werd afgelegd, in de Hollandsche couranten de eerste tijding te lezen was omtrent de ver wikkelingen met Atjeh. De ontvangst bij de hoofden was bijzonder koel. Op een oogenblik ontstond er onder hunne volgelingen, waarvan er stellig vijf honderd gewapend om het huis stonden, een vreeselijk rumoer. Niemand dacht er om, dat, zooals later gebleken is, die volgelingen er op aandrongen om de Hollandsche bezoe kers te vermoorden hetgeen de hoofden slechts met moeite konden tegenhouden. Nadat het bezoek een kwartier had geduurd, keerde men naar de sloepen terug. Het wa ter was intusschen gevallen, en men kon niet dan met de grootste moeite de sloepen over de ondiepten heen krijgen. Had men den nacht met de sloepen op het drooge moeten doorbrengen, dan waren de gevolgen niet te voorzien geweest. De tijd, dien wij ter reede Atjeh hebben doorgebracht, werd door een paar officieren besteed om een kaart van de reede, maar voornamelijk van de kust te maken. Zeer toevallig hadden zij hierbij eene memorie gevoegd, waarin voornamelijk de kust werd beschreven met het oog op mogelijke landin gen en versterkingen van de reede. Korten tijd voor het vertrek der expeditie van Bata via kwam die kaart daar nog aan; beschrij ving en kaart zijn onmiddelijk gephotogra- pheerd en aan alle officieren medegegeven. Den 27sten kregen wij een brief van den Sultan voor den Resident van Riouw, en vertrokken daarop dadelijk naar Penaug waar wij den 3den Maart aankwamen. Wij troffen daar den Heer Krayenhoff aandie ons tot onze groote verwondering mededeel de, dat op Batavia eene groote expeditie te gen Atjeh werd voorbereid, die reeds den 22sten Maart zou vertrekken. Ik zeg tot onze groote verwondering, daar men ons, zoo als ik reeds boven opmerkte, steeds on kundig had gelaten van de verschillende ma- chinatiën en plannen, èn van ons gouverne ment èn van het Atjehneesche gezantschap. Wij kregen order om ons op Penang van ko len te voorzien, en ons te stellen onder order van den kommandant van de Citadel van Antwerpen. Dit schip arriveerde daar den löden; zoo ook de Coehoorn, die ons victu alie bracht, en het gouvernementsschip Siak; aan boord van de Citadel was de vice-presi dent van den Raad van Indië, Nieuwenhuij- zen en diens secretaris, Canier Visscker. Den 19den vertrokken wij gezamenlijk naar Atjeh, waar wij den 22sten ankerden. Al dadelijk werd den Sultan een ultima tum gesteld, waar in hem werd aangeboden een tractaat met het Hollandsche gouverne ment te sluiten; dit werd ontwijkend beant woord. Daarop werd hem een tweede en later nog een derde ultimatum gezonden, het laatste met bedreiging van oorlog. Toen hierop den 26sten geen voldoend antwoord ontvangen was, ging de oorlogsverklaring naar den wal, en opende de Marnix den 28sten het vuur op de intusschen opgewor pen versterkingen. Dit bombardement werd afwisselend door de verschillende schepen tot den 5den April doorgezet, echter met weinig succes. Wel werd er magnifiek ge schoten, maar tegen aarden wallen vermag men weinig, vooral daar men niet in staat was, met kans op een goeden uitslag eene landing te doen." {Het slot van dezen brief, met het verhaal van lied gebeurde van 523 April in een volgend nummer.) AMERSFOORT, 10 OCTOBER 1873. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoog heemraad van Zeeburg en Diemerdijk, prov. Noord-Holland en Utrecht, W. J. Doude van Troostwijk; tot hoogheemraad van den Lekdijk Bovendams, prov. Utrecht, Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, en tot hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams en IJseldam, prov. Utrecht, Jhr. H. C. J. Barchman Wuij- tiers van Vliet. Maandag-avond werden na voldoend afge legd examen tot de lessen der eerste klasse van de Burger-Avondschool alhier toegela ten: L. van Achterberg, G. J. van Bergen, P. de Bruijn, J. de Jeger, J. Knoppers, L. van Manen, A. Reijners, B. Stol en A. de