de aanstaande kleine bezoekers het in decrèche werkelijk goed hebben, dan moeten zij er niet alleen ver pleegd en gevoed, maar ook aange naam beziggehouden worden. De geldmiddelen, waarover het bestuur beschikken kan, zijn niet toereikend, om aan het aanschaffen van speel goed te denken. Het hoopt daarom, dat de huismoeders hare kasten, de kooplieden huune winkels eens zul len willen nakijken. Een kinderhand is zoo licht gevuld In de overtuiging, dat Amersfoort op den eersten der volgenden maand met eene nuttige inrichting zal zijn verrijkt, beveelt de ondergeteeken- de haar, namens zijne medebestuurs leden, in aller warme belangstelling dringend aan. Dr. E. D. PIJZEL. Amersfoort, 15 Jan 1878. Overzicht der week. Nationale Militie. BUITENLAND. Op zijn terugreis uit Italië is Gambetta te Marseille afgestapt, en heeft in de »woelige stad van het Zuiden" eenige toespraken gehouden. Ons bestek laat niet toe die toespraken in haar geheel weder te geven; ook is de slotsom, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, het belangrijkst. Niet onduidelijk straalt in die slotsom de vrees door, welke de kundige redenaar koestert voor den overmoed zijner geest verwanten na de staatkundige overwin ningen door hen behaald. Vooral komt dit uit in zijne oratio ad populum uitgespro ken van het balkon af tot de verzamelde hem toejuichende menigte. »Men zegt dat gij hier in het Zuiden woelig zijt,"roepthij uit, t welnu, toont als krachtige mannen u te kunnen beheerschen en beschaamt den laster der geweldenaars. Ik dank u van harte voor uwe aanwezigheid alhier en toejuichingen, maar gaat thans uiteen en naar uwe woningen. Den overwinnaar past een waardige houding." Na eenoor- verdoovend applaus ging ieder rustig zijns weegs; geene enkele ongeregeldheid is voorgevallen. Ook binnen'skamers heeft hij er op gewezen hoe dreigend de reactionnaire meerderheid in den senaat nog daar staat. Eerst na een jaar tijds als ook dat staatslichaam gezuiverd en van republikeinsch bloed voorzien is zal het mogelijk zijn aan de uitvoering van een staatkundig programma te denken welks punten in vrije landen reeds lang feiten zijn. Vóór dien tijd is de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. En dat de afgevaardigde juist oordeelt, blijkt o. a. ten duidelijkste als men let op de ontzaglijke moeite die het ministerie heeft om van Mac Mahon het ontslag te verkrijgen van eenige gecomplotteerd hebbendebonapartistische legerhoofden. Ook de afgevaardigde en gewezen prefect van politie Léon Renault, heeft in denzelfden geest gesproken, bij de aan vaarding van het presidentschap van het 1) In OD3 vorig overzicht «tond „minder in Italc"; lees: „midden in Italië." bewonderd was begon de tractatie der jeugd. Wij vonden het vrij warm.voor een chocolafeest, maar die lekkernij schijnt bij alle schoolfeesten te behooren. Men deed Moeders kooksel groote eer aan een prees het zeer, hoewel menigeen onder het drinken, de zweetdruppelen van het voorhoofd moest vegen. Natuur lijk werden de liederen van dien morgen nog eens gezongen en werd enkele malen de geest vaardig van den ondermeester, die zijn eigen gedicht tot algemeen ge noegen ook nog eens voordroeg. Waarop meester aanmerkte dat hij het nog mooier vond onder het zingen, omdat het dan godsdienstig leek. 's Middags om half vier raakte de op gewekte stemming aan het verflauwen en toen stelde Vader voor, dat we nu maar moesten scheiden, omdat meester moe werd en, wat zeker nog nooit was linker-centrum. Hervormingen zijn noo- dig, hoog noodig, maar een goed beleid vordert uitstel tot na de verkiezingen voor den Senaat. Ook de constitutioneelen en Orleanis- ten in den Senaat zijn nog steeds op hun hoede voor het clericaal-Bonapartistisch Damokleszwaardde hertog dAAudiffret- Pasquier is tegen den zin der clericalen, die hem als een overlooper en afvallige beschouwen, omdat hij den coup d'état in krasse woorden tegen Batbie bestreed en belette, tot president van den Senaat her kozen door de geheele linkerzijde en de Orleanisten. Daarop zijn voor de vier vice-presidenten en de questors verschei den kandidaten der linkerzijde doorge gaan. In de Kamer is Gróvy met een overgroote meerderheid tot president herkozen. De Bonapartisten met de Cassagnac aan het hoofd, bepalen zich in de Kamer tot hard schreeuwen en tieren, zich daar door meer en meer de minachting van ieder verstandig mensch bezorgende. De gemeenteraadsverkiezingen zijn boven alle verwachting gunstig uitgeval len voor de republikeinen. Alle lokale belangen zijn ditmaal op den achtergrond geschovenmen heeft slechts gevraagd naar de algemeen staatkundige overtui ging van den kandidaat. Zeer vele in de plaatsen zelve invloedrijke personen zijn aldus vervangen. Hierdoor is de zeker heid ontstaan dat de verkiezingen over een jaar voor den Senaat in republikein- schen zin zullen afloopen. Twee bekende personen zijn onlangs aan Frankrijk ontvallen, de oude Raspail, geboren 29 Januari 1794 en de graaf van Palikao, geboren 24 Juni 1796. De eerste dikwijls wegens zijn ultra-radikale ont boezemingen en handelingen gevangen gezet, heeft niettemin voor de staatkun dige vrijheid in Frankrijk veel gedaan. Ook heeft hij verdienstelijke werken over de scheikunde geschreven. Raspail was een oprecht en eerlijk dweeper omtrent het socialisme; zijn aard was goedig. Cousin-Montaubau later graaf van Palikao, behaalde in den oorlog met Chi na een groote overwinning op de slecht uitgeruste en nog veel slechter aange voerde Chinezenook stak hij het zomer paleis van den Chineeschen Keizer te Palikao in brand en bedreef veel wreed heden. Van daar zijn grafelijke titel en zijn grootkruis van het Legioen van Eer, door Napoleon III hem geschonken. Mi nister van oorlog ten tijde van den oorlog in 1870, heeft hij door zijn verkeerde op gaven in het wetgevend Lichaam en aan den Keizer veel toegebracht tot het ondernemen en ongelukkig eindigen van dien oorlog. Na Sedan heeft hij zijn leven verder in afzondering doorgebracht. In Duitschland schijnt de gespannen toestand tot eene oplossing te zullen ko men. Men beweert dat het onderhoud van den President der Kamer von Ben- nigsen met von Bismarck te Varzin zal leiden tot een voorstel, waarbij de minis ters van Pruissen tevens rijksministers in de eerste hoedanigheid wèl, in de tweede niet verantwoordelijk zouden zijndat echter tevens de verantwoordelijkheid van den Rijkskanselier zoude worden in gevoerd; anderen meenen te weten dat gebeurd, elkeen zijn etensuur had la ten voorbijgaan. De cadeaux werden toen door veel gedienstige handen naar meester's woning gebracht en de jubilaris ging nog eenmaal onder de eerepoort door, waarop we allen afscheid namen. Het feest was uitstekend geslaagd, al vond Mevrouw van de Burcht" de lucht in de school wat minder frisch, zoodat ze verbazend veel eau de cologne zat te rui ken. Den volgenden avond kwam meester het feest eens met ons bepraten. Hij had verbazend genoten en zei»Ik zou haast zeggen dat ik nu klaar ben om opgeroe pen te worden; maar 't zou jammer wezen vau mijn mooien stoel. Onze lieve Heer moet hem mij nog een jaar of tien laten gebruiken." (Historisch.) er een vice kanselier zoude benoemd worden en dat op deze de verantwoorde lijkheid zoude rusten. Hoe dit zijhet wordt tijd dat het Duitsche rijk een in stelling krijgt, die terecht als het sine qua non van het constitutioneel stelsel wordt beschouwd. In Spanje beginnen de toestanden zich duidelijker af te teekenen. De President der Kortes Posada Herrera (men weet dat deze zetel in Spanje van veel grooter beteekenis nog is dan in andere landen) heeft zich voor Canovas del Castillo, den premier, verklaard. Hierdoor zijn de constitutioneelen onder Sagasta en de centralisten onder Martinez Campos ook tot de meerderheid toegetreden, de klove tijdelijk dempende die hen scheidde. Canovas mocht dus van geluk spreken een zoo aanzienlijke meerderheid weder bij elkander te hebben. Ongelukkig voor hem komt nu echter een geschrift in 't licht men zegt geschreven op last van Montpensier, den aanstaanden schoon vader des Konings en een liberaal man - dat niets meer of minder aantoont dan dat Canovas met Isabella II en de Jezuië- ten (wier voornaamste organen zijn de Mundo politico, la Espana, la Lealtad en la Ft') het onmogelijke heeft gedaan om het huwelijk tegen te werken, ter wijl alleen de genegenheid des jongen vorsten voor zijne nicht en zijn vaste wil om liberaal te regeren de intriges hebben verijdeld; dat Canovas door den nood gedwongen, thans weder met het huwe lijk zich ingenomen toont. Is dit waar, dan kon na het huwelijk des Konings Canovas wel eens aan zijn koffers moeten gaan denken, terwijl de liberalen meer daadwerkelijk zouden optreden. In Italië hebben ook twee sterfgevallen plaats gehad van bekende personen. De generaal Lamarmora en koning Victor Emanuel zijn overleden. Lamarmora was een militair van de oude school, al hoewel met veel kennis en talenten toe gerust. Hij verloor den slag bij Custozza tegen de Oostenrijkers. Hoezeer een voorstander van Italie's vooruitgang en bloei was hij zeer afkeerig van een ver bond met Duitschland. Zijne openbaar making van een brief