MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 13,50 a 15,Rogge ƒ8,20 a ƒ8,50. Boekweit ƒ8,50 a ƒ9,Aard appelen 2,— a 2,30. Boter 1,15 a 1,30 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 28 Juli 1873 van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op bet Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. A. J. BOS. Secretaris. STATEN-GENERAAL. In de op 18 Juli 11. gehouden zitting der Eerste Kamer is de aan de orde zijnde wet tot herziening der grondbelasting voor gebouwde eigendommen, na velerlei discussie aange nomen met 22 tegen 12 stemmen, en heeft de Heer van Goltstein, met het oog op de parlementaire gebeurtenissen en den politieken toestand van den laatsteu tijd, verlol'ge vraagd en bekomen tot het doen eener interpellatie, en ge vraagd: „Heeft het kabinet zijn ontslag aan den Koning aangeboden, en zoo niet, op welke wijze ziet het kabinet den tegenwoordigen toestand in, en welke voornemens heeft het? De Minister van Financiënalleen ter vergadering tegenwoordig, verklaarde de vragen te zullen mededeeleu aan zijn ambtgenoot van Justitie, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, en zal daarover een onderling overleg moeten plaats hebben, zoodat hij 't tijdstip van het ant woord nog niet bepaald kan opgeven. Reeds in de avond- zitting echter van denzelfdeu dag heeft de Minister van Oorlog, na de intrekking der militiewet, aan den Koning zijn ontslag gevraagd, dat dit verzoek door den Ko ning aan den Ministerraad teruggezonden is om considera tie en advies. De Ministerraad overweegt welk advies hij aan den Koning zal geven, zoowel daarover als omtrent dat gene wat in de bestaande omstandigheden daarvan 't gevolg zal moeteu zijn. Die omstandigheden zijn hoogst ernstig zoowel met 't oog op het afgeloopen zittingjaar en denuit- »lag der jongste verkiezingen, als vooral ook lettende op de politieke richtingen, die zich meer en meer afscheiden, zoo mede op den nog niet geeindigden strijd met Atjin. De Ministerraad zal de vraag: wat te doen overwegen met al den ernst, die 't belang van het Vaderland vordert; maar hij vertrouwt dat de Kamer zal goedkeuren, dat de Regee ring de strekking harer overwegingen niet bekend make, zelfs niet aan deze Kamer, voordat de uitkomst daarvan aan het oordeel en de beslissing van het geëerbiedigde Hoofd van den Staat zal zijn onderworpen. De Heer van Goltstein bedankt en hoopt dat die over wegingen spoedig tot een goed en een gewenscht eiude zul len gebracht worden. De Heer Cremers wenscht dat ook, maar geheel afge scheiden van de bedoeling door den Heer Van Goltstein he den aan zijn wensch verbonden. Hiermede is de interpella tie afgeloopen en de Kamer gescheiden. De geheele interpellatie achten wij ecne (om het zachtste woord te gebruiken) zeer groote iudelicatesse van de zijde van v. Goltstein. Zulk eene ingrijpende en ingewik kelde kw estie als het ware met een lief praatje ter bevredi ging van eene kwalijk geplaatste nieuwsgierigheid te willen opgelost zien, is bovendien onhaudig, en lang niet parle mentair. En eindelijkom een Ministerie hij het uiteen gaan der Kamer met zulke vragen te overvallen, op een oogenblik dat Z. M. de Koning uitlandig is en de Ministers zich dus niet konden of mochten uitlaten, is althans zeer ongepast. Wij koesterden voorheen grooten dunk van den parlementairen tact van den Heer v. Goltstein. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft op 21 dezer te Vevey deelgenomen aan een diner, den Schali van Perzië aangeboden, en was tegenover hem gezeten. H. M. de Koningin is 22 Juli 11. verge zeld van HD. hofmaarschalk en eene hof dame, naar de gemeenten Geldermalsen, Buren enz. vertrokken en heeft aldaar eenige instellingen van liefdadigheid met een be zoek vereerd. Des namiddags ten 5 ure is H. M. in de residentie teruggekeerd. Uit Batavia wordt aan het U. D. ge meld, dat alles voor de tweede expeditie naar Atjin wordt voorbereid, die voor December zal vertrekken. De expeditie zal bestaan uit 7000 man infanterie, 2000 man van andere wapens en 3000 koelies. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van den 9den dezer, waarbij wordt bepaald dat postzegels en briefkaarten, be halve op de postkantoren en de hulpkanto ren, voor een ieder, zonder prijsverhooging, verkrijgbaar kunnen worden gesteld bij daartoe door den Minister van Financiën aan te wijzen depothouders. Deze kunnen mede door genoemden Minister worden be last met den verkoop of de uitgifte van post wisselformulieren, of andere dergelijke op de postkantoren tegen betaling verkrijgbaar gestelde formulier-drukwerken. De postze gels, briefkaarten en formulieren, die de depothouders zich in voorraad aanschaffen, worden door hen tegen gereede betaling bij de postkantoren ingekocht. Elk aangewezen depothouder geniet voor zijne bemoeiingen en tot schadeloosstelling voor zijne gelde lijke voorschotten een bedrag van een ten honderd van den prijs der postzegels, brief kaarten en formulieren, die door hem op de postkantoren worden ingekocht, en welke hij verplicht is weder tegen denzelfden prijs aan het publiek te verkoopen. De Minister van Financien bepaalt in welke gemeenten een of meer depothouders zullen gevestigd zijn en regelt verder al hetgeen ter uitvoe ring van den maatregel, die het onderwerp van dit besluit uitmaakt, vereischt wordt. De Burgemeester van Utrecht, Mr. N. P. J. Kien, wenscht bij de aanstaande her stemming voor een lid van den Raad dier gemeente niet in aanmerking te komen en beveelt de verkiezing van Mr. W. R. Boer aau. De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen was in de week van 9 tot 15 Juli jongstleden f 119,820,01s, tegen f 108,797,36^ in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. bedroeg de opbrengst per dagkilo meter f 15,54, tegen f 14,06 in gelijk tijdvak van 1872. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat van af 1 Aug. e.k. de te Breskens, Harderwijk en Noordwijk gevestigde post en telegraafkantoren zullen worden veree- nigd onder het beheer van één ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor. De Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging zal eene algemeene vergadering houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, op Dinsdag den 5n Augustus a.s., des voormiddags te 11 uren. Op verschillende Rijkskantoren te Utrecht, waar de Belgische centimes oog luikend werden in outvangst genomen, zal voortaan in geen geval deze vreemde munt meer aangenomen worden. Voor de leening groot f600,000, uit geschreven door de gemeente Utrecht, is ingeschreven voor een bedrag van f 472,000 meerendeels beueden pari. Het Nieuws van den Dag waarschuwt voor de nadering der cholera. Het raadt ieder aan, voor zijn eigen ligchaara de noo- dige voorzorgen te nemen: reinheid, matig heid enz., maar roept ook den gemeente besturen toe, voor den openbaren gezond heidstoestand te doen wat noodig is. Een goed voorbeeld, zegt het blad, werkt meer dan tien publicaties. (Vgl. ook het Hoofd artikel in nommer.) Volgens het Dgbl. zijn thans de pro cesstukkeu in zake van den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea te 's Hage, ter examinatie gezonden aan den procureur- generaal bij het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland. De quaestie der al dan niet verwijzing naar de openbare terechtzitting van den Hove, nadert dus haar oplossing. Verschillende grondeigenaars en land bouwers in de gemeente en provincie Utrecht hebben besloten om het werkvolk gedurende deze warme dagen van af 12 tot 3 ure in den namiddag geen veldarbeid te laten ver richten. In geen jaren is de toestand van den veestapel in de provincie Utrecht zoo guns tig geweest als thans. Behalve de enkele ge vallen van longziekte, in verschillende uit elkander gelegen gemeenten, en het hiel en daar van de zoogenaamde varkensziekte, bleef de veestapel tot heden van bijzondere ziekten verschoond. De prijzen van het rundvee hebben eene nooit gekende hoogte bereikt. Omtrent de bedoelde varkensziekte kunnen wij berichten: De ziekte openbaart zich het eerst van onder aan den buik door purperkleurige of blauwe vlakjes; geslacht zijude krijgen de varkens van binnen dezelf de kleur; de ziekte is niet vreemd en wordt jaarlijks met het heetst der dagen waargeno