Kerk- en Schoolnieuws. BINNENLAND. haar leven bevreesd was, zoodat zij bij een buurvrouw ging slapen. Den volgenden morgen is de buurvrouw het huis v. H. ingegaan, om te zien wat er dien nacht in huis was voorgevallen, en vindt v. H. slapende in de schuur liggen met het pi stool bij zich, waarvan zij zich meester maakt, en nu het huis verlaat. Eenigen tijd daarna komt v. H. de deur uit, en zegt tegen zekeren v. d. P. die hem tegenkomt: »ik wilde mij doodschieten, doch zij hebben mij het pistool afgenomen, heb jij ook een geweer voor me," waarop v. d. P. antwoordde: »Als jij je dood wil schieten, kun je van mij wel een geweer krijgen, ga maar mee naar huis." De dienstvaardigheid van v. d. P. gaat waarlijk zoover, dat hij, te huis komende, zijn geweer neemt, de hagel er af maakte, doch nog geladen met kruit en prop aan v. H. ter hand stelt, die er mede de kamer uitgaat, zich achter het huis van v. d. P. van schoenen en kousen ontdoet, en geposteerd tegen den muur den loop in den mond steekt, en met den teen aan de trekker het geweer afschiet. Op het schot komt v. d. P. achter het huis, en vindt den ongelukkige op den grond liggen, wien het bloed uit den mond loopt, en die niet in staat is te spreken. Tot op dit oogenblik verkeert de man nog steeds in gevaar, geeft bloed op, en is niet in staat te spreken, doordien de tong opge kruld achter in den mond zit. De Raad der gemeente Zeist, heeft beslo ten de wedden der hulponderwijzers, te rekenen van 1 Januari a. s.te bepalen op minstens f 450 en hoogstens f 550. Op de gemeentebegrooting is voor memorie ge bracht een artikel voor kosten van aanleg en onderhoud eener zwem- en badinrichting. Genoemde Raad lieefts voorts vergunning verleend aan de zich noemende vrije Gere formeerden aldaar, om op een gedeelte grond der voormalige buitenplaats Veel zicht", een lokaal te bouwen voor hunne godsdienstoefeningen. Uit Veenendaal wordt gemeld: De ge meenteraad heeft besloten, dat op de aan staande najaarsmarkten geen tenten of ver tooningen, van welken aard ook, mogen plaats hebben orgeldraaiers, liedjeszangers enz. zullen ten strengste worden geweerd. Uit IJselstein meldt men aan de W. R. Ct.Aan de uitbakening der geprojekteerde verbreeding en verlegging van het kanaal genaamd de Hollandsche IJsel, welke de groote waterweg van schepen uit Duitsch- land en Belgie op Amsterdam zal worden, wordt druk gewerkt. Volgens die uitbake ning zullen alle hoeken afgesneden en zal dit kanaal een der breedste in ons rijk wor den. De vaart van Vreeswijk op Amsterdam zal dan aanmerkelijk verkort worden, daar de tegenwoordige weg door de Keulsche Vaart langs Utrecht, Maarsen, Weesp op Amsterdam tijdroovend is door de vele op haalbruggen, door de sluizen, die te nauw en ondiep zijn en door de vele bochten en nauwten, die eene groote belemmering voor den stoombootdienst zijn. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 20 Okt. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig al de leden. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is de begrooting van het burgerlijk armbestuur over 1874, ten bedrage van f7600, welke met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Begrooting van het burger weeshuis over 1874, ten be- loope van f11155, zoo aan uitgaven als ontvangsten, onder welke laatsten een subsidie van hoogstens f 1809,641/2 uit de gemeentekas. Als voren. Begrootiug van dedienstd. schutterij over 1874, bedra gende f 2043,70, welke in haar geheel met algemeene stem men tot een beloop van f 1908,70 wordt goedgekeurd, nadat de door den schuttersraad voorgedragen traktementsver- hooging (voor den officier van gez. van f50 tot f75 eu voor den bode van f 50 tot f 60) met algemeene stem men en de verhoogde uitgaaf aan schrijfbehoeften en druk loon (vau f 100 tot f 150) met 10 tegen 3 stemmen (die van de heeren Schluiter, L. E. Lagerwcy en den voorzitter) verworpen waren en de post van onvoorziene uitgaven met f 50 was verminderd. De gemeente-begrooting over 1874 wordt met 10 tegen 1 stem (den heer Scheltus) vastgesteld tot een bedrag van f 156,671,54. Bij de behandeling dier begrooting is bij meerderheid van stemmen verworpen het voorstel van Burg. en Weth. om eene personecle toelaag of trakte- mentsverhooging toetekennen aan den griffier van den burgcrl. stand, den ambtenaar met de bijhouding van het bevolkingsregister belast, den opzichter over de publieke werken, en den sergeant van politie, terwijl op gelijke wijze is aangenomen hun voorstel om het traktement van den opzichter der algemeene begraafplaats, alsook dat van de politieagenten en van deu amanuensis der hoogere burgerschool met f 50 en van de nachtwakcis met f 25 te verhoogen. Eene personeelc jaarlijksche toelage van f 100 is verleend aan de gcmccnte-geneeshccren en aan dc hoofdonderwijzers der openbare tusschen- en armen school, terwijl het masimnm der jaarwedde van de hulp onderwijzers aan die scholen tot f450 is verhoogd (met bepaling dat uog ée'n hulponderw ijzer aan de armenschool zal worden aangesteld) en het verzoek van den leeraar in de staathuishoudkunde aan dc hoogere burgerschool, zoo mede van den heel- en verloskundigeom traktements- verhooging, is gewezen van dc hand. Met 13 tegen 2 stemmen (de heer Scheltus en de voorz.) is besloten met platte keien te beleggenover hare geheele breedte de Utr.-, Slijk-, Lange- en Kampstraten, en wijders, met een spoor ter breedte van drie meters, het Singel van de Kam perbinnenpoort tot de St. Andriespoortsbrug, alsook de Zevenhuizen, Hof, Lavcndelstraat, het Havik en Bloemen dal, waarvoor boven de gewone kosten van onderhoud der bestrating ad f6325, eene buitengewone som van f44,000 j iu uitgaaf is gebracht, te vinden door verkoop van aau den i berg gelegen heide- en boschgrondcn, geschat op f 32,000 f en overigens door het sluiten van eene geldleening. Voor kosten van eene inrichting tot verpleging van zieken is 3500 op de begrooting uitgetrokken. De staten van oninbare posten ter zake van den hoofde- lijken omslag eu de hondenbelasting over 1872 worden met algemeene stemmen goedgekeurd, respektievelijk ten be drage van f863,81'/o en f156. Het eerste aanvullings-kohier van den hoofdelijken om slag over 1873 wordt ten beloope vau f 785,28 met alg. stemmen vastgesteld. Verzoek van mr. A. R. van Bell, om eervol ontslag als kurator der latijuschc scholen, wegens vertrek naar elders. Daartoe wordt z. h. o. besloteu, met dankbetuiging voor bewezen langdurige diensten. Ingekomen zijn: een voorstel van Burg. en Weth. om aan het kerkbestuur der Israelietischc gemeente voor f750 te verkoopen deu buiten Bloeracudal gelegen grond dien het in doorloopcnde huur heeft voor begraafplaats. Ter sekretarie en te behandelen in eene volgende ver gadering. Goedkeuring van Gcdcp. Si aten op het verhuren van grond, aan „de Zandhoopen" gelegen, tot berging van pe troleum door handelaren. Voor informatie. Rekening van de d.d. schutterij over 1872. - Als voren. Proces-verb. van kasopname, dd. 9 Okt. 11., op welk tijd stip iu kas zich bevond 1'21,035,37. Ter sekretarie. Afdruk van eene door de Rolterdamsche bauk c. s. aan het ministerie gedane aanvraag om koucessie tot den aanleg van spoorwegen iu Nederland, waartoe behoort eene lijn, loopeudc vau Goriuchcm over Leerdam naar Kuilenburg en vandaar over Moarn naar Amersfoort. Als voren. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijue eerstvolgende zitting houden op Maandag 27 October e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 27. OCT. aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alw aar de be langhebbenden zich kuuuen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. II. J. L. van Sassc vau Ysselt en W. Maas Geestcranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 15 Oct. Regina dc Goede, geb. den Ouden, d. Johanna Stilting, geb. Verbeek, d.Gcertruida Jo hanna van Surksum, geb. vau Middeudorp, d. 16. Maria Johauua van der Maat, geb. Massa, d. 17. Hcndrika van den Hengel, d. Ilendrina Elisabetha van Diermen, geb. ten Hoove, z. 18. Bcrendina van Drie, geb. Bos, z. Elisabeth Bosman, geb. Hendrikse, d. 19. Hendrika Cor nelia Pijnenberg, geb. Blommers, z. 22. Alijda van der Weijdeu, geb. Gijsbertsc, d. Ondertrouwd: 16 Oct. Wilhelmus van Aschmet Ida van Bckkum. Johannes Hendrikus Sleurink met Adri- ana Cornelia Ruitenbeek. Overleden 17 Oct. Gerardus Hermanus van Haselen, 19jr.,ongeh. 18. Leendert Palland, 70 jr.ongeb. Christiaan Johannes Jorrissen, 21 jr., ongeh. Alijda Al- bertha ter Schuur, 2 jr. en 7 md. 20. Cornelis Gerardus Okhuijzen, 55 jr., wedr. van Ernesta Helmina Harthoorn. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ14,a 16,Rogge ƒ10,a ƒ10,50. Boekweit 8,50 a ƒ9,Aard appelen ƒ1,90 a 2,20. Boter^,40a 1,50 per kilogr. E ij eren 5 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. Dinsdag avond jl. hervatte de Eerste Kamer hare werk zaamheden. Het nieuw benoemde lid Dr. Büchner had zijn geloofsbrieven ingezonden, die in handen eener commissie werden gesteld. Nog was ingekomen het door de H.H. Cost Jordens en van Evsinga genomen ontslag, van deu eersten wegens hoogen leeftijd, van den laatsten wegens zijne benoeming tot Raadsheer bij het Hof iu Friesland. In de zitting van Woensdag werd besloten tot toelating van het lid Dr. Büchner, en de aanhangige wetsontwerpen tegen Donderdag aan de orde gesteld. In die zitting werden alle ontwerpen, waaronder dat no pens de munt, aangenomen. Dc Minister van Financiën heeft verklaard het ontwerp omtrent de regeling der munt- quaestie van den Raad van State te hehben terug ontvan gen en hoopt het spoedig aau de Kamers aan te bieden. De vergadering is tot nadere bijeenrocping gescheider. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 October. Necl. Herv. Kerk. Beroepen: te Hillegersbcrg H. J. P. van der Linden» te Hoevelakente Wemeldinge W. van den Bijtel te Mont- foort; tc Harlingen A. Meerdink, te Harderwijk; teKats de cand. R. Visscher, te Utrechtte Bunnik W. L. Weiter, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Asch R. Visscher. prop. te Utrecht; die voor het beroep naar Herwijnen heeft bedankt. Bedankt voor Schraard door K. W. Hulstijn, te Vrees wijk voor Wemeldinge en Mijnsheerenland door N. A. de Gaay Fortman, te Vleuten; voor Kruiningen door F. C. Wieder, te Bunschotenvoor Gaast c. a. door Van Coe- vorden Adriani, te Baambrugge; voor Tjerkgaast door J. Brusse, teIJssclstein. Afscheid gepreekt te Barneveld door A. Couvce met 2 Petrns 3 18a. Overleden te Nederlangbrock