WINTERMANTELS Men verlangt AARDAPPELEN. BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. AD VERTENT IEN. Puike Cothenschc Kleiaard- appelen te koop voor ƒ3,00 het mud, vrij aan huis. M. VAN GELDER ZOON. houden. De rechtbank heeft deze feitenwelke deels waren erkend en deels door overgelegde stukken waren bewezenaangenomen, en terwijl mede door M. B. was erkend dat de plaats van trekking van den wissel, Maagde burg, was verdicht, daar zulks te Amiens was geschied, overwogen, dat dit stuk slechts als eene eenvoudige schuldbekentenis koude gelden, zooals dit ook in het Fransche recht, hetwelk ten deze moest worden toegepast, was bepaald. Verder heeft de rechtbank, op grond dei- voormelde feiten, beslist dat M. B. niet ge rechtigd was de betaling der bedoelde som van den Heer W. te vorderen, en dezen zij nen eisch ontzegd. Ter correct, terechtzitting van G dezer had de voortzettiug plaats der zaak vermeld in ons nommer 95 van 18 Oct. 11. betreffende den vervoer van een zak zout zonder Gelei biljet. De Heer Rijksadvocaat, Mr. de Ko ning, had de beweeriugen van den 2en bekl. G. v. E. dat het zout niet voor hem maar voor een ander bestemd was, bevestigd ge vonden, en achtte hem alzoo niet verant woordelijk voor de daad van zijn knecht den len bekl., weshalve hij vrijspraak van den 2en bekl. verzocht, maar veroordeeling van den knecht tot eene boete van den tiendub- belen accijns of f 43,20. De verdediger Mr. Sluiter drong mede op vrijspraak van den 2en bekl. aan en achtte dientengevolge ook vrijspraak van den len noodig, omdat thans de qualificatie in de dagvaarding was veran derd. Subsidiair drong pleiter aan op toe passing van verzachtende omstandigheden voor den len bekl. Het O. M. vereenigde zich in zijn requisitoir met het verzoek van den Heer Rijksadvokaat. Uitspraak Donder dag 13 Nov. e. k. Maandagmiddag heeft te Zeist een tref fend ongeluk plaats gehad. De heer G. van der Haar, landbouwer en koopman al daar, reed met zijn boerenwagen, bespannen met twee paarden, van het dorp huiswaarts, toen plotseling niet ver van zijne woning de paarden op hol geraakten met dit gevolg, dat de wagen tegen de boomen langs den weg werd geslingerd en de ongelukkige voorover met het hoofd tegen een dier boo men viel met zulk een hevigheid, dat hij onmiddellijk een lijk was. De achtenswaar dige overledene die teven3 lid was van den gemeenteraad, was vader van een groot huisgezin. Door Mevrouw Van Lennep, te Zeist, (Engelsche van geboorte), is een bazar ge houden ten voordeele van de inrichting van Dr. Barnardo, te Londen; om jongens die geen thuis hebben onder dak te brengen en een beroep te leeren. De bazar bracht f809,92 op. Uit Apeldoorn wordt geschreven: Einde lijk zullen de werkzaamheden aan den Ooster spoorweg ook ten oosten van Amersfoort een aanvang nemen, en wel met 't leggen van een brug over het Dierensche kanaal even buiten de kom van dit dorp, welk werk, in de vorige week door een ingezetene dezer gemeente voor f34,900 aangenomen, den 1 Juni 1874 gereed moet zijn. Men verwacht dat de aanbesteding van den aardebaan tusscheu Barneveld en Voorst nog in den loop dezer maand zal plaats hebben. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 10 November e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit hét Bestuur op MAANDAG, den 10. NOV. aan staande 's namiddags van lialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zieh kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Yssclt en W. Maas Gecsteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 30 Oct. Elisabeth Clasina Hoksbergen, geb. Smulders, z. Aaltje Meijnhardt, geb. Gaasbeek, z. 1 Nov. Anna Barbara Schreuder, geb. Bleijenberg, z. Willemina van Beest, geb. Haverkamp, d. Cornelia Magaretba Prosman, geb. Bernoster, d. 2. Barbara Ven horst, geb. van den Berg, d. 3. Woutera Gijsbertse, geb. van Wijland, d. 5. Adriaua Johanna Schouten, geb. Eder- vecnd. Ondertrouwd 30 Oct. Johannes Kerkhoff met Zwaan tje Buitenhuis. Petrus Vonk met Johanna de Fluiter. Gerardus van Doornik met Johanna Catrina Smit. Jan Kleiju met Cathariua Maria Elisabeth Osted. Hen drik de Wilde met Johanna Wijgaers. Overleden: 30 Oct. Antonie Leenards, 72 jr., wedr. van Frederica Christ. 