't Zegevierende Alkmaar. BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. AD VERTENTIËN. Dc prijs er van is 50 Cents. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op op Dinsdag, den 19. Augustus 1873, des namiddags ten cén ure. Punten van behandeling: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der benoemde raads leden. 2. Rekwest van den gewezen veldwachter R. van Benue- kom, om pensioen. 3. Rekwest van M. C. van Rijn, om tot makelaar te worden benoemd. 4. Rapport der Commissie van wetgeving betrekkelijk eene wijziging van het reglement van orde voor de vergade ringen van den gemeenteraad. De terugkomst van Z. M. den Koning is thans definitief bepaald op Woensdag 20 dezer. Z. M. zal dan in de residentie vertoe ven tot na den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, om daarna de feestelijkheden te Vlissingen en Brielle te gaan bijwonen. Ver volgens vertrekt Z. M. naar bet Loo, om het kamp te Milligen te bezoeken. Na de opening der Staten-Generaal zal bij in bet begin van October naar het Loo terugkeeren, waar dan ook eenige der pensionnaires van Z. M. zullen komen om bewijzen te geven van de door hen op nieuw gemaakte vorde ringen. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, tenge volge der ontvangene berichten omtrent bet beerscben der cholera, quarantainemaatrege len zijn voorgeschreven voor de schepen, ko mende van Koningsberg en Dantzig in Prui sen, van Helsingborg in Zweden, van de in de Adriatische Zee gelegene Oostenrijksche ha vens en Italiaansehe zeeplaatsen tot en met Otrante, en van Hamburg. De Straits-Times deelt het volgende van Penang mede: De Nederlanders hebben een britscbe schoener, met rijst geladen, voor Edie bestemd, opgebracht. Een ge rucht wil, dat zeven Atjinesche praauwen, met peper geladen, op de reis naar Penang zijn aangehouden en naar Deli opgebracht. Aan bet Hbl. wordt medegedeeld, dat de beer Mr. C. P. K. Winckel, wien bij be sluit vau den Gouverneur-Generaal het ver blijf in Ned.-Indië ontzegd is, aan den heer Mr. D. van Eek, lid van de Tweede Kamer en advokaat te 's Hage, de behartiging zijner belangen in die zaak lieeft opgedragen. Eerstdaags zal door den beer Winckel een brochure over zijne uitzetting worden in het licht gegeven. Naar wij vernemen, heeft de Pruisi sche Regeering concessie verleend voor de lijn Salzbergen-Harlingen, voor zooverre die over Pruisisch grondgebied loopt. lib De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen bedroeg in de week van 30 Juli tot 5 Aug. jl. f 131,076,10, tegen f 114,446,09 iu die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 15,80, tegen f 14,27 in gelijktijdvak van De directeur van de volksgaarkeukens te Rotterdam deelt in een ingezonden arti kel in de N. R. C. mede, dat bij tegenwoor dig uit Noord-Amerika komen laat Family- Beef (vleescb in bussen), dat beter voldoet en goedkooper is dan bet Australische vleesch. Het kost slechts 55 cents per kilo, vrij te Rotterdam. Men meldt uit Middelburg van 10 Augustus: Gisteren bracht de van Rotter dam komende en naar deze stad bestemde passagiersboot een aantal verlofgangers over, die alhier en te Vlissingen bij hunne korp sen moesten worden ingedeeld om naar het kamp te vertrekken. Onderweg onstond er twist tusseben de equipage en de verlofgan gers, die zoo hoog liep, dat eenige der laatst genoemden den kapitein wilden overboord werpen, waaraan bij door behulp van ande ren gelukkig intijds ontkwam. De kapitein gaf daarop bevel te Willemstad aan te leg gen, waar bij dadelijk van bet gebeurde aan de militaire autoriteit kennis gaf. Onmid dellijk werd hem de noodige hulp verleend; een gewapend