cfe duiden. Wie zich. door zulk een oordeel gekrenkt mocht gevoelen, toont daardoor reeds zelf zijne ongeschiktheid te erkennen. Dit voorop stellende kunnen wij verder kort zijn. De kiesvereenigiug Vooruitgang heeft reeds haren wensch te kennen gegeven, en wij kunnen ons daarmede tot dusverre wel vereenigen. De HH. Visser, Herschel en van Sasse van Ysselt hebben tot nog toe voldoen de blijken gegeven zeer goed voor hunnen post berekend te zijn, en wij gelooven der halve ook hunne herkiezing wel te mogen voorstaan. De plaatsen der HH. J. F. Lagerweij en van Ittersum nochtans zagen wij gaarne door anderen vervuld. De eerste is onzes inziens niet meer de man die hij vroeger was, inte gendeel wij zouden het alleen als een beleefd heid beschouwen indien hij werd herkozen. Doch aangezien wij dit een zeer verkeerd beginsel zouden vinden, omdat er van geen beleefdheid sprake mag zijn waar het de be hartiging der publieke belangen geldt, zoo steunen ook wij gaarne de geproclameerde kandidatuur van den Heer J. T. Hesselsdie door zijne betrekking met stad en omstreken volkomen bekend reeds waarborg genoeg op levert voor geschiktheid om in den raad zit ting te nemen, terwijl zijne keuze bovendien frissche krachten zou aanbrengen, steeds zoo zeer geweuscht. Daarbij is de Heer Hessels een goed Katholiek, geen ultramontaan, iets wat in dezen, waar de Heer J. F. Lagerweij moet worden vervangen, zeer veel afdoet. Den Heer vau Ittersum hebben wij nooit gesteund en zullen wij nog niet steunen. Gedurende den korten tijd dien hij zitting heeft, zag het publiek nog geene blijken van geschiktheid. Daarenboven zijn zijne begin selen van dien aard dat wij hem nooit als raadslid kunnen aanbevelen. Wij hopen dus dat de verecniging Vooruitgang de nog open plaats in de rei barer kandidaten flink en waardiglijk zal aanvullen, en vestigen daar toe op nieuw de aandacht op den reeds vroe ger door ons (in nos. 66 en 67 van dit Week blad) aanhevolenen Heer Dr. A. H, C. van Driel. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat liet door den provincialen Inspecteur van 's rijks be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoir verklaard kohier No. 1 (wijken A, B, C en D) van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1873 74 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan nicn ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort, den 30 Juni 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die ter crlanging van het EERETEEK EN wegens eervol len, langdurigeu, wcrkelijkcn dienst bij de SCHUTTERIJEN in de termen van Zijner Majesteit» besluit d.d. 5 December 1S51 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn, en ver langen met het cereteckcn te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vercischtc aangifte ter Secretarie kun nen vervoegen op Maandagden 14. Juli aanstaande *s morgens tusscken 10 en 1 uur. Amersfoort, den 3. Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 4 JULI 1873. Kapitein Jhr. T. C. Calkoen van het 2e regement vesting-artillerie is bij het rege- ment rijdende artillerie overgeplaatst. De kiesvereenigiug Amersfoort" zal Maandag avond 7 dezer ten 8'/a ure in het lokaal Amicitia vergaderen tot het stellen van caudidaten voor de 5 aftredende leden van den Gemeenteraad. Zaterdagavond 11. heeft de kiesvereeniging vAmerfoort" den Heer W. A. Croockewit gekozen als candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Utrecht, Het gros bestond uit de HH. W. A. Croockewit, J. J. Meder, H. Croockewit Jr., baron van Hardenbroek van Ammerstol en W. Collard. De rechtbank heeft bij haar vonnis van Donderdag 3 dezer den schipper D. C. vrij gesproken van het hem ten laste gelegde, de kosten te