ging statuten noodig, die vooraf moeten wor den vastgesteld en waaraan al de leden zich onderwerpen. Belangstellenden die van zul ke statuten nader kennis moehten wenschen te bezitten, zullen door zich tot het bestuur der Delftsche winkelvereeniging te wenden zekerlijk de vereischte inlichtingen kunnen verkrijgen. Ook de bovengenoemde commis sie, waarvan de Heer Mr. A. Kerdijk te 's Gravenhage Secretaris is, zal zeker bereid worden gevonden oin de noodige aanwijzin gen te geven, wanneer er belangstellenden mochten zijn, dio de handen ineen zouden willen slaan om ook in Amersfoort zulk eene vereeniging te stichten en een dergelijken winkel te openen. Hopen wij dat mettertijd ons goede Amers foort, dat thans in zoovelerlei opzichten vooruit begint te gaan, ook de weldaden moge deelachtig worden, die de coöpera tieve winkelvereenigingen in Engeland en Duitschland aan zoovelen hebben verschaft. KENNISGEVINGEN. De BeBGEMKESTF.it en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. IS der wet van den 14. Sept. 18G6 (Staats blad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de IN KWARTIERING, enz., Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het raadhuis is aangeplakt, en gedurende 14 dagen, te rekenen van 'neden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 16. Aug. 1873. Burgemeester en Wethouders yoornocind. De SecretarisDe Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op liet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad no. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenon dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die aangifte voor patentrecht over het dienstjaar 1873/74 heb ben gedaan, ten raadliuizc zal w orden zitting gehouden op Dinsdag, den 26sten en Woensdag, den 27sten Augustus aanstaande, des namiddags van 5 tot 7 uren, en dat de nict- afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien ceutB. Amersfoort, den 19. Augustus 1873. üc Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 22 AUGUSTUS 1873. Bij Koninklijk besluit van 1G Augustus 1873 no. 44 is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan Mr. H. Roijaards van Scherpenzeelals hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam, provincie Utrecht. Bij hetzelfde Besluit is benoemd tot heem raad van de waterschappen het Gemeene- land van Wijk bij Duurstede c. a., provincie Utrecht, F. van Wijk. (Si. Ct.) De onlangs alhier benoemde Notaris A. H. Drijfhout van Hooff is ter terechtzitting der Arr. Rechtbank van Donderdag 11. als zoodanig beëedigd. Woensdag zijn op de hier ter stede gehou den paardenmarkt aangebracht 165 paarden. Bij tragen handel liep de koopprijs voor paarden tot f 500 en voor veulens tot f335. Buitenlandsche kooplieden waren niet aan wezig. Naar men verzekert zouden er door eenige kapitalisten te 's Gravenhage, in vereeniging met eenige aanzienlijke huizen te Rotterdam, pogingen worden aangewend om concessie te bekomen voor een in noordelijke richting loopende spoorweglijn, waardoor 's Graven hage en Rotterdam een kortere verbinding met Duitschland, vooral met Hamburg, zou den bekomen, en waarvoor de Nederl. Cen- traal-spoor als overgang zou dienen, met verlenging dier lijn van af Zwolle. De voort durende kolossale rijzing der aandeelen Cen- traal-spoor zouden hierdoor eenige verkla ring bekomen. Vad.) De opening der jaeht in de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 6 September a.s. De lange jaeht zal alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week mogen wor den uitgeoefend; het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaver zaad, welke nog in 1873 moeten geoogst O O O worden, is verboden, evenals het jagen in tabak, zoolang het zoogenaamd bestgoed niet is geoogst. Woensdag jl. is Z. K. H. Prins Hendrik uit Soestdijk te 's Hage aangekomen, en den volgenden dag van daar weder vertrokken naar Mainz, om verder te gaan naar Frie- drichshavenalwaar Z. K. H. op uitnoodi- ging van den Koning van Wurtemburg het huwelijk zal bijwonen van den Erf-groot- prins van Saksen Weimar met de dochter van prins Herman van Saksen, broeder van wijlen Prinses Hendrik, hetwelk op 26 Au gustus e.k. zal worden voltrokken. Men deelt aaD het U. D. mede, dat de