detachement begaf zich aan boord, nam de belhamels in arrest en bracht dezen aan wal, terwijl een officier met eenige manschappen met geladen geweer aan boord bleven en de reis tot deze stad medemaakten. Men meldt uit Amerongen van 11 Augustus aan de N. R. Ct Zaterdag 9 Augustus vierde een gedeelte der schooljeugd zij die het trouwst de school bezocht feest. Door 't Nut was, onder medewerking vau de meeste ingezetenen en van de Vrouwe van Amerongen, geld bijeengebracht om een reisje naar Amsterdam te doen. Het hoofd bestuur had f50 toegezonden. Zes-en-veertig kinderen namen er aan deel. Om 6 uur 's morgens vertrok men onder geleide van de 5 heeren der commissie per rijtuigen (paar den en wagens waren belangeloos door de eigenaars afgestaan) naar 't naaste station Maarsbergen en van daar per trein naar Am sterdam, waar men om half tien aankwam. Met een vaandel ('t wapen van Amerongen) en twee vlaggen voorop, ging bet in optocht door Amsterdam, om achtereenvolgens 't Pa leis van Volksvlijt, 't Koninklijk Paleis, 't beursgebouw, 't IJ, het trippenhuis en Artis te bezichtigen. Overal werd men met de meeste voorkomenbeid ontvangen, niet het minst in de volksgaarkeuken No. 2, waar aan de kinderen broodjes met koffie en later middageten werd aangeboden. Tegen 6,50 ging men terug, zoodat men ruim 10 uur in Amerongen in den besten welstand arriveerde, waar een opgehoopte menigte de rijtuigen binnenhaalde. Eene opgewondene vroolijkheid heerschte den ganscben dag onder 't jonge volkje, dat lang noch zich dezen recht gelukkigen dag zal berinneren Over een veertien dagen zal een meer plaatselijk feest aan de kleine kinderen, die de school trouw bezocht hebben, worden ge geven. Een eenvoudig middel om bij warm weder goed koud water te verkrijgen, werd dezer dagen in berinnering gebracht, 't Is homoöpathisch. Men plaatst namelijk een karaf water in de zou, doch verzuime dan niet er een natten doek om been te wikkelen. Het koffiedik schijnt eene eigenschap te bezitten die niet algemeen bekend is. Niet alleen is bet een kostbare stof als mest, maar ook door de eigenschap om het onkruid te vernielen en de planten die men er mede be dekt, tegen alle insecten te beschermen. Door de geur zou het ook de beste meststof zijn voor meloenkweekerijen; met plantaarde ver mengd, doet bet de jonge meloenplanten spoedig groeien en verschaft bet aan alle vruchten een aangename geur. De Standaard deelt bet volgende mede aangaande bet oproertje in bet Diaconie Weeshuis te Amsterdam: »Aau een viertal jongens was vóór veertien dagen aangezegd, dat zij, wegens wangedrag, het gesticht zouden moeten ver laten. Toen 11. Zaterdag echter het oogenblik daarvoor gekomen was, weigerden zij hard nekkig te vertrekkenfamilieleden van de jongens hadden hen aangespoord, geen geld of kleeding voor hun uitzet aan te nemen, en het gesticht niet te verlaten. Bij het tumult dat daardoor ontstond, voegde zich een aan tal andere jongens, die, naar hunne meening, recht tot ontevredenheid hadden over eene nieuw ingevoerde regeling, waarbij bepaald werd, dat er eene vermindering in hun zak geld zou gebracht worden, ten einde hunne spaarpenningen te vermeerderen en aan al lerlei ounoodige uitgaven een einde te maken; een besluit dat dus waarlijk alleen in bet be lang van ben en hunne toekomst genomen was. Niettemin verzetten zij zich er met alle kracht tegen; een hunner verstoutte zich zelfs te zeggen: »Zoo ik minder dan een rijksdaalder zakgeld krijg, ga ik stelen!" Men kan hieruit nagaan, boe de stemming onder de weesjongens was. Weldra werd de zucht tot opstand dan ook door daden aan den dag gelegd: de familieleden, die zich buiten bet gesticht geschaard hadden, en de jongens daarbinnen werden oproerig, waarbij tal van glasruiten werden ingeworpen. Zoo de poli tie niet tusscbenbeide ware gekomen, zouden er wellicht nog ergerlijker tooneelen zijn voorgevallen; schoon bet gebeurde op zich zelf reeds treurig genoeg is." Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Linschoten G. W. A. de Veer, te Ha- gestcin. Bedankt voor Alkmaar H. J. P. vau der Linden, te Hoevelaken. Doopsgez. Gem. Beroepen te Den Hp K. R. Taconis, pred. te Noord- eind van Graft. In de kerk der Oud-Bisschoppelijke Clerezie te Botter dam, liad de plechtige inwijding plaats van den heer C. J. Kinkel, tot Bisschop van Haarlem, en tegelijkertijd van den Duitsclien hooglceraar dr. J. H. Reinckcns tot Bisschop van de Oud-Katholieken in Duitschland. Na voorlezing der processen-verhaal hunner respectieve benoemingen, geschiedde deze plechtigheid onder leiding van Monsgr. H. Heykamp, Bisschop (der Clerezie) van Haarlem. De dienst werd door een talrijk auditorium (waar onder men verscheidene buitcnlandsche geleerden opmerk te) bijgewoond, De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat zij die alsnog een examen wenschcu af te leggen tot het verkrijgen ecner akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs in de landbouwkunde, zich vóór 20 Aug. e. k. hehooren aan tc melden aan zijn Departement. Aan de H. Burgerschool voor jongens te Amsterdam moet worden benoemd een lecraar in de Hoog-Duitschc taal en letterkunde; jaarwedde f 2000. Adres op zegel vóór 21 Ang. ter gemeente-secretarie, afd. onderwijs. Men meldt uit Haarlem dat sedert de laatste helft der voorgaande week daar dagelijks pl. in. 140 kinderen (getal dat volgens liet school-rcglcment ter opvoeding en onder wijzing wordt toevertrouwd aan 2 hulponderwijzers) wegens gebrek aan onderwijzerspersoneel aan gemeente-school O naar huis gezonden worden. Sedert 1 Maart bestaat de eene, sedert 1 Augustus ac andere vacature, waaraan eerst f 400, verbonden was; lij gebleken gemis aan sollicitanten is het voor eenige dagen op f 430 gebracht en nu hebben, naar men verneemt, de 2 sol licitanten voor dit tractcment zich teruggetrokken. M. d. R. In uw laatste weekblad wordt door u ge sproken van krachtdadige hulp der Sclvitterij bij den brand in de Nieuwstraat. Wanneer bare hulp op dien avond krachtdadig te noemen is, wat kan men dan wel verwach ten, als het effect van bet bezoeken van drankwinkels minder bij haar is te bespeuren dan bij die gelegenheid? Ik moet u zeggen de houding van vele schutters was meer dan erg. Met alle achting Uw Dw. Dr. L. Bij C. VAN BENTUM, te Utrecht, komt heden van de pers en is alom verkrijg baar gesteld: Alcmaria Victrix.) 8 OCTOBER ÏÖTB. door H. J. VAtt LUMMEL In dit werkje wordt, zonder eenige inkleeding, de geschiedenis van de belege ring even als van de volhardende verdediging en de bevochten zegepraal van bet zoo zeer-bedreigde en benarde Alkmaar in 1573 in zulk een boeienden en aanschouwelijken vorm verhaald, dat men bij de vermelding van de gebeurtenissenen de houding der handelende personen meenen zougetuige te zijn vau den bangen en kloeken worstel strijd en de roemrijke victorie der vroede en dappere Alkmaarders van dien ti 1. Het bevat ruim 80 pagina's compressen druk; is met duidelijke letter op goed pap er gedrukt, en is voorzien van een smaakvol en keurig gelithografeerd omslag, iu 'het genre als van »de Geuzen dag." INHOUD. 1. De stad en hare bevolking. 2. De vijand. 3. Het Beleg. 4. De Boodschapper. 5. In de Stad. 6. De Bestorming. 7. Na den Storm 8. De victorie.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3