BIJVOEGSEL VAN HET Amersfoort en Omstreken VAN ZATERDAG 18 OCTOBER 1873. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. BINNENLAND. WEEKBLAD VOOR STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen Dinsdag 21 October, des avonds ten acht ure. Het Vad. verneemt dat Mr. W. H. Cost Jordens be sloten heeft voor zijn lidmaatschap der Eerste Kamer te bedanken. Men verneemt, dat de onlangs opgetreden Minister van Oorlog, met wijziging van de bij de Tweede Kamer in gediende begrooting van zijn departement voor 1874, zal voorstellen, de traktementen van de officieren bij de land macht te verhoogen. In het koloniaal verslag over 1873 komt een rapport voor over de eerste expeditie naar Atchin. Herhaaldelijk is gemeld, dat een officier met een compagnie soldaten reeds in den Kraton was gedrongen, toen de terugtocht werd ge commandeerd. Dit dit verslag blijkt, dat niet de eigenlijke Kraton maar een sterkte vóór den Kraton bijna veroverd was, toen de bevelhebber van het 3e bataljon, die dit niet bemerkte, aan den tijdelijken opperbevelhebber, kolonel van Daalen, verlof vroeg terng te trekken, daar het hem te heet werd. Der 2e compagnie van het 3e bataljon was het gelukt de poort der sterkte open te slaan en er binnen te dringen. Eenige oogenblikken daarna werd de algemeenc terugtocht bevolen en de dapperen, die in de sterkte waren gedrongen, geen ondersteuning ontvangende, waren genoodzaakt mede den terugtocht te aanvaarden. Misschien had de expeditie een geheel anderen afloop gehad, indien de kommandant van het 3e bataljon tijdig gezien had, wat er was voorge vallen. Spoedig daarna werd door de bevelhebbers, met het oog op de te geringe krachten, waarover men tegen den goed gewapcuden vijand,bcschikken kon, besloten verlof aan den Gouverneur-Generaal te vragen om de expeditie op te geven. Dit de veranderde taktiek van den vijand, die niet meer aanvallender-, maar verdedigender wijze te werk ging, en den terugtocht en wederinscheping volstrekt niet bemoeie- lijkte, blijkt genoegzaam, dat de Atchincezen ontzag voor de dappere troepen hadden. Nog blijkt uit het verslag, dat Generaal Kohier in de borst werd geschoten, terwijl hij met den chef van den staf in de veroverde missigit rond ging. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van beroep naar Hillegersberg H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken. Beroepen: te Kruiningen E. C. Wieder, te Bunscho ten te Oud-Loosdrecht J. C. Eykmman Jr., te Koude kerk; te Nichtevecht D. C. J. Heldring, te Asch. Bedankt voor Vecnendaal door S. H. Buitendijk te Harderwijkvoor Eist bij Amerongen J. C. Eykman, te Brnchemvoor toez. van beroep naar Spijk door J. J. A. Ploos van Amstel, tc Hilversum. Aangenomen naar Heemstede G. J. van Lindonk te Nieuw-Loosdrceht. J. J. Gobius du Sart te Nijkerk staat no. 1 op een drietal te Nieuw- en St. Joosland, en W. van den Bij tel te Montfoort no. 1 op een drietal tc Volleuhove. Drietal te HarlingenA. Meerdink, te Harderwijk II. C. Voorhoeve, te Amersfoort, en Heinecke, te Kcns- woude. - Tot de evangeliebediening is in Overijssel toegelaten de Heer D. T. Meinsma, cand. aan de ütr hoogeschool. Met betrekking tot de Moerdijksche quaestie kunnen wij nog mededeelen, dat Mr. A. J. Kortcweg, rijksadvocaat in den Bosch, lid der prov. Staten van Noord-Brabant en president van het prov. college van toezicht in Noord-Bra bant, door het classicaal bestuur met den Heer Pels Rijcken, tot advocaat is genomen. (Baz.) Ds. Koeken is den 26 Sept. gecompareerd voor de akte van gratis-admissie. Van de tegenpartij, ofschoon op geroepen om de gronden van het verzoek tegen te spreken, was niemand opgekomen. Deze gratis-admissie is thans toe gestaan. Het proces evenwel kan wellicht zeer lang duren en vcreischt in elk geval zeer groote kosten. Ohr. Ger. Kerk. Beroepen: te Oud-Loosdrecht K. van Goor, te Veen- woudstcrwal. Doopsgez. Gem. Bedankt: voor IJlst P. Feenstra, te Witmarsnra, voor Hindeloopen en Kouduin P. S. Bakcls, tc Hoorn, op Texel. Afscheid gepreekt tc Mensingewcer door G. Vrijer met Math. 13 33, Ev. Luth. Kerk. Tot proponenten zijn bevorderd de hh. Dussean, Greebe en Pont. Beroepen te Zierikzee C. H. llinderman, te de Helder. Overleden te Rotterdam Ds. Stephanus. Aan de ütreehtsche hoogeschool hebben zich G5 studen ten laten inschrijven, als: voor de jar. fac. 15, theolog. 