Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 15. Januari 1878. BURGERLIJKE STAND. spreker op voor de leden der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. Met groote ingenomenheid vermelden wij, dat het aan do ijverige pogingen van den Heer Bothof, in dezen gesteund door de Amersfoortsche tooneelvereeniging, gelukt is een overeenkomst te sluiten met het beste der Nederlandsche tooueelgezel- schappen (dat van van Zuijlen en Legras), om in de volgende maand hier ter stede eene uitvoering te geven van Lodewijk Mulder's Kiesvereeniging te Stellendijk. Sedert jaren zijn wij verstoken geweest van het voorrecht, de beste voortbrengse len van onze hedendaagsche nationale too- neelliteratuur door een gezelschap van den eersten rang te zien opvoeren, 't Zou on billijk zijn, als men beweerde, dat de schuld hier alleen aan den smaak van het publiek lag. In Amersfoort, even als el ders, hoort elk beschaafd mensch liever kunstwerken opvoeren dan kermisstukken of gruweldrama's liever goede acteurs spelen dan middelmatige of'slechte. Alleen vergeet men wel eens, dat goede waar ook goed betaald moet worden. Zal eene uitvoering als de thans voorgeno- mene mogelijk zijn, dan moet ons publiek in grooten getale opkomen. Binnen weinige dagen zal aan onze stadgenooten eene inteekeningslijst voor de voorstelling der volgende maand wor den aangeboden doch die uitvoering zal niet doorgaan, wanneer de deelneming onvoldoende blijkt, om den wakkeren on dernemer voor groote schade te vrijwaren. Ieder bedenke daarbij, dat hij door zieh te onttrekken, door zijne plaatsen eerst later te nemen of door voor een onbepaald aantal plaatsen" te teekenen, al weet hij zeker, dat bij er minstens twee of drie uoo- dig heeft, niet slechts voor dit maal de mogelijkheid eener uitvoering in de waag schaal stelt, maar ook ieder afschrikt, die later eene dergelijke onderneming op het touw zou willen zetten. Het geldt nu: het bewijs te leveren, dat eene goede uitvoe ring voor een voortreffelijk Nederlandsch werk in Amersfoort niet tot de onmoge lijkheden behoort. Lodewijk Mulder's blijspel heeft geene aanbeveling noodig. Ieder weet, dat het schoon eerst voor weinige maanden ge schreven in vele plaatsen vau ons Va derland met steeds toenemenden bijval is opgevoerd, en geestig en onderhoudend van het begin tot het einde, geeft het ons een bewijs van Vaderlandsche toestanden, waarbij elk van ons wel eens, met een glimlach, den hand in eigen boezem zal kunnen steken. Moge ons publiek metter daad toouen, dat het een open oog en ooi heeft voor het goede en schoonc, ook op het tooneel. Tot prov. veearts voor het district Bre da is benoemd de Heer D. F. van Esveld, paardenarts 2e kl. aan de Konkl. Milit. Academie. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Geueraal zijn ter vergadering bijeen geroepen op Maandag 21 Januari 'savonds te 8 ure. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv. Gen. van Ned.-Indië, van 11 dezer, bevat het bericht dat de ex-radja van Sinipang-Olim, Toekoe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, de inneming zijner versterking te Panteh-Siram melding is gemaakt) zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen heeft. De gezondheidstoestand in Groot-Atjeh wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd, Naar Het Vad. verneemt, heeft de Minister van waterstaat, handel en nij verheid het voorstel gedaan om het ver schuldigde recht (boven het gewone port) van aangeteekende brieven met aangifte van ingesloten geldswaarde tot op de helft te verminderen en dus te brengen op 2 cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden. Het N. v. d. D. is staat het aan de Midd. Ct. ontleende bericht omtrent de optre ding van den heer Fransen van de Putte als Gouv.-generaal van Ned.-Tndie, op de stelligste wijze tegen te spreken. Het Brusselsch blad La Cronique maakt met de volgende woorden melding van de tweede reeks van aquarellen van onzen landgenoot Storm van 's Gravesande, bij Goupil te Parijs. Deze reeks bestaat uit 6 Hollandsche landschappen. Holland is het geliefkoosde land voor landschapschilders, door zijn nevelachtige atmosfeer, zijn zacht stroo- inende wateren, zijn lachendgroen, waarin de roode daken half verscholen zijn. De aquarellen van den heer Storm van 's Gra vesande geven dat half licht, die nevelige atmosfeerdat zacht stroomeud water voortreffelijk weer. Deze artist is een dei- talen tvolste en fijnste aquarelschilders van onzen tijd en zeker zal hij in Frankrijk evenveel succes behalen als in Holland en België. In de op Maandag 1.1. gehouden verga dering van de afdeeling Letterkunde dei- Kon. Academie van Wetenschappen" te Amsterdam, heeft de heer Knoop een we tenschappelijk betoog gehouden over de inpopulariteit van ons leger tijdens de re publiek. Hij meende de hoofdoorzaak daarvan te moeten zoeken in de vermeer dering van de macht der stadhouders en in 't algemeen in de wapenvrees. De ver wachting, die men in 1813 had, van eene reorganisatie van het leger is teleurge steld. De vrijwilligers kwamen niet in ge- noegzamen getale op en de loting moest maar al te veel het ontbrekende aanvullen. In 1830 hadden wij een nationaal leger, waarin de burgers zelf hun plicht deden. Daar moet 't heen. Op de zedelijke kracht van het leger komt het aan. Dit is de hoofdzaak en niet het oorlogsmaterieel of forten of waterliniën. Hij hoopte, dat er evenals in Duitschland een Fichte mocht opstaan om den militairen geest, den geest van orde en vaderlandsliefde aan te blazen. De heer Knoop verdedigde de afschaf fing der plaatsvervanging omdat ze in 't belang is van het leger en het volk en om dat het goed is dat ook de hoogere standen de wapenen weten te hanteeren. De plaatsvervanging moet als onmenschelijk en onchristelijk, een uitdrukking die hij op verzoek van den heer Beets niet wilde terugnemen, zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft. Aangezien de voordracht van den heer Knoop voor de verslagen en mededeelin- hen in afgestaan, zal er voor belangheb benden over eeuigeu tijd wel gelegenheid zijn om daarmede nader kennis te maken. In de Landw. Ztg. deelt een grond eigenaar zijn ondervinding mede betref fende het bewaren van ijs op een eenvou dige en onkostbare wijze, die wel verdient meer algemeen bekend te worden. Eerst bracht hij op den grond een laag takke- bossen aan, waardoor de warmte van den bodem zooveel mogelijk van het ijs afge houden wordt, en het water, dat nog bij smelten ontstaat, afvloeien kan. Daarop volgt een dunne laag stroo en dan een dikkeren van kaf of van eenige andere slecht de warmte geleidende stof. Om het ijs goed zuiver te houden wordt hier over heen nog een weinig houtzaagsel gestrooid en hierop legt men de ijsschol- len zoo dicht aaneen als mogelijk is. Deze laag wordt dan weder met houtzaagsel overdekt en daarmede ook de openingen die tusschen het ijs over zijn gebleven, zorgvuldig gevuld. Met deze afwisseling van lagen ijs en houtzaagsel gaat men voort en bedekt eindelijk den hoop met een dikke laag kaf of iets dergelijks. De voordeelen van het gebruik van het hout zaagsel zijn, dat het ijs bij het gebruik gemakkelijk te zuiveren is, dat de toegang der lucht daardoor afgesloten wordt en vooral dat het ijs gemakkelijk in lagen kan afgenomen worden zonder gevaar van smelten van het nog overblijvende ijs. Hoe meer de stukken ijs rechthoekig zijn en hoe beter zij aan elkander sluiten, des te minder heeft men voor smelten te vreezen. Het spreekt verder van zelf, dat men de hoopen op een koele plaats, zoo mogelijk onder de schaduw van boomen, zetten moet. Bij gebrek aan lommer, dekke men de hoopen met een dikke laag aarde en daarop graszoden, of wel, men zette op eenige palen er een dak over heen, terwijl men dan ook nog aan de zuid- en oostzijde de zonnestralen door een wand van stroo kan afweren. Op deze wijze bewaard ijs bleef tot in Augustus en nog langer in het afgeloopen jaar even hard en droog als toen het uit het water gehaald was. Voorzitter Mr. F. H. van Persiju. Tegenwoordig 12 ledenafwezig met kennisgeving de heeren v. Basse v. Ysselt en Drijfhout van Hooff (1 vacature). De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Overeenkomstig het door Burg. en Weth. uitgebracht advies wordt bij meer derheid van stemmen besloten in zóó ver aan het verzoek van de heeren Bosch en Hazen te voldoen dat machtiging verleend worde om »drie" boomen aan den Utrecht- schen weg en het Laantje te doen rooien. Met algemeene stemmen wordt aange nomen een voorstel van Burg. en Weth. om de gaslantaarn vóór de woning van den heerLuugen staande, naar de overzijde van den weg te doen verplaatsen, en overi gens afgewezen het verzoek van eenige ingezetenen om nog eene lantaarn buiten de St. Andriespoort aantebrengen. Het vierde aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1877 wordt ten bedrage van f 74,051/,, vastgesteld, alsook het tweede aanvullings-kohier der hon denbelasting op f 13. Een voorstel van Burg. en Weth. tot heffing van de volle 100 percenten voor hoofdelijken omslag over 1878 wordt met eenparige stemmen aangenomen. Eene voordracht om f24,60 van art. lc. overtebrengen naar art. 15. der begroo ting 1877 wordt met algemeene steramen goedgekeurd. Op het daartoe gedaan verzoek van Jhr. Mr. H. J. L. v. Sasse v. Ysselt wordt hem eervol ontslag verleend als lid der plaatse lijke schoolcommissie. Voor het stembureau bij de verkiezing van leden voorden gemeenteraad in 1878 worden benoemd de heeren v. d. Santheu vel en Celosse tot leden, Drijfhout v. Hooff en v. Burgsteeden tot plaatsvervangers. Als zoodanig worden de overige raadsleden mede aangewezen. IngekomenVerzoek van Mr. F. H. van Persiju om ontslag als lid der commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs. Te behandelen in eene volgende vergadering. Goedkeuring van Gedep. Staten op de begrootingen van de gemeente en de Schutterij voor 1878, de gem.-rekening over 1876, het derde aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1877 en het raadsbesluit tot opdracht van onder wijs op de burgeravondschool aan den heer L. H. Tobbe, alsmede miuisteriëele goed- keuriug op de nadere regeling van het ou derwijs aan de hoogere burgerschool, on langs door den raad voorgedragen. Voor informatie. Proces-ver'oaal van opneming der boe ken en kas van den gemeente-Ontvanger d.d. 10. Januari. Ter Secretarie. De voorzitter deelt mede dat E. Ruiter heeft te kennen gegeven het dennenbosch niet voor den gestelden koopprijs van f 1650 in eigendom over te nemen, en dat dientengevolge Burg. en Weth. geen ver dere uitvoering geven aan het daartoe be trekkelijk besluit van den gemeenteraad Voor informatie. Ten slotte gaf de voorzitter op deswege gedane vraag van den heer v. Walchren te kennen, dat Burg. en Weth. in hun ad vies betrekkelijk den Staatsspoorweg AmersfoortNijmegen hebben aange drongen op de aanwezigheid van een ge meenschappelijk station, voor de drie lij nen zoo dicht mogelijk nabij ue stad. terwijl daarbij door hen tevens is opge merkt dat zij, het tegenwoordig station en plein alleszins onvoldoende achten, en hunne afkeuring kenbaar gemaakt hebben van de door dcCentraal-Spoorwegmaatsch. ontworpen richting aan de zijde van de Koppel, welke aan het druk verkeer en de scheepvaart groot nadeel zou teweeg bren gen. Onder dankbetuiging voor de ont vangen inlichting drukte den heer v. Walchren den wensch uit, dat het dage- lijksch bestuur zoude overwegen of, en zoo ja, welke stappen de Raad zelf in het be lang der gemeente zou doen, ter bereiking van het doel door Burg- en Weth. beoogd. Geboren: 5 Jan. Geertruida Barbara Gezina, d. van Benjamin Muijzert en Hendrika de Kruif. 11. Jacob, z. van Gijsbertus v. Keulen en Johanna Machiel- se. 13. Evertje, d. van Jan Boon en Jansje Steenbeek. Hendrika Benardi- na Johanna, d. van Petrus Smits en Ge- rarda Maria Hendrika Lagerweij. 14. Antonia, d. van Aalbert de Boer en Jo hanna Helena van Vliet. Jacoba, d. van Gerrit Kamperman en Anna Wil- helmina Muller. Wijnand, z. van Jan Veldhuizen en Grietje Pater. 15. Ber- tus, z. van Gijsbert Adam en Trijntje Sukkel. 17. Francina, d. van Bart de Vries en Geertje Teunissen. Ondertrouwd: 17 Jan. Dirk Wes- selsen en Everarda Dreuning. Overleden: 12 Jan. Gerrit van Dummelen, 77 j„ echtg. van Barta van den Brink. Margaretha van Appelen, 62 j., wed. van Franciscus van den Kie- boom. 13. Een levenl. aangeg. k.man. gesl. van Johannes Theodorus Massa en Johanna Wilhelmina de Groot. Jan Abraham Ruitenberg, 5 j. 14. Jan Wolleswinkel, 46 j., echtg. van Neeltje van Beek. 16. Antonia van de Wak ker, 11 j. i7.JohannesNieënburg, 4 m. Een ieder weet, welk een heerlijk ge neesmiddel de teer is in geval van Bronchi tis, teering, Catharreu, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van branches en longen. Vele zieken helaas voor wie dit genees middel uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde ora het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven vau de zieken opgehouden te bestaan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van door schijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk inne men op 't oogenblik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat de kap sules van een aangebroken flakon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel genees middel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteeke- ning bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te ver krijgen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Een dame, die op een huwelijks-adver tentie had gereflecteerd, ontving op haar verzoek van den steller der advertentie een brief, waarin hij zijn portret zou over zenden. De heer, een eerste bewonderaar van de jonge gorilla, die te Berlijn met uit stekende zorg werd opgepast, had vau dat dier een photographie in bezit, en sloot bij vergissing dat portret in plaats van zijn eigen beeldtenis in den brief. Hij be merkte eerst zijne vergissing toen hij een paar dagen later van de dame ditrschrijven ontving: 's Is waar, dat gij u niet op persoonlijke schoonheid beroemen kunt, maar gij ziet er toch eerlijk uit en daarom stem ik toe. Ie Ruinen heeft, in't begin des jaars, weder een ongehoorde misdaad plaats ge had. Een jongeling, zekere K. aldaar, is

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3