alle mannelijke ingezetenen die op den 1. Januari van het jaar liun negentiende jaar waren ingetreden. „Voor ingezeten wordi gehouden: 1. hij, wiens vader, of, is deze oveoledcn, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 41); 2. hijdie geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdc. „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van weder- kcerighcid is aangenomen." Art. 16. „De inschrijving geschiedt: 1. van een ongc- •huwdo in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont2. van een gehuwde en van ecu weduwnaar in de gemeente waar hij woont3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, iu de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van ecu Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, iu de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven1. •de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een iugeze- ten, die geen Nederlander is2. de in een vreemd Rijk ver blijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzccsche bezittin gen of koloniën woont." Art. 18. „Elk die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantcgevcn tusschen den lstcn en Sisten Januari. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte ver plicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter in schrijving aantcgevcn bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met •eene boete van f 10 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt do overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostclooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer ge meente kan vervoegen eeuige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 16. December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. De Buroemkesteii eu Wethouders van Amersfoort, Gelet op het Koninklijk besluit van den 1. December 1865 (Staatsblad No. 131), waarbij onder anderen is be paald, dat jaarlijks, in de maand Januari, door het Gemeen tebestuur eene lijst wordt opgemaakt van hen die in de ge meente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van Ned. oorsprong of be werking, tegen een lager recht in Ncd. Indië kunnen wor den ingevoerd, voor zoover de belanghebbenden het voor nemen om goedoren bestemd tot verzending naar Ned. Indië, te vervaardigen of tc bewerken ter bekwamer tijd en plaatse hebben tc kennen gegeven. Roepen do belanghebbenden op om zich vóór het cindo dezer maand, 's morgens tusschen 10 en 1 uur, ter Secre tarie aan te melden, teneinde op de voormelde lijst tc wor den gebracht. En brengen ter hunner kennis dat, bijaldien de aanvraag van in den loop des volgenden jaars vereischto certificaten gedaan wordt door iemand die niet op de lijst is vermeld, of voor cenig voortbrengsel, hetwelk de aanvrager niet blij kens do lijst gewoonlijk vervaardigt of bewerkt, alsdan de verklaring „dat de goederen binnen het Rijk zijn vervaar digd" of wel „dat ze door tc ondergane bewerking minstens ■tien ten honderd in waarde zijn toegenomen", voor den kantonrechter moet worden beëedigd. Amersfoort, den 15. December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, Do Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 19 DECEMBER 1873. Naar wij vernemen heeft de Heer Mr. J. van der Leeuw voor zijne benoeming tot Cu rator aan de Latijnsche scholen alhier be dankt. De raad der gemeente Driebergen heeft aan den Heer A. J. U Baron van Wasseuaer ■op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris dier gemeente. Eerstdaags zal bij den raad van state, het door het bestuur van het waterschap de drie sluizen onder de gemeente Amersfoort en Hoogland gedane beroep tegen het besluit van gedeputeerde staten van dat gewest, be treffende de verplichting tot onderhoud van de waterleiding »de oude Eem", onderzocht worden. Te Zeist is door Burgemeester en Weth. met 1 Jan. benoemd tot gemeente-keurmees ter van het vee en vleesch P. A. van Dam, ter vervanging van wjjlen W. van Sullen- bergh. stond 11. Dinsdag terecht C. C. timmerman te Amersfoort, thans in hechtenis, beschul digd van gequalificeerden