Wijs. De 4 overige aspiranten werden afge wezen. Ter zitting van de Arr. Rechtbank te Amersfoort van Donderdag 9 October jl. werd de uitspraak van het vonnis in zake het jagen op gronden gelegen onder het ressort van het jaehtrecht van Z. K. H. Prins Hen drik, verdaagd tot Donderdag 16 October eerstk. Terzelfde zitting stonden terecht de per sonen H. M. en J. M. (vermeld in ons no. 89), beschuldigd van op Zondag 31 Aug. 11. op den openbaren weg, nabij Amersfoort, aan een in beschonken toestand slapenden man ontvreemd te hebben een zilveren tabaks doos, een paar gouden manchetknoopen en andere voorwerpen. Het O. M. achtte beider schuld voldoende bewezen, en requireerde eene cellulaire gevangenisstraf, voor de eer sten gedurende één jaar, voor den tweeden gedurende zes maanden en drie dagen. Uit spraak 16 October. Zondag jl. werd gevankelijk naar het Huis van Arrest te Amersfoort overgebracht de persoon van J. L., verdacht van in eene tap perij te Hoogland twee halskettingen te heb ben ontvreemd. Genoemde persoon heeft reeds meermalen met dergelijk verblijf ken nis gemaakt. Naar men verneemt, is de toestand van den persoon vanH., die in het kamp te Soes- terberg zoo deerlijk gewond werd, van dien aard, dat er hoop op herstel is. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt het gerech telijk onderzoek nog steeds voortgezet. Z. K. H. Prins Hendrik is, na de feesten te Alkmaar te hebben bijgewoond, weder te Soestdijk teruggekeerd, om van daar Dins dag e.k. denkelijk naar 's Hage te vertrek ken en den l8den dezer zijne reis naar Luxemburg te ondernemen. De ontvangsten van deu Nederlandschen Centraal Spoorweg bedroegen i n de maand Sept. 1873 f 60,205,86, tegen f 54,305,55 in die maand van 1S72. Sedert lo. Januari tot- uit. September jongstl. was de opbrengst f484,758.16 of f60,638,47 meer dan in 1872. Met ingang van den 6n dezer zal bet Rijkstelegraafkantoor te Hilversum op werk dagen open zijn van 8 tot 11 ure voormid- dags en van 12 tot 3 en 5 tot 7 ure namid dags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Uit Zeist wordt gemeld. In den aanstaan den winter zullen in de groote zaal van het weeshuis wederom even als vroeger eenige voorlezingen gehouden worden. De sprekers zijn: de HH. Gunning te 's Hage, Ten Kate ie AmsterdamDr. Beijnen te 's Hage en Chantepie de la Saussaije Jr. te Hemmen. In verschillende bladen is melding ge maakt van eenige onaangenaamheden tus- scben Nederlandsche en Fransche officieren in het kamp te Milligen ontstaan. Een Duitsch blad geeft van het gebeurde 't vol gende verslag: Onder de vreemde officieren die het kamp bezochten, behoorde ook de militaire attaché van de Fransche legatie, te 's HageGraaf de Mazur, die zich onder scheidde door zijn kritiek en het makeu van afkeurende aanmerkingen. Een overste die een afdeeling kommandeerde en de rol van terugtrekkenden vijand moest vervuilen, was bijzonder het voorwerp van de scherpe kri tiek van den Franschen kapitein en toen deze hem toevoegde: Colonel, vous avez perdu la ba taille", antwoordde de kolonel bedaard: »Chacun a son tour." Het was juist op den 2en September. (N. v. d. D.) Vrijdag 11. zijn bij Bussum 14 zandwagens verbrijzeldtengevolge van het ontsporen van een grooten zandtrein. Het verkeerd stellen van een wissel was oorzaak van dit ongeval, waarbij gelukkig geen verdere on gelukken hebben plaats gehad. Wij vestigen de aandacht onzer stadge- nooten op achterstaande uitnoodiging van het voorloopig Bestuur der Choleracommis- sie alhier, in het vertrouwen dat daaraan ruimschoots gevolg zal worden gegeven. De wed. Koekoek, geb. Bakker, voerende het beurtschip »Catharina Paulina" heeft aan haren zoon Lucas Koekoek verleend handlichting tot het, na daartoe de ver- eischte aanstelling te hebben bekomen, uitoefenen der betrekking van Beurtschip per van Amsterdam op Amersfoort. {St. Ct.) Onder Barneveld is eene koe van