Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van 9 Dec. BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws rering van jl. Vrijdag in zijne verschillen- betrekkingen met hartelijke en welge meende woorden. Ook als lid der plaatselijke schoolcommis sie en mede als Voorzitter van het School verbond, ijverde hij, zooveel hij vermogt, voor de belangen van het onderwijs. Als mensch genoot hij de achting van al len, die met hem in aanraking kwamen. Door zeer velen in deze gemeente wordt hij dan ook oprecht betreurd en met een wee moedig gevoel zal zijne herinnering bij hen blijven voortleven. De Arr.-Rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag jl. den Heer J. Moulyn, predikant te Weesp, met vernietiging van het vonnis der kautonrechters aldaar, die hem, ter znke van het als hoofd- of onderwijzer aan eene school weigeren om de Burgemeester zijner gemeente te vertoonen de vaccinebewijzen der leerlingen, tot eene geldboete van f 5 had veroordeeld, ontslagen van alle rechts vervolging. De Rechtbank oordeelde dat de zondagschool van den beklaagde, waarin al leen godsdienstig en volstrekt geen maat schappelijk onderwijs werd gegeven, niet viel onder de categorie der scholen waarvoor de wet voorzorgsmaatregelen eischt. Voorzitter mr. A. G. Wijers. Tegcnw. 14 leden. afw. de heer Schluiter. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel van Burg. en Weth. om den grond der Israëlietische begraafplaats, in doorloopende huur voor f30 per jaar tot dusver uitgegeven, aan het kerkbe stuur dier gemeente voor f 750 te verkoopen, met bepaling dat het onderhoud van den muur en de overdrachtskosten voor rekening van den kooper komen. De heeren van Burg- s'.eeden, van Walchren, Herschel, Visser, Croockewit en de Voorz. spreken over den eigendom van den muur, als ook over de wcnschelijkheid en het al of niet mogelijke om door het wegnemen van de aldaar bestaande kromming, den toegang tot een punt van de stad, dat allengs meer zal be zocht worden, des verlangd te kunnen verbeteren. Een voorstel van den heer van Walchren, om vooraf onderzoek daarnaar te doen, vondgeene ondersteuning. De Voorz. maakt melding van een aan hem gericht schrijven van den heer E. S. Visser, tegen bedoelden verkoop opkomende, welke mededeeling voor notifikatie wordt aangenomen. Het ontwerpbesluit tot verkoop wordt daarop met 13 tegen 1 stem (die van den heer van Walchren), aangenomen. Voorstel tot wijziging van art. 10 van het reglement voor het beurtvecr tusschcn Amersfoort en Amsterdam. De Voorz. merkt op, dat de wijziging hierop ncderkomt: 1. den winterdienst eerst met 1 Dec. te doen aanvangen (in overeenstemming met het verlangen door de Kamer van Koophandel vroeger uitgedrukt); 2. herziening van het uur van afvaart uit Amsterdamen 3. machtiging aan het dage- lijksch bestuur der beide gemeenten, om dergelijke veran deringen voortaan onderling vasttestellen. De voorge stelde wijziging wordt met algemcene stemmen goedge keurd. Verzoek van den majoor-kommandant der elfde genie stelling, om te worden onderricht, of er bij het gemeente bestuur geenc bezwaren bestaan tegen het bouwen van een nieuwen ziekenstal op gemeentegrond, in den omtrek der militaire stallen. De hh. Herschel, Croockewit, van Persijn, van Beek, Methorst en de Voorz. nemen deel aan de beraad slagingen over deze aangelegenheid, waarop met algemeene stemmen besloten wordt te kennen te geven, dat de gemeen teraad bereid is het aangewezen terrein in kosteloos gebruik tot voorsz. einde aan het rijk aftestaan. Het 2. aanvullings-kokier van den hoofdelijken omslag over 1873, ten bedrage van f72,115, wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot wijziging der jaarwedde van ambtenaren ter sekretarie, in verband met eene reorganisa tie, waarbij het totaalcijfer van