dien von Bismarck hem zoude geschreven hebben gaf zelfs tot diplomatieke besprekingen aanleiding en deed op een artikel in de strafwet aandringen, waarbij zulke onthullingen werden verboden. Als oprecht vaderlan der en aanhanger der dinastie moet ook hij genoemd worden wanneer van Ca- vourRatazzi en anderen gesproken wordt. Victor Emanuel is terstond opgevolgd door zijn oudsten zoon Humbert I. De overleden koning 9 Juni 1849 aan het bewind gekomen was een der meest constitutioneele en vrijheidslievende vorsten van den tegenwoordigen tijd. De wet der meerderheden werd nauwgezet door hem in acht genomen. Als eerste koning van Italië verdient hij tevens de bewondering van tijdgenoot en nazaat voor de verstandige wijze waarop hij de scepters van het rijk van Napels en van de Roineinsche staten heeft in handen ge nomen. Onder hem was Italië werkelijk een. Algemeen is de rouw zoowel binnen- als buiten Js lands bij dit koninklijk sterf bed van den in waarheid re galantuome Toch treft het ons dat we nergens de verhouding zagen aangetoond die een maal op een der kritiekste oogenlikken tusschen hem en den grooten Garibaldi bestond, we bedoelen op dat tijdstip toen de onbaatzuchtige volksleider zijn dicta torscepter met oud-Romeinsche vader landsliefde aan de voeten legde van zijn koning. Victor Emanuel, de trouwe zoon der Kerk maar tevens oprecht staatsburger, Garibaldi ook het laatste maar integen deel de aartsvijand van den clerus heb ben elkander toch begrepen; van daar de rust die Italië heeft genoten, en de wond die Garibaldi te Aspremonte ont ving vanwege Napoleon, heeft ongetwij feld den edelen koning met weemoed vervuld. Men zegt dat de gemalin van Humbert I, Margaretha, eene devote vrouw is; het is te hopen dat Humbert ten deze meer staatkunde toone te bezit ten dan een Napoleon III of een Mac Mahon. Van het oorlogstooneel valt na de gevangenneming van het geheele Turk- sche Shipkaleger en het bezetten van het rijkelijk geproviandeerde Sophia, heden weinig te zeggen, terwijl ook de diploma tieke handelingen betreffende den vrede n°g gesluierd zijn. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doeu te weten, dat het vierde uauvul- lings-kohier der plaatselijke directe belas ting (Hoofdelijke Omslag) over bet dienstjaar 1877 door den Raad is vastge steld en gedurende acht dagen, te reke nen van heden, alle werkdagen 's voor middags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenie der ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 16. Januari 1878. Burgemeester eh Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op ar£. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het tweede aanvul- lings-kohier der plaatselijke directe be lasting op de Houden over het dienstjaar 1877 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot-1 uur des namiddags, op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter le zing zal liggen. Amersfoort, den 16. Januari 1878, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 26 der militiewet. Doen te weten, dat het register van inschrijving voor het jaar 1877 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der nati onale militie 1878, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris des Konings bezwaren kunnen worden inge bracht door middel van een door de noo- dige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, intedienen bij den. Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 17. Januari 1877. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 17 Januari 1878. Woensdag had in een der lokalen van de sociëteit Amicitia eene vergadering plaats van belangstellenden in de vereeni- ging: Eigen Hulp, met het doel eeueafdee- ling daarvan alhier in 't leven te roepen. Al dadelijk traden op uitnoodiging van den Heer J. C. van Lockhorst, die de lei ding der vergadering op zich genomen bad, een voldoend aantal personen tot het lidmaatschap toe, zoodat tot de oprichting eener afdeeling besloten werd. Op voorstel van een der aanwezigen werd daarop eene commissie van vijf leden benoemd, uit de Heeren Nedermeijer Ridder van Rosenthal, vau Ketwich, van den Santheuvel, Ro- landus Hagedoorn en Huet bestaande, aan wie het ontwerpen van een reglement op gedragen werd. Daarna ging de vergade ring uiteen. Tot leeraren aan de leerschool voor aan komende onderwijzers hier ter stede zijn benoemd de Heeren Dr. E. D. Pijzei, voor de Natuurlijke Historie, en Dr. B. J. Goossens, voor de Natuurkunde. Heden (Donderdag) avond treedt de Heer N. C. Balsem van Langezwaag, als

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2