dragen door den staat. De eisch van het O. M. was 6 maanden en 3 dg. cel lulair (en niet 5 m. en 3 d. zooals wij abusi- velijk in ons laatste nommer mededeelden). Dinsdag 8 dezer zullen de Provinciale Staten van Utrecht bijeenkomen tot het ver kiezen van een lid der Gedeputeerde Staten in plaats van wijlen den Heer Mr. J. C. G. C. Laan. Donderdagmiddag werd alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd, het lijk van den Heer K. Dekker, gedurende een tiental jaren Hulponderwijzer aan de Open bare Armenschool te dezer stede, en in den nacht van Zondag op Maandag 11. gestorven. Vele belangstellenden, waaronder tal van kinderen waren om de groeve geschaard. De Heer D. laat eene diepbedroefde wedu we met vier nog jonge kinderen, zonder eenig middel van bestaan achter. Reeds heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de HH. Voorhoeve, Mühring en Manssen, ten eiude voor de weduwe en hare kinderen liefdegaven in te zamelen. Heden werd de onlangs alhier overge plaatste kapitein Diemer aan de batterij van het reg. rijd. artill. voorgesteld, en aan hem het commando daarover opgedragen. Heden werd door den Intendant in de 3e Mil. Afd. te Arnhem ten dienste der troepen in de legerplaats bij Milligen aanbesteedlo fourrages. Aantal inschrijvers 7. Minste J. Mouw te Apeldoorn, t.w. voor 10 kl. hooi 52 ets., 10 kilo stroo 37 ets., 10 kilo haver 121 ets.; 2o ligstroo. 6 inschrijvers. Minste Smits te Roermond, voor f37,40 per 1000 kilogr.; 3o transportmiddelen. 3 inschrijvers. Minste J. Mouw te Apeldoorn, voor f 3,39 per kar en paard per dag; 4o brandhout. 3 inschrij vers. Minste H. Gerritsen te Amersfoort, voor 22/io ets. per ration van 1/225 Kub. Meter; 5o vleescli. 8 inschrijvers. Minste Zeehandelaar te Amsterdam, voor 20,72 ets. per ration van 25/ioo kilo6o aardappelen. 3 inschrijvers. Minste J. Mouw te Apeldoorn, voor 5 ets. per ration van 2 liter; 7o levens middelen. 4 inschrijvers. Minste J. van San ten te Putten, t. w. rijst 05/ioo cts-i zout 85/ioo ets., azijn 60%oo c^3- Per ration. Het kiesdistrict Amersfoort voor de Prov. Staten strekt zich alleen uit over de gemeen ten: Amersfoort met 393Baarn 97Bun schoten 66; Eemnes 66; Hoogland 82; Leus- den 49; Renswoude 27; Soest 98 en Stouten- burg 16; samen 894 kiezers. Donderdag jl. vergaderden de leden der kiesvereeniging Vooruitgang(afdeeling Gemeenteraad) des avonds ten 8 uur in het lokaal Amicitia te Amersfoort, ter verkie zing van vijf kandidaten voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding op den eersten Dinsdag van September zijn de HH. E. E. Visser, B. E. Herschel, Jhr. Mr. H. J. L. vau Sasse van IJsselt, J. F. Lagerwey en P. E. van Itter sum. Naast deze werden op het gros gebracht de HH. Dr. A. H. C. van Driel, J. T. Hessels, Mr. O. A. van der Leeuw, H. Gerritsen en J. Keyser. Bij de bespreking van al deze per sonen werd er o.a. op gewezen dat wellicht de vervanging van den Heer Lagerwey door jeugdiger krachten niet ongewenscht zou zijn, terwijl de Heer van Ittersum in zijne beginselen zoo zeer afwijkt van die welke de vereeniging is toegedaan, dat er geen sprake van mocht zijn zijne herhiezingte verlangen. Tot stemming overgaande, werden met vol strekte meerderheid tot kandidaten der ver eeniging geproclameerd de HH. van Sasse van IJsselt, Herschel en Visser (aftredende leden) en de HH. J. T. Hessels en Mr. C. A. van der Leeuw. De 4 eersten namen de can- didatuur aan, laatste echter, daartoe uitge- noodigd, bedankte voor de eer, zoodat er eene nadere vergadering moet plaats hebben, welke bepaald werd op Maandag 7 Juli e.k. des avonds ten 7 uur in Amicitia. Ten slotte werden 2 veranderingen in het Reglement wenschelijk geacht door een paar leden, die