bezoldiging (f3150 voor vier ambtenaren) wordt behouden. Op voorstel van de hee ren Herschel en van Persijn wordt z. h. o. besloten de voor dracht te onderzoeken in de afdeelingen. De Voorz. dringt op spoedig onderzoek aan, opdat tegen 1 Jan. in de vaka- ture voorzien kunne worden. De heeren van Beek en van Burgsteeden, aftredende leden van het burgerlijk armbestuur, worden als zoodanig herko zen met 13 stemmen, evenzoo de heer Fock als lid der kom missie van toezicht op het middelbaar onderwijs en de heer Bos als lid der pl. schoolkommissie, beiden met algemeene stemmen, en de hh. van Burgsteeden, van Beek en van Wal chren, als leden der kommissie van fabrikage met 13 st. In de plaats van mr. A. It. van Bel, naar elders vertrok ken, wordt bij eerste stemming mr. L. van der Leeuw met 9 stemmen benoemd tot curator der Latijnsche scholen. De overige 5 stemmen erlangde mr. F. H. van Persijn. De V oorzitter deelt mede, dat de gemeente nog in het bezit is van eene partij ijzeren gewichten en andere oude voorwerpen, welke B. en W. wenschen opteruimen, te eer omdat er behoefte aan de plaats waar ze geborgen worden en in geval van behoud eene andere bergplaats zou benoo- digd zijnSpreker vraagt derhalve aan B. en W. machtiging tot den verkoop te verleenen. De hh. J. F. Lagerwey en Herschel brengen bedenkingen in tegen den verkoop van de gewichten, die van oudsher ten gerieve van de tabaksplan tage dienden. Verder wordt aan de beraadslagingen deelge nomen door de hh. Croockewit, Visser en den Voorz., ter wijl de heer van Persijn in overweging geeft de beslissing 3antchouden tot eene volgende vergadering, van welk uit stel de tabaksplanters misschien gebruik zullen maken om aanvraag tot overname te doen. Door den Voorzitter onder steund, wordt dit voorstel z. h. o. aangenomen. De Voorz. zegt, na een mondgesprek met den eerstaanw. ingenieur voor den Oosterspoorweg, van dezen een brief te hebben ontvangen, betrekkelijk het maken van eene aanleg plaats voor schepen huiten de kleine Koppel, nu de tegen woordige spoorbrug over deEem eene „vaste" brug wordt. Door B. en W. is goedgevonden te dezer zake het gevoelen der kommissie van fakrikage in te winnen, met wier advies de Voorzitter voorstelt het plan te verzenden naar de afdee lingen. Daartoe wordt z. h. o. besloten, met bepaling, over eenkomstig het door den heer van Persijn ondersteunde voorstel van den heer van Walchren, dat inmiddels ook het gevoelen der Kamer van Koophandel zal worden gevraagd. Ingekomen zijngoedkeuring van Gedep. Staten op de gemeente-begrooting voor 1874 en den aankoop van een gedeelte der gebouwen van het gesticht der armen Poth. Voor informatie. Dankbetuiging van ecnige hulponder wijzers voor de hun toegekende verhooging van traktement. Als voren. Naar aanleiding van loopende geruchten omtrent de re den waarom bij den brand ten huize van den landbouwer van Laar de brandweer niet tegenwoordig was, vraagt de heer L. E. Lagerwey inlichtingen, welke door den Voor zitter gegeven worden. Van Lijnden, Van Loon, Sereh van Heemstede, Kerens de Wijlré, Teding van Berkhout, Messchert van Vollenhoven, Heijdenrijck, Van Zuijlen, Lambrechts, Van Wassenaer, Baer, Haffmans, Nierstrasz en Schimmelpenninck. De be raadslaging over hoofdstuk Marine aangevangen. In de zitting van Donderdag is het Hoofdstuk Marine, na breedvoerige verdediging door den Minister, verwor pen met 37 tegen 30 6temmen. Het ontwerp tot wijziging van de geneeskundige wet van 1865 is in de afdeelingen der Tweede Kamer gunstig ont vangen. Algemeen was men het eens, dat het verkrijgen van de bevoegdheid van geneeskundige op dit oogenblik aan. te bezwarende voorwaarden is verhonden. Er waren er ech ter die zich beklaagden, dat tegelijkertijd niet andere door tastende wijzigingen waren voorgesteld. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te 's Hertogen bosch mr. A. F. X. Luyben, advokaat aldaar en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die dientengevolge als lid der Kamer moet aftreden. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 4Dec. Roosje van Vollenho- ven, geb. Creveld, z. Hendrika Moro, geb. van Veldhuizen, z. 5. Gerritje Har- togsveld, geb. Achterkamp, d. 6. Cor nelia van den Akker, geb. Verschuur, d. 7. Thérèse Catliarina Hubertine Sanders, geb. Herfst, d. 8. Teunisje Dekker, geb. Dekker, z. Marie Hubertine Philomène Hamers, geb. Botti, z. 9. Wilhelmina Pijpers, geb. van Nimwegen, d. Fenna van Minnen, geb. Uding, d. Ondertrouwd: 4 Dec. Izaak van der Wielen met Debora Schrijver. Everar- dus Heemskerk met Christina Klee. Hendrikus Mulder met Catharina Elisabeth de Hoop. Gehuwd: 10 Dec. Gerrit van de Kraats met Antonia Veenendaal. Overleden: 3 Dec. Anna Wilhelmina Mols, 73 j. ongehuwd. 4. Marcus Lee- nards, 13 m. 5. Een levenl. kind van Rijk Cruijff. 7. Gijsberta Pothoven, 31 j gehuwd met Rijk van de Munt. 8. Ge- rardavan Rennes, 62 j. wed. van Gijsbertus Lambrechts. 9. Johannes van der Ho ven, 60 j. gehuwd met Johanna Hopman. Een levenl. kind van Coenraad Bosman. 10. Cornelis Steenbeek, 45 j. gehuwd met Gerarda Kortbeek. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ13,50 a f 15,50. Rogge ƒ9,40 f 9,90. Boekweit 8,60 a f 9,30. Aard appelen ƒ1,90 a 2,20. Boter 1,30 a 1,50 per kilogr. Eijeren 5 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Woensdag 17 dezer, des avonds tc acht uren. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de beraadslaging over het middelbaar onderwijs voortgezet. De volgende punten zijn besprokende al of niet gunstige re sultaten van het middelbaar onderwijs, in verband tot de aandrang of de ontrading tot wijzigingde noodzakelijkheid der bevordering van landbouwkundig onderwijsde mate rialistische strekking werd evenals gisteren aangevoerd en betwist, terwijl sommigen meerdere concurentie voor het bijzonder onderwijs inriepen omdat wetenschappelijk cu vooral natuurkundig onderwijs en dat in geschiedenis niet neutraal kan zijn, allerminst op de Hoogere Burgerschool. De Heer van Baar heeft zijne rede van gisteren verduide lijkt en hulde gebracht aan de rede van den Heer C. van Nispen. Daarna was de Minister aan het woord, dienaar aanleiding van het gesprokene door Harinzsma en Moens, 't gebrek aan onderwijzend personeel, en vooral aan hulpon derwijzers en te geriuge bezoldiging heeft erkend en gezegd dat krachtige maatregelen noodig waren. De Min. zal in deze niet stilzitten. Op de beschuldigingen of grieven van den Heer Messchert heeft de Min. geantwoord en elk denk beeld van subsidie of uitkoop van 't bijzonder onderwijs verworpen. Van Zuijlen tegen grondwetsherziening wenscht een Staats-commissic tot onderzoek der onderwijs-quacstie. In de zitting van Dinsdag is de beraadslaging over het lager onderwijs voortgezet. Van Wassenaer van Catwijck, opkomende tegen op- en overdrijving van het openbaar onderwijs ten koste van 't bijzondere, wenscht dat de Ka mer eene interpretatie aan art. 194 der Grondwet geve. Hij stelt voor de volgende motie„De Kamer, van oordeel, dat de bepaling van alinea 3 der Grondwet niet met zich brengt dat bij de oprichting van openbare scholen, geen rekening zou moeten worden gehouden met de bijzondere scholen die geheel of gedeeltelijk aan de behoefte van schoolonderwijs voldoen, gaat over tot de orde van den dag." Vele sprekers, waaronder Jonckbloet, zien in de be woordingen volstrekt geen kwaad. Anderen, waaronder Godefroi, achten haar overbodig, omdat hetzelfde staat in artikel 17 der schoolwet. Wederom anderen zijn er tegen na de adhaesie door Haffmans, die er een votum van wan trouwen uit wilde afleiden. De discussie