BINNENLAND. door een veldwachter bekeurd, omdat die gronden gelegen waren onder liet ressort van liet jachtrecht van Z. K. H. Prins Hendrik. Toen deze personen te dier zake voor den Kantonrechter alhier waren gedagvaard, werd door een hunner beweerd, dat het jachtrecht van den Prins wettelijk niet be stond, en zij mitsdien niet in overtreding waren geweest. De Kantonrechter nam aan, dat deze verdediging een geschilpunt van burgerljjk recht betrof, en schorste de rechts vervolging. Bij arrest van den Hoogen Raad werd echter het vonnis, waarbij die schor sing was uitgesproken, vernietigd en de zaak naar de rechtbank alhier verwezeu. Het feit, hetwelk aan de beklaagden was te laste gelegd, werd door een hunner, voor- wion als gemachtigde optrad Jhr. Mr. E. N. de Brauw uit 's Hage, volmondig erkend, terwijl de overige beklaagden niet waren verschenen. Nadat nog een getuige was gehoord, heeft het openbaar ministerie, bij monde van den subst.-officier, daar deze, na het in de zaak voorafgegane, vermoedde welke verdediging zou worden gevoerd, bij eene uitvoerige rede de volgende vragen behandeld: lo. of het wettelijke bewijs voor het te laste gelegde aanwezig was? 2o. of hier schorsing van het geding kon worden uitgesproken en 3o. of Z. K. H. Prins Hendrik het heerlijk jacht recht bezat? Het wettelijk bewijs achtte Z.Ed.A. door de opgemaakte processenverbaal, de beken tenis en de verklaring van den getuige vol doende te zijn geleverd. Wat de schorsing betreft, was het O. M. van oordeel, dat eene questie overheerlijk jachtrecht geen geschilpunt van burgerlijk recht maar van staatsrecht uitmaakte, in welk eerste geval alleen de rechter de schor sing mag uitspreken. Omtrent het jachtrecht van den Prins, heeft de subst.-officier zeer nauwkeurig de geheele geschiedenis van dat recht nagegaan; hoe de staten van Utrecht, als souvereine staten daartoe bevoegd, eerst aan den stad houder Willem Hl, bij resolutie van 20 Sept. 1674, en later aan Willem IV, bij resolutien van 16 Juli 1749 eu van 27 Aug. 1750, het jachtrecht in de heerlijkheden van Soest, Baarn, ter Eem, de beide Eem nessen en in de Leusdensche Bossclien eeuwig en erfelijk hebben gedefereerd; hoe, bij de omwenteling van 1795, de goederen van den stadhouder onder sequestratie ziju gesteld, en bij trae- taat met de Fransche republiek van datzelfde jaar aan den staat zijn opgedragen; hoe bij de staatsregeling van 1798 alle heerlijke rech ten zijn opgeheven, doch bij besluiten van den souvereinen vorst van 1814 zij hersteld en hoe bij de wet van 8 Juli 1815 het jacht slot Soestdjjk, met alle ab- en dependentien, aan den kroonprins (later Willem II) voor hem en zijne nakomelingen iu vollen en vrijen eigendom is afgestaan. Na al het aangevoerde, werd de schuldig verklaring der beklaagden enhunne veroor deeling tot geldboete gerequireerd. De gemachtigde Mr. de Brauw heeft hier op, met wederlegging van hetgeen daartegen was aangevoerd, de schorsing der zaak ge vraagd, en daarbij trachten aan te toonen, zoowel op grond der rechtsgeschiedenis iu ons vaderland als van de verklaring van on derscheidene door hem aangehaalde schrij vers, dat het heerlijk jachtrecht, geheel ver schillend van het heerlijk recht van hooge en lage jurisdictie en andere rechten, is van zuiver privaat rechterlijken aard. Vervol gens werd beweerd dat wel bij de besluiten van den souvereinen vorst de eigenaars van heerlijkheden in hunne rechten zijn hersteld, doch dat geen heerlijk jachtrecht, niet aan de heerlijkheid verbonden, is teruggegeven. Ten opzichte meer bepaaldelijk van het jachtrecht van Z. K. H. werd de wettigheid daarvan betwist op de volgende gronden lo. omdat, blijkens besluit der staten van Utrecht vis 27 Augustus 1750, het heerlijk recht in de beide Eemnessen in handen was van een particulier, en de staten aan Willem IV alzoo alleen de hooge jurisdictie en het jachtrecht aldaar hebben kunnen geven, waaruit volgt dat de Prinsen van Oranje nimmer eigenaars van die heerlijkheden zijn geweest. 2o. omdat bij de aangehaalde besluiten van 1814 wel aan particulieren de heerlijk heden zijn teruggegeven, maar niet aan den staat, die door het tractaat van 1795 eige naar der questieuse heerlijkheden was ge worden. en 3o. omdat aan het lustslot Soestdijk nimmer heerlijkheden zijn verbonden ge weest en de schenking van dat slot aan Wil lem II met alle ab- en dependentien, dus ook geen heerlijk jachtrecht medebracht. Na korte re- en dupliek is de uitspraak van het vonnis bepaald op den 9den October aanstaande. Zaterdag 4 Oct. e.k. wordt de in het Gooi gelegen hofstede »Valkeveen" publiek ver kocht. In een ingezonden stuk, getiteld »uit het Gooi" voorkomende in het Nieuws van den Dagwordt de wenschelijkheid betoogd, dat personen van invloed en fortuin van deze gelegenheid gebruik mogen maken óm die hofstede aan te koopen, ten einde op die bij uitstek gezonde plaats een reconvales centenhuis opterichten voor den arme, die, niet ziek genoeg meer zijnde om langer in een Gasthuis te worden verpleegd, daar nog eenigen tijd tot aan zijn volledig herstel de frische lucht zou kunnen genieten. De gemeenteraad van Hilversum heeft wegens het overlijden van den burgemeester, den Heer Alberti, afwijzend beschikt, op het verzoek om de aangekondigde harddraverij en wedren te houden, die op den 7n October bepaald warenbij gelegenheid van het tweejarig bestaan der afdeeliug Gooiland van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Vol gens aankondiging zal hetzelfde nu op Dins dag plaats hebben te 's Gravelaud, welk feest zal opgeluisterd worden door het muziek korps der rijdende artillerie uit Amerfoort. Uit Amerongen en omstreken wordt be richt dat de tabaksoogst goed is uitgevallen. Vele kooplieden loopen de Bilt, bij Ut recht en in den omtrek de hofsteden af, om al de vette varkens die ze maar machtig kunuen worden, op te koopen. Het voornemen bestaat om wederom in het volgend jaar in de verschillende kampen gedeelten van het leger te vereenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefeud en tevens de overigen in de garnizoenen gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefenen in het be zetten en de verdediging van forten en in den torpedodienst. Hiertoe zullen bij de corpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zullen betrekken, de mili- tiens van al de lichtingen die met groot ver lof zijn, onder de wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de militiens van eene der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanterie-corpsen die niet kampeeren en met de militiens der beide lichtingen bij de regimenten vesting-artillerie. Ook zal ter completeering van de escadrons, die zullen kampeeren, een lOOtal militiens van een der lichtingen, die zich met groot verlof bevin den, worden opgeroepen tot bijwoning der najaarsoefeningen. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 13,50 a/"16,Rogge ƒ9,25 a 9,50. Boekweit ƒ8,a f 8,70. Aard appelen 2,20 a 2,30. Boter 1,25 a 1,50 per kilogr. Eijeren 5 cents per stuk. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 24 Sept. Alijda Fuldaucr, geb. van Gelder, z. 25. Wilhelmiua van den Bosch, geb. Ebert-, d. Willemijna Dreuning, geb. van de Rooden, 2 dochters. 27 Sept. Antonia van 't Hoenderdaal, geb. van den Berg, d. Janna Jacoba Meijer, geb. van Somcrcn, z. Alberta Koelcvcld, geb. Steenbeek, d. 28. Johanna Cornelia Hulst, geb. Mecrvcld, z. Geertruida van der Linden, geb. Kok, d. 29. Maria van Vulpen, geb. Kok, d. 30. Cecilia Brouwer, geb. van Ruitenbeekd. Willcmina Welling, geb. Gouw, z. Ondertrouwd 25 Sept. Thimoteus Spijker en Gcrarda van de Wetering. Gehuwd: 1 Oct. Gillis van Lcuverden met Mijntje Fontijn. Overleden: 24 Sept. Gerrit Florijn, 7 wk. 25. Joseph Spijker, 10 jr. Jan Willem van Bronkhorst 2 rnd. Hermanus Ottenhof, 3 wk. 26. Frcderik Wilhelm Schmidt, 7 md. 27. Elisabeth Johanna Ida Annette van Eijck, 32 jr., geh. met Antoniua Aloijsius Hamers. 