Ingezetenen Tindriikkclijk opmerkzaam gemaakt op de ge varen waaraan men zich blootstelt dusdanige projectielen te behouden. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevon den worden zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij den ollicicr belast met het materieel, tegen het daarvoor vastge steld viiidiiigsluon intelevercn. Amersfoort, den 1G. Juni 1S73. De .Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van ge bouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en tor/:jik: van die gehouwen of erven, uiitewiedeu of te doen uitwieden, zoodat de straat op Woensdag, deu 25 Juni aanstaande, des voormiddags te 10 uren, behoorlijk gezui verd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 10. Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCUELTUS. A. G. WIJERS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gevolg gevende aan de aanschrijving van H.H. Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, d.d. 23 Mei 1873 (Provinciaalblad No. 68), Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat van verschil lende zijdeu den Minister van Biuuonlandsche. Zaken do vraag is gedaan, bij wie» de verklaring van ondergane koe pokinenting of doorgestaue kinderpokken, bedoeld in art. 17 der wet van 4 Decern Der 1872 (Staatsblad No. 131), moet berusten, indien de leerling meer dan ééue school be zoekt, en dat daarop door Zijne Excellentie is geantwoord, dat, wanneer de verklaring is afgegeven aan het lloofd van de ccne school, het Hoofd van de andere school op de lijst, door heiu volgens art. 5 van het koninklijk besluit d.d. 28 Februari 1873 (Staatsblad No. 35) te houden, behoort aau- tetcekenen, hij wieu de verklaring berust. Amersfoort, den 16. Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 20 JUNI 1873. Z. M. heeft bij besluit van 14 Juni 1873 no. 21 bij bet regement veld-artillerie be noemd tot majoor de kapitein J. J. O. baron Taets van A merongen van bet reg. rijd. ar tillerie. Bij Kon. besluit van 16 Juni 1873 no. 26 is de kapitein A. C. baron Bentinck van bet reg. artillerie, thans gedetacheerd te Roer mond, benoemd tot Zijner Majesteits adju dant in gewone dienst en in verband daar mede in zijnen rang overgeplaatst bij den grooten staf. De kapitein B. Dntry van Haeften van bet reg. rijd. artillerie, thans in garnizoen te Amersfoort, is in zijne plaats benoemd tot kommandant der 3e batterij, thans te Roer mond gedetacheerd. De luitenant ter zee 2e klasse J. L. M. van Gorkum, thans nonactief, is met ingang van 1 Juli e.k. ter vervanging van den luit. t. zee 2e klasse W. J. II. de Ivanter aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord geplaatst. Naar men ons bericht zal de kiesvereeni- ging Vooruitgang op Dinsdag 24 Juni e.k. des namiddags ten acht uur in bet lokaal Amicitia te Amersfoort eene vergadering houden tot bet stellen van een caudidaat voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten van Utrecht in de plaats van wijlen den Heer Laan. Mocht eene talrijke opkomst, ook van nieuwe leden, de belangstelling in de veree- xiigiug bewijzen. De Commissaris des Koningsin do pro vincie Utrecht beeft nog den Heer Dr. E. D. Pijzelleeraar aau de H. Burgerschool te Amersfoort, benoemd tot lid der commissie belast met bet afnemen der eindexamens aan de leerlingen der rijks hoogere burgerscholen in die provincie, zoodat die commissie thans uit tien leden bestaat met inbegrip van den Voorzitter. Mr. J. H. M. Baron Mollerus van West- kerke, lid der Prov. Staten en Burgemeester vanBaarnen Eemnes is in de plaats van wij len den Heer Mr. J. C. G. G. Laan benoemd tot Commissaris-Thesaurier van den straat weg AmersfoortNaarden. Dinsdag, bij gelegenheid van den veijaar dag van H. M. de Koningin, werd in de Buiten-Sociteit door HIJ. Officieren der d.d. schutterij alhier aan bunnen chef, den maj.