terschapsbesturen dit voorbeeld volgen en als beheerders van publiekrechtelijke licha men voortaan geene publiciteit van dat be heer meer schromen. Omtrent de andere hoofdstukken hebben wij geene bijzondere aanteekeningen ge maakt, doch durven de lezing ook van die gedeelten van het verslag, vooral de opgaven omtrent het onderwijs, gerust aantebevelen, terwijl wij niets liever wenschen dan terecht wijzingen te mogen ontvangen, waar wij in onze beschouwingen hebben gedwaald, of ophelderingen omtrent die punten, welke onze bevreemding hebben opgewekt. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85), Doen tc weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1871 door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien da gen, tc rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter leziDg zal liggen, en dat men van voormelde bcgrooting afschrift kan bekomen, te gen betaling der kosten. Amersfoort, den 30. Aug. 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, W. D. SCIIELTUS. A. G. W1JERS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat liet door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. iu Noord-Holland en Utrecht cxecutoor ver klaard kohier van het PATENTRECHT over het dienst jaar 1873/71 aan den Ontvanger van 'srijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet tc voldoen. Gcdaau en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 1. September 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 5 SEPTEMBER 1873. De 33e verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje werd Donderdag als naar ge woonte met het bespelen van het Carillon en het uitsteken van vlaggen uit de openbare en enkele particuliere gebouwen herdacht. In de Raadszitting van 11. Dinsdag is tot Wethouder der gemeente herkozen de Heer Jhr. Mr. HJ. L. van Sasse van IJssclt. Maandag had het tweede adinissie-examen voor de Hoogere Burgerschool alhier plaats, en werden toegelaten voor de le klasse A. Wesseling, voor de 2e A. E. Rahusen en J. E. L. Roos, en voor de 3e klasse F. L. C. Junghulm. Een aspirant voor de le klasse werd afgewezen, en een ander verscheen niet. Zonder examen werd toegelaten voor de 5e klasse J. N. Verloop van de H. Burger school te Utrecht. Dinsdag werden de herexamens voor en kele vakken afgenomen, en werden dienten gevolge bevorderd: van de 4e naar de 5e klasse J. A. de Lorraine Holling, van de 3e naar de 4e klasse J. F. de l'Espinasse, van de 2e naar do 3e klasse J. C. van Eeten, W. J. Hubers van Assenraad en J. C. van de Poll, en van de le naar de 2e klasse P. R. Roche- mont en J. A. Ruijs. Een aspirant voor de 5e klasse moet nog een jaar het onderwijs in de 4e klasse volgen. De school telt thans 70 leerlingen, waar van 62 het volledig onderwijs volgen, en 8 slechts enkele vakken bijwonen. In het weekblad »Uilenspiegel" wordt medegedeeld, dat de Redacteur-uitgever der Amersfoortsehe Courant in aanmerking komt voor de betrekking van Hoofdredacteur van het Dagblad van Z. Holland en 's Gra- venhage. In het jongste nommer der Amers foortsehe Courant wordt op deze mededee- ling gezinspeeld, maar zij wordt niet tegen gesproken. In antwoord op het request door eenige bewoners van de Nienwstraat, Stoovenstraat en hare onmiddellijke omgeving (in ons vo rig no. vermeld) hebben B. W. te kennen gegeven, dat de eigenaar en gebruiker van het afgebrande perceel reeds 19 Aug. 11. is aangeschreven, dat aldaar voortaan geen lompen meer zullen mogen worden bewaard. De nieuwe welpomp op den Hof is deze week uit laffe baldadigheid beschadigd en bevuild, gelukkig zonder blijvend nadeel. Het ware te wenschen dat men de daders kon opsporen en naar behooren te straffen. Van welwillende zijde ontvingen wij het volgende verslag: ANNA-PAULOWNA-BEWAARSCHOOL te Amersfoort. Laatstleden Zaterdag, den 30 Aug. 1873, werd de gewone jaarlijksche algemeene ver gadering van de leden der Vereeniging tot instandhouding van de Anna-Paulowna- bewaarschool alhier gehouden, en daarin door den Secretaris verslag uitgebracht omtrent den staat en de werking der school over het tijdvak van Aug. 1S72 tot Aug. 1873, waar aan wij de volgende bijzonderheden ont- leenen De Auna-Paulowna-bewaarschool vooral voor kinderen van behoeftigen te Amers foort heeft ook in het afgeloopen jaar alles zins aan hare weldadige bedoelingen beant woord. Negentig kinderen zijn in den loop des jaars tot de school toegelaten, welke op dit oogenblik wordt bezocht door 228 leerlin gen, van welke 185 kosteloos, op aanbeve ling van de leden der Vereeniging, en 43 voor rekening van de ouders. Het besluit van 2 October 1871, waarbij het schoolgeld van zes op drie centen per week is gebracht, is sedert 1 Jan. 1872 op alle betalende leerlingen der school toege past, ook op hen die reeds vroeger waren toegelaten, en heeft tot hiertoe uitmuntend gewerkt, zoowel in het belang der ouders als in dat der school. De verhouding tusscheu betalende en niet betalende leerlingen is veel gunstiger geworden, en de bewijzen van aan beveling tot het bekomen van kosteloos on derwijs komen nu veel meer in handen van hen, voor wie ze meer bijzonder bestemd zijn van de volstrekt behoeftigen. Behalve