BINNENLAND. plannen kunnen overgaan. Bij de discussie over liet nieuw Akademicgebouw te Leiden, heeft de heer Messchert van Vollenhoven verklaard, vooral daarom het voorstel met ge noegen gezien te hebben, omdat in 1875 te Leiden een groot feest zal worden gevierd, nauw verwant met den roem der voorvaderen, (300jarig bestaan der Academie.) Den volgen den dag werd het ontwerp betreffende het crcdiet voor Atcbin met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Buiten!. Zaken heeft verklaard dat bij de regecring om trent eenige inmenging van Turkije in zake Atchin noch officieel, noch officieus iets bekend i6. Woensdag is de be raadslaging over de overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatsohappij aangevangen. De heer Messchert van Vollcnhoven heeft de gcheele zaak sedert 1862 zeer breed voerig besprokennoch de primitieve concessie, noch de statuten deugden, zoodat steeds op verkeerden grondslag is voortgcarbeid. Hij dringt niet aan op staatsovername, maar op transactie met de maatschappij, de aandeelhouders cn den aannemer, om alle belangrijke punten, vooral wat het peil, de hoofden en het stoomvermogen te Schelling- woude betreft, voor goed te regelen, cn op die nieuwe grond slagen moest dan de maatschappij het werk voortzetten als het niet anders kan, cn hangende een cn ander kon de Re geering eenig nieuw voorschot geven. De discussie gesloten zijnde,^ wordt het ontwerp aangenomen met 24 tegen G stemmen. De Heer van Goltstein behoorde onder de tegenstemmers. Het tweede ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V (de gelden) werd met aig. stemmen aangenomen. Na de vaststelling der huishoudelijke begrooting in comité, is de vergadering tot nadere bijeenroeping ge scheiden. VERKIEZINGEN 2e KAMER. Distr. Amsterdam. De kiesvereeniging „Burgerplicht" ondersteunt den heer Mr. J. A. Jolles bij de herstemming, de vereeniging „Amsterdam" den heer Rabins. Distr. Delft. De vereen. „Nederland" te Delft cn „Orde" te Schiedam stellen Dr. C. J. Vaillant. Distr. Deventer. Behalve de heer Lodewijk Mulder wordt aldaar genoemd de heer Mr. W. van der Kaaij, die te Alk maar zoovele stemmen op zich vereenigde, terwijl in het oostelijk gedeelte van het district de aandacht wordt geves tigd op Mr. W. Thorbccke, advokaat te 's Gravenhage. Distr. Goriuchem. In eene vergadering van liberale kie zers werd besloten hunnerzijds gecne stemmen uittebrengen op den heer van Heemskerk wegens den rol door hem in verschillendo omstandigheden gespeeld, cn zich liever zoo veel mogelijk te vereenigen op den anti-revolutionair Mr. Tediug van Berkhout; de vereeniging „Koning en Neder land" stelt Mr. J. Heemskerk Az. Distr. Gouda. De vereen. „Koning en Vaderland" stelt Jhr. Mr. de Brauw. Distr. Utrecht. De vereen. „Eendrngt" stelt Mr. J. Messchert van Vollcnhoven. Distr. Dokkum. De opening der stembussen zal geschie den op 26 Juni. Het anti-schoolwetverbond stelt de volgende candidaten: Dokkum. Mr. L. W. C. Keuchenius. Gorinchem. Mr. J. J. Tediug van Berkhout. Gouda. Dr. A. Kuyper. Leiden. Jhr. Mr. J. L. C. van den Bcrch van Heemstede. Utrecht. Mr. J. Messchert van Vollenhoveu. Z. M. de Koning is in den nacht van 17 op 18 dezer ten 2 uur voor eenigen tijd naar Verwey (Zwitserland) op reis gegaan. De 55e jaardag van H. M. de Ko ningin werd 17 Juni 11. op de gewone wijze herdacht. De jaarlijksche feestelijkheden hebben, dank ook zij het fraaie weder en de inrichting van goedkoope volkstreinen, dui zenden naar de residentie gelokt. Den gehee- len ochtend door voerden treinen uit het Noorden, het Oosten en het Zuiden duizende vreemdelingen aan, die vrij wat drukte en levendigheid in de stad brachten. Na de ge wone parade, een militair schouwspel dat zijne aantrekkelijkheid bleek niet verloren te hebben, was er militair conceit in den Kon. Zoöl. Tuin, door vele stadgenooten en vreemdelingen bijgewoond, terwijl anderen zich in het Bosch of aan het Scheveningsche strand vermeiden. Een concert van Dun kier 's kapel in het Bosch en een schitte rende illuminatie in den Vijver en van eeni ge openbare gebouwen in de stad waren niet de minst schoone nommers van het pro gramma voor den feestelijken