- kommandant Jhr. G. K. van den Santbeuvel, een contradiner gegeven. Woensdag (Wa terloo) werden onderofficieren, korporaals en mansckappeu door den majoor-kammandant te Leusden feestelijk onthaald. In bet kamp bij Soesterberg werden ter eere van den jaardag der Koningin eene pa rade gehouden, een diner door de officieren gegeven, do manschappen onthaald en een vuurwerk afgestokeu. De muziek der rijd. art. van Amersfoort luisterde bet feest op. De tijdelijk bij bet leger in Ned. Indië ge detacheerde le luit. J. E. H. baron van Sirtema van Grovestins van den grooten staf, ordonnance officier van Z. M. zal de reis naar Indië met een der stoomschepen van de Messageries Maritiemes in de volgende maand ondernemen. Donderdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik zich naar Soestdijk begeven, ten einde daar eenigen tijd te vertoeven. Naar men verneemt, zullen er in bet art. kamp bij Soesterberg, dat van 4 Aug. tot 24 Sept. zai gehouden worden, weder proeven genomen wordeu met geschut van de nieuw ste vindingen, waaronder ook behooren de gewijzigde mitrailleuses. Bij gelegenheid der jongste verkiezing voor leden der Tweede Kamer kwam te Zeist op bet gemeentebuis een boerenjon gen een open brief brengen vau nagenoeg den volgenden inhoud: »Wel Edele Heeren Van Lijnden en Van Sondaar ik uw brief heb ontvangen waarin gij mij verzoekt op den beer Messchert van Vollenhoven te stemmen en ik u gaarne dat genoegen wil doen, zoo stem ik bij deze op dien heer. (ge kend) HDe jongen gaf dien brief af aan de gemeentebode, zeggendeCom pliment van vader en dit was voor de stem bus." De eenvoudige mau bad ook een exem plaar gekregen van bet aanbevelingsbiljetje van de kiesvereenigiug Nederland en Oranje, te Utrecht, door genoemde heeren namens bet bestuur onderteekend. Ongelukkig was de mau geen kiesgerechtigde De gemeente Leersum verleent aan den spoorweg Rotterdam-Schoonhoven-Arnhem eene subsidie van f3000, te betalen in jaar- lijksche termijnen, elk groot ,f 500, op voor waarden le. dat bet station op geen verde ren afstand dan 1000 meter van af den ge meen tetoren geplaatst, worde2e. dat er da gelijks minstens drie treinen in beide rich tingen aan het station alhier zullen opbou- den; 3e. dat de eerste jaarlijkscbe termijn zal uitbetaald worden binnen twee maanden nadat de weg in exploitatie is, en 4e. dat de toezegging van de subsidie bare verbindende kracht verliest, indien op den len Januari van 1875 geen aanvang is gemaakt met bet leggen van den weg. Naar men verneemt, zullen de vesting werken te Muiden aanmerkelijk uitgebreid eu naar de eiscbeu des tijds verbeterd wor den; de daarvoor benoodigde gronden zijn bereids aangewezen. U. D.) Heden (Vrijdag) staat voor bet Prov. ge- rechtsbof in N.-Holland terecht Jan van Woudenberg, oud 34 jaar, zonder beroer), geboren en laatst verblijf houdende te Hil versum, beschuldigd vau moedwillige brand stichting in een gebouwwaarbij niet te voorzien was dat eenig menscbenleveu kon worden in gevaar gebracht. De besch. beeft in de instructie zijne schuld aan bet hem ten laste gelegde feit be kend. Als verdediger is hem toegevoegd Mr. L. tl. Kiibu Jr., Adv. te Amsterdam. Zondagmiddag werd te Harderwijk ge boeid teruggebracht een deserteur iu bur- gerkleediug, 's avonds een mineur, en Maan dagmiddag weder een, die te Putten aan de veldwacbt trachtte te ontsnappen, achter haald werd en geboeid aan de militaire auto riteiten is overgeleverd. Men zegt, dat van een paar deserteurs bericht is ontvangen, dat zij in Amerika zijn aangeland. Te Barneveld en omstreken is in een tijds verloop van de laatste 14 dagen, zoowel op wei- als bouwlanden alles bijzonder gunstig gaan werken door bet warme weder en alles beeft een ander aanzien gekregen. Op som mige weilanden beeft dan ook bet vee in overvloed te grazen. De aardappelen zijn zoo buitengewoon gegroeid, dat men ze binnen een 14 dagen wel zal kuunen rooien. Vooral de rogge, die bier zeer veel ver bouwd wordt, staat buitengewoon, even als de tabaksvelden. In een onbewaakt oogenblik is een drie jarig meisje te Putten in een mestvaalt ge vallen en gestikt. De moeder van bet kind was eenige weken te voren gestorven. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 23. Juni 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op bet Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. A. J. BOS. Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 23. JUNI aan staande 's namiddags van liaiftwee tot halfdric, zitting houden iu een der localcu van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de heereu 1!. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. 11. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen Geenc. Ondertrouwd: 12 Juni. Hendrik Hendriksen met Johanna vau Willigenburg. Everhardus Dirkse met Tijnietje Miercs. Gehuw d 18 Juni. Johannes Regtien met Johanna Maria Steeubeek. Overleden 11 Juni. Wijmpje Malestein, 4 md. 12. WiUemina Sara Hondorff Blok, 82 jr., wed. Mr. Isaac Scheltus. Johannes Schouten, 64 jr., geh. met Grietje Beijers. 13. Teunis Florijn, 17 md. Harrnen Smit, 65 jr., wedr. van Alijda Siuit. 14. Jan C'arel van Wal- chren, 6 jr. Hendrik Malestein, 4 md. Albertus van Diermeu, 3 jr. 1G. Dirk Hendrik Ockhuiscu, 3 md. Gerriije Keijzer, 3S jr., geh. met Theodorus Vcrheuvcl. 17. Cornelia van 't Iloutcveen, 50 jr., wed. Hendrik Vee- nendaal. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Amersfoort van 17 Juni. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de heeren Herschel, Scheltus en Visser. De notulen der voorgaande vergadering w orden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel ran Burg. en Wcth. om den looden bliksemafleider aau deu L. Vr. toren door een koperen afleider te doen vervangen. De voorz. licht het gedane voorstel toe en geeft daarbij te kennen, dat de kommissie van fabrikage, deswege gehoord, er zich mede verecuigd heeft. Daarop wordt het aangeuomen met algemeenc stemmen. Verzoek van den heer D. J. Helderman, om tegen 1 Sept. eervol te worden ontslagen uit dc betrekking van leeraar aan de lioogcre burgerschool. De voorz. brengt in 't midden, dat bij de kommissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs geeue bezwaren tegen inwilliging van het verzoek bestaan, en stelt dus voer z. h. o. het gevraagd ontslag te verleenen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens geeft de voorz. te kennen, dat voor de verkie zing van een lid der Provinciale Staten, in de plaats van wijlen Mr. Laan, dc samenstelling van een stembureau noodig is. Tot leden daarvan worden benoemd de heeren van Walchren en van Ittcrsum, en tot hunne plaatsvervan gers de heeren Herschel en L. E. Lagerwcy. Al de overige leden worden aangewezen om, bij verhindering van dc be noemden, als plaatsvervangende leden van het bureau op- tctredeu. Ingekomen zijn de rekeningen van het burger weeshuis (bedragende f 11,845,851/2, waaronder een subsidie van f 1040,431 /o uit de gemeentekas ontvangen), van de dienst doende schutterij (f 1748.04) en de bank van lecning, allen over liet dienstjaar 1872. Te onderzoeken in dc afdee- lingen. Voorstel van Burg. en Weth. om op de daarin vervatte voorwaarden aan dc direktie van de Amersfoortsche bei- ersch-bierbrouwerij, en wel tot het oprichten van een pavil joen ten dienste van het publiek, voor den tijd vau 25 jaren tegen f 5 per jaar in erfpacht aftestaan een op den Amcrs- foortschen berg ter plaatse van de eerste groep boomen nabij den dievenweg gelegen terrein, eene cirkcloppervlakte beslaande met een diameter van p. m. 40 meters. Op voor stel des voorzitters wordt z. h. o. besloten daaromtrent het advies der kommissie van fabrikage intewinnen. Verzoek van den eervol ontslagen gcmeonte-veldwachtcr R. van Bcnnekom, om pensioen. Ter sekretaric en te be handelen in eene volgende vergadering. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,50 a 14,75. Rogge ƒ8,20 a ƒ8,50. Boekweit ƒ9,a ƒ9,30. Aard appelen 2,50 a 3,00. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. STATEN-GENERAAL. Dc Tweede Kamer is opgeroepen tegen Woensdag 25 Juni. Dc Eerste Kamer heeft in haro zitting van 1G dezer elf wetsontwerpen, waaronder de wet ter voorziening tegen longziekte, het nieuw Akademicgebouw en Museum van Natuurlijke historie te Leiden en de overeenkomst met de Handelmaatschappij, bijna zonder discussie aangenomen. Bij de behandeling van de onteigenings-wet van den tuin van het Trippenhuis tc Amsterdam, heeft de Min. van Binncnl. Zaken medegedeeld, dat de correspondentie over dc plaats voor het nationaal museum voor Beeldende Kun sten tc Amsterdam nog niet is afgcloopen, maar spoedig beëindigd zal worden, men zal dan tot de beraming der

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2