BINNENLAND. F D-) Kerk- en Sehoolnieuws. culieren krachtige hulp aan de bevolking verleend Dc voor uitzichten omtrent den oogst van voedingsmiddelen zijn thans geruststellend. - De toestand der West-Indische Koloniën is bevredigend. Suriname heeft het hoofd geboden aan de moeiclijke omstandigheden, die in dit jaar werden verwacht. tractaat met Groot-Brittaunië betreffende de'immigratie gunstige uitkomsten gaf, bleef ook bij de vroegere slaven na de opheffing van het Staatstoezicht ge zindheid tot arbeid bestaan. Cura?ao mag zich door uitbrei ding van handel en scheepvaart in toenemende welvaart v er J^et*5 den wensch dat uwe beraadslagingen onder hooge- ren zeeen mogen strekken tot heil van het dierbaar vader land verklaar ik de gewone zitting der Statcn-Generaal «Th. was bij de opening vergezeld vau de Prinsen van Oranje, Hendrik en Fredrik. biet recht mag deze troonrede genoemd worden „een overzicht van den toestaud des lands." Zij behelst niets auders, niet eens eene enkele belofte; gecne toezegging van eeni" wetsontwerp. Waarlijk in dit opzicht is de toestand van ons laud niet zoo bevredigend te uoemeu, en is de wensch naar ccue spoedige oplossing der ministerieele crisis niet te laken. Iu de zitting van de Eerste Kamer heeft de beer Van Bij- laudt het voorzitterschap aanvaard met eene rede waarin hij met het oog op de vele gewichtige onderwerpen die in de afeeloopen zitting onafgedaan zijn gebleven, aanspoort tot ijverige en ernstige opvatting der taak, en hoopt dat de ge trouwheid aan beginselen steeds wqnrborg zij tegen de ua- deelen van te groote gehechtheid aan individueele gezichts punten en opvattingen waar behartiging der algemecnc be langen van het Vaderland, en de haudhaving der groudu et telijke instellingen het doel van bet streven is. Dc heer Afesschert van Vollenhove bericht dat hij ontslag neemt als lid. Er is besloten tot beantwoording der troonrede in een adres van antwoord. Dc HH. Hein, Huidccopcr, dc Vos van Steenwijk cu Pincoffs zijn tot leden der Commissie voor dat adres gekozen. In de zitting der Tweede Kamer, gepresideerd door dc Biebcrstein, werd geconcludeerd tot toelating van alle uieuwgekozen leden, waarna dc HH. Dullert, Storm en Luij- beu werden gekozen voor de lijst van drie leden, die den Koning wordt aangeboden 0111 daaruit den Voorzitter voor dit zittingjaar te benoemen. Bij de stemming bleek reeds dadelijk de stand der partijen, en behaalden de liberalen de meerderheid, ofschoon geen eclatante; van de 73 stemmen toch op den eersten candidaat uitgebracht, vtreenigde de gekozene er 38 op zich. Het aantal stemmen door den Heer van Lynden verkregen (17) was zoo luttel, dat van hem nooit sprake kan zijn als de leider der regeerende partij. Het verongelukken zijner pogingen kan ons dus niet bevreem den. De Heer Dullert is door deu Koning herbenoemd als Voorzitter der Tweede Ka mer en heeft dit voorzitterschap in de zit ting van Donderdag aanvaard. Dienzelfde dag hield ook de Eerste Kamer eene zitting waarin de minister van Justitie eene mededeeling heeft gedaan omtrent deu loop der ministerieele crisis sedert de aan vraag om ontslag door den Minister van Oorlog; daarna is het collectief ontslag door het Ministerie aangeboden. Z. M. de Koning heeft aangedrongen op voortzetting der taak, doch het Ministerie is eerbiedig blijven aandringen het verzoek om ontslag toe te staan en anderen met eene formatie te belasten. Z. M. de Koning heeft toen daar- aau gevolg gegeven, doch later heeft het Mi nisterie een Kabinetsbrief ontvangen, mel dende dat 's Konings herhaalde pogingen tot geene voldoende uitkomsten hebben geleid met uitnoodiging aan de Ministers om hunne taak te blijven voortzetten. Daartoe heeft het Ministerie na rijpe overweging besloten, in de hoop van eenige onderwerpen te kun nen tot stand brengen waaromtrent genoeg zame overeenstemming bestaat. De Heer Van Goltstein vraagt daarop naar de voornemens der Regeering omtrent de zaak van defensie en van census. De Min. van Justitie antwoordt dat op het eerste nog niet kan worden vooruitge- loopen, alvorens de nieuwe Minister van Oorlog benoemd zal zijn, en dat omtrent den census het onderzoek nog niet is afgeloopen. De algemeene strekking van het adres van antwoord is met eenparigheid van stemmen aangenomen. Na verwerping van een amendement van den Heer Hartsen, met 23 tegen 9 stemmen, om vollediger