in de maanden December, Janu ari en Februari, toen het gure weder en de geheerscht hebbende hoest nu en dan eenige der kleinen te huis deden blijven, was de opkomst over het geheel zeer voldoende, en weinigen slechts hebben zich aan geheel willekeurig schoolverzuim schuldig gemaakt; terwijl het gedrag en de ontwikkeling der leerlingen in vele opzichten reden tot tevre denheid hebben gegeven en een prijzens waardige zucht tot orde, reinheid en netheid bij verreweg het meerendeel was op te merken. De schoollokalen zijn in vrij voldoenden staat, gelijk ook de schoolmeubelen; doch het Bestuur wenscht zeer, dat het zich door eenigzins ruimere inkomsten in staat gesteld mocht zien om onder meerdere de gelegen heid om de kleinen op de speelplaats aange naam en nuttig bezig te houden meer doel matig in te richten en aan de hulpmiddelen bij het onderwijs eenige uitbreiding te geven. De staat der geldmiddelen is sedert 1871, dank zij de weldadige beschikking van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, eenig zins verbeterd, en het Bestuur gelooft zich te mogen vleien, bij verdere krachtdadige medewerking ook van andere zijden, de school wel te zullen kunnen in stand houden. Het getal leden, (zij die minstens f 4, 's jaars bijdragen, en daardoor het recht ver krijgen tot plaatsing van één kind) is met twee vermeerderd en bedraagt nu 59, terwijl het getal begunstigers hetzelfde is gebleven en de door hen bijgedragen som van f 100,50 tot f 99,is verminderd. Het Bestuur hoopt zeer, dat de deelne ming meer algemeen moge worden, en velen, die het met hunne behoeftige stadgenooten en hun kroost wél meenen, als nog als leden of begunstigers tot de vereeniging zullen toetreden, waartoe te allen tijde bij den Pen ningmeester, Mr. J. van der Leeuw, en de overige leden des Bestuurs de gelegenheid openstaat, opdat de zoo hoogst weldadige Anna-Paulowna-bewaarschool niet slechts voor ondergang worde bewaard, maar die allengs kunne worden verbeterd en meer ingericht naar de eischen van den tegen- woordigen tijd. De Dames Directrices der loterij ten voor- deele van behoeftigen en de Dames-Vereeni ging tot kleeding van de behoeftigen aan de Anna-Paulowna-bewaarschool hebben, ge lijk ook de Heer F. J. Schweinsberg, het Be stuur weder gröotelijks aan zich verplicht door hunne krachtige medewerking tot be vordering der belangen van de school en het aanzienlijk getal kleinen, die daar hunne eerste opleiding ontvangen. Met diep leedgevoel werden in het verslag de verliezen vermeld, die het Bestuur in het afgeloopen jaar hebben getroffen, zoo door het overigden van den Heer H. J. van Hoorn, den man, die gedurende meer dan 29 jaren zijne krachten ook aan de opkomst en den bloei der Anna-Paulowna-bewaarschool heeft gewijd en sedert Sept. 1843 Voorzitter der Commissie was, en door het vertrek van den Heer A. A. Bar. Quarles de Quarles, se dert Aug. 1870 lid der Commissie, die de inrichting mede zeer aan zich heeft verplicht. De algemeene vergadering koos in hunne plaats tot leden van het Bestuur de Heeren P. Methorst Sr. en J. Keijser, terwijl de Heer Mr. J. van der Leeuw, die aan de beurt van aftreding was, als Bestuurs-lid werd her kozen. De rekening en verantwoording over het jaar 1872 werd wijders nog voorgenomen en na onderzoek goedgekeurd en vastgesteld, terwijl den Penningmeester werd dank ge zegd voor zijne goede administratie en de be hartiging van de belangen der school ook op financieel gebied. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1874 door burgemeester en wethouders den gemeenteraad van Amers foort (bevolking 13243) aangeboden, is in hoofdzaak volgenderwijs samengesteld Ontvangsten. Batig slot der reken, van '72. 10477,595 4/5 opbrengst der person, bel. - 24110, 40 opet. geb. eigendom - 5330, 10 ongeb. - 532, 70 person, belast. - 17580, Hoofdelijke omslag- 22900, Honden-belasting- 410, Vuur-, haven- en tongehl. - 6500, Jaarmarkt- en sluisgeld vleesch- keur- en weegloon, begrafenisrechten en leges ter sekretarie- 1522, Schoolgeld h. burgerschool- 2200, ld. burger avondsch. - 75, ld. tusschenschool - 1250, Rijks-subsidie h. burgerschool - 7000, Huur van landerijen en huizen - 7475, Grasgewasriet aan zee straatvuilnis, houthak, hei de- en jachtvergunningen scheepstimmerwerfaan- deelen in de maatschappij voor gem. krediet, grond renten en uitgangen - 1942, Geldleening tot verbetering der bestratingMemorie. Verkoop van iepenboomen - 600, Vikariën, rijks- en prov. sub sidie voor krankzinnigen in gestichten, policieboe- ten, afkoop van brandweer, vervoermiddelen; kantonn.- gevangenis- en achterstand van hoofdelijken omslag- 2767,945 Totaal ƒ112671,54 Uitgaven. Kosten van het bestuur en op de inkomsten der gemeente f 16550 Medische policie- 690, Gemeente-policie- 12544, Justeerloon- 10, Traktementenonderhoud- kosten en lasten voor open bare wegen, werken, in richtingen en gemeente eigendommen (waaronder ƒ3500 voor eene inrich ting tot verpleging van zieken)- 26063,753 Kamer van koophandel en gem.-archief- 210, Latijnsche scholen- 2475, Hoogere burgerschool m. o. - 16500, Lager onderwijs- 8883,50

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2