BURGERLIJKE STAND." Uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderin gen en laste van het Rijk over het jaar 1877, vóór den 1. Juli e. k. moeten wor den ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverantiën zijn gegevenen dat de belanghebben den, die hiertoe van de tusschenkomst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secretaire behooren inteieverenterwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vorderingen over 1877, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moe ten zijn ingediend. Amersfoort, den 13. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Burgemeester De SecretnrisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan WILLEM VAN ZALIN GEN en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om eene broodbak- kerij opterichten in het perceel, alhier ge legen aan de Varkensmarkt, wijk A, n°. 28, bij het kadaster bekend onder Sectie E, n°. 1840. Amersfoort, den 11. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het konink lijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862 n°. 1 N. M. en S. (Provinciaal blad n°. 157), Herinneren den geestelijken en bedie naren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voor zooveel zij als dienstplichtig zijn aan gewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden pf daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelij- ken dienst tusschen den 20sten Maart en den lsten April aanstaande intedienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overlegging van het des betrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 9. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 14 Maart 1878. Met groote ingenomenheid hebben wij kennis genomen van het voorstel van den Minister van Openbare Werken, Water staat en Nijverheid, betreffende den aan leg en de verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenlandsche scheep vaart. (Zie de rubriek Staten-Generaal). Voor de bewoners onzer streken is het een aangename verrassing, onder die werken ook het veel besproken kanaal door de Geldersche vallei (langs Amersfoort) te zien opgenomen. De wijze, waarop deze richting voor de verbindingslijn tusschen Amsterdam en den Rhijn in de Memorie van Toelichting wordt aanbevolen en ge motiveerd, doet ons verwachten dat de meerderheid onzer wetgevende macht hare goedkeuring aan dit voorstel niet zal onthouden. Een uitnemend muziekaal genot was ons publiek 11. Donderdag bereid. Het beroemde Florentijner kwartet deed zich met een schoon programma hooren, en de talrijke opkomst en de onverdeelde aan dacht der toehoorders bewezen, dat men deze zeldzaam voortreffelijke uitvoering op hoogen prijs stelde. Het is hier de plaafs niet om in bijzonderheden te spre ken over de beschaafde voordracht, de edele opvatting, de groote virtuositeit en het ongeëvenaard ensemble der execu tanten, Wij drukken slechts den wensch uit, dat onze stad eene vaste beurt moge behouden in de rij der jaarlijksehe bezoe ken aan ons land door deze kunstenaars gemaakt. Wij zijn er zeker van, dat zij op een dankbaar publiek kunnen rekenen. Bij de vierde en laatste Volkslezing der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarbij wederom de Heer Prikken als spreker zal optreden, zal ook de bekende goochelaar Bamberg de toehoorders op zijne vermakelijke toeren vergasten. Moge eene talrijke opkomst bewijzen, dat het volk een dankbaar gebruik maakt van de afwisseling van het nuttige met het aan gename, die de besproken lezingen in zoo ruime mate aanbieden. Naar wjj vernemen, is men in onder handeling met het gunstig bekende too- neelgezelschap van den Heer Leclère, om hier ter stede eene Frausche voorstelling te verkrijgen. Onzen lezers zal het niet onbekend zijn, dat enkele meesterstukken der nieuwere Fransche tooneelliteratuur, zooals J Dora' en tNosbons Villageois" door dit gezelschap op uitnemende wijze worden vertolkt. Heden (Donderdag) avond treedt Mej. A. Groote, uit Amsterdam, als spreekster op in de vergadering van het Nutsdepar- temen.t alhier. In de nabijheid van Naarden ontstond Vrijdagavond een vrij hevige brand in een der bijgebouwen op de uitgestrekte boomkweekerij van den Heer J. Jurrissen. Het mocht aan de spoedig toegesnelde 'Naardensche brandweer gelukken het in de nabijheid staande woonhuis enz. te be schermen, niettegenstaande den hevigen wind. In de vergadering der Bouwmaatschap pij ïNieuw-Bussum" is te Amsterdam het dividend bepaald op 