inlichtingen en overlegging der stukken nopens Atjin, is het geheele adres van antwoord onveranderd aangeno men met algemeene stemmen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in bet iioofdkiesdistrict Rotterdam ter vervanging van den beer O. van Rees, zal plaats hebben op Dingsdag 30 September, en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op 14 Oc tober. Dc Kiesver. „Burgerplicht" heeft tot baren kandi daat geproclameerd den Heer E. P. Mees R.Azn. Naar men verneemt, bestaat bij de Ver- ceniging voor veredeling en verbetering van volksvermaken te Utrecht het voornemen, om hij gelegenheid van de 25-jarige troon bestijging van Z. M. den Koning in Mei 1874 een groot volksfeest te organiseeren het Bestuur van de Yereeniging zou tevens het voornemen hebben, om eene oproeping te doen tot het hespreken van een liuldelolijk aan Z. M. den Koning. (U. D.) Naar men wil, is de koning van Bel- gie, die thans met zijn jagt de engelsche kusten bezoekt, voornemens een bezoek te brengen aan Nederland, voornamelijk aan die plaatsen, waar nieuwe haven- en water werken zijn of worden aangelegd. De reis naar Engeland geschiedde in het strengste incognito. (A7. v. d. D.) Door een vijftal heeren: Ter Haar, Goeman Borgesius, Jacques de Witt Hamer, Waguer en Kerkdijk, die op het Utrechtsch Congres benoemd werden tot commissie om de coöperatie hier te lande te bevorde ren, is het plan gevormd om een blad, aan dat doel gewijd, op te richten. Het zal voor eerst om de veertien dagen verschijnen en ten titel hebbende Coöperatie. De intee- kenprijs bedraagt slechts f 1.20 's jaars. Het programma van het blad zegt ï>Voor de bestaande vereenigingen zal het een middel zijn om onderling van ge dachten en ervaring te wisselen. Het zal een vraagbaak zijn voor hen, die voorlichting wenschen. Het zal mededeeling doen van hetgeen in het buitenland in zake de coöpe ratie geschiedt. Het zal beschouwingen leveren over de verschillende onderwerpen uit dit gebied, en de beginselen uiteenzetten waarop zulke vereenigingen moeten worden gebouwd. Eu het zal tevens hoewel slechts voor zoover de ruimte zulks toelaat ook zaken bespreken, die daarmede niet in zoo onmiddelijk verband staan, maar van niet minder belang zijn voor hen, die van coöpe ratieve vereen, voordeel kunnen trekken. Naar aanleiding van het adres van het Bestuur der Yereeniging tot bescher ming vau diereu tot oprichting van alge meene slachthuizen (abattoirs) is door den Raad der gemeente 's Gravenhage besloten zich te wenden tot Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, met dringend verzoek om dispensatie te verkrijgen van de wettelijke beletselen, die het verplichtend maken van slachten in van gemeentewege ingerichte abattoirs tegenhouden. Tevens zal aan het bestuur van de diereubescher- miug-vereeniging, in antwoord op zijn tweede verzoek, worden te kennen gegeven, dat de hoofdcommissaris van politie zal wor den aangeschreven om nauwkeurig toe te zien op liet vervoer van vee naar de slacht plaats, en het verbod, om dieren in het opeubaar op eenige wijze te mishandelen, streng te handhaven. De Temps maakt met ingenomenheid melding van de tentoonstelling van oude kunst, onlangs in de zalen van Arti et Ami- citiae te Amsterdam gehouden en deelt mede, dat de Heer Henri Havard daarvan een be schrijving zal geven in een prachtwerk, dat door een Nederlandsch uitgever zal worden geplubliceerd. Te Deventer is overleden de bekende Heer Polak, die algemeen gerekend werd 102 jaren oud te zijn. Uit de registers van den burgerlijken stand blijkt echter dat hij den leeftijd van 97 jaren en 8 maanden had bereikt. Daar er bij het battaljon mineurs en sappeurs gebrek is aan sergeant-schrijvers op de b ureaux, worden er pogingen in het werk gesteld om manschappen, die lust en bekwaamheid daarvoor bezitten, aan te stel len met den rang van onderofficier. Zelfs kunnen met den titel van onderofficier par ticulieren aangenomen worden, als zij eenig- zins met administratie bekend ziin. Men schrijft uit Harderwijk aan de N. Rott. CtDen 22sten dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier naar het Nieuwe- diep vertrekken een detachement suppletie troepen sterk 180 man (waaronder 11 onder officieren), om dien dag te embarkeeren aan boord van het aldaar via Suez naar Java be stemde stoomschip Borneo. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den ma joor der artillerie van het O. I. Leger L. F. Hojel, zijnde tot medegeleide bestemd de kapitein der infanterie van genoemd leger T. Stump f, de 1ste luitenant der infanterie A. W. K. Ter Beek, de 2de luitenant der infanterie J. B. van Heutsz en de officieren van gezondheid der 2de klasse J. C. Gaer- thé en H. W. Sandberg, allen van het O. I. leger. De majoor Hojel en kapitein Stumpf re tour neeren van verlof naar Java. In de eerste dagen der volgende maand zullen de nog hij het koloniaal werfdepot alhier voor het O. I. leger bestemde militairen naar Java vertrekken met via Suez derwaarts be stemde stoomschip Celebes. Het Sigarenmakersbond te Utrecht zal den goeden afloop van het nu aldaar uit den weg geruimde geschil, op het laatst de zer maand feestelijk vieren. De Werkmans- vereeniging Vreugde na den arbeid" zal een tooneelspel opvoeren. De opbrengst der Rijksmiddelen was in de maand Augustus jl. f 7,008,8G9,171/2 of f 155,680,661/;, minder dan in die maand van 1872 en f 621,425,Cl1/;, meer dan de raming. De opbrengst over do eerste acht maanden van dit jaar was f53,598,518,73 of 970,443,511/2 meer dan in gelijk tijdvak van 1872 en f2,498,970.25 meer dan de raming. De arrestatiën wegens de ontvreemdingen aan het station en de loodsen van den Nederl. Rijnsp. te Rotterdam, worden steeds talrijker, het schijnt dat de zaak van grooter omvang en van langeren duur zal zijn dan men eerst meende; zelfs wordt beweerd dat een amb tenaar er in betrokken is. Indien de geruch ten waarheid behelzen, dan zou onder de vloeren der loodsen een soort van magazijn zijn ontdekt, waarin de vroeger vermiste goederen zijn teruggevonden, die aldaar schijnen geborgen te zijn geworden, tot zich eene gunstige gelegenheid voor vervoer en verkoop voordeed, welke echter voor de be trokken personen nog niet scheen gekomen te zijn. Een toeval moet tot de ontdekking hebben geleid. Daar in Frankrijk alles tegenwoordig belast is, wordt men vindingrijk in liet smokkelen. Sedert eenigen tijd werden in Parijs zooveel hobbelpaarden ingevoerd, dat zich hij de kinderen eene ware manie moest hebben geopenbaard om iu 't bezit van zulk eeu speeltuig te komen, 't Getal ingevoerde hobbelpaarden nam zoo toe, dat eindelijk achterdocht ontstond. Bij het openen van een der paarden vond men daarin een aan zienlijke hoeveelheid netjes verpakte tabak en sigaren. Hoeveel moderne Trojaansche paarden men op die wijze binnen heeft ge haald zal nooit bekend worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hardel-wijk II. M. AI. Rappard, tc Beii- nekoni; tc Ileemse en toez. van beroep naar Aarlandor- veen F. C. Wieder, te Bunschoten; te Wcmcldiuge X. A. dc Gaay Fortman, te Vleuten; te Ycenetidaal S. H. Buitendijk te Harderw ijkte Nijkcrk 1'. Dectuiante Reitzum c.a. Bedankt: voor Bicselinge J. F. W. van Troosten- burg de Bruin, te Benschop; voor Makkum C. L. D. van Coeverdën Adriani, te Banmbrugge; voor Overlang broek II. J. Baarslag, cand.voor Oud-Loosdrccht F. C. Wieder, te Bunschoten. Drietal te Schoonhoven: J. II. Guldenarm, tc Loos- drecht; P. Iluet, te Dirksland, en G. J. Lindonkte Nieuw-Loosdreclit. Te Zeist wordt, behalve dc reeds bestaande afgeschei dene, nog eene kerk gebouwd voor de „afgescheidenen uit de afgescheidenen." Een groot gedeelte toch der Christ. Gcref. gemeente aldaar, heeft zich onder leidÏDg van deu Heer A. O. Schaafsma, zendingsleeraar te Utrecht, van ge noemde gemeente afgescheiden en laat nn een lokaal voor zijne godsdienstoefeningen bouwen, waartoe een perceel grond aan den Hoogcn weg, behoorendc tot de vroegere buitenplaats „Veelzicht," is aangekocht. Voor de kosten van aankoop, bouwing enz.is reeds eene som van circa f 6000 bijeengebracht. De reden hiervan is, dat het classi- kaal bestuur van meergenoemde gemeente aan den Heer Schaafsma niet het recht toekent om als leeraar in de ker ken dier gemeente op te treden. Z. AI. heeft pensioen verleend, ten laste vau den Staat, aanD. van Alerkesteineervol ontsl. hoofdonderwijzer tc Buanik, f467. De jongste verhooging der hulponderwijzers-trakte menten tc Kampen w erkt gunstig op 't aantal sollicitanten Voor eene vacante betrekking van hulponderwijzer aldaar hebben zich niet minder dan 24 mededingers opgedaan waaronder 14 met hoofdonderwijzersactc en eenigendie reeds aan 't hoofd eencr school staan.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3