BINNENLAND. De cholera in Oostelijk Europa. De militairen, belast met den dienst in het tentenmagazijn en met het toezicht over het wagenpark, genieten, gedurende het uitoefe nen van dien dienst, het dubbele van de ver melde verhooging. Aan iedere waschvrouw wordt, gedurende het verblijf op de legerplaatseen ration brood daags verstrekt. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 14. Juli 1873, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in erfpacht afstaan van grond, aan den Berg gelegen, aan de Directie der Amersfoortsche Beiersch-bierbrouwerij, met ontwerp-besluit. 2. Idem, betrekkelijk de inrichting van een ziekenhuis. 3. Idem, tot het inrichten van eene werkplaats voor den Amanuensis aan de Hoogere Burgerschool. 4f. Benoeming van regenten eu regentessen voor het burgerweeshuis wegens periodieke aftreding, SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 14 Juli 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. A. J. BOS. Secretaris BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 2 Juli. JohannaLablans, gcb. vanDiermen, i. 4. Susanna Cappel, geb. van Nicrop, d. 5. Rosa- lina Catharina van Eijbergen, geb. Lamm, d. Everarda van Gelder, geb. v. Binnendijk, d. 7. Hendrika Henrietta Kleber, geb. Scbussler, z. Cornelia Elisabetba Meijer, geb. Roelofse, d. 8. Geertruida Maria Poort, gcb. van Thiel, z. Ondertrouwd 3 Juli. Christophorus Modderman met Jobanna Kerkhof. Johannes van de Wakker met So phia Christina Wilbelmina van der Mast. Gehuwd 9 Juli. Karei Meijer met Gijsberta Vink. Wilhelm Lubbers met Dirkje Prins. Overleden: 2 Juli. Willem Hulst, 1 m. Eenlevenl. k. van Jacob Lablans. 4. Twee levenl. k. van Boudc- wijn Gijsbertse. 6. Willem Bosman67 jr. 7. Gerrit van den Brink, 6 m. 8. Wilhelmus Hendrikus Johannes Smits, 11 w. 9. Hendrikus van Beek, 24 j. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 14,a f 15,50. Rogge ƒ8,30 a 8,60. Boekweit 8,20 a 9,Aard appelen 2,50 a 3,00. Boter 1,15 a 1,30 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer der Statcn-Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag 14 dezer, des avonds te 8 ure. In de zitting der Tweede Kamer van 4 Juli 11. is het wetsontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen met 42 tegen 24 stemmen aange nomen (tegen de Hll. Begram, 'sjacob, Verheyen, van Zuylcn, van Loon, de Blauw, Heydenrijck, C. van Nispen, Smits, van den Heuvel, Bergmann, Borrct, van Foreest, van Nispen, Vader, Scbimmelpenninek, van Bcyma, Heems kerk, van Lijnden, van Kuyk, van Wassenaer, van der Does, Nicrstrasz en Hoffman). Een amendement van den Heer van Kerkwijk op art. 2, en een van den Heer van Kuyk op art. 15 zijn verworpen. Art. 13 bevattende de bepaling omtrent den eed, werd ins gelijks verworpen met 36 tegen 31 stemmen. Nog is in die zitting met algemeene stemmen aangeno men een wetsontwerp tot verlenging van den termijn der werking van de wet van 4 April 1870, betreffende de hef fing der in- en uitgaande rechten enaccijnscn tot 31 De cember 1876; een dito tot goedkeuring der grensscheiding tusschen Nederland en Pruissen in de Ned. gemeenten Diux- perio en de Pr. gemeente Siiderwick; een tot goedkeuring der ruiling van gronden met de gemeente Rotterdam. Verder werd de conclusie der Commissie in zake het adres van E. Francis (uitbetaling van zijn pensioen), dank betuiging voor de inlichtingen van den Minister van Kolo niën en overgaan tot de orde van den dag aangenomen met 43 tegen 14, en die op het adres van De Bosch Kemper c. s. (betreiTcnde de uitgave van de vroegere handeling der Kamer)depoueeren ter kennisneming van de loden; en die op het rapport op het lOjarig schoolverslagtot dankbe tuiging aan de Regeering en aanneming voor kennisgeving beide aangenomen. De Tweede Kamer is tot nader bijeenroeping gescheiden. VERKIEZINGEN 2e KAMER. District Deventer. De kiesvereeuiging "„Gelijk recht voor allen" te Olst heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot kandidaat gekozen Mr. W. van der Kaay te Alkmaar. De conservatieve kiesverecniging „Nederland en Oranje" te Deventer koos Mr. W. A. A. baron Schim- melpenninck van der Oye te 'sHage, die echter voor die kandidatuur bedankte. Ten einde versnippering van stemmen te voorkomen be richt de Heer van Loghcm in „de Koerier", dat hij persoon lijk getracht heeft Mr. Dumbar van zijn voornemen terug te brengen om niet weder als afgevaardigde naar de Tweede Kamer t© worden gezonden, maar dat hij de overtuiging heeft bekomen, dat gemelde heer van zijn voornemen niet is terug te brengen. Zaterdag heeft H. M. de Koningin een be zoek aan Middelburg gebracht, waar zij met vele eerbewijzingen is ontvangen. De Ko ningin kwam ten half twaalf en verliet de stad weder ten half zes. Hare Majesteit heeft de meeste openbare gebouwen en instellin- n bezocht. Prins Frederik, van Neuwied terug- comende, bracht eergisteren te Ems aan zijn zwager, den Keizer van Duitsebland, een be zoek en vond bij zijne aankomst alle daar vertoevende Nederlandersgetooid met oranjestrikken, aan bet station vereenigd om m bet welkom toe te roepen. De Minister van Oorlog die zijn ont slag van Z. M. vroeg, wil voortaan met de Kamer geen zaak, zijn Departement betref- ide, behandelen. 't Schijnt dat bet Ministerie bet bestuur zal blijven voeren, tot dat Z. M., na H. D. terugkomst, nadere beschikking zal nemen en dientengevolge wordt hoogstwaarschijn lijk een der overige Ministers tijdelijk met de portefeuille van Oorlog belast. Men zegt dat ook de beer de Vries zeer zeker wil aftreden. Men schrijft ons uit 'sHage: van de bijdragen voor het standbeeld ter gedachte nis van Tborbecke, een som van ongeveer f 50,000 bedragende, zullen voor bet stand beeld zelf, ongeveer f34,000 benoodigd zijn. Het denkbeeld om voor bet overige bet buis aau te koopen, nog lang door den leven de en nu nog door zijne kinderen, bewoond, is weer te sprake gekomen, maar zal hoogst waarschijnlijk, om verschillende redenen, niet ten uitvoer gebracht worden. {Zondagbl. v. Dordrecht en O.) Wij vernemen dat heden in een ver gadering der centrale Commissie voor bet Thorbecke-monument besloten is de ver vaardiging van bet monument op te dragen aan onzen zoo gunstig bekenden landgenoot Ferdinand Leenhof, thans te Parijs woon achtig. De beer Leenhof had bij de Commis sie een model ingediend, dat in alle opzich ten de goedkeuring wegdroeg. Vad.) Reuter bericht uit Penang wederom eene bevestiging van bet gerucht dat door Nederland over een vredelievende schikking met Atjin onderhandeld wordt. De commissie van uitvoering in Neder land voor den Willemstoren te Dillenburg, beeft dd. 14 Juni jl. van bet Dillenburger comité berichten ontvangen omtrent den voortgang des bouws, die in bet kort hierop nederkomen De arbeid is sedert den 14 April jl., zoo veel bet weder gedoogde, geregeld voortge zet en wordt nu met ijver vervolgd. Men hoopte op den jaardag der eerste steenleg ging, den 29 Juni, tot den eersten omgang gevorderd te zijn en den toren nog in den loop van dit jaar op te trekken tot meer dan de halve hoogte (de gebeele ontworpen hoogte is 42 meter). Wanneer de middelen bet gedoogen en geen onverhoopte tegen spoed bet werk verstoort, zal bet monument, den Vader des Vaderlands ter eere op zijne bakermat te stichten, misschien in het vol gende jaar worden voltooid, en kan er, in dat geval, aan eene inwijding in den nazo mer van 1874 worden gedacht. De meeste bouwsteenen levert eene, opzettelijk voor dit doel aangekochte groeve in de omstreken van Dillenburg. De hoedanigheid van dit materieel wordt zeer geroemd. Reeds nu is de bedrijvigheid op bet bouwterrein dikwijls zeer levendig. Gedurig, vooral des Zondags, komt er druk bezoek uit de stad en de om streken, om den bouw te bezien, die boe langs zoo meer de aandacht treit. Te Utrecht is een nieuw blad versche nen onder den titel: »Utrechtsch Algemeen Volks- en Advertentieblad." Het verklaart, dat, »zijn standpunt is niet-liberaal, maar aan de zijde der conservatieven." Van de Weerbaarheids-loterij zijn op 1 Juli 11. 