24, letteren 5, medicijnen 13, wis- en natuurk. 8. (Herplaatsing wegens misstelling.) Naar men verneemt, zullen de lessen voor wis- en natuurkunde aan de ütreehtsche hoogeschool, die door wij len prof. M. Hoek gehouden werden, voor een gedeelte, de populaire astromie, door den hoogleeraar Buys Ballot tij delijk worden voortgezet. De Raad der gemeente Kinschoten heeft het trakte ment van den hoofdonderwijzer J. J. H. Bokhorst met f 100 verhoogd. Benoemd: tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Welsrijp Van der Hoeven, hulponderwijzer te Dtrccht; tot hulponderw. tc ütrccht J. J. Kraal, id. te Zeist. Blijkens de Nieuwe bijdragen van September jl. wa ren in die maand bij het openbaar lager ouderw ijs iu ons vaderland 41 vacaturen van hoofdonderwijzer 125 van hulponderwijzer en 2 van hulponderwijzeres; bij bet meer uitgebreid lager onderwijs 3 van hoofdonderwijzer en 1 van hoofdonderwijzeres. Mijnheer de Redacteur! Woensdag 11. is er in Amicitia een vergadering gehouden van allen, die belaug mochten stellen in het oprichten eener cholcra-commissie te dezer stede. Natuurlijk kwamen de inwoners in grooten getale op. Men zag cr Roomschen Protestanten en Israëlieten, zoowel aanzienlijken als ge ringen, zoowel ouden als jongen omdat het hier een ge meenschappelijk belang gold, al. door vereenigd wer ken in tijden van nood een \ijand te bestrijden, die zonder te vragen naar godsdienst, leeftijd, rang of stand allen ge lijkelijk bedreigt. Maar meent gij, dat zulks het geval w s, zoo bedriegt gij u. Slechts 19 of 20 personen verschenen op die bijeenkomst. Waaraan het wegblijven van zoo velen zou zijn toe te schrijven? Aan zulk een groote vrees voor de ziekte zelve, dat zelfs haar naam doet huiveren, en men dus niet eens van haar wil hooren, veel minder wil mede werken, óm op den juisten tijd de juiste voorzorgsmaatre gelen te nemen Maar daarvoor staan die van Amersfoort bekend als veel te dapper en veel te verstandig. Zij zouden in de ure van gevaar getrouw op hun post staanhoe zou den zij dan angstig zijn, waar nog geen gevaar dreigt, of zich niet bij tijds wapenen 1 Dan aan gebrek aan over eenstemming met de personen, die de zaak hebben aange vat? Maar zoo kleingeestig is men te Amersfoort niet, om, waar de zaak goedkeuring verdient, naar de denkwijze of richting tc vragen van hen, door wie zij op touw wordt ge zet. Of aan verschil van opvatting wat betreft denaard en den werkkring der vereeniging? Maar dan ware im mers dc aangewezen weg dezedoor zijne tegenwoordigheid op de vergadering, en door zijne deelneming aan de discus sion mede te wrerken, om tot een j uist inzicht en een goed einde te komen. Of is het niet waar dat door wrijving van gedachten de waarheid aan het licht treedt? In niets van dat alles mag dus de oorzaak van veler wegblijven gezocht worden. Vraagt gij naar mijne mecningik zou denken, dat men t e zeer is ingenomen met het tot stand komen van de reeds zoo lang gewenschte onmisbare zaak, dan dat men het nog noodig acht, om door het bijwonen van zulk cene vergadering daarvan de bewijzen te geven. In de groote hoofdzaak stemt men ten volle overeen, waarbij het mogelijk verschil in bijzaken geheel verdwijnt. Maar men wil zijne ingenomenheid met hetgeen noodig en nuttig is niet zoo openlijk toonen, om daarvan later des te meer te doen blijken, wanneer het aankomt op do aanvaarding van het lidmaatschap en van de aangewezen werkzaamheden. Komt het u voor dat ik goed geraden heb? Of denkt gij er anders over, zoo zult gij met uwe inlichting verplichten Uwen bestendigen lezer F. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algenieene kennis dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberigten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 5 tot 11 October jl. te Dordrecht 4, te Dubbel dam 2 en te Breda 3 personen. De Heer Mr. J. Heemskerk Az. nieuwbenoemd Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, zal in een plechtige openbare algemeene vergadering van dat college worden geïnstalleerd op 18 dezer, 's namiddags te 2 uren. Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat bij beschikking der raadkamer van de Arrondissements-recbtbank te Hage, de Jong, Behagel en Verlind, als verdacht van den dubbelen moord aan de Bocht van Guinea, of medeplichtigheid daaraan, zijn verwezen naar den procureur- generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland. ArnhCt.) De commissie voor het standbeeld van van der Werf te Leiden heeft Zaterdag 11. eene vergadering gehouden, die door den eere-voorzitter, Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden,, met zijne tegenwoordig heid vereerd werd. In die vergadering is uitspraak gedaan omtrent de voor het ge- denkteeken ingezonden ontwerpen. Over eenkomstig het advies, door de commissie ran beoordeelaars, de heeren H. P. C. ten Kate, W. J. Hofdijk en V. de Stuers, uitge bracht, werd met algemeene stemmen beslo ten, de keuze der commissie te bepalen op bet ontwerp geteekend met de zinspreuk: »haec libertatis ergo." Bij opening van het naambriefje bleken de vervaardigers van bet ontwerp te zijn de heeren J. Ph. Koelman en H. P. Vogel, te 's Gravenhage, de eerste als ontwerper van het standbeeld, de tweede van het voetstuk. Aan deze beide kunste naars zal derhalve voorloopig de uitvoering van het gedenkteeken in klein model wor den opgedragen. Door den voorzitter werd nog aan de ver gadering bericht, dat Z. K. H. de Prins van Oranje aan de commissie eene aanzienlijke bijdrage ten behoeve van het monument heeft doen toekomen. Uit Breda wordt van 13 October ge meld: Bij het aankomen van den laatsten trein van 's Hertogeubosch gebeurde hier gisteren avond, vlak bij het station, een tref fend ongeluk. Een wisselwachter die, waar schijnlijk doordien de trein over zijn tijd aankwam, op de rails in slaap was gevallen, werd door den trein overreden en afgrijselijk verminkt. Men vond zijn lichaam in zes stukken verspreid liggen. De ongelukkige laat eene zwangere weduwe met vijf kinde ren na. Te 's Gravenhage is overleden de heer P. T. Helvetius van den Bergh, de bekende auteur van het blijspel de Neven. De Gron. Ct. houdt het er voor dat de justitie geen verder onderzoek zal doen naar den diefstal bij den heer Oortwijn, waarvan ook het publiek geen woord meer gelooft. Inmiddels hebben de ^crediteuren van den bestolene eene bijeenkomst gehouden, om te overleggen wat hun te doen staat. Tot majoor bij de geneeskundige dienst in Indië, werd voor eenigen tijd benoemd een Oostenrijker, wien f 4500 als gratificatie werd uitgekeerd. Hij bestelde zijn uniform en begaf zich naar Utrecht, in afwachting dat bij naar Indië vertrekken moest. Vóór dit tijdstip is aangebroken, beeft hij echter het land verlaten en men vreest, dat hij niet meer zal terugkomen. Behalve zjjue gratifi catie profiteert deze persoon ook nog zijn titel, want niemand zal hem kunnen betwis ten, dat hij tot majoor bij de geneeskundige dienst in Indië is aangesteld. In den Haag geeft de heer Ch. E. Williams séances in het spiritisme. Wan neer er niet mede gespot wordt, hebben er hoogst merkwaardige verschijnselen plaats. Gedrukt bij G. W. Boonstra.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 5