den brand werden uit een naburig pakhuis onderscheidene vaten petroleum onder de beurs gebracht tot berging. Het viel ons en een ieder op, dat zich in een pakhuis in die zelfde nauwe straat zulk eeue groote hoe veelheid van die allergevaarlijkste braudstof bevond, en wij vroegen ons af: zou het mo gelijk kunnen wezen, dat zulks geoorloofd is? Wij konden het niet denken, en zouden het ook onverantwoordelijk vinden dat mid den in de stad zulk een voorraad onder hoo- ger goedvinden niocht worden geborgen. Wij onderzochten daarom de zaak, en indien wij goed zijn ingelicht, dan is de vergunning Voor geen grooteren voorraad verleend dan voor 300 kan, gelijkstaande aan ongeveer twee vaten petroleum. Wanneer dit zoo is, dan wordt het hoog tijd ook tevens daarin te voorzien. Maar ook al ware het niet zoo, al strekte zich de vergunning werkelijk uit tot de hoeveelheid die nu op het oogenblik van den brand is gebleken aanwezig te zijn, ook dan mag het allezins wenschelijk geacht worden dat ook die »gedane zaak een keer neme", en een plaats buiten de kom der ge meente worde aangewezen, waar een zoo groote voorraad petroleum moet worden op geslagen. Groote handelsplaatsen gingen voor, waarom zou Amersfoort niet volgen AMERSFOORT, 15 AUGUSTUS 1873. Dinsdag morgen is de le batterij van het Reg. Rijdende Artillerie (komm. kapitein van Sijssen) naar het kamp van Milligen vertrokken en werd met muziek uitgeleide gedaan door den Luit. Kol. de Villeneuve en verdere officieren, die daarna wederom bege leid door de muziek, de onderscheidene bat terijen Yeld-artillerie, welke op marsch naar hetzelfde kamp deze stad moesten doortrek ken, optewachten en tot aan de grenzen der gemeente uitgeleide te doen. Woensdag namiddag ten een ure arri veerde alhier de derde batterij Rijd. Artillerie uit Roermond onder bevel van den Kapitein Dutry van Haeften, kommandant, en de lui tenants de Wit en van den Bosch. Des avonds had er aau de Buiten-Societeit een militair concert plaats. De grondboring aan de Hellestraat is met hetzelfde gunstig gevolg bekroond als aan den Hof. Op eene diepte van circa 60 voe ten is onder eene kleilaag een zeer goede wel gevonden. Thans geschiedt wederom voor rekening van den Heer W. A. Croockewit en met hetzelfde doel eene derde grondboring aan het begin der Slijkstraat alhier* Naar wij tot ons genoegen vernemen wordt als voorzorgsmaatregel door de politie aanzegging gedaan bij de verschillende inge zetenen, die mestvaalten bij hunne woning hebben, om deze te verwijderen en in het ■vervolg geene nieuwe mestvaalten daar te plaatsen. Maandag heeft de Heer Jhr. G. K. van den Santheuvel, Majoor-Kommandant der dd. Schutterij alhier bij Z. K. H. Prins Hendrik op het Paleis te Soestdijk gedineerd. Op de SSste algemeene vergadering van de maatschappij tot nut van 't Algemeen te Amsterdam gehouden werd een voorstel van Amersfoort, tot strekking hebbende dat het Hoofdbestuur in last zal ontvangen eene circulaire te richten.aan de Afdeelingen, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent de Bewaarscholen en bewaarplaatsen van kin deren, bij acclamatie urgent verklaard en aangenomen. Woensdag avond is, naar men zegt, bij den landbouwer van der Yelde onder Hoog land een hooiberg afgebrand. In den zomerdienst van den Centraal- spoorweg is deze wijziging gebrachtdat trein 3 die ten 9.15 van Utrecht vertrekt, niet blijft te Zwolle, maar doorrijdt naar Kampen, en dat trein 8 ten 12.10 uur uit Kampen vertrekt. De opbrengst van de Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappij bedroeg in de maand Juli jongstleden f59,453,395, tegen f 51,102,27 in die maand van 1872. Van lo. Januari tot 31 Juli 1873 was de opbrengst f 359,862,11 of f 52,024,24 meer dan in ge lijk tijdvak van 1872. Jl. Zaterdag had een koopman uit Amers foort zich schuldig gemaakt aan het invoe ren van eene groote partij varkensvleesch te Utrecht, dat hij in den handel wilde brengen en niet ter keuriug had aangeboden; dit was den keurmeester van Rooijen ter ooren ge komen, die er iu slaagde hem op te sporen, den verkoop belette en onder zijn geleide den koopman het vleesch naar het kantoor van keuring liet overbrengen. Aldaar werd bevonden dat vleesch van zeer slechte hoe danigheid, bedorven en nadeelig voor de ge zondheid was; het werd afgekeurd en gesteld iu handen van de politie om het op de stads- vilkuil te begraven. Tegen den koopman is procesverbaal opgemaakt. U. D.) Uit Weesp wordt aan de Standaard ge meld »Bij vonnis van het kantongerecht is de Heer Jb. Mouliju, predikant alhier, veroor deeld tot eene geldboete van vijf gulden, sub sidiair een dag gevangenisstraf, ter oorzake zijner weigering om te voldoen aan zijne ver plichting om aan den burgemeester te ver- toonen de verklaringen, aangaande de vacci ne, bij art. 17 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) bedoeld, voor zoover zij hem als onderwijzer en de kinderen, die tot zijne Zondagschool zijn toegelaten, betreffen. Naar men verneemt zal de veroordeelde ap pèl van deze uitspraak aanteekenen." In de legerplaats bij Milligen zullen van heden, Dinsdag 12 Aug. tot Woensdag 10 Sept. e.k. vereenigd zijn 308 opper-, hoofd en verdere officieren8033 onderofficieren en manschappen; 1087 paarden; en 36 stuk ken geschut. Het getal tenten bedraagt 1127. Het getal gemetselde veldkeukens 78. De staf der kampeerende troepen is als volgt: Opperbevelhebber: de gen.-maj. van der Schriek, kommand, der le divisie in fanterie. Chef van den stafde luit.-kol. W. Roloff, van den gen. staf, aan wien zijn toe gevoegd de kapts. van Helden, mede van den gen. staf, en W. Roozeboom, van het corps ingeuieurs, mineurs, en sappeurs. De militaire intendant le kl. F. C. R. Boers, belast met den administratie ven dienst in het kamp, aan wien zijn toegevoegd de onder-in tendanten, 2e kl.Frantzmanenïlinrichs. De le off. van gez. le kl. C. J. van Hees, chef van den geneesk. dienst in het kamp. De 2e luit.-kwartierm. ten Klooster, dir. der kamp ambulance. De kapt. plaatselijke adjudant van Naerssen, belast met de politie en het houden van het kamp-plaatsbureau. De infanterie wordt ingedeeld in 3 briga des. De bataillons infanterie zullen gemid deld sterk zijn 19 officieren en 585 man schappen. De le brigade infanterie staat on der bevel van den luit. kol. Pel. De 2e bri gade infanterie onder den kol. BeeckmaD. De reservebrigade onder den luit. kol. van Queij- sen. De cavalerie onder kol. van Toll. De gezamenlijke artil. onder den luit.-kol. van Gheel Roëll. Chef van den staf der le bri gade infanterie is de kapt. Kool, van den generalen staf, aan wien is toegevoegd de le luit. Prins, van het instructie-bataillon. Chef van den staf der 2e brigade infanterie is de kapt. Jhr. Laman Trip, van den genera len staf, aan wien is toegevoegd de le luit. Snijders, van het 6e reg. inf. Chef van den staf der reserve-brigade infanterie is de kapt. D. F. K. Hardenberg, van den generalen staf, aan wien is toegevoegd de le luit. Ha ver Droeze, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. De godsdienstoefeningen zullen worden vervuld als volgt Voor de Protestantscke militairen op Zondag 17 Augustus door den heer dr. C. E. Van Koetsveld, predikant te 's Gravenhage; op Zondag 24 Augustus door den heer dr. E. Raurillard, predikant te Amsterdam; op Zondag 31 Augustus door den heer A. H. De Klerck, predikant te Lopik, en op Zondag 7 September door den heer F. C. A Pante- koek, predikant te Amsterdam. Voor de R.