UITMUNTENDE ROGGE, 8 perceelen Kunstnieuws. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIÉN. EENE BOERENHOFSTEDE, met Bouw- en Weilanden, Goedkoopste Tijdschrift HALF Gemengde Lectuur voor Iedereen. Met fraaije Premieplaat. PREMIE-PLAAT. Uitgave van G. A. VAN HOFTEN, Utrecht. ore, tweede bijeenkomst en sluiting van het congres. Tweede zitting en sluiting der algemeene vergadering. Tusschen 12—1 ure, déjeuner. Bezigtiging van de werk plaatsen der Rijnspoorweg-maatschappij. Namiddags ten 5 ure, diner der afgevaardig- den en leden in Tivoli, tegen f 3 per couvert. Des avonds concert, aangeboden door de sociëteit »De Vriendschap." Vrijdag 11 Juli, rijtoer dooreen schoon redeelte van de provincie Utrecht. Men re ticent tegen 5 ure in Utrecht terug te ziju. De deelhebbers betalen f 2,50 p. p. als tege moetkoming in de kosten. Door de Nederlandsche Rijnspoorweg- laatschappij is besloten tot het bouwen van en nieuw station tc Rotterdam. In verband aarmede is de verdienstelijke bouwmeester an het station te 's Hage naar Oostenrijk ezonden, ten einde aldaar de stations meer bijzonderheden op te nemen. Uit Boskoop meldt men dat het gun- ;ige weder van grooten invloed is geweest p den groei der aardbeziën, zoodat met de erzending een begin wordt gemaakt. De pbrengst belooft overvloedig te zullen we en. De vruchtboomen hebben vroeger zoo- eel geleden, dat er bijna geen peeren en slechts weinig appelen zullen zijn. LC.) Even nadat Zondag voormiddag ten ongeveer 11 ure Z. E. de gepensioneerde luitenant-generaal, voormalig kommandant en chef van het departement van Oorlog in Nederlandsch-Indie, W. E. Eroesen, eerst onlangs in Nederland teruggekeerd en in den Haag verblijf houdende, een bad in open zee had genomen, werd die te recht algemeen geachte opperofficier door een beroerte aan getast, die zoo hevig was, dat, in weêrwil de baddokter spoedig toesnelde en met een mede uit Indie zich in Nederland bevindenden militairen dokter, die des generaals arts is, alle middelen, die de kunst aan de hand geeft, aanwendden, werd de toestand zoo ernstig, dat de lijder, geheel bewusteloos en aan eene zijde van het lichaam verlamd, in het bad- huis moest verblijven. Des avonds blies de edele man, aan wien j Nederland zooveel verschuldigd is, den laat- sten adem uit. De overleden generaal was in het jaar 1817 geboren en had alzoo den ouderdom van 56 jaren bereikt. Reeds op 19jarigen leeftijd werd hij als 2de luitenant aangesteld en f bracht 17 jaren in de daaropvolgende offi- ciersrangen door, tot dat hij op 21 April 1853 dien van hoofd-officier (majoor) intrad. Thans was zijne militaire loopbaan gemaakt, j want 3 jaren later 19 Februari 1856 'j werd hij benoemd tot luitenant-kolonel, 25 April 1862 tot kolonel en 3 April 1865 tot generaal-majoor. Den 20 Februari 1869, werd hij totluite nant-generaal kommandant van het indische leger verheven en vervulde die moeielijke betrekking tot in den beginne dezes jaars, toen hem op de meest eervolle wijze ontslag uit de militaire dienst werd verleend en hij wegens zijne gewichtige diensten, aan Indie bewezen, tegelijkertijd van ridder tot kom- mandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw werd bevorderd. Door zijne militaire daden had hij ook het ridderkruis der Millitaire Willemsorde van de 3de klasse verworven Ook heeft Kroeseu eenigen tijd in Neder land als militair gediend en nam hij deel aan den tiendaagschen veldtocht. De samenstelling van de internatio nale Jury voor de tentoonstelling te Weenen schijnt met veel moeite te zijn gepaard ge gaan. Thans is echter zij geconstitueerd en heeft zij hare werkzaamheden aangevangen. Aan het hoofd van dat in verschillende af- deelingen, naar de onderscheidene groepen, gesplitste lichaam, staat een «Raad van pre sidenten bestaande uit een president en drie vice-presidenten; eerste vice-president isj. D. B. A. baron Van Heeckeren van Beverwaard, buitengewoon gezant en ge volmachtigd Minister van Nederland bij het Oostenrijksche Hof. In de Jury der XlXe groep «Burgerlijke woonhuizen met inwen dige inrichting en versiering" is president de heer J. W. L. Van