duurt voort. De hh. Moens, Bergsma, Idserda, Godefroi. Cremers, Bcgram, Wijbenga, Verheijen, Bergman en Van der Does verklaarden zich nader, doch op uiteenloopende gronden tegen de motie, terwijl de hh. Van Kuyk, Haffmans en Van Baar er voor bleven. Ten slotte heeft Van Catwijck „nu de waarheid en de grond zijner motie eigenlijk door niemand ernstig waren betwist, doch de stemming zeer nitecnloopend en scheef kon zijn", haar ingetrokken. Daar op is de algemeene beraadslagingen over het lager onderwijs gesloten. Woensdag is het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aan genomen met 52 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de hh De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberichten in de week van 30 Nov. tot 6 Dec. jl. aan de Azi atische cholera zijn overledenin Zuid-Hol land: te Aarlanderveen 2 personen; te Ca- pelle a/d. IJsel 1 persoon; te Delft 1 per soon te Gouda 2 personente Rotterdam 5 personen. Totaal in het Rijk 11 personen. Uit de rapporten van het blokkade-es- kader voor Atjin wordt het navolgende ontleend omtrent eene opneming van Poelo Nassy (thans voor ziekeninrichtingen in be zit genomen) door Zr. Ms. stoomschip Am boina. Den 17n Sept. stoomde de Amboina langs de zuidzijde van het eiland, waar weinig be woonde plekken en geene vaartuigen gezien werden, naar de noordwestzijde, die een zeer bewoond en welvarend aanzien had. Eene groote menigte klapperboomen en bjagon- velden en veel vee werd bespeurd, eu de be volking scheen niet slecht gezind, daar zij zich ongewapend aan het strand vertoonde. In den morgen van den 18de werd de lui tenant ter zee 2de kl. Steup met eene gewa pende barkas naar den wal gezonden, om opnemingen te doen en zich, zoo mogelijk, met de bevolking in betrekking te stellen. Toen de barkas dicht bij den wal kwam, vertoonden zich achter de boomen eenige inlanders met klewangs, pieken en geweren gewapend, die, toen van de barkas met een witten zakdoek gewuifd werd, met vijandige gebaren antwoorden. De luitenant Steup debarqueerde evenwel met 6 mariniers en 2 matrozen, De inlanders waren het bosch in gegaan, maar vertoonden zich na eenigen tijd weder, waarop de luitenant trachtte hen te ontmoeten. Met twee hunner kwam hij in gesprek. Hij vernam van hen, dat er, behal ve de kampong in hunne nabijheid, nog eene kampong aan de andere zijde van het eiland was. De een verhaalde dat de bevol king uit 100, de ander dat zij uit 3000 zie len bestond. Terwijl dit gesprek gevoerd werd, nader den van alle kanten inlanders, allen met klewangs en krissen, de meeste ook met ge weren en donderbussen gewapend. Enkelen gaven den luitenant Steup de hand, anderen namen eene meer dreigende houding aan en hielden zich eenigszins achteraf. Daar de inlanders zich bereid verklaard hadden tegen betaling sappies te leveren, zeide de luitenant huD, dat hij naar boord wilde terugkeeren om geld te halen. Men liet hem en zijne geleide ongehinderd ver trekken; allen kwamen ongedeerd in de sloep, maar toen de dreg zou gelicht worden, vielen plotseling een tiental schoten van de wal, waarvan een tusschen den luit. Steup en den schiemansmaat de Wijk doorging. Yan de sloep werd terstond met geweervuur geantwoord, waarop de inlanders de vlucht namen. Ter bestraffing van den verradelij- ken aanval werd de kampong vervolgens door het geschut van de Amboina beschoten, totdat de geheele bevolking van daar de wijk genomen had. St.-Ct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Loon op Zand J. F. W. Troostenburg de Bruyn, te Benschop; te Ond-Loosdrecht P. Peter, te ter Aarte Veenendaal W. Callenbach, te Hardenbergte Bar- neveld Kraijenbelt, te Bodegraven. Afscheid gepreekt door Tan Lindonck, te Nieuw Loosdrecht met Hebr. 23 8.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3