31. Een levenL k. van Jan van Zeldert. Een levenl. k. van Nicolaas van Velsen. Ger- rit Gerritsen, 6 md. 1 Nov. Fenna Reijn, 7 md. 2. Hendrica Pook, 65 jr., ongch. 3. Jacobus van Beek, 77 jr., geh. met Geertruida den Ouden. Cornelis Brom, 76 jr., wedr. van Everarda Feer. Frank Schuurman, 67 jr., geh. met Aaltje Willemsen. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ13,50 a 15,75. Rogge ƒ9,40 9,75. Boekweit ƒ8,20 a ƒ8,70. Aard appelen 1,90 a 2,10. Boter 1,35 a 1,50 per kilogr. Eijeren 6 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft Vrijdag 11. de algemeene beraad slagingen over de Indische begrooting aangevangen. De hh. Mackay, 's Jacob, "Wintgcns, Gevers Dcynoot, Insinger, Bergsma, Berch, Van Heemstede, Lenting, Van Kerkwijk, Moens, Brcdius, Fabius en Van Houten hebben het woord gevoerd. Dinsdag den 4n dezer, heeft de Minister van Koloniën geantwoord op onderscheiden bedenkingen tegen zijne be groting na verklaard te hebben, dat hij zich voorbehield op andere terug te komen bij de verschillende artikelen. Z.Exc. wees in de eerste plaats op de verbetering van het gevangeniswezen. Hij herinnerde dat dit onderwerp reeds lang verwaarloosd is en dringend voorziening behoeft, even als het politie-personeel. Wat de onveiligheid op Java be treft, meende de Minister eveuwcl, dat men zich, met name in de Indische pers, vaak aan schromelijke overdrijving schuldig maakte, en wierp hij de beweriDg, dat het liberale bewind hiervoor verantwoordelijk moet gesteld wordeD, verre van zich. De hoofdvraag bij de begrooting was evenwel, of de mid delen wel toelieten zoo belaugrijke maatregelen te nemen als de Minister heeft voorgesteld. Men moest letten op de hooge koffieprijzen die, naar men veilig kon aannemen, nog geruimen tijd zoo hoog zouden blijven. Alleen een hersen schimmige angst kon dienaangaande twijfel blijven opperen. Daarbij moest men wel bedenken dat hij bij zijn raming 16 cents beneden de marktwaarde gebleven is, d. i. over 125 millioen Auist. pondeneen kans op surplus heeft over gelaten van 20 millioen gulden. Ondertusschen gaat de regeering voort met de belasting hervorming, welke de dood van den Heer Motké en andere omstandigheden evenwel niet gemakkelijk maakten. Zeer stellig verklaarde de Minister dat van hem geen voorstel tot wijziging van het hoofdbeginsel der compta biliteitswet te wachten was. Woensdag is de beraadslaging over de Indische be grooting voortgezet. Het artikel ter uitvoering van het nieuw stelsel vau dwangarbeid en ter verbetering van het gevangenisstelsel is aangenomen. Dat over reorganisatie en versterking van het iul. bestuur gaf aanleiding tot laugdu- rige bespreking. De Minister au Koloniën verdedigde den maatregel der uitbreiding van de heeredienstcn als geheel tijdelijk, in afwachting van een spoedig voorstel tot alge- heele opheffing der persoonlijke diensten. De lieer Len ting heeft een amendement voorgesteld, strekkende om de 4 ton van de begrooting te voeren in afwachting van de toegezegde algeheele afschaffing, terwijl de Heer Bergsma ruim een ton meer w il uittrekken om de tractementen der nieuw e hoofden te verhoogen; hij verklaart zich tegen ont houding van de vordering van heerediensten. Z-. M. de Koning vertrekt heden (Vrijdag) naar het Loo. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Ivo- nings, het Hof den rouw zal aannemen, we gens het overlijden van den Koning -van Sak sen, voor den tijd van drie weken, te weten eene week middelbaren, en twee weken lich ten rouw, met ingaug van deu 4deu dezer. De Minister van Binuenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zijn overleden lo. iu de week van 1925 Oct. jl., te Strijen 2 perso nen, niet vermeld in de opgave van de Staatscourant van 28 Oct.2o. in de week van 25 Oct. tot 1 Nov. jl., in Noord-brabant: te Breda: 5, te Oudenbosch 12, te zamen 17 personen; in Zuidholland: te Alphen 1, te Dordrecht 1, te Gouda 10, te Rotterdam 4, te Schiedam, 1, tezamen 17 personen. To taal in het Rijk 34 personen. Het wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen, bij de Tweede Kamer ingekomen, gaat van het beginsel uit van aanneming vau den enkelen gouden standaard voor Nederland en voorloopig be houd van den zilveren standaard in Ned. In- dië, overeenkomstig het rapport der Staats commissie. De rekenings-eenheid van dat stelsel van gouden standaard blijft de gulden, verdeeld in honderd cents. De gulden bevat 0,60561 van een wichtje (gram) fijn goud. De Nederlandsche muntspeciën zijn: gou den standpenningen, zilveren en bronzen pasmunt, en gouden negotiepenningen. Gouden standpenningen zijn: het tiengul denstuk; het vijfguldenstuk. Zilveren pasmunt zijnhet tweegulden stuk het eenguldenstuk; het vijfentwintig centsstukhet tiencentsstuk; het vijfcents stuk. Bronzen pasmunt zijn: het twee en een halve centsstuk; het eenceutsstuk; het hal ve centsstuk. Gouden negotiepenningen zijn; de du kaat, de dubbele dukaat. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: tc Oostermeer, OosterbierumBiezclinge cn Eestrum W. F. Bliiggel, cand. te Utrechtte Harder wijk H. W. Kreutzberg, te Vlissingen (herplaatsing we gens misstelling)te Makkum H. B. Noorda, te Jutfaas; te Spijk J. J. A. Ploos van Amstel, te Hilversumte Bar neveld Gunning, te Nuuspeet; te Eist J. II. Beekman, cand. W. van den Bijtel tc Montfoort staat no. 1 op een zestal te Schoonhoven. Bedankt: voor Wavervcen IV. F. Bliiggel, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Hilligersberg door H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken. Afscheid gepreekt door Brandt, te Hoogclaud. Bevestigd te Brenkelen A. Couvée, door Bervocts te Utrecht. Doopsgezinde Gem. Afscheid gepreekt te Vlissingen door Dr. H. D. Tjcenk Willink, met een rede naar aanleiding van Rom. 'I 16. Ned. Israël. Gem. Aangenomen het beroep naar Kampen door S. Sa- lomons, leeraar tc Deventer. Voordracht: voor onderwijzer te Harderwijk: J. J> Kraal, te Austerlitz, gcm. Zeist; J. Snijder, te Wiene cn Seldam, gem. Delden; J. J. Moerman, tc Deventer; J. de Waal Az., te Dordrecht; B. J. Troll, te Wassenaar; A. A. van Munster, te Grafhorst. De St.-Ct. bevat de wijziging van eenige bepalingen van het Algemeen Reglement van het Nederlandsch School verbond. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende: Art. 1Voor het woord „geregeld" wordt in plaats gesteld „voldoend". Art. 3 wordt voortaan aldus gelezen„De werkzaamheid van het Schoolverbond bestaat inzonderheid ina. het streven het schoolverzuimb. het aanwen den van pogingen om te bewerken, dat verbetering worde gebracht in den toestand cn de regeling van het onderwijs, indien uit het onderzoek blijkt, dat de redenen van dit schoolverzuim in dien toestand of regeling moeten gezocht worden; c. het inroepen vau de hulp cn medewerkiug van het schooltoezicht en van allen die geacht worden invloed te kunnou oefenen op de verschillende klassen der maat schappij d. het ondersteunen van maatregelen die door anderen tot bestrijding van het schoolverzuim genomen worden; e. het uitgeven van geschriften of verspreiding van gedrukte stukken die aan zijn doel bevorderlijk zijn." Het verfrisschendste, aangenaamste der parfuraericu, is bepaald de Eau d' Anvers, men kan zich geen aangenamer en heerlijker parfumerie voorstellen. Heden overleed de HoogWelGe- boren Vrouwe ALIDA ENGELINA DE GIJSELAAR, Echtgenoote vau Jhr. Mr. W. M. DE BRAUW. 'sHage, 1 November 1873. Cornmissiën gelieve men te bezorgen bij deu Heer T. VERHOEF op Kampstraat te Amersfoort. Door buitengewone om standigheden hebben de on dergeteekenden eene GROOTE COLLECTIE ontvangen welke van af 10 tot 14 dezer beneden fabrieksprijzen verkocht zullen worden. in een klein gezin een LOOP- MEISJE die eenig ligt huiswerk kan verrichten tusschen 14 a 15 jaar, van fatsoenlijke ouders. Adres franco brieveu onder letter W. hij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3