HULPONDERWIJZER. BURGERLIJKE STAND. SPAARBANK. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C Leinweber, Secretaris. ADVERTENTIËN. en wiens werk onverbeterlijk wordt ge noemd. De beer Heymans van Anrooy, militair student, zal de expeditie als medicus vergezellen. Door de Afdeelingen IJssel-Oever en Over-Veluwe van de Geldersche Maat schappij van Landbouw, zal in het Oranje- Park te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juni e, k., eene Tentoonstelling van Zuivel en Werk tuigen tot Zuivelbereiding, en op 6 Juni e. k., eeue Tentoonstelling van Paarden, Rund- en Wolvee worden gehouden, die zeer belangrijk belooft te zijn, daar de Regelings-Commissie door eene aanzien lijke subsidie van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eeni- gen tijd in het Buitenland met zulke uit nemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zuivelbereiding, waar onder ook de Methode Swartz, in werking gesteld te exposeeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen voor Zuivelproducten van iedere Provin cie afzonderlijk, deze Tentoonstelling een juist overzicht geven van de mate van ont wikkeling, die deze industrie over geheel Nederland bereikt heeft. Het Provinciaal Bestuur van Gelder land verleende daarentegen eene geldelijke bijdrage uitsluitend ten behoeve van de Tentoonstelling van Paarden en Rundvee, als een bewijs van zijne belangstelling in de, uit de inzendingen op deze Tentoon stelling te blijken resultaten van de meer dere zorg, die in den laatsten tijd aan de veredeling van het ras van Paarden en Rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en Programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den Heer W. P. Pook van Baggen te Apel doorn Secretaris der Regelings-Com missie. In de maand Maart kwam in Utrecht geen geval van longziekte onder het rund vee voor. De veestapel in Overijssel bleef van alle besmettelijke ziekten verschoond. In de laatste week van Maart is in Fries land een geval van longziekte geconsta teerd in het laatste der in die provincie aanwezige verdachte koppels. De afma king van dat koppel' is voorgesteld. In dezelfde week van 1877 kwamen 4 ziek tegevallen voor. Door den Uitgever P. Noordhoff te Groningen is het eigendomsrecht van De Kapitalist (uitgave van de H. H. Nijgh van Ditmar te Rotterdam) aan gekocht en zal dit Tijdschrift nu voortaan vereenigd worden met zijne uitgave De Nieuwe Financier, onder redactie van den Heer T. A. Huizenga. Dit gunstig bekende Weekblad zal daardoor eene belangrijke uitbreiding ondergaan en voortaan in veel vergroot formaat, zon der prijsverhooging worden uitgegeven, terwijl het eerste nommer van den vierden Jaargang voor ieder belangstellende op aanvraag gratis en franco verkrijgbaar is. Geboren: 30 Maart. Jan, z. van Johannes Theodorns Helmerhorst en Ma ria Kraamer. 31. Hendrina, d. van Wilhelmus Antonius Gerardus Janssen en Anna Maria Elisabeth Nisters. 1 April. Gerardus, z. van Gerrit Brom en Muria van Loveren, Gerarda, d. van Wille- mijna Berendsen. 2. Bartus, z. van Ri- chardus van der Veen en Everarda Gijs- berta van de Brug. Elisabeth, d. van Willem Kwint en Hermina Veenendaal. 3. Gijsbertus Richardus.z. van Jacobus Welling en Hendrika Steenbeek. Theo dora, d. van Arie van de Vathorst en Ger- ritje Pot. 4. Johannes, z. van Arnoldus Apeldoorn en Johanna van Woudenberg. Jacoba Gijsbertha, d. van Cornelis Prins en Johanna Maria Moulin. Ondertrouwd: 3 April. Frans Spronk en Alida Dettmeijer. Gehuwd: 4 April. Steffanus Ham ming en Jacoba Maas. Overleden: 28 Maart. Tijraen van de Vuurst, 3 m. 30. Hendrika Laseur, 80 j. wed. van Wilhelmus Scheerder. Anna Cruijff, 72 jr. ongeh. 1 April. Teunisje Winterswijk, 33 j. wed. van Ten nis Gerritsen.Johannes van der Vel den, 16 d. 2. Elisabeth Johanna Frö- ger, 14 m. Een lvl. aangeg. k. vr. gesl. van Hendrik Hoefsloot en Antonia Jo hanna van Groenestein. Geertruida Mari Snijders, 5 m. Dirk Kraan, 8 j. 3. Bartus van der Veen, ld. Johanna Levina-Saag, 39 j. echtg. van Johannes Herinanus Jacobs. Het. Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 8 April e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot i ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 8. APRIL aanst. 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Af. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Marktbericht. Tarwe f 10.50 a fll.50. Boekw. f6.50 k f7.70. Rogge f7.a f7.60. Aardap pelen f2.50 a f2.SO per Hectoliter. Hoen dereieren 3 Cts. perst. Boter f 1.20 k f 1.35 per kilo. I KUNSTNIEUWS. De voorstelling van het Fransche Too- ueelgezelschap, onder directie van den Heer A. Leclère, heeft ons slechts gedeel telijk voldaan, Sardou's werk is, gelijk wij dit van hem gewend zijn, ook in de Dora" rijk aan voortreffelijke scènes, en zijn dialoog is vloeiend. Maar men vergt wel wat veel van het geduld der hoorders, als men twee geheele bedrijven wijdt aan allerlei voorbereidende werkzaamheden en explicatien, en eerst in het midden van het derde bedrijf de eigenlijke hamdeling laat aanvangen. Van dat oogenblik af is het stuk werkelijk boeiend, en tot het be gin van het vijfde bedrijf weet de schrij ver ons steeds meer en meer in spanning te houden. De ontknooping is echter zeer zwak. Farrolles, die gedurende het ge heele stuk tegelijk voor grand pénitencier en grand justicier fungeert, redt den ge spannen toestand enkel en alleen door zijn merkwaardig ontwikkeld reuk- of ruik- vermogen. Wij weten niet of in 't Fran sche Parlement veel sectievergaderingen gehouden worden indien dat het geval is, zouden wij aan onze zuidelijke naburen een legio députés toewenschen zoo als de ze held van Sardou, die in het stuk een uiterst wijze en voorzienige" rol speelt. De uitvoering was middelmatig. Het stuk werd gemakkelijk en vlug, al te vlug zelfs, afgespeeld, maar dikwijls ontbrak het den acteurs aan ernst, hetgeen vooral, bij enkele meer of min pathetische scènes zeer hinderlijk was. Over de mise-en-scène zullen wij niet spreken: met het oog op ons tooneel mogen wij in dat opzicht geen groote eischeu stellen. De costumes wa ren weinig gesoigneerd. O O O Niettegenstaande dit alles misten toch enkele tooneelen zooals dat door de déclaratie van André aan Dora, en de reeds bekend geworden Scène destrois hommes" in het derde bedrijf hare werking niet. voorgestelde intrekking der bepaling om- tret de splitsing van den zesjarigen gym- nasialen cursus na het vijfde jaar in d i en zin opgevat, dat daarvan de bpdoe- ling was, gymnasiaal onderwijs in alle vakken voor alle leerlingen in duur en omvang gelijk te maken. Het. blijkt thans uit 's Ministers antwoordt, dat die opvat ting geheel verkeerd is geweest en dat de intrekking alleen wordt voorgesteld, ten einde bij het ontwerpen van een nieuw leerplan voor de gymnasia vrijheid te heb ben, die splitsing niet enkel in het laatste jaar van den zesjarigen curcus in 't leven te roepen, maar ook in de voorafgaande jaren reeds rekening te kuunen houden met de belangen van die leerlingen, die zich later aan de geneeskundige en de wis- en natuurkundige wetenschappen zullen wijden, in verband met de bij artt. 7 en 8 van het koninklijk besluit van 27 April 1877 voorgeschreven examina. De door de regeering voorgestelde her ziening der wet op het Notariaat is met 50 tegen 24 stemmen aangenomen. Uit het voorloopig verslag omtrent den Spoorweg AmersfoortNijmegen blijkt, dat de groote meerderheid der leden deze lijn wenscht in de richting welke door de Regeering werd voorgesteld. Het denk beeld om de overbrugging bij Rheneu niet uit te voeren, maar de lijn langs den rech ter Rhijnoever, langs Wageningen en Oosterbeek tot Rosande te doen loopen, en daar aan de lijn ArnhemNijmegen te dóen aansluiten, vond weinig bijval. Het denkbeeld van de Regeering om een uieuw station te maken werd door zeer vele leden afgekeurd. Men zou er veeleer algemeen de voorkeur aangeven om het bestaande station te vergrooten en uit te breiden, waartoe, naar men meende, alleszins gelegenheid bestaat. STATEN-GENERAAL. De Commissie van rapporteurs, na ken nis genomen te hebben van de memorie van beantwoording over het ontwerp van wet tot wijziging der wet op het Hooger o n d e r w ij s, heeft gemeend de aandacht der Kamer op het volgende belangrijke punt te moeten vestigen. luj de afdeelin gen werd algemeen de bij het ontwerp KERK- EN SCHOOLNIEU WS. Men meldt uit Sloterdijk Op Zondagen 24 en 31 Maart heerschte in den namiddag op ons anders stille dorp een ongewone beweging van rijtuigen en wandelaars. Een gatal van 143 jongelie den uit Amsterdam, die wegens den ker- kelijken