D. A. van der Made. Seherpenzeel, 19 Oct. Op verlangen van wijlen mevr. de Wed. Van Raalte, geb. Davclaar, alhier 17 Aug. 1.1. overleden, eu om hare weldadigheid bij haar leven hoog geacht, hebben hare erfgenamen aan de diakonie onzer Her vormde gemeente de som vau f 400 uitgekeerd. -Door het provinciaal Kerkbestuur van Utrecht zijn de Heeren W. L. Welter, Beeckman, A. A. Schouten en W. F. Blüggel na afgelegd examen, tot den predikdienst in dc Hervormde Kerk toegelaten. Dc 21e alg. vergadering van de leden der Vereeni- ging tot bevordering der Zendingszaak zal den 22en in de Remonstrantsche kerk te Rotterdam gehouden worden. Als sprekers zullen o. a. optreden Ds. I. Herman de Ridder van 's Hage en D. Pijzei vau Dordrecht. Ev. Luth. Kerk. Beroeren te Nijmegen L. Garsehagen, te Nieburg. Bedankt: voor Zierikzee C. H. Kinderman, te Helder; voor Stads-Kanaal door Stelwag, te Doetinchem. Gepromoveerd te Utrecht tot doctor in de godge leerdheid, na verdediging van een academisch proefschrift: „Paulinische gewetensleer," de Heer H. Smeding van Leeuwarden, beroepen predikant tc Haarlem, en tot doctor in de geneeskunde W. L. Lehmanvan Amsterdam, op dissertatie over „het arsenijzuur als geneesmiddel bij dasbetes mellitus." Benoemd tot hulponderwijzers tc Utrecht C. J. Beers, P. A. Dekker en P. J. Fetcris; tot hulponder- wijzcrcs aldaar mcj. Frijlink. Naar wij vernemen zijn dc dames-studenten aan de Lcidsche Hoogeschool weder vertrokken. Door een der hoogleeraren werden zij niet toegelaten tot de lessen over de practische geneeskunde, omdat zij daartoe geene vol doende voorbereiding bezaten. Volgens de wet toch kan men eerst tot die lessen toegang verkrijgen, wanneer het propedeutisch examen is afgelegd. Wa9 het beiden dames in hare studiën gelukt, dan waren zij weldra door een tien- of twintigtal anderen gevolgd. Nu zijn zij naar Bern gegaan om hare studiën voort te zetten, en hiermede is voorloopig die dames-quaestie te Leiden afgedaan. N, v. d. D. 'sGravenhage21 Oct. Men verwacht dat Z. M. de Koning aanstaanden Zaterdag het concours te Waalsdorp zal bijwonen. Z. K. H. Prins Alexander heeft zich dezen ochtend ten 10 u. 45 m. per Rhijn- spoor naar het Loo begeven, en werd door HD. Gouverneur der Hofraad Camp en luitenant De Rauitz, ordonnance-officier, vergezeld. Z. K. H. Prins Hendrik heeft, naar wij vernemen, voor den aanstaanden natio- nalen schietwedstrijd een prachtige zilveren bokaal met toepasselijke inscriptiën en symbolen, als korpsprijs uitgeloofd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberich ten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 12 tot 18 Oct. jl.in Noord brabant: te Bergen op Zoom 1, te Breda 7 personenin Zuidhollandte Dordrecht 7, Dubbeldam 1, Leerdam 1, Overschie 1, Rot terdam 1, Schiedam 1, Strijen 1, totaal 13 personen. Totaal in het Rijk 21 personen. Sedert 18 dezer zijn te Dordrecht twee sterfgevallen aan Aziatische cholera voorgekomen. Groningen20 October. De reiniging van woningen en het voorzien van de slaap plaatsen daarin van versch stroo, voor reke ning dezer gemeente en onder toezicht van de Vereeniging tot bevordering der Volks gezondheid, is dezer dagen en geheel naar wensch afgeloopen. Er werden gereinigd (door de bewoners zeiven, met kalk en soda, hun gratis verstrekt) 1315 woningen en 2213 slaapplaatsen werden van versch stroo voorzien. Bij deze reiniging is gebleken, dat daaraan thans groote behoefte bestond

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3