81/* pCt.voorts is besloten tot uitgifte der nog resteerende aandeelen tot den koers van 102 pCt.; voorloopig wordt slechts de 8e serie van 100 aandeelen of 50 m. aangeboden. Door den Kantonregter te Amersfoort zijn op 6 Maart jl. de volgende veroordee lingen uitgesproken, als: 1. tegen J. S. te Maarn, wegens diefstal van hout, tot gevangenisstraf van drie dagen: 2. tegen W. S. te Zeist, wegens gelijk wanbedrijf, tot gevangenisstraf van een dag; 3. tegen J. v. d. H. en M. M. te Soest, wegens gelijk wanbedrijf, ieder tot gevan genisstraf van acht dagen 4. tegen H. v. L. en N. V. te Soest, we gens gelijk wanbedrijf, ieder tot gevange nisstraf van een dag; 5. tegen M. W., B. W., en M. v. V. te Soest, wegens gelijk wanbedrijf, de eerste en tweede tot gevangenisstraf van drie dagen en de derde van een dag; 6. tegen J. A. K. te Amersfoort, wegens het sluiten zijner tapperij op den bepaal den tijd en wegens het in verboden tijd ontvangen van gelagmakende personen aldaar, lot twee boeten van f 5 of gevan genisstraf van een dag voor elke boete. 7. tegen J. V. en P. P. te Baarn, wegens het gedurende verboden tijd zich ophou den in eene tapperij aldaar, tot eene boete van f 10 of gevangenisstraf van drie dagen; 8. tegen G. S. te Baarn, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden buiten zijne woning aldaar, tot eene boete van f 10 of gevangenisstraf van drie dagen 9. tegen J. d. B. te Leusden, wegens bet vervoeren van mest te Amersfoort in ver boden tijd, tot eene boete van f 3 of ge vangenisstraf van een dag. 10. tegen A. T. te Amersfoort, wegens het verontreinigen der straat aldaar op twee verschillende tijden, tot twee boeten van f 5 of gevangenisstraf van twee dagen voor elke boete 11. tegen H. H. te Leusden, wegens het aanwenden van pogingen om wild te be machtigen door middel van wildstrikken, tot eene boete van f 30 of gevangenisstraf van zes dagen 12. tegen W. T. te Scherpenzeel, we gens het zetten van gelagen van sterken drank, op een erfhuis te Barneveld, tot eene boete van f 5 of gevangenisstraf van een dag. 13. tegen J. v. E. en A. d. K. te Soest, wegens het maken van nachtelijk buren gerucht, tot eene boete van f 5.50 of ge vangenisstraf van twee dagen: 14. tegen A. v. V., O. v. d. B. eu J. v. d. B. te Leersum, wegens diefstal van hout, de beide eerste tot gevangenisstraf van drie dagen en de derde van een dag. Geboren: 7 Maart. Jansje, d. van Lambartus van den Hooff en Maria Jaco- ba Vonk. 9. Roelof, z. van Arie Hoks- bergen en Gerarda Stikvoort. Jacobus Gijsbert, z. van Willem van der Linden en Elisabeth Vedder. 10. Jeannette Adriana, d. van Adrianus Martinus Jaco bus Bosch en Alida Louisa van den Berg. Steven, z, van Jan Hopman en Alijda Huijgen. Cornelis, z. van Johannes van den Oudenalder en Hendrikje Ta- kens. 11. Maria Susanna Gertruda, d. van Johannes van de Brug en Maria Hüs- ken. Jacoba Johanna, d, van Daniël Boezer van Smalen en Neeltje van Dnij- venboden. 12. Margrietha Hendrika, d. van Jan van der Horst en Reintje van Bokhorst. 13. Albertns, z. van Johannes de Wilde en Hendrika de Gans. Jan netje, d. van Willem Renes en Gerritje Klaver. Mijndert, z. van Hendrik Rui tenberg en Rosina Christina van Veld huizen. Johanna Geertruida, d. van Johannes Petrus Bernardus Kok en Grada Wiegman. 14. Grietje, d. van Marinus Vernooijs en Cornelia Jacoba Knoppers. Gehuwd: 13 Maart. Arie vnn der Muts en Johanna van Slooten. Steven Hartogsveld en Geertruida Willemina Lambrechts. Overleden: 9 Maart. Alijde de Wilde, 10 ra. 12. Elisabeth Gouw, 67 jr. echtg. van Johannes van Wijk. 13. Clasina Geertruida Boerssen, 5 m. Her- manus Johannes Prosman, 8 jr. STATEN-GENERAAL. Door den Minister van Waterstaat is een hoogst belangrijk wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, onder den een- voudigen titelAanleg en verbetering van eenige werken, ten behoeve der binnenland sche scheepvaart. Dit ontwerp zal zeker door 'tgeheele land metingenomendheid worden begroet. Het is van den volgenden inhoud Art. 1. Voor rekening van den Staat worden a. een kanaal gegraven van Am sterdam door de Geldersche Vallei naar de Boven-Waalb. de waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee verbeterdc. de water weg tusschen Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Hollandschen IJsel verbeterd; d. de noodige werken aange legd tot verzekering van een voldoenden waterstand voor de behoeften der gewone scheepvaart op de kanalen in de provin ciën Drente