men. Men meldt uit Antwerpen aan de N. Rott. Ct., dat aldaar op het Belgische Staatsspoor de eerste proef is genomen om een trein in volle vaart te stoppen. Elk rij tuig was voorzien vaD een remtoestel, die door middel van stoom in verband met de locomotief werd in werking gebracht. De proef slaagde volkomen; de trein van Brussel kwam in volle kracht aanstoomen tot onder de overdekking van het stations plein maar op eens werd de trein in zijn vaart gestopt, en dit geschiedde zelfs zóó zacht, dat de reizigers bijna geen schok ge voelden. Prof. M. Wilckens die wandelingen door de Kunsthalle maakt, levert in de Aus- telungs-Zeitung een kort verslag van de beste schilderijen waarop dieren voorkomen. De grootste natuur-waarheid vond hij in die schilderijen waarvan honden en paarden het onderwerp uitmaakten. Van de Neder- landsche afd. sprekende, maakt hij melding van C. Cunaeus, Henriette Ronner, A. Mauve, F. B. Tom, P. Stortenbeeker en D. van Lokhorst. Aan de koeien van F. B. Tom kent hij den eerepalm toe, schooner vond hy niet op de geheele tentoonstelling. Te Utrecht is een 6jarig knaapje over leden dat bij gelegenheid der kermis aldaar in een draaimolen had plaats genomen, van een paard viel en ongelukkig genoeg eenige malen werd roudgesleept voordat de carrous- sel kon tot staan gebracht worden. De bekende Johann Hoff, te Berlijn, heeft zijne betalingen gestaakt, vermoede lijk een gevolg van speculatie. De fabrieken en gronden van den heer Hoff zijn tot onder pand gesteld voor de schuldeischers die een bedrag van 700,000 thaler vertegenwoordi gen. Men gelooft dat zij geen merkbaar ver lies zullen lijden; de vervaardiging der Malz- preparaten zal ongestoord worden voort gezet. Om rooden wijn- of kersen vlekken, dien schrik der huisvrouwen, uit het tafel goed te maken, kan men niet beter doen, dan de gevlekte deelen zoodra mogelijk in kookende melk te doopen, ze daarmeê ge ducht in te wrijven en dan in zuiver water uit te wasscben. Te Batavia is een reus Chang te zien, die op weg naar Weenen eerst Europa zal doorreizen. Hij ziet een volwassen persoon; die op een stoel staat, over het hoofd heen. Eenige pei-souen uit het gevolg van den Schah, kwamen in de verloopen week bij een der eerste oculisten te Parijs, om bril len te koopen. Welk nommer wenscht gij?" vroeg de oculist. De Perzen keken elkaar verbaasd aan tot dat eindelijk een hunner een bril uit den zak haalde en zeide: »Kent gij het nommer niet van den bril, welken Z. M. de Koning der Koningen draagt?" De oculist moest tot zijn leedwezen verklaren, dat hij dat nog niet wist. Nieuwe verbazing van de Perzen, die uitriepenZiehier het nommer. Dit moeten wij ook hebbenWel een bewijs dat de Perzen, gelijk alle Ooster lingen, gewoon zijn te kijken door de oogen van hunnen vorst? Het Venloosch Weekblad vertelt vol- genderwijze een wonder uit Kevelaar Men meldt ons dd. 18 dezer: Kevelaar was in het begin dezer week in rep en roer over het volgende: Een meisje van 17 jaar, uit Borbeck bij Essen, sedert 11 jaren kreu pel en vol pijnen, was met de processie harer woonplaats heen gekomen. Zij verlangde gebracht te worden naar de kleine kapel, terwijl de processie naar het Roode Kruis toog. Na eenigen tijd aldaar vurig te heb ben gebeden, ondervond zij plotseling her stelling; zij stond op, liep driemaal biddende om de kapel en bracht hare krukken naar het klooster, alwaar zij de genezing aan den overste bekend maakte. De vreugde was algemeen, het volk ver drong zich om de ongelukkige te zien, zoo zelfs dat zij bij het vertrek op een wagen moest plaats nemen om den drang te ont komen. Aanstaande Zondag zal te Maastricht een groot kerkelijk feest plaats hebben, en wel het in plechtigen optocht overbrengen van de zich in de Parochiale kerk van Sint. Servatius bevindende reliquieën naar eene daarvoor aangebouwde kapel in genoemde kerk. De reliquieën, waarvan de omkleedsels voor een groot gedeelte van blik en hout wa ren, zijn meerendeels door de hulp van milde gevers in meer waardige reliquieënkasten geborgen. Onder deie verzameling reliqui-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3