-K. militairen gedurende de vier bovengemelde Zondagen door den heer M. Maas, pastoor te Putten. De vrijwilliger G. v. K. is, in plaats van met de stoomboot Prins van Oranje te ver trekken, naar Barneveld gedeserteerd, en aldaar door den rijksveldwachter gepakt en naar zijne bestemming gebracht. Het station van den Oosterspoorweg, te Utrecht dat den 25n dezer zal aanbesteed worden, zal in denzelfden geest gebouwd worden als dat van de Staatsbaan aldaarte vens zullen de nevengebouwen, als goederen magazijnen en bijbehoorende gebouwen, niet in de onmiddelijke nabijheid, maar op zich zeiven gezet worden. De<5>L-C£. bevat het volgende verslag van de verwachtingen over den oogst in de pro vincie Utrecht. Tengevolge van het gure weder in het voorjaar heeft de tarwe veel geleden en staat schraal, zoodat men daarvan slechts een ta melijk gewas verwacht. Evenzoo staat de rogge dun. Het winterkoolzaad is redelijk goed ge weest. De wintergerst staat over het algemeen slecht. Het zomerkoren staat daarentegen gun stig boekweit, boonen, haver en erwten be loven een goed gewas. De wortelgewassen zijn slecht opgekomen, hadden veel van de luis te lijden, maar groeien nu goed door. De vroege aardappelen heb ben veel geleden, daar de eerste scheuten be vroren zijn geweest, en onder de late soorten vertoont zich de ziekte, zoodat men weinig van de opbrengst kan zeggen. De graslanden waren in den voorzomer, tengevolge van de ongunstige weergesteld heid slechts met gras bezet, doch hebben zich later veel verbeterd, zoodat de hooi-op- brengst gunstig te noemen is, en onder schoon weder wordt ingehaald. De tabak staat goed, en heeft tot nu toe niets van hagel geleden. De appelen- en perenboomgaarden beloven bijna geen oogst. De St.-Ct. behelst de Kon. goedkeuring op de statuten van de Vereeniging »Dorcas" te Amersfoort. Het muziekkorps der rijdende artillerie luistert aanst. Zondag avond de soiree op, door de vereeniging »de Nijverheid" bij den Heer Smit iu Buitenlust te Utrecht te houden. Wij vernemen dat de achterlaadkanonnen, dezer dagen te Helder uit Zweden aange voerd, bestemd zijn voor de Utrechtsehe linie (H. en N. C.) HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAGden 18. AUG. aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 6 Aug. Petronella Wellerd, geb. de Wilde, d. 7. Sophia Blombergen, geb. Ekkeveld, d. Wou tertje Bouman, geb. Stuivenberg, d. Aartje Kaspers, geb. Bonsel, d. 10. Woutera Johanna Laseurgeb. Kivith2 d. Elberta Ter Schuurgeb. van Ommen, z. Johanna Tommei, geb. Kareisd. Ondertrouwd: 9 Aug. Wilhelmus van de Riet met Cornelia Johanna van Verseveld. Overleden g Aug. Johanna Catharina Massa43 jr. 7. Dirkje Wessels, 4 wk. 8. Wouter Wellerd, 2 dg. Wilhelmus Looijmans, 73 jr., wedr. van Chris tina Appollonia Pel. 11. Geertruida Watcrkoort, 7 d_ MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/13,50 a f 15,50. Rogge f8,50 a f 8,50. Boekweit ƒ8,a f 8,90. Aard appelen 2,20 a 2,40. Boter 1,35 a 1,60 per kilogr. Eijeren 5 cents per stuk.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2