Oordt, Staatsraad in buitengewonen dienst; in die der XXIIe groep «Proeven van ontwikkeling van handwerksnijverheid" is tweede vice-presi dent dr. E. H. Von Baumhauer. In de Jury voor groep II «Landbouw, boschbouw, wijn vrucht-en tuinbouw", heeft voor Nederland zitting de heer H. Witte, hortulanus te Lei den; in groep III «Chemische industrie" de heer L. Serrurier, industrieel te Amsterdam; in groep IV «Voedingsmiddelen en verver- schingen als producten der industrie" de heer M. J. De Bont, industrieel te Amster dam. (N. R. Ct.) De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen bedroeg in de week van 11 tot 17 Juni f 111,628,6872, tegen f 89,871,207a in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 15,23, tegen f 13,75 in dat tijdvak, van het vorige jaar. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van 600,000 hoofdzakelijk ten behoeve van de verfraaiing en verbetering dier stad. Naar wij vernemen worden door de steenfabrikanten a/d Vecht, a/d Vaartschen Rijn, Prov. Utrecht, de prijzen der verschil lende steensoorten met lo. Juli e. k. ver hoogd. Nv. d. D.) Te 's Gravenhage is overleden de heer Just de la Paisières, voormalig griffier der provinciale Staten van Zuid-Holland. Van Zaterdag tot Maandag jongstleden werd onder di rectie van de Heeren Hol cn Heinze het Xle Ned. Nat. Zan gersfeest door de Liedertafcl Aurora te Utrecht gegeven. Na de repetiën van Vrijdag avond en Zaterdag morgen, welke laatste ook voor het publiek toegankelijk was, had des avonds het grootc concert van de gezamenlijke Liedertafcls plaats, waaronder we ook de Amersfoortsche opmerkten. De zaal, die smaakvol versierd was met de schoonc vaandels, waaronder die van de vereeniging uit deze stad uitmuntte, was goed gevuld maar we hopen, dat de meeste hoorders beter zullen voldaan geweest zijn, als wij. Wij erkennen gaarne de ontzaglijke moeilijkheden, verbonden aan een uit voering door zangers, die weinig in groote koren, en met elkander bijna in 't geheel niet hebben gezongen, zoodat de meeste nummers van het uitgelezen programma hier en daar onduidelijk, maar doorgaans kleurloos werden voorge dragen; het stuk „Vincta" van Franz abt maakte hierop echter een gunstige uitzondering. We behoeven wel niet te zeggen, dat de Heeren Hol en Heinze hunnen roem van uit stekende directeuren volkomen gehandhaafd hebbenwe wenschen slechts, dat zij zich hunne onvermoeide pogingen tot veredeling der kunst niet zullen laten verdrieten, zelfs niet, toen hun eigen prachtige compositionHol's „Vrede" cn Heinze's „Nog is het bloeiende, heerlijke tijd" minder gelukkig werden voorgedragen. We verheugen ons, dat ook de zangers zclvcn inzien dat er veel verbetering kan worden aangebracht, getuige het besluit, dat in de vergadering van de afgevaardigden der 25 medewerkende Liedertafels werd genomen: „Door loting zal beslist worden, welke Liedertafcl, die op het concert wil medewerken, een insgelijks door het lot te bepalen nommer van 't programma afzonderlijk zal voordragenindien vol gens oordcel der feestdirecteuren dit nommer niet behoor lijk ingestudeerd is, zal haar de medewerking worden ontzegd." Verliezen we echter niet uit het oog, dat waar zich de zangers zooveel moeite getroosten en zich blootstellen, aan ecu minder aangename bejegening, ook op ons, die geen zan gers zijn, de plicht rust naar ons vermogen bij te dragen tot de bereiking van hun doelbevordering der schoone kun sten der beschaving en we ons daartoe gaarne eenigo opilcring moeten getroosten. Bij de solo-kwartetten waren zeer schooncde B o s- s c h e r Liedertafel behaalde den eerstenEuterpe van Amsterdam den tweeden prijsook voldeed ons het con cert van Zondag avond, uitvoering der afzonderlijke Lie dertafels, zeer goed. Amersfoort was op deze concerten niet vertegenwoor digd, en daarin had de vereeniging gelijk, want zij telt ver scheidene nieuwe leden, en heeft op het oogenblik geen di recteur. Ofschoon wij de groote verplichting niet mogen voorbijzien, welke zij aan den Heer Pijzei heeft, zooals ge bleken is in 't 2e concert, dat zij dezen winter heeft gege ven, is 't onzes inziens eene