1000 loten a f 2,50 uitgeloot. De op dien dag uitgekomen seriën zijn28, 324, 681, 787, 1402, 1810, 1981, 2591, 2691, 3141, 3301, 3728,3859,4523,4616,5840, 6490, 6652,7043, 7113. Het onweder woedde Zondagmiddag boven Gorincbem op ontzettende wijze en was gepaard met hagelslag. Een vuurbal viel met geweld neder en spatte uiteen met zoveel kracht alsof een kanonschot gelost werd. Een ieder was voor het ergste beducht. De bliksem trof de mast van een op de Mer- wede liggend kolenscbip en verbrijzelde top en wimpel zonder verdere ongelukken. Ons vee maakt op de Weener vee-ten toonstelling een goed figuur. Verschillende exemplaren van Holiandsch, Groningscb, en FriesGh ras, door buitenlandscbe feevok- kers ingezonden, zijn met prijzen bekroond. Men roemt bij de stieren den flinken bouw, den breeden melkspiegel, de volle gelijkma tige vormen, zachte dunne huid en het zijde achtig baar, terwijl de melk-eigenscbappcn der koeijen mede geprezen worden. Een der schoonste stieren van de gebeele tentoon stelling was de zilvergrijze Groningsche stier van de bh. Otte Boekhoff Co. te Lega, bij Leer, in Oost-Friesland, welke beeren ook eene koe hadden tentoongesteld, die alle an deren in melkeigenscbappen overtrof. Zxoolle6 Juli. Heden middag omstreeks half 3 barstte boven deze stad een hevig on weder los. De bliksem [sloeg in de rijschuur van bet groote veerhuis te Katerveer, die in weinige oogenblikken met nog een schuurtje van den Waterstaat een prooi der vlammen werd. Door de spoedige aanwezigheid van twee brandspuiten zijn de belendende gebou wen gespaard gebleven. Zondag namiddag lag zekere L. Scbu- rink, tabakskerverskneebt te Steenwijk, in beschonken toestand op den weg bij Blesse, toen bij door een paar medelijdende voorbij gangers werd opgemerkt, die hem voor overrijden wenschten te beveiligen. Hij ver langde echter den weg naar Steenwijk mee te vervolgen en gaf weldra een der reisge- nooten, naar men verneemt zonder aanlei ding, een messteek in den buik, waardoor de ingewanden gewond werden. De getroffene, de steun zijner ouders, woonachtig te Tuk, gem. Steenwijkerwold, is naar 't logement, van Kamp te Blessen vervoerd en reeds voor zien van de Heilige Sacramenten der ster venden. De dader is echtgenoot en vader van verscheidene kinderen. Als een nieuw staaltje van bijzondere zuinigheid van een gemeente-bestuur kan bet volgende dienen. Een hulponder wijzer werd aangesteld met primo Juni maar kon natuurlijk zijn arbeid eerst den 3. aanvangen omdat de le en 2 dier maand Pinksterdagen waren. Bij de betaling op 1 Juli wordt hem een mandaat ter teekening aangeboden, waarop 28 dagen diensttijd be rekend zijn. De hulponderwijzer weigert te teekenen en verlangt uitbetaling van eene maand. Na veel over en weer praten heeft men eindelijk aan den wil des hulponderwij zers voldaan, onder voorwendsel dat men zich vergist bad. Langs den Wouddijk in Friesland sterven tegenwoordig in de wouden vele mestkalveren en meestal zéér plotseling. Men vooronderstelt, dat overdreven voedering, daaruit voortvloeiende beroerte, daarvan oorzaak is. Ook ten vorigen jare zijn eene menigte in die streken plotseling gestorven. Naar aanleiding van 't verschijnen der cholera in sommige streken van Europa, doet de Times een waarschuwende stem hoo- ren. Er behoeft zegt 't blad over Enge land sprekende geen dadelijke vrees te be staan voor 't uitbreken van de ziekte gedu rende den buidigen zomer. Immers; we zijn nu tot de op de helft van 't warme seisoen gevorderd; de noodlottige gevallen van diar rhoea bedragen nauwelijks een vierde van bun gemiddeld cijfer, en over 't algemeen is de gezondheidstoestand (dank zij ongetwij feld den natten winter en 't koude vooijaar) hoogst bevredigend. Volgens de gewone be rekening zouden we dan niet veel gevaar loopen voor een bezoeking. Maar aan den anderen kant hebben we in 't oog te bonden, dat sinds 1865 die gewone berekening zicht baar gefaald heeft, en dat de bewegingen van de ziekte uiterst grillig zijn geweest. Elk

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3