ontsmetten; art. 5 dezelfde bevoegdheid toe gepast op voorwerpen, het zij met of zonder onteigening ten koste der gemeente. Volgens art. G kunnen burgemeester en wethouders verzamelingen van vuil enz. doen opruimen, goten en slooten doen reinigen en andere maatregelen nemen in het belang der open bare gezondheid. Art. 7 schrijft voor het inrichten van een locaal tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten; art. 8—27 geven bepaalde voor schriften omtrent het vervoer van lijders en van lijken van aan besmettelijke ziekten overledenen en omtrent het verbranden van besmette voorwerpen. Art. 27 en 28 bevatten eene uitbreiding van het bij de geneeskundige wet van 1 Juni 1865 aan de geneeskundige ambtenaren, de leden en plaatsvervangende leden van den geneeskundigen raad toegekend recht, om persoonlijk onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand in openbare gebouwen, scholen, gestichten van liefdadigheid, slaap steden, fabrieken, werkplaatsen, kazernen en gevangenissen. Dit recht wordt uitge strekt ook tot de woningen der ingezetenen, welke dit bezoek huns ondanks moeten toe laten, mits het geschiede in het bijzijn van den kantonrechter of wel van het hoofd of een der leden van het gemeentebestuur. En aan den burgemeester wordt dit zelfde recht toegekend, terwijl hij niet eens door andere personen behoeft vergezeld te zijn, maar in dien hij dit noodig keurt, ook anderen mede mag nemen. Art. 29 kent aan provinciale en gemeentebesturen de bevoegdheid toe tot het vaststellen van reglementen of verorde ningen tot voorkoming, wering of beteuge ling van besmettelijke ziekten, voor zoover zij niet strijden met de bepalingen der wet. De laatste artikelen der wet bevatten straf bepalingen tegen de overtreding der gegeven voorschriften. Resumeeren we het aangevoerde, dan ko men wij tot dit besluit. De wet geeft niet alleen ccnc bevoegdheid aan den burgemees ter, die vroeger niet bestond, maar daaren boven een aantal voorschriften, die moeten worden opgevolgd; de rechten van de genees kundige ambtenaren worden uitgebreid; aan den burgemeester wordt het recht toegekend om in tijden van epidemie de woningen der ingezetenen zelfs huns ondanks binnen te treden, en aan de leden der provinciale en gemeentebesturen gelegenheid gegeven, om in gevallen waarin de wet niet voorziet, de noodige beschikkingen te nemen. Het is ons waarlijk onverklaarbaar, hoe men na het lezen dezer wet kan beweren dat het na hare invoering voor de gemeentebesturen moeielijker geworden is, de belangen der openbare gezondheid te behartigen. Inte gendeel, er kan. nu niet alleen, maar er moet nu gehandeld worden; het gemeentebestuur is iu staat gesteld, met de wet in de hand de onwilligen terecht te zetten en met goed ge volg maatregelen te beramen, die vroeger veelal slechts werden voorgesteld om zoo min mogelijk te worden uitgevoerd. Wat kan nu daarentegen eene commissie van particulieren in tijden van epidemie uit richten'? Wij laten nog daar, dat de onder vinding steeds geleerd heeft: hoe meer men eene commissie uitbreidt, des te minder werk is van haar te verwachten. Wij willen zelfs aannemen, dat men er in slagen zal, voor die commissie alleen zulke personen tot leden te kunnen winnen, waarvan men in gemoede kan zeggen, dat zij de rechte mannen op de rechte plaats zijn. Toch zal deze commissie onophoudelijk blootgesteld zijn aan weige ring van den toegang tot huis of woning van de zijde van hen, die niet willen medewer ken in het belang der algemeene volksge zondheid en volgens den Minister is de onverschilligheid, zorgeloosheid en zelfzucht der ingezetenen een geconstateerd feit. Er zal dan geen ander middel over blijven dan zich met een verzoek om hulp en tusschen- komst tot het gemeentebestuur te wenden. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat de onwilligen de meerderheid niet uitmaken, en dat er buitendien nog veel met welwil- lendheid kan gedaan worden; wij geven dit gaarne toe, maar moeten tevens opmerken, dat het hier niet een partieel, maar een zoo mogelijk algemeen onderzoek en herstel geldt. Waar zich de commissie van particu lieren niet met de wet in de hand toegang kan verschaffen, zal zij ook telkens of niets kunnen doen, of de hulp moeten inroepen van dat lichaam, waar buiten zij verlangde te werken. Waarom vereenigt zich men dan niet liever dadelijk met het gemeentebestuur, welks medewerking men niet missen kan? Of wil men het mandaat der cholera-com missie beperken tot het verschaffen van hulp aan de lijders in den vorm van ligging en voedsel? In dat geval zou men er een ande ren naam aan moeten geven, bijv. »Amers- foortsche philanthropische ondersteunings commissie in tijden van cholera." Dan zal er althans omtrent den werkkring der commis sie geen verwarring van begrippen ontstaan; dan zal het gemeentebestuur in de oprich ting eener cholera-commissie door particu lieren aanleiding kunnen vinden om zelf geen maatregelen te nemen en geen gelden te verstrekken. Wij zijn de meening toegedaan, dat de oprichting eener cholera-commissie zoo als zij in de vergadering is voorgesteld, alleen strekken kan, om de aan de gemeentebestu ren in de wet van 4 Dec. 1872 gegeven voor schriften nutteloos te maken, en op halve wijze een werk uit de handen van dit bestuur te nemen, dat daaraan uitdrukkelijk bij de wet is opgedragen. Slechts in geval het be stuur volstrekt weigert hier het initiatief te nemen welke weigering wij ten hoogste betreuren zouden komt ons de oprichting eener cholera-commissie in den voorgestel den geest gemotiveerd voor. Wij hopen en verwachten echter, dat ook hier iu eene ge- wenschte samenwerking gewensckte gevol gen moge hebben. AMERSFOORT, 26 SEPTEMBER 1873. De Minister van Oorlog heeft goedgevon den te benoemen bij het reg. rijdende artil lerie tot kapitein 2e klasse den kapt. 3e kl. Jlir. V. A. de Pesters van het korps. Z. M. heeft bij besluit van 24 September 1873 nos. 1 en 2 J. C. P. E. Menso, op ver- zeek, met ingang van 1 October a.s., eervol ontslag verleend als kantonrechter te Rhe- nen en hem benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Door E. K. H. prins Hendrik der Neder landen i3 aan de dames-directrices der pro- testantsche armenloterij te Amersfoort een zeer fraai schilderij vcor de loterij gezonden. Het Hof van Utrecht heeft het vonnis der Arr. Rechtbank alhier bevestigd, waarbij de persoon van M. C. M. v. R. van Amersfoort tot 4 jaren gevangenisstraf was verwezon wegens het stelen van waschgoed. (N.B. Een vorig bericht sprak bij abuis van tuchthuisstraf.) De nieuwe Cursus van de Burgeravond school te Amersfoort wordt Dinsdag 7 Octo ber e.k. geopend. De inschrijving daartoe geschiedt Woensdag 1 October des avonds ten 7V2 uur aan het Gebouw der Hoogere Burgerschool. Het schoolgeld bedraagt f2 voor eiken leerliug. Moge een ruime op komst toonen dat ook de ambachtsman prijs stelt op ontwikkeling. Zondag trof de gemeente Hilversum een zwaar verlies door het afsterven van haren geachten Burgemeester, den Heer J. Albcrti, voormalig kapitein bij de artillerie in Oost- Indië. Eene ongesteldheid van slechts wei nige dagen sleepte den verdienstelijken man ten grave. Met 6 October e.k. zal door concessiona rissen van den Oosterspoorweg een aanvang worden gemaakt met het maken van de ge bouwen op het Stationsterrein te Baarn. De raming wordt op f 84000 geschat. Men vleit zich de lijn op 1 Mei 1874 voor het pu bliek te kunnen openen. J. M.de medeplichtige aan den diefstal op den