levenskwestie voor haar zoodra mogelijk uit dezen voorloopigen toestand te geraken en ho pen haar in het volgende saizocn tc zien optreden met een flink directeur aan haar hoofd. De overige feestelijkheden gaan wij met stilzwijgen voor bij, maar we mogen niet eindigen zonder een woord van hulde gebracht te hebben aan de Liedertafel Aurora voor de uitnemende wijze, waarop zij het feest heeft in gericht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwe Tonge P. C. Wieder, te Bunscho ten te Breukelen A. Couvée, te Barncveld. Bedankt: voor Zuid-Beierland J. Montagno Az., te 's Gravelandvoor Alphen a/d Rijn II. Smeding, te Neder- horst den Berg; voor Wagenborgen F. J. Herman, te Baarn. H. J. P. van der Linde te Hoevelaken, staat no. 1 op een zestal tc Alkmaar. Gepromoveerd: te Utrecht tot doctor in de genees kunde, na verdediging van een acad. proefschrift: „Iets over nitris amyli", de heer E. Stekotee, geb. tc Nicuwdorp (Zuid-Beveland). Tal van studenten en oud-studenten aan de. Utrecht - sche Hoogeschool hadden zich Zaterdagavond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen aldaar vereenigd ter aanbie ding aan den aftredenden zeer geachten hoogleeraar J. A. C. Rovers van een medaille (in goud, zilver en brons) dragende de buste van den hooglceraar benevens een toepasselijk op schrift. Bijna 47 jaren wijdde de grijsaard zich aan de be langen zijner leerlingen. Benoemd: tot hulponderwijzer te Utrecht H. A. te Nooy, te Bemmel. De vijftiende jaarlijksche vergadering der Vereeniging voor paedagogiek zal dit jaar gehouden worden den 29stcn Juli in Buitenlust in de Maliebaan te Utrecht. Als punten van behandeling zijn vermeld Is het waar, dat bij een moderne wereldbeschouwing de tucht op onze tegenwoordige scholen is verslapt? In tc leiden door den heer a. van Otterloo. De hoogere burgerscholen oefenen hoe langer hoe meer invloed op het openbaar uitgebreid lager onderwijs. Ver dient die invloed goed- of af keuring? In te leiden door den heer A. L. Boeser. Over den invloed van het lager op het middelbaar onder wijs. In te leiden door den heer A. M. Kollewijn. Wat moet bij do behandeling van de voortbrengselen onzer lettorkunde op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs hoofdzaak zijn In te leiden door den heer A. van Otterloo. Heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door de uitgave van het veelbesproken godsdien stig leesboek voor school en huis (dat is volgens den geest dier Maatschappij de neutrale school) de definitie dier school niet in gevaar gebracht? In te leiden door den heer A. J. Nijland. VERBETERING. De drukker heeft den Koning tot twee maal toe naar Ver wey in Zwitserland doen vertrekken. Dit moet natuurlijk zijn Vevey. - Red. De Notaris VAN WIE- RINGEN te Woudenberg, zal op Woensdag den 2 Juli 1873, voormiddags 11 uur, in het loge ment: de Hoolevoet, nabij Scherpenzeel publiek verkoopen, in 5 perceelen: staande en gelegen onder Leersum en Woudenberg, ter grootte van 15 hectaren, 5 aren, 85 centiaren; benevens op gemelde landen te velde staande. Breeder bij billetten en nadere inlich tingen te bekomen ten kantore van ge noemden Notaris. Alom staat de inteekening open OP HET 15e Jaargang (1873). Het HALF STUIVERS-MAGAZIJN wordt uitgegeven in Wekelijksche Bladen en in Maandelijktche afleveringen. Voor den geringen prijs van 327ï Cent per drie maanden, ontvangt men wekelijks een Blad van 16 bladzijden en voor 40 Cent per drie maanden elke maand eene aflevering van 64 of 80 bladzijden. Voor weinig geldt komt men jaarlijks in het bezit van twee flinke groot octavo boekdeelen, te za- men 832 bladzijden compressen druk in 2 kolommen. De Inteekenaren ontvangen bovendien bij de laatste aflevering gratis eene fraaie De eerste bladen van dezen jaargang be ginnen met een historisch verbaal, getiteld: Vervloekt en Vcrstooten, Roman uit de laatste Poolscbe Revolutie, door Ju lius Aliczny, een Roman, die, afzonderlijk uitgegeven, minstens het dubbele van den prijs zou kosten, waarvoor men een com- pleeten Jaargang van dit Tijdschrift ont vangt.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3