dag. De feestviering, die telken jare meer vreemdelingen naar de residentie trekt, is, ook door het heerlijk schoone weder, uit nemend geslaagd; de politie, wier taak om de orde te bewaren onder de duizende men- schen niet gemakkelijk was, kwam daarin evenwel niet te kort. Uit Konstantinopel wordt aan de Neue Freie Presse geschreven, dat de gezant van den Sultan van Atjin en die van den Emir van Kaschgar bij de Porte met beleefdheden worden overladen, maar dat het hun geen van beiden is gelukt den Sultan te bewegen zich te mengen in de politieke aangelegen heden hunner vorsten. In zijn hoedanigheid van Khalif verleent de Sultan aan die Staten godsdienstige bescherming, maar verder kan hij niet gaan. Om evenwel den zedelijken band tussehen Turkije en de Mohamedaan- sche Staten vaster aan te halen, en ook* om te handelen in overeenstemming met de be wijzen van vertrouwen, hem door den Sultan van Atjin en den Emir van Kaschgar gege ven, heeft Abdul-Aziz besloten naar beide vorsten een buitengewoon gezant af te vaar digen, hetwelk evenwel louter eene beleefd heid zal zijn. De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. bedroeg in de week van 4 tot 10 Juni f 107,665.26 tegen f 96,348.615 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 15.19, tegen f 18.76 in dat tijdvak van het vorige jaar. De onthulling van het monument te Brielle is, ingevolge een voorstel van Z. M. den Koning, vastgesteld op Donderdag 11 September. De opening van het kanaal door Wal cheren is bepaald op 8 September; de tegen woordigheid van Z. M. den Koning bij die plechtigheid is thans zeker. Te Vlissingen worden groote toebereid selen gemaakt om dit heugelijk feit naar waarde te vieren. Voor het standbeeld van Van der Werf is thans eene som van f7447.83 bijeen gebracht. Op het te Utrecht gehouden le. coö peratieve congres voor Nederland waren 33 afgevaardigden van 24 vereenigingen, beue vens belangstellenden tegenwoordig. Voor zitter was de heer B. H. Heldt, die de verga dering met eene rede over het coöperatief stelsel opende. Het congres heeft, volgens een verslag der Zutf. Ct., zich vereenigd met drie motiën van Mr. Pekelharing, lui dende »De vergadering acht de oprichting en handhaving van winkelvereenigingen in Nederland wenschelijk." »Zij is van oordeel dat onder de onmisbare grondslagen waarop de Vereenigingen gevestigd moeten zijn, be hoort de aanneming van den gewonen win kelprijs alsmede eene verdeeling van de winst, in evenredigheid van hetgeen door de leden is ingekocht, en niet in evenredigheid van het kapitaal," en »Zij noodigt de aanwe zigen uit elk in zijn kring mede te werken tot opwekking van sympathie en van onder steuning ten behoeve van winkelvereeni gingen." Ingevolge de aanneming van eene motie van Mr. Kerdijk is, volgens het U. D., eene commissie benoemd die door woord en schrift de beweging tot oprichting van Winkelver eenigingen tracht te bevorderen en te leiden. De commissie bestaat uit de hh. Kerdijk, de Wit Hamer, ter Haar, Goeman Borgesius en Wagner. De tweede zitting was gewijd aan de voorschotvereenigingen met of zonder spaarbanken. De oprichting daarvan, onder bepaalde voorwaarden, werd door het con gres wenschelijk gekeurd. 17 Juni 11. had in het Sterrenbosch te Utrecht de prijskamp plaats, uitgeschreven door de vereeniging tot veredeling en be vordering van het volksvermaak te Utrecht. Ruim een honderdtal turners waren van onderscheidene plaatsen opgekomen. De eerste prijs werd toegekend aan de vereeni ging Lycurgus te Amsterdam met 80 pun ten, de tweede aan de Algemeene Turnver- eeniging te Rotterdam met 77 punten, en de derde aan de Rotterdamsche Gymnastiek en Scherm vereeniging met 72 punten. Maandag had te Amsterdam eene ver gadering plaats door het bestuur der Veree niging tot veredeling van het volksvermaak in zamenwerking met de commissie die in 1872 voor den optocht werkzaam was, be legd tot het regelen der feestviering ter ge legenheid van het 25javig koningschap van Z. M. Willem Hl, in Mei 1874. Een twin tigtal belangstellenden uit onderscheiden kringen woonden deze vergadering hij, con stitueerden zich tot eene commissie en ver kozen een bestuur, dat