openbaren weg, onder de gemeente Amersfoort, is heden gevankelijk van Am sterdam, alwaar hij gearresteerd is, naar het Huis van Arrest te Amersfoort overgebracht (Zie ons nummer 89 van dit Weekblad). Naar men verneemt zijn vrijdag 26 dezer in een koppel vee van Wilh. Logtenstein te Soest twee runderen aangetast door besmet telijke longziekte, na toepassing der wette lijke bepalingen zijn de overigen op verzoek van den eigenaar ingeënt door den Heer plaatsvervangend district-veearts, M. J. Hengeveld te Amersfoort. Donderdag namiddag circa 6 uur had een kind van W. S. wonende aan de Soester- weg, van tien jaar het ongeluk aan den Soesterstraatweg op ruim een half uur gaans van Amersfoort van een voortrijdenden ledi gen houtwagen te vallen, met het deernis waardig gevolg dat het wiel het hoofd ver pletterde en het kind op de plaats doodbleef. Een ander droevig ongeval had dienzelf den avond tusschen elf en twaalf uur onder die gemeente plaats. Het paard hetwelk be- pannen was voor den vrachtwagen van den Heer K. d. R.van Barneveld komende, geraakte op hol, en de drie zich daarop be vindende personen sprongen er af. Een van hen, de Heer v. R.kwam er met een ver stuikten voet af, de knecht geraakte onder den wagen en brak een paar ribben, een derde persoon die medereed viel met het hoofd op de steenen, en lijdt sedert aan een hersenschudding en ligt eene zeer bedenke lijke toestand. Woensdag is het kamp bij Soesterberg opgebroken. Een detachement mineurs en vesting artillerie is achter gebleven tct op ruiming van het kamp. Heden zal de Commissaris des Koning in deze provincie de gemeenten Wijk-bij-Duur- stede en Cothen met een bezoek vereeren. Uit het kamp bij Soesterberg wordt het volgende geheimzinnige voorval medege deeld. Vrijdag namiddag 19 September meldde een kanonnier der granaatzoekers den officier van piket, luitenant Lam, dat een burger op 20 minuten gaans van de am bulance lag te zieltogen. Genoemde officier, vergezeld van den officier van gezondheid Thijs, een korporaal en 4 kanonniers van de politiewacht, begaven zich zoo spoedig mo gelijk daarheen en vonden den persoon L. Ha- gebeuk uit Amersfoort zwaar in het onder lijf verwoud liggen. Zij brachten hem iu een brancard naar de ambulance, waar hem door docter Thijs de eerste heelkundige hulp werd verleend. Volgens verklaring van den lijder zou hij door 4 personen, niet militairen, zijn aangevallen en verwond, en niet, zooals men aanvankelijk dacht, door een granaatkogel zijn getroffen, terwijl hij zich op onveilig terrein waagde om projectielen te zoeken. Wat hiervan zij, zal misschien de toekomst leeren. Uit eene beschouwing der wond zelve kan niet met zekerheid de oorzaak der ver wonding worden opgegeven. Er is proces verbaal opgemaakt en aan de bevoegde au toriteit kennis gegeven. De justitie doet onderzoek. Heden was de lijder nog in leven. De kogels in zijn huis gevonden zegt hij van iemand te hebben gekocht. Te Barneveld en omstreken doet zich reeds het nadeel gevoelen, dat de vele geval len regens hebben veroorzaakt, door dat vele landlieden het vee nu al moeten voederen van het wintervoeder, omdat de weilanden onder water staan en het vee er niet in kon blijven. Als het weder spoedig verandert, hoopt men dat de landen zoo droog worden, dat het vee daar nog eenige weken voedsel zal kunnen vinden. Wat de aardappellanden betreft, deze hebben ook veel door het water geleden: men vreest, dat deze nu niet ge heel van de ziekte kunnen vrijblijven ofschoon zij er tot dusver nog niet door aan getast waren. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 18 Sept. Alijda van Dijk, geb. Bliekendaal, z. 19. Mijntje Prins, geb. Wentzel, z. Gecrtruida

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2