den landbouwer J. van Ramselaar uit het wei land op een naburig veld spurrie weten te komen, en bij het daaruit verjagen moed willig verwond. De justitie doet onderzoek, maar is den dader nog niet op 't spoor. In Putten is woensdag 11. een onbekend persoon verrdonken, en heeft zich een ver- wersknecht, pas een half jaar getrouwd, door het hoofd geschoten. Het Hoofdbestuur der Schippersvereeni- ging Schuttevaer, gevestigd te Zwolle, heeft een uitvoerig gemotiveerd adres aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken gericht, strekkende om er op aan te dringen, dat door het verleenen van een Rijks subsidie de spoe dige aanleg eener voldoende vluchthaven te Harderwijk worde bevorderd. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 13 October e.k. ten Raadhuize te A mersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 13. OCT. aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdric, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Yssclt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEK, Penninemecster. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 1 Oct. Johanna Keizer, geb. Vet, z. 4. Neeltje Hoendervoogtgeb. Bijleveld, z. 5. Elisa beth van Elcelen, geb. Veenendaal, z. Evertje van der Geld, geb. Rouwendal, d. 6. Geertruida Lambrechts, geb. Poelman, d. Johanna Maria de Groot, geb. Reijn, z. Hendrika de Wildegeb. van Roozendaalz. 7. Engelina van Kesteren, geb. Welling, d. Ondertrouwd: 2 Oct. Guillaume Gerard Alpbonse Fran5ois Richard met Geertruida Johanna Rutgers. Jan Blom mei Trijntje van Beek. Jacob van den Brink met Janneije van Dijkhuizen. Dirk Veldhuizen met Dirkje van Oeffel. Hendrikns Hooft met Cornelia Poort. Jan van de Wetering met Johanna Bnijs. Gehuwd: S Oct. Johannes vanEsveldmetWilhelmina Maria Tinneveld. Gerrit Veenendaal met Anthonia Johanna Arnout. Thimoteus Spijker met Gerarda van de Wetering. Overleden: 2 Oct. Jacoba Bakkenes, 5 jr. 6 md. 5. Maria Zevenboom, 31 jr., geh. met Gijsbertus Wa- gensveld. Alijda van Zijl, 4 jr. Adrianusvan der Pol, 18 jr. Gerarda Johanna Geitenbeek, 1 jr. 10 m. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ14,a 16,Rogge ƒ9,40 a ƒ9,60. Boekweit ƒ8,a ƒ8,50. Aard appelen 1,90 a 2,20. Boter 1,40 a 1,50 per kilogr. Eijeren 5 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. In de Vrijdag gehouden buitengewone vergadering der Staten van Noord-Holland is tot lid der Eerste Kamer (in plaats van Mr. J. Messchert van Vollenhoven, die lid der Tweede Kamer geworden is) bij herstemming gekozen de heer dr. E. C. Biichner,f (liberaal)lid van Ged. Staten, met 32 van de 61 stemmen. De heer M. H. Insingcr kwam met hem in herstemming. In de zitting van de Tweede Kamer van Zaterdag heeft de heer Mees, na dat zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden waren, de eeden in handen des voorzitters afgelegd en zitting genomen. Daarna werd de voordracht opgemaakt voor een lid van den H. Raad, waaruit de Ko ning reeds eene keuze gedaan heeft. (Zie Binnenland.) De afdeelingen hebben het onderzoek van het ontwerp van wet, uitmakende de begrooting voor het departement van Binnenlandsche Zaken, dienst 1874, nagenoeg ten ein de gebracht, en hebben reeds onderzocht de volgende ont werpen lo. Begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 18742o. begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1874; 3o. wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent het pandrecht4o. onteige ning ten behoeve van den aanleg van straten in het ooste lijk deel van de gemeente Gorinchem5o. onteigening ten behoeve van den bouw van een stoomgemaal en daarmede in verhand staande werken in het polderdistrict het Arn- hemsche en Velpsche Broek6o. wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1872 en 7o. wijziging van hoofdstuk YI der begrooting van staatsuitgaven voor 1872.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2