot 30 April bedroegen 528,000 fr. Van 1 tot 30 April voeren er 113 schepen door, en de ontvangst beliep in dienzelfden tijd, 2,024,000 fr.hetgeen op de ontvangst van April 1872 een verhooging van 757,634 fr.en op die van April 1871 van 1,374,346 fr. aangeeft. Uit het verslag der Maatsch. tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen blijkt dat in 1S72 de gemiddelde lengte der geëxploiteerde lijnen bedroeg: Noordernet488,209,Zuider- net 479,316, totaal 967,525 kilometer. Aan het einde van 1872 omvatte de exploitatie 988,602 kilom.daarop bevonden zich 141 stations en 20 halten. Het geheele getal ver voerde reizigers bedroeg in 1872 3,172,956, tegen 2,877,276 in 1871de opbrengst daar van was respectievelijk f 2,727,380 en f2,357,658; die van het bagage-vervoer f 84,684 en f 66,407van het vee-vervoer f260,433 en f193,987, van het goederen vervoer f 1,905,479 en f 1,931,964,ofschoon ongeveer 10,000 ton meer verzonden werd. Van wege het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond zal Zondag 15 en Maan dag 16 dezer te Utrecht (zaal van den Heer Wouters, Vreeburg) het »le coöperatief con gresvoor Nederland" worden gehouden. Vol gens de agenda zullen 15 punten behandeld worden en daaronderhet nut der con- sumtievereenigingende consumtievereeni- ging voor groote stedenvoorts eenige vra gen omtrent de oprichting, inrichting, be heer, vereeniging, vereenvoudiging vau consumtievereen igingen; de oprichting en bevordering van coöperatieve vereeniging, en eindelijkde coöperatieve voorschotban ken of kredietvereenigingen van Schulze- Delitsch. Aan de behandeling van dit laat ste punt hoopt men de laatste zitting ge heel te kunnen wijden. De zittingen zijn verdeeld als volgtZon dag 15 Juni, te ÏO1/» uur, ontvangst der af gevaardigden, inzage hunner geloofsbrieven le zitting van 113, tweede zitting van 58 uren; Maandag 16 Juni, 3e zitting van 9—1 uren; 4e zitting van 2—5 uren.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2