zich echter het recht om deze voor- testellen voorbehielden tot de algemeene vergadering in Maart. De eene wijziging be trof het weder opnemen in art. 16 van de ali nea »Elk lid bevordert de verkiezing van den kandidaat door eerlijke en loyale middelen." Deze alinea was intertijd weggelaten, omdat men de verplichting om het Reglement te onderteekeneu voldoenden waarborg achtte tot nakoming van dat voorschrift, en omdat men de leden dan te veel gebonden rekende bij herstemmingen over personen, die niet de kandidaten waren der vereeniging. De jong ste kandidatuur van de Kiesvereeniging Amersfoort voor de Provinciale Staten even wel had den voorsteller tot de overtuiging gebracht dat onderteekening van het Regle ment niet genoeg was en een lid desniettemin de Kiesvereeniging Vooruitgang kon tegen werken. De tweede wijziging die verlangd werd betrof het verleenen van stemrecht in de vereeniging aan hare adviseerende leden. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt aan staanden Zaterdag naar Soestdijk. Men meldt uit Barneveld aan de N. R'. C van 29 Juni. Gisteren avond omstreeks 8 uur is in de buurtschap Glind (1/2 uur van hier) een alleenstaande woning met schuur en berg geheel afgebrand, met al wat er zich in be vond, behalve een koe en varken, die door buren zijn gered. De bewoner T. van der Horst, bekend als krankzinnig, had al het stroo uit de bedstede op het vuur gelegd en had het plan ook zich zeiven te verbraudeuhetgeen een daar dichtbij werkende veldarbeider, Cornelis van der Heiden, heeft verklaard, daar hij den be woner met geweld en gevaar voor zich zei ven uit de vlammen heeft getrokken, toen nog slechts het stroo brandde en de vlam zich boven den schoorsteen verhief, terwijl het gebouw geheel met rook was gevuld. Spoedig waren er eenige personen op de plaats aanwezig, en deze zagen zich verplicht den eigenaar van het verbrande te binden, op een wagen te vervoeren en aan de politie over te leveren. De plek is des nachts bewaakt en in den vroegen morgen is er door de veldwachters ruim 30 gulden in zilvergeld gevonden. Niets was tegen brandschade verzekerd. Naar men verneemt is door 462 notabele ingezetenen der gemeente Wageniugen Renkum, Rhenen, Amerongen, Leersum en Wijk bij Duurstede een adres van adhaesie geteekend van den navolgenden inhoud »De ondergeteekenden, overtuigd dat een spoorweg van Rotterdam naar Arnhem langs den rechter Rijnoever, in eene werkelijke behoefte zal voorzien en ook uit een finan cieel oogpunt de beste resultaten belooft, betuigen bij deze hunne bijzondere ingeno menheid met het project der heeren conces sionarissen F. van den Ouwelant en P. M. Montijn tot het leggen eener lijn van Rotter dam naar Arnhem en Munster, welk project in de hier bovenvermelde gemeenten met de meest mogelijke en algemeene belangstelling wordt begroet." In de nabijheid van Wageniugen i3 nu ook een begin gemaakt met het uitbakenen der spoorweglijn RotterdamMunster. Het Prov. Hof in Overijssel heeft, volgens de Zwolsclie Ctden gewezen rangeermeester bij den Centraalspoorweg P. J. van Marke- stein ter zake van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en in de kosten. Sinds eenige dagen is men aan den oever van den Rijn, in de onmiddellijke nabijheid van Rhenen, bezig met het in orde brengen van het kamp ten dienste van het op heden alhier verwacht wordende korps pontonniers. De practische oefeningen in het bespoedigd leggen en weder afbreken van rivierbruggen zullen alzoo weldra aanvangen, en wij ver wachten, dat onze plaats in deze maand nog al eens zal worden bezocht, daar dit genre van practische oefening zeker bijzonder inte ressant is.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2