zich in het park van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden te Soestdijk bevindende 100- jarige Aloë Agave americana), welke reeds in vollen knop staat, binnen weinige dagen bloeien zal. De hoogte van den bloemstengel is 6 meter, het getal der takken 28, het ge tal der bloemen op iederen tak 320, de lengte der bladen 2.10 meter, de breedte der bladen 0.23 meter, de hoogte der plant met de tobbe 7.50, de middenlijn van den bloemstengel 0.13 meter. Z. K. H. heeft HD. toestemming verleend, deze plant te laten bezichtigen, mits zich daartoe hij den bloemist B. Kolenbrander aanmeldende. De in ons vorig nommer vermelde afge brande hooiberg te Hoogland behoorde niet toe aan Van der Velde, maar aan A. van Veldhuizen, en bevatte 130000 pond (70 voer) hooi. Het hooi was niet geassureerd. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, aangezien het hulpkantoor der brievenposterij te Soester- berg dichter bij het Kamp bij Zeist is gelegen dan eenig ander kantoor der post, eene spoe dige bezorging der voor die legerplaats be stemde brieven bevorderd wordt door op het adres de woorden »bij Soesterberg" te plaatsen. Het Ilbld. en in navolging daarvan ook de Amersf. Ct., spreekt het bericht omtrent het ongeluk, in het kamp te Milligen voor gevallen, pertinent tegen; doch de N. R. Ct. doet die tegenspraak weer te niet door het volgende bericht: Tengevolge van het onge luk dat Vrijdag 11. bij de cavalerie-exercitiën plaats had, en waarbij een hussaar doodelijk werd gewond, is door den opperbevelhebber de order uitgevaardigd dat, wanneer troepen tegenover elkander ageer dn, men niet dich ter dan op 100 passen met elkaar in aanra king mag komen. Volgens het U. D. zal de gewonde hussaar binnen weinige dagen de ambulance genezen verlaten, en is de officier, die de verwonding bij ongeluk toebracht, niet in de ambulance gezien. Men heeft in de legerplaats bij Milligen in beslag genomen een massa aan bossen gebon den worsten van ongeveer een oude el (7 decimeter) lengte. Smokkelenderwijze tracht te men die waar daar aan den man te bren gen, doch de Commissie van toezicht op de artikelen van consumtie heeft die worst, wegens hare onzuivere bestanddeelen, afge keurd en zorgvuldig doen hegraven. Het paard in de afgeloopen week te Lans broek uit eene weide vermist, is Dinsdag middag in een bosch gevonden, alwaar het nog levend in een sloot lag. Bij S.landbouwer onder Weesp, ver voegde zich onlangs een onbekende, zeggen de voor den directeur eener manége te Utrecht een paard te moeten koopen. S. liet hem op een paard, dat hem scheen te beval len, een proefrit doen. Nadat de onbekende eenige malen heen en weer had gereden, zette hij 't paard op eens aan en galoppeerde in de richting van Amsterdam. S. spande onmid dellijk in en volgde het spoor van den dief tot in de hoofdstad. Daar bleven alle nasporin gen vruchteloos, zoodat S. de zaak aangaf. De dief had het paard op een stal gebracht en logies besteld bij een kastelein aan den Overtoom, huiten Amsterdam, wien hij eeni ge oogenblikken later f 25 te leen vroeg, zeggende, dat hij het paard tot pand liet. De kastelein die kwaad vermoedde, zeide dade lijk: »Dat paard is gestolen!" De dief zette het daarop op een loopen en is niet meer ge vonden. Aan den Heer Dekker te Weesp is voor f141,498 de aanneming toegewezen van de onlangs door de militaire genie alhier aanbe stede werken, bestaande in het verbeteren van het kasteel te Muiden. Ofschoon de rogge over 't geheel van goede kwaliteit is, zijn toch enkele stukken in de nabijheid van Barneveld, voordat de rogge rijp was afgemaaid, om het strooi te behou den. De N. R. Ct. deelt daarvoor de volgende oorzaak mede: »Een teeder onkruidplantje, fhengerik" genoemd, dat tusschen het strooi opgroeit, doet in gewone gevallen weinig kwaad; maar wordt de rogge door regen of wind of door beide neergeslagen, dan verheft zich dat onkruid zoo ongelooflijk snel boven de rogge, dat het na 3 a 4 dagen een groen in plaats van geel veld vertoont, terwijl door de verbazende menigte van dat onkruid de rogge zich niet meer kan oprichten en hij nat weder aan rotting ter prooi wordt." Als eene bijzonderheid kan worden ver meld dat door den gemeente veearts van Brummelen bij den landbouwer Tuimelaar een koe verlost is van drie voldragen kalve ren, zijnde twee van het manlijk en een van het vrouwlijk geslacht. Uit Rhenen wordt gemeld dat het hulp kantoor der posterijen aldaar zal worden ver vangen door een post-, tevens telegraafkan toor, waarmede een lang gekoesterde wensch der inwoners wordt vervuld. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Amersfoort van 19 Aug. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig zijn 10 ledenafwezig met kennisgeving de hh. Herschel, L. E. Lagerwcy, v. Persijn, v. Sassc van Yssclt en Schluitcr. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. De voorz. stelt de stukken in handen van eene kommissie, bestaande nit dc hh. v. Wal- chren, v. Burgsteeden en v. Beek, welke hij monde van den lir. v. Walchren rapporteert dat de geloofsbrieven en daar bij overgelegde bescheiden in orde bevonden zijn, cn mits dien konkludeert tot toelating van de herkozen hecren Vis ser, v. Sasse v. Ysselt, J. F. Lagerwcy, v. ïttersum en Her schel als leden van den gemeenteraad. Daartoe wordt ach tereenvolgens zonder hoofdelijke omvraag besloten. Gedu rende het onderzoek der kommissie werd de zitting ge schorst, terwijl dehh. Visser, Lagerwcy en v. ïttersum tij deus de beraadslaging over hunne toelating beurtelings voor eenige oogenblikken zich huiten de vergaderzaal begaven. Verzoek van den gewezen gemeente-veldwachter R. van Bennekom om een jaarlijksch pensioen. Dc voorzitter her innert, dat aan een vorigen veldwachter, hoewel op hoogc- ren leeftijd, f 52 pensioen is verleend, en stelt voor, eerst te heslissen of pensioen zal toegekend worden, en zoo ja, daarna de hoegrootheid te bepalen. De lieer v. Walchren zegt vernomen te hebben, dat de rekw. zijn verzoek om ont slag niet geheel vrijwillig deed, cn vraagt den voorz., of deze geenc bedenkingen heeft tegen het geven van inlichting hieromtrent. De voorz. geeft te kennen, dat rekw. tegen eene nieuwe dienstregeling bezwaren inbracht, die gron dende op gezichtszwakte, welke later gestaafd is door eene geneeskundige verklaring. Daarop wordt het eerstgcsteldc vraagpunt met algemecne stemmen in ontkennenden zin heslist. Verzoek van M. C. van Rijn, die, vernomen hebbende dat alhier nog een makelaar zal worden aangesteld, zich daartoe aanbeveelt. Na te hebben opgemerkt, dat er geen sprake van benoeming is geweest en rekw., althans volgens informatie deze gemeente verlaat, stelt de voorzitter voor, het verzoek aftewijzen, waartoe met algemcenc stemmen wordt besloten. Rapport der kommissie van wetgeving, houdende advies, om in art. 26, zesde lid, van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad, de woorden „van dat der tegenwoordige leden" te veranderen in „van dat der leden van den raad overeenkomstig art. 4 der gemw." Kor- telijk door den voorzitter toegelicht, wordt de voorgestelde wijziging met algemcene stemmen aangenomen. De voorz. wijst op de elders hcerschende cholera, eene ziekte waarvan hij hoopt dat dc gemeente verschoond mag blijven. Hare nadering maakt intusschen het nemen van voorzorgsmaatregelen noodzakelijk, dat uit den aard der zaak buitengewone uitgaven vorderen. Om die te kunnen bestrijden, vragen burg. en weth. den gemeenteraad een krediet aan tot een onbepaald cijfer, zich voorstellende daarmede de meest mogelijke zuinigheid te betrachten. Tot dadelijke behandeling van dit onderwerp z. h. o. besloten zijnde, wordt het gevraagde krediet met algemcene stem men toegestaan. Burg. en weth. onthielden zich van mede stemmen. Ingekomen zijneen verzoek van de hh. H. W. de Hens en G. Jliihring, hoofdonderwijzers aan de openbare tusschen- en armenschool, om traktementsverhooging. Verzonden naar de raadsafdeelingen, ter behandeling gelijktijdig met de gcm.-hegrooting over 1874. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat op 16 Juli in kas bevonden is f 12062,585. Ter sckretarie. Gemeente-rekening cn verantwoording over 1872, bij brief van 31 Juli 1.1. door B. cn W. den gemeenteraad aan geboden. De inkomsten bedragen f 110860,99, de uitgaven 1" 100383,39 U-2 en het voordeclig slot f 10477,59'/». Te onderzoeken in de afdeelingen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2