zich onledig zal hou den met het ontwerpen van een reglement en voor de verdere uitvoering zoo spoedig mogelijk de noodige voorstellen doen. De Internationale heeft Zondag eene vergadering in den Haag gehouden. Zij was slecht bezocht; een 40tal personen, waaron der 10 sigarenmakers, woonden haar bij. Gerhard heeft het woord gevoerd, maar een eigenlijk debat had er niet plaats. In eene correspondentie uit Brooklyn aan de Arnh. Ct. lezen wij het volgende Woensdag 14 Mei 11. vertrok van hier per stoomschip Algeria de zeer gevierde, hoog geachte en beminde Hollandsehe kunstschil der Kruseman van Elten, om zijn vaderland een bezoek te brengen. Door een talrijke- schaar van vrienden en vriendinnen werd hem uitgeleide gedaan en werd hij onder bloemen als bedolven. In de hoop hem spoe dig in ons midden weder te zien, riepen wij hem een hartelijk vaarwel toe. Een 14 dagen geleden arriveerde te- Schoonhoven eene vreemdeling, die zijn in trek nam in het logement De Druif van Mej. de Wed. Den Hoed, en daar enkele dagen wenschte te vertoeven. Het was de heer F. Schmidtz, uit Brussel een man van een ontzaglijk vermogenoveral zooals hij zelf natuurlijk zeide wèl bekend. Hij kwam er voor zaken, want' hij wenschte in die omtrek vee te koopen voo;c zijne boerderijen, doch om waarschijnlijk eenige poëzie bij die prozaïsche zaken te - voe gen, kondigde hij Mej. d. H. aan, da^ Z1J de eer zou hebben, binnen enkele cb^gen ook Mevrouw zijn echtgenoote te ^herbergen. Mej. d. H. die in den vreemdeling niets anders dan een hoogst respecta,,;oel man zagi vond natuurlijk het bericht fiangenaam dat ook zijne echtgenoote ar"-lveeren zou, en. ruimde een goede karnen voor het echtpaar in. Twee dagen naar uijjnheer stapte dan ook mevrouw Sclv^Vdta aan het hotel »De Druif" af. Mevrcuw zag er goed uit, had mooie kleeren e'n was erg vriendelijk en me dedeelzaam. Dp> zaken van Mijnheer nood zaakten hemn(u echter van tijd tot tijd op reis te gaan, ef voorkeur de man wilde bepaald de familie d. H. protegeeren,. be diende hij zic'k van den zoon vau mej. d. H. die eene stalU0,1(lerÜ heeft, om hem met rij tuig en paarcl^P zÜne tochten te vergezellen. Aan den verhalen van den rijkdom van on zen mijnheer l^wam geen einde en d. H., die bepaald meende eea hal ven, zooal geen hee- len, Croesus rong1 te voeren, was hoog inge nomen met den gleden klanten het vertrou wen dat hij van hem genoot. Schitterend bleek dat vertrouw^011 a-> toen zij te Rot terdam overnachtte^11' en »Mijuheer" aan d. H. verzocht, daar h nog even uit moest,, eventjes »die zestig duizend gulden onder zijn hoofdkussen te', willen bergen." Hij; achtte het veiliger die ls°m aan de zorg van d. H. over le laten, daty zelf 111 (1eu laten avond daarmede uit te gaau- P die reizen werd op vee geboden en vee' gekocht (om la ter te leveren), ja zelfs was ou£e Mijnheer' in besprek om eene hofstede ondéf -Polshroek te koopen, en gaf hij niet onduidelijk-te ken nen, dat hij lust zou hebben een bmrS1)- plaats in de gemeente Lopik te doen bou wen. Met die hofstede in Polsbroek had hij. echter een doel, dat hij Mej. d. H. in ver trouwen wilde mededeelen. Haar jongste zoon zag naar een boerenplaats uit; weina hij wilde hem op die hofstede plaatsen en daardoor het geluk van haar zoon bevorde ren. Nadat hij zoo ongeveer 14 dagen hier en daar vertoefd had en in eenige winkels in- koopen had gedaan, moest hij even naar Emmerik om weer vee te koopen, doch tot zijn leedwezen bemerkte hij, dat hij niets dan effecten bij zich had. Hij verzocht daar om aan Mej. d. H. hem het bagatel van f400 te leenen, waaraan deze gereedelijk voldeed. Voor de gemakkelijk liet hij zich daarop door d. H. naar Driebergen brengen, om, zoo hij zeide, even heen en te rug naar Emmerik te sporend. H. wachtte en wachtte, dagen lang, maar mijnheer Schmidtz" kwam niet terug, tot hij einde lijk, het lauge wachten moede, naar huis te rugkeerde, en tot de overtuiging kwam, »dat de zaak niet zuiver was." Ook mej. d. H. was, zooals zich laat denken, mede niet op haar gemak; het scheen maar al te wel, dat de vogel met f400 plus nog meer kleinere sommetjes, ge-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3