toestand der hoofdstad zich den toegang tot de Kerk ernstig bedreigd za gen, zijn hier aangenomen en bevestigd. Op genoemde Zondagen werd telkens een deel der aannemelingen bevestigd, en ds. Ternooy Apèl van Amsterdam die als leermeester van de meesten hunner het werk der bevestiging had op zich geno men, voerde beide keeren voor een over- groote schare het woord. Tengevolge van de goede maatregelen, door het Kerkbe stuur genomen, liep alles in uitstekende orde af. De confessioneele Vereeniging zal te Utrecht op den 25n April een algemeene vergadering houden, ter behandeling van de navolgende puuteu s De confessioneele Vereeniging, oor- deelende dat de belijdenisvragen, door de synode (op voorstel van ds. Douwes) voor loopig vastgesteld, een kerkontbiudende strekking en een anti-trinitarisch karak ter hebben, is volgens haren grondslag verplicht de iuvoering dier vragen met al haar ten dienste staande middelen tegen te werken." 3 Aangezien de christelijke school waar schijnlijk onder den druk des tijds zich alleen als kerkelijke school zal kunnen staande houden, ligt het geheel op den weg der confessioneele Vereeniging en van haar afdeelingen, de voorbereiding en de ontwikkeling der kerkelijke school zoo veel mogelijk te bevorderen." De confessioneele Vereeniging, be treurende dat bij de regeling van de oplei ding der predikanten niet op de verkregen kennis, maar voornamelijk op den weg, waarin die verkregen is, gedrukt wordt, zal elke poging om tot vrijmaking van deze knellende banden te geraken, toejui chen en zooveel mogelijk ondersteunen." GEMENGDE BERICHTEN. Vrijdag heeft te Terwolde (gemeente Voorst) eene poging tot brandstichting plaats gehad, De knecht van den land bouwer W., toevallig in de schuur geko men, zag eensklaps een kist in volle vlam staan. Aanstonds riep hij om hulp, en men mocht er gelukkig in slagen den brand te blusschen. Spoedig kreeg men verdenking op een anderen knecht, die over weinige dagen, om zekere reden, zijn dienst moest verlaten. Nog eerst had hij helpen blusschen, doch later, toen over de oorzaak al meer en meer werd gesproken, zich uit de voeten gemaakt. Daar hieruit meerdere verdenking ont stond, werd hij zoo spoedig mogelijk op gespoord, en ook nog dienzelfden avond werd hij in verhoor genomen, maar bleef op alle vragen ontkennend antwoorden, en als reden van zijn wegloopen gaf hij voor, met die drukte (zooals hij zulks noemde) geen doen te willen hebben. Hij is in verzekerde bewaring gehouden, om in nader verhoor te worden genomen. Bet zwaarmaken van zijden stoffen. Lyausche fabrikanten hebben 't volgens de Times nu reeds zoover gebracht om de kleuren met gelatine en andere middelen zoodanig te belasten, dat zijden stof er schoon en zwaar uitziet, maar slechts voor zijde en voor kleurstof bevat. Daar erin Duitschlaud eveneens cheraisten zijn die niet slechts deze industrie voorstaan, maar ze ook tegen betaliug leeren uitoefe nen, zal er volgens de Industrieblatter, tusschen Duitschland en Frankrijk een wedstrijd ontstaan, wie het best bezwaren kan. De Duitsche militairen, te Potsdam in garnizoenschijnen aan aanvallen van bloeddorstigheid te lijden. Een wacht meester der huzaren beproefde de scherp te van zijn zwaard op het hoofd van een kellner, dat daartegen volstrekt niet be stand bleek te zijn, terwijl een schild wacht zijn moed toonde door met de kolf van zijn geweer een kleinen jongen, die de vreeselijke misdaad beging van hem uit te lachen, half dood te slaan. De kellner stierf kort na den ontvangen sa belhouw. Zondag namiddag is een wisselwach ter nabij het station van den Rijnspoor weg te Utrecht over een wissel gestrui keld, op het oogenblik dat een goederen trein naar Amsterdam in zijne onmiddel lijke nabijheid was. Hij geraakte met den rechterarmonder den trein, waar door dat lichaamsdeel werd verbrijzeld. Een Berlijnsch slachter bestrafte zijn leerjongen telkens door hem met een ijzeren potlepel op het hoofd te slaan; dit heeft hij zoo lang volgehouden, dat de arme knaap krankzinnig is geworden. 3 Hoe kan je zooveel bitter drinken?" 3 Wel, toen ik een paar bittertjes op had, was ik een heel ander mensch ge worden. Waarom mag nu een ander mensch óók niet een paar bittertjes drin ken?" Een goedkoop geneesmiddel. Neemt telkens voor den eten twee teercