Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn uitge bracht 145 stemmen, zoodat onge veer 23 percent van de kiesgerech tigden van zijne bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. Hiervan waren 8 stemmen van onwaarde (blanco) zoodat de volstrekte meerderheid 69 bedroeg. Gekozen is de Heer Mr. S. J. T. H. NE DERMEI JER RIDDER VAN ROSENTHAL met 120 stemmeu. De overige 17 stemmen waren over 11 verschillende personen verdeeld. BURGERLIJKE STAND. geëindigd wezen. In Frankrijk heeft Lorgeril van de rechterzijde in den senaat getracht der regering moeielijkheden te berokkenen het gold het financieel beheer omtrent verbrande stukken tijdens de commune, ergo 7 jaar geleden. Na een kort en flink antwoord van Dufaure, den minister van justitie, is de interpellatie teruggebracht tot nihil, en vertoonde de heer Lorgeril vrij wel den ridder met de droevige fi guur. Ook een kwaadgezinde poging van Buffet mislukte. De verkiezing van een onafzetbaar senaatslid in de plaats van wijlen den generaal Aurelles de Pa- ladine is voor de derde maal onbeslist ge bleven, Het blijkt duidelijk dat een deel der Orleanisten links blijft neigen. In het Engelsch parlement waren de mededeelingen na het toestaan der cre- diet aanvrage met eene overgroote meer derheid (welke meerderheid voortvloeide uit onrustbarende Constantinopelsche tij dingen van den gezant Layard) en na het uitzenden der Engelsche vloot, van wei nig beteekenis of liever zeer onzeker. Trouwens, we zijn genaderd tot de Constantinopelsche kwestie en aarzelend staan Engeland en Oostenrijk met de hand aan het zwaard. In Oostenrijk heeft eene door de rege ring gepatroniseerde interpellatie plaats. Ruslands houding begint schrap te worden; men spreekt van een of- en dé- fensief verbond met Turkije, hetwelk na de zware beschuldigingen der Turksche diplomatie tegen Engeland, geen opzien kan barenTurkije denktlaat ons red den wat nog te redden is en inderdaad, men kan dit niet euvel duiden. Debenoo- digde firmans om de Dardanellen door te stevenen zijn door Turkijë aan alle mo gendheden die het verzochten geweigerd een geforceerde doorgang bijaldien mogelijk, want Gortschakoff heeft doen weten, dat hij na het gegeven bevel aan de Engelsche vloot, Constantinopel te land zoude laten bezetten, terwijl een aantal torpedo's voorhanden schijnt te zijn zulk een doorgang zoude derhal ve een oorlog tegen RuslandTurkije beteekenen. Maar hier beginnen, meenen, we de belangen der middelland- sche zeestaten mede te spreken en onmo gelijk ware het aan een handig Engelsch staatsman thans niet om een ontzaglijke combinatie tegen Rusland saam te bren gen. Alles hangt af van de bedoeling van Rusland. Geeft het Bulgarije en de ande re kleine staten vrijbenevens den Donau, wil het slechts zooals ook in een depê che van den gezant von Sacken in het laatst der voorgaande eeuw aan de zooge naamde testamentaire beschikkingen van Peter den Groote wordt toegeschreven de verdrijving der Turken uit Europa, wil het deDardanellen en de Zwarte Zee vrij en Constantinopel neutraal dan zien wc volstrekt niet in, waarom Enge land de trompet behoeft te steken. Blijkt Rusland integendeel bij het veref fenen der rekening het doel te hebben, van de Zwarte Zee een steunpunt te wa ter te maken voor toekomstige ongemo tiveerde veroveringsondernemingen en de Dardanellen daartoe af te sluiten, dan zeggen we bekroont het een lofwaardig ondernemen met den zet van een eenvou dig veroveraar; dit laatste nu nemen we niet aan voordat het duidelijk zal voor den dag komen. Tot nog toe heeft Rus land door dezen oorlog zich verdienste lijk gemaakt jegens Europa vrij wat meer den Engeland. Misschien spreekt de Allgemeine Zeitung juist wanneer ze zegt dat het bloedig drama ook na het be vel aan de Engelsche vloot gegeven zijn einde nadert. Amersfoort, den 14. Februari 1878. De Heer B. Dutry van Haeften, van het regiment rijd. artillerie,'is bevorderd tot kapitein 1. klasse, terwijl de 2. luit. der artillerie J. van Kuijk bij genoemd regi ment is gedetacheerd. Op Donderdag 6 Maart aanstaande zal het Florentijner kwartetgezelschap in Amersfoort een concert geven. Voor onze stadgenooten zijn Jean Becker, Masi, Ohi- ostri en Hegyesi goede en gewaardeerde bekenden. Elke aanbeveling van hunne voortreffelijke voordrachten is zeker over bodig. De inteekenlijsten voor het concert blijven voorloopig gedeponeerd in de so ciëteiten Concordia en Amicitia en bij den Heer Slothouwer alhier. Wij hopen, dat nog vele onzer stadgenooten daarop zullen teekenen; want al is op dit oogcnblik de uitvoering verzekerd, eene geringe op brengst zou het voortreffelijk viertal kunstenaars zeker niet uitlokken, om hun bezoek aan onze stad te hernieuwen Daarenboven zal op den concertdag de entreeprijs worden verhoogd. Aanstaande Donderdag 21 Februari zal in een der localen van den Heer Maters alhier, de 8e Volksvoordracht gehouden wordgn; zij die de vorigen bijwoonden zullen zeker allen opkomen, zulks is ech ter niet voldoende, de zaal moet, om een volkswoord te gebruiken, eivol zijn, cDzaal van den Heer Maters moet te klein wor den om de hoorders te bevatten, die met belangstelling de nuttige voordrachten volgen, die daar geheel belangloos, gehou den worden. Door den Kantonrechter te Amersfoort zijn op 6 Februari jongstleden de volgende veroordeeliugen uitgesproken, als: 1. tegen C. v. W. te Amersfoort, we gens het leggen van fuiken in de Lunter- sehe beek, in overtreding van het verbod vastgesteld bij de keur van het waterschap de Eem', beken en aankleve van dien, tot eene boete van f 1 of gevangenisstraf van een dag 2. tegen C. M. B., 3. tegen J. W. J., 4. tegen A. B., 5. tegen G. v. B., 6. tegen W. M., 7. tegen J. B. L., 8 tegen H. d. V., allen te Amersfoort, 9. tegen L. M., 10. te gen H. v. M., 11. tegen Wv. D., de drie laatsten te Barneveld, 12. tegen C. d, B. te Soest, 13. tegen G. v. K., 14. tegen R. v. G., de beide laatsten te Scherpenzeel, allen wegens het in hunnen winkel voor handen hebben van een stuk gewicht voor zien van het afkeuringsmerk, tot eene boete van f 1 of gevangenisstraf van een dag; 15. tegen M. J., en 16 tegen J. D. J.. beide te Amersfoort, wegens het voorhan den hebben van twee afgekeurde gewich ten, tot 2 boeten van f 1 of gevangenisstraf van één dag voor elke boete 17. tegen N. M. te Scherpenzeel, we gens gelijke overtreding, tot 2 boeten van f 5 of een dag gevangenisstraf voor elke boete 18. tegen J. v. B. te Hoogland, wegens het voorhanden hebben van een afgekeurd gewicht en een ander dan wettelijk ge wicht, tot twee boeten van f3 of gevange nisstraf van een dag voor elke boete; 19. tegen J. R. v. O. te Amersfoort, wegens het voorhanden hebben van twee strijkers niet van het vereischte ijkmerk voorzien en van twee afgekeurde gewich ten tot vier boeten elke van f 1 of gevan genisstraf van een dag voor elke boete; 20. tegen G. L. te Amersfoort, wegens het voorhanden hebben van een gewicht niet van het vereischte ijkmerk voorzien en van drie afgekeurde inhoudsmaten, tot vier boeten van f 1 of gevangenisstraf van een dag voor elke boete; 21. tegen M. S. A. te Amersfoort, we gens het voorhanden hebben van drie af gekeurde gewichten en van een ander dan wettelijk gewicht, tot vier boeten van f 4 of gevangenisstraf van een dag voor elke boete; 22. tegen J. v. E. te Amersfoort, we gens het voorhanden hebben van een af gekeurde inhoudsmaat tot eene boete van f 1 of gevangenisstraf van een dag; 23. tegen G. v. B.; 24. tegen A. K. beide te Barneveld, wegens het voorhan den hebben van drie afgekeurde gewich ten, ieder tot 2 boeten van f 3 af gevange nisstraf van een dag voor elke boete; 25. tegen II. v. A. te Eemnes, wegens het voorhanden hebben van een afgekeur de inhoudsmaat, tot eene boete van f 3 of gevangenisstraf van een dag; 26. tegen D. S. te Scherpenzeel, we gens het voorhanden hebben van drie afge keurde gewichten, tot drie boeten van f5. of gevangenisstraf van een dag voor elke boete 27. tegen W. v. d. W. te Maarn, we gens het voorhanden hebben van 4 afge keurde gewichten en 1 niet van het ver eischte ijkmerk voorzien, tot 5 boeten van f 1 of gevangenisstraf van een dag voor elke boete. Geboren: 8 Febr. Evert Jan z. vau Hendrikus Huigenbosch en Aalberta van Wessel. Martinus Everardus Johannes Cornelis, z. van Hendrikus Heilijgers en Evertje Hendrika Schoonderbeek. 9. Jeannette, d. van Hendrik Donker en Aartje Hageman. 10. Hendrina, d. van Pieter Groenhart en Catharina Vredeling. Cornelis, z. van Johannes Koekoek en Anna Petronella Schreuder. 11. Josiua Catrina, d. van Hendrikus Bijtelaar en Jacoba de Kamper. 12. Gijsbertus, z. van Antonie van Zuilen en Hendrina Rosier. 13. Willemijutje, d. van Hendrikus Pasen Elisabeth Bommelshoofd. Hen- riëtte Dirkje, d. van Huibert Louis Snoek en Ida Teseling.Antone' ta Frederika Wijndelina Elbertha, d. van Anton Fre- derik Volmer en Wijndelina Elbertha Hendriks. Ondertrouwd: 14 Febr. Johan nes van der Linden en Barta van Bekkum. Gehuwd: 13 Feb. Herman Frederik du Moulin en Christina Antonette Jens. Geert Schimmel en Catharina Schuu- rink. Bernardus Smeeing en Roenolda Verheuvel. Overleden: 8 Feb. Christoffel van Grol, 3 m. 10. Jaantje Jagtenberg, 73 jr., wed. van Albert.us Kraai kamp. Beatrix van Duist, 66 jr., wed. van En- gelbertus Bernardus Mattheus Punt- man. 11. Jan Wels, 5 in. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Johannes Bernar dus Joseplius Vos en Anna Maria van Wandelen. Johanna de Ruiter, 28 j. ongehuwd. 12. Alijda Butselaar, 75 j„ wed. van Bart Veenendaal. 13. Reinier Josephus de Vos, 14 m. BINNENLAND. Op verz. eervol ontslag verleend, aan mr. N. P. J. Kien, als burg. van Utrecht, met dankb. Benoemd tot inspekteur van de inf. den gen.-maj. N. van Willes, goev. der kon. mil. akademie; wordende hij als zood. eer vol ontheven, onder dankb. Benoemd, bij het wapen der inf. bij den staf, tot gen.-maj. en komm. der 1. divisie inf., Z. M. adj. in buitengew. dienst, de kol. S. L. J. Queyseu, komm. van het reg. gren. en jagers. Pensioen verl. aan den luit.-gen. N. Mac-Leod, adj. in buit. dienst, insp. der inf., f 3000 en aan den gen.-maj. A. W. P. Weitzel, komm. van de le div. inf., f4000. beiden onder dankb. Benoemd tot mil. lid en pl. lid van den militieraad voor 1878 in de prov. Utrecht: tot lid van Regteren, majoor, prov. adj.; tot pl. lid Folkerts, kapt. bij het 7e reg. inf. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de 1ste luit. J. van Heulen, van het lste reg. vesting-artillerie zal optreden als examinator in de wis- en natuurkundige vakken, de artillerie-wetenschap, en de versterkingskunst bij het in Maart aar.st. te 'sHage te houden officiers-examen. Door den minister van Oorlog is beslo ten tot de opheffing van het garnizoens hospitaal te Bergen-op-Zoom, vermoede lijk ingaande 1 Mei a.s. De opheffing is, volgens het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen-op-Zoom., te vens als voorbode te beschouwen van het vertrek der infanterie, in verband met de plannen van dezen minister om de troepen te legeren in garnizoenen, behoorende binnen het rayon van zijn verdedigings stelsel. De minister van Justitie heeft overge nomen het iu 1874 ingediend wetsont werp tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Juni 1854 (straf op bedelarij) met deze wijziging, dat bedelarij dan alleen niet strafbaar zij, indien blijkt, dat op aanvraag des bedelaars om onderstand volgens art. 22 der armenwet afwijzend werd beslist. Indien sommige correspondentiën uit de residentie waarheid behelzen, dan zit ten eenige ambtenaren aan het departe ment van Oorlog niet op rozen. Het de partement van Oorlog is dikwerf een Augiasstal genoemd, die moeilijk zal zijn 8 te ereinigen. De tegenwoordige minister van Oorlog schijnt die taak eindelijk te ondernemen. Het Weekblad voor het Notarisambt meldt, dat de minister van Justitie door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van den generaal Durando met een leger naar de P6; toen het evenwel op hande len aankwam noodzaakte Pius het paus- selijk leger tot werkeloosheid, hetwelk alweder veel ontevredenheid te Rome veroorzaakte. Een ander ministerie werd benoemd aan het hoofd daarvan Mamia- ni geplaatst maar na 4 maanden ontsla gen.Wederom (Aug: 1848) viel het Oostenrijksche leger in de pausselijke staten. Een liberaal nieuw ministerie on der Fabri wilde verdediging met de wa pens in de hand, maar Pius weigerde. Al» toen werd Pelegrno Rossi, vroeger Fransch afgezant te Rome, aan het'hoofd der zaken gesteld. Deze echter maakte zich spoedig gehaat en werd op de trap pen van het paleis der volksvertegen woordiging op den 15^ Nov. vermoord. De benoeming daarop van een geheel inpopulair ministerie veroorzaakte einde lijk eene revolutie. Men wenschte een ander ministerie maar Pius weigerde en vluchtte den 25stenNov., vergezeld van de echtgenoote van den Oostenrijkschen chargé d'affaires Spaur, naar Gaëta in Napels. De Romeinen smeekten hem terug te komen, hij ontving ze niet, en werd op den 6(le" Febr. 1849 vervallen verklaard van de wereldlijke macht. An- tonelli richtte den iS^u Febr. eene nota tot Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en Na pels om den paus gewapenderhand te helpen. De Oostenrijkers waren spoedig bij de hand en voor Lodewijk Napoleon was het eene schoone gelegenheid. De Fransche generaal Oudinot nam Rome tegen Garibaldi stormenderhand in, en herstelde den paus. die den 12 April 1850 weder te Rome op zijn troon kwam. Thans woedde de reactie des te heviger zoodat Napoleon op amnestie aandrong en de paus eenige hervormingen beloofde. Integendeel plaatste hij den zeer reactio nairen en listigen Antonelli aan het hoofd des bestuurs. Deze treurige toestand duurde rustig voort tot in 1859, toen na den vrede van Villafranca tusschen Vic tor Emmanuel en Napoleon eenerzijds en den keizer van Oostenrijk anderszijds geslotenBologna, de Romagna en de Legaties opstonden en zich bij het ko ningrijk Sardinië voegden. Weder deed Pius een beroep op de katholieke mo gendheden maar tot zelfs Napoleon wei gerde thans bijstand. Hiermede eindigt het eerste en begint het tweede tijdvak der regering van Pius IX.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2