diefstal. Het O. M. requireerde schuldigverklaring en ver oordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van negen maanden. Maandagavond ten circa half negen uur wilde de landbouwer P. van Laar over den spoorwegbrug aan de Grebbelinie huiswaarts keeren, maar had het ongeluk in het water te vallen en jammerlijk te verdrinken. Eerst in den namiddag van den volgenden dag is zijn lijk daar ter plaatse gevonden. Kort te voren (in den nacht van 27 Nov. jl.) is, gelijk men weet, zijn huis en inboedel met een voorraad tabak en hooi, 3 varkens en 6 big gen een prooi der vlammen geworden, en ook toen is hem (zooals uit de laatste raadszitting alhier is gebleken) evenmin hulp kunnen verleend worden. De ongelukkige laat we duwe en kind in droefenis achter. Mochten wij vroeger mededeelen dat het voornemen bestond, thans kunnen wij met zekerheid melden dat den 9. Febr. a.s. het Florentijner Quartet alhier eene uitvoering zal geven; een genotvolle avond wacht dus Amersfoortsch en environs bewoners. Op uitnoodiging en onder leiding van den Amersfoortschen deurwaarder N. S. Blom vereenigden zich den 14den dezer een 50-tal zijner collega's (niet zijne Amersfoortsche) in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht, ten einde de middelen te be spreken die hun lot zouden kunnen verbete ren. Het Utr. Dagbl. geeft daarvan het vol gende verslag: »In de jl. Zondag alhier gehouden verga dering van deurwaarders is o. a. besloten, om van de gehouden besprekingen geen me- dedeeling aan de dagbladen te doen. Het schijnt dat de heeren deurwaarders met eene verrassing voor den dag willen komen." Het blad laat er op volgen: ^Opmerkelijk is het, dat de heeren na af loop der vergadering, waarin zij over hun ellendig lot jammerden, aan een open tafel een zeer goed dinee gebruiktenwaarbij zij het zich zelfs aan Champagne-wijn niet lie ten ontbreken, terwijl er ceno drukte ge maakt werddie men van menschendie ^lotsverbetering" zoo dringend behoeven, niet zou verwachten. Erg slim is het ze ker niet, om het eene zoo dadelijk op het andere te doen volgen." Voor de curiositeit, en tevens om der on partijdigheid wille, plaatsen wij hier het ant woord op het bericht, voorkomende in een ingezonden stuk in het Utr. Volksblad, aldus luidende: Mijnheer de Redacteur! Met verbazing las ik in het Utr. Dgbl. der firma Bosch en Zoon het daarin geplaatste stuk over de vergadering van deurwaarders. Ik zeg met verbazing, want ik had nimmer gedacht, dat die firma hatelijkheden zou plaatsen tegen eenige heeren, al zijn het ook deurwaarders, die, van elders komende, aan een open tafel hun middagmaal gebruiken. In details en wederlegging wil ik hierover niet treden, vooral niet met bovengemelde firma, doch alleen wil ik dien heeren dit voorloopig mededeelen, dat, al zijn de deur waarders vergaderd geweest om over hunne lotsverbetering te sprekener echter geen regel is zonder uitzondering, en er in onze koopsteden deurwaarders gevonden worden, die bjj gelegenheid even goed champagne kunnen bekomen als de heeren Bosch en dit ook niet schromen te doen. Of denken die heeren, dat de champagne alleen voor hen in de wereld is, dan vergissen zij zich. Ik weet van het buiten houden der pers niets, maar dat hebben die heeren zeker ge daan, omdat de heeren Bosch gewoonlijk met scheeve voorstellingen voor den dag ko men en daar zeker zaken besproken zijn onze wet betreffende, waar die heeren, al zijn zjj juristen, misschien toch niets van zouden begrijpen. IJ. Wij hebben onzerzijds hierbij niets te voegen. Sapienti sat! Voor het Prov. gerechtshof te Utrecht Op Donderdag 18 December heeft de heer Dr. E. D. Pijzei de spreekbeurt vervuld in de vergadering met dames van het Amers foortsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Spreker behandelde een zeer belangrijk onderwerp, namelijk »de zinsbegoocheling." Hij begon met aan te merken, dat alle natuurkennis van waarne ming moet uitgaan. Evenwel moet men bij die waarneming voorzichtig zijn, want alle waarneming geschiedt door middel der zin tuigen, die de ontvangene indrukken langs de zenuwen, als langs telegraafdraden, naar de hersenen overbrengen, van waar weder bevelen langs andere zenuwdraden naar de ledematen verzonden worden. Onze waarne ming komt tot stand door het beoordeelen dier indrukken, en hierbij is voorzichtigheid noodig, omdat soms geheel verschillende oorzaken ongeveer dezelfde indrukken te weeg brengen, b.v. het rollen van een rijtuig en dat van den donder; of omdat de verbeel ding er wel eens iets bij maakt, dat niet is waargenomen. Dit laatste helderde de spre ker ten aanzien van het gezicht door figuren op, die, hoezeer even groot zijnde, van ver schillende grootte schenen door een onver mijdelijk gezichtsbedrog. Verder handelde hij over den bouw van het oog en vergeleek dit met eene camera obscura of een photo- grafie werktuig, waarbij tevens werd aange merkt dat de lens van het oog niet even vol komen is als de lensen, die door de kunst van den glasslijper vervaardigd worden, en dat ook het netvlies niet overal even gevoelig is, en dus geene zóó volkomene beelden geeft als een photografisch werktuig. De beweeg lijkheid van het oog en de door oefening verkregene vaardigheid in het waarnemen komen hier echter te hulp. Spreker eindig de met nogmaals nauwkeurige en berede neerde waarneming als de waro en echte bron der kennis aan te bevelen. Dr. Cramer, predikant tc Enschedé, opende 11. Woens dag in de Rcmonstrnntsclic kerk de aangekondigde serie van lezingen over het N. Testament. Na te hebbeu herin nerd, dat wij in die verschillende geschriften niet één en hetzelfde Christendom bezitten, maar wel de verschillende voorstellingen daaromtrent van verscheidene schrijvers, zooals de volgende lezingen zouden doen zien, handelde hij allereerst over den godsdienst van Jezus zeiven, als den grondslag van alles. Om dezen tc doen kennen wees hij achtereenvolgens op Jezus' heerlijke denkbeelden, diens zedelijk streven, diens reformatorisch handelen, terwijl hy vooral deed uitkomen, dat het bijzonder eigenaardige en kenmerkende van Jczus'godsdicnst gelegen was zoo iu diens helderheid van geloof en volle verzekerdheid omtrent God, als in het vast en onafgebroken afgaan op zijn levensdoel, zonder tc vragen naar de uitkomst of zich door ccnigcn te genstand, van wat aard ook, tc laten weerhouden. Vervol gens stelde de spreker in het licht, dat w elke ook onze godsdienstige denkbeelden en overtuigingen zijn, het gods dienstig leven zelf der tegenwoordige Christenen nog wei nig overeenkomst heeft met dat van den voorganger, ter wijl hij de vraag of de door Jezus' gestelde eischen, geno men in hunnen vollen en diepen zin, ook nog voor onzen tijd gelden, en in praktijk zijn tc brengen, voor zich zeiven ontkennend beantwoorde, maar toch met de opwekking aan allen eindigde, om al meer en meer het Christelijk ide aal nabij tc komen. In het stationsgebouw der Holl. Spoor weg-maatschappij te Amsterdam is Maan dag bij enkele inschrijvingin het open baar aanbesteed: het maken van de aar- denbaan met de spoorbaan de kunst- en andere werken, van den straatweg van Bar- neveld naar Voorthuizen, tot aan de grens van de gemeenten Apeldoorn en Voorst. Laagste inschrijvers de heeren Joh. Arnsen en J. C. van Hattem, te Sliedrecht, voor f779,700. De werkzaamheden aan den Oosterspoor weg vorderen uitmuntend. De aardebaan van Amsterdam tot Hilversum is bijna ge reed. Het zand voor den aanleg verkrijgt men uit de heide tusschen Hilversum en Bussum en wordt per zaudtreinen vervoerd, waartoe zes locomotieven gebezigd worden. Ook tusschen Hilversum en Amersfoort is de aardebaan gelegd, terwijl men tusschen Hil versum en Utrecht met de spoorbaan bezig is en verleden week een begin heeft gemaakt met het vervoeren van grond uit den op dit gedeelte van den weg zich bevindenden berg. Men denkt dan ook, dat spoedig de eerste zandtrein tot Utrecht zal door komen. Zaterdag loopt voor het eerst een zand trein met locomotief van Hilversum langs den spoorweg naar Utrecht. Onder de Tabaksplanters te Rhenen is

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2