en Overijsel. Met den aanleg van de werken, onder c. bedoeld, wordt niet aangevangen, voordat de provinciën Noordholland en Zuidhol- land zich hebben verbonden, om elk ééu en een half millioen gulden in de kosten van aanleg, en jaarlijks elk ti«n duizend gulden in de kosten van onderhoud van den waterweg bij te dragen. Met den aanleg der werken, onder d. be doeld wordt niet aangevangen voordat de onmiddellijk belanghebbenden zich hebben verbonden, om ze na hunne vol tooiing in beheer en onderhoud over te nemen. Art. 2. Uit 's Rijks schatkist wordt, op nader te stellen voorwaorden, aan hen, die zich met den aanleg en het onderhoud der na te noemen werken belasten, eene bij drage verleenda. voor de voltooiing der verbetering van de scheepvaartkanalen in de provincie Groningen, tot een bedrag van hoogstens vijfmaal honderd duizend guldenb. voor de werken tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat van Friesland, tot een bedrag van hoogstens twee millioen tweemaal honderd veertig duizend guldenc. voor den aanleg van een kanaal van Altuele naar de grenzen in de richting vau Nordhorn eu van Coevor- den naar de grenzen in de richting van Alte-Picardie, tot een bedrag van hoog stens vijfmaal honderd duizend guldend. voor de doortrekking van de Hoogeveen- sche Vaart naar de grenzen in de richting van bet kanaal naar Meppen, tot een be drag van hoogstens driemaal honderd der tig duizend guldene. voor de verlenging van het Oranjekanaal en de verbinding met de Hoogeveensche Vaart, tot een be drag van hoogstens tweemaal honderd ze ventig duizend gulden; f. voor de door trekking van het Groninger Stadskanaal naar de grenzen iu de richting van Ruten broek, tot een bedrag van hoogstens der tig duizend gulden; g. voorden aanleg van een kanaal van Coevorden naar Nieuw- Amsterdam, tot een bedrag van hoogstens honderd vijf en vijftig duizend gulden h. voor de verbetering van den Ouden IJsel, tot een bedrag van hoogstens zesmaal hon derd duizend gulden; i. voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal, tot een bedrag van hoogstens honderd zes en tachtig duizend gulden; k. voor den aanleg van een kanaal van Eindhoven, langs Tilburg naar den Amer, tot een be drag van hoogstens negenmaal honderd duizend gulden. Art. 3. De aanleg van alle in de art. 1 en 2 genoemde werken wordt zoo spoedig mogelijk aangevangen en krachtig voort gezet. Voor den aanleg der in art. 1 bedoelde werken en de betaling der in art. 2 ge noemde subsidiën wordt jaarlijks op de Staatsbegrooting een bedrag van minstens vijf millioen gulden beschikbaar gesteld. BINNENLAND. Z. M. de Koning, geheel van ziekte her steld, heeft een bezoek afgelegd bij Z. K. H. Prins Hendrik. Amsterdam. Aantal kiezers 4561. Uit gebracht 1704 geld. st. Gekozen: Mr. G. van Tienhoven met 866 st. De heer Mr. A. S. van Nierop verkreeg 838 st. Bij de eerste stemming kwamen 1965 kiezers op. Rotterdam. Aantal kiezers 3218. Uit- gebr. 2446 geld. st. Gekozen: J. van Stolk, met 1261 st. De Heer Mr. A. Kerdijk ver kreeg 1158st. Den26n Febr. namen 1888 kiezers aan de stemming deel. Hilversum. Aantal kiezers 1775. Uit- gebr. 1336 st. Gekozen: Baron Schimmel- penninck van der Oije, met 804 st. De Heer Mr. Verwer verkreeg 532 st. Op 26 Febr. stemden 1296 kiezers. Winschoten. Aantal kiezers 2478. Uit- gebr. 1609 geld. st. Gekozen Baron de Vos van Steenwijk, met 846 st. De Heer Mulder verkreeg 748 st. Bij de eerste stemming werden 1341 stemmen uitge bracht. Te Zevenbergen waren 1499 geldige stemmen uitgebracht; daarvan bekwam de heer Diepen 754, en de heer van de Werk 745 stemmen; er zal eene nieuwe her stemming moeten plaats hebben, daar er een zegel aan de bus van de gemeente Meeuwen ontbrak. De Hooge Raad heeft beslist, dat, wan neer volgens gemeentelijke verordening bepaald is, dat plaatsen waar gelagen wor den gezet, op zeker uur moeten gesloten worden, dergelijk gebod niet van toepas-, sing is op gedeelten van die plaatsen, die uitsluitend voor besloten gezelschappen zijn bestemd. De verkiezingsstrijd is vooral in Rotter dam hevig geweest. De beide strijdende partijen overstroomden de kiezers met strooibiljetten, circulaires en brochures. Zondag waren er zooveel te bezorgen, dot zelfs de brievenbestellers, die dien dag vrij zouden zijn, in dienst moesten geroepen worden. De N. R. Ct. zegt, dat ruim 30,000 stuks biljetten enz. aan de kiezers thuis bezorgd werden.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3