18. Gerrit Hensen, 3 wk. 30. Arie Do minions Namna Willem Jacob Renaud van Hoijtema, 3 m. H. M. de Koniugin, die met geestdrift te Maastricht is ontvangen, heeft eergisteren een bezoek gebracht aan de Koningin we duwe van Pruisen op het slot Stoltzenfels. H. M. zal zich van Weenen naar Pest be geven en van daar over Triëst naar Yenetie. De reis van Hare Majesteit zal twee maanden duren. Yoor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rot terdam zijn ingekomen 1028 biljetten, waar onder 17 van onwaarde. De volstrekte meerderheid bedroeg 506. Gekozen de heer R. P. MEES R.AZ. met 756 stemmen. Op Mr. L. W. C. Keuchenius waren uitge bracht 231, op Mr. H. C. Verniers v. d. Loeff 8, op Mr. J. G. De Bruijn 6 stemmen, enz. Op een te Apeldoorn gehouden tal rijk bezochte vergadering, is besloten tot de viering van het 25jarige Koningschap van Willem III en wel op den dag als Z. M. het eerst na 12 Mei het Loo bezoekt. Er is een feestcomm. benoemd bestaande uit 13 leden. Uit Santo-Domingo is eene iu het Spaausch geschreven klacht gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tegen de heeren H. Wagner, Gouverneur, eu J. O. H. Ramaer, Procureur-generaal in de kolonie Curacao, door José A. Serrano, waarbij door deze beweerd wordt, dat hij, na 25 jaren in die kolonie als Venezue- laansch uitgewekene geleefd en na aldaar met eene Nederlandsche onderdane gehuwd te ziju en bezittingen verkregen te hebben, op zestigjarigeu leeftijd ten onrechte de ko lonie heeft moeten verlaten op last van be doelde ambtenaren, onder beschuldiging dat een in Baranquilla verschenen, doen niet op Curacao in omloop gebracht geschrift, waar onder zijn naam gedrukt staat, van hem af komstig zou zijn. De heer Serrano ontkent ten stelligste de auteur van dat geschrift te zijn, of last gegeven te hebben het te druk- ben en ziju naam daaronder te plaatsen. De adressant roept de bescherming der Kamer in, en verzoekt dat de Kamer als haar oordeel uitspreke, dat er geen bevoegd heid bestond om zijne uitzetting te bevelen. Een geacht handelshuis te Amsterdam ontving uit te vertrouwen bron het volgen de telegram, en heeft dit aan de A. C. ter plaatsing afgestaan »De faillissementen van Cooke, Fisk Hatch, Clews en Howes waren een gevolg van het verstrekken van voorschotten op onvoltooide spoorwegen, en hun uitgebreide binneulandsche rekeningen waren aan op vraging onderhevig. De andere Amerikaan- sche en Duitsche huizen, wier wissels gang baar warenhebben hunne buitenlandsche handelsoperatiën niet met hunne binnen- landsche rekeningen vermengd, en dus loo pen de meest gangbare wissels van New-York geenerlei gevaar. Het sluiten van de beurs geeft aan de werkelijk verantwoordelijke huizen den tijd hunne leeningen met meer onderpand te voorzien, en wanneer de fond- senbeurs heropend wordt, dan zullen voor namelijk de speculanten door verliezen wor den getroffen." Door het departement Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn aan de andere departementen een reeks wij zigingen toegezonden, die dit departement in de wet der M. wenschelijk acht. Die wijzigingen betreffen: 1. Een eenvoudiger omschrijving van het doel der Maatschappij. 2. Opheffing van het algemeen departement. 3. Inkrimping van den letterkundigen ar beid der Maatschappij. 4. Betere vertegen woordiging der departementen op de alge- gemeene vergadering. 5. Aanwijzing van Amsterdam als plaats der algemeeue verga dering. 6. Instelling eener financieele Com missie met periodieke aftreding. 7. Invoe ring eener minder tijdroovendestemming op de algemeene vergadering. 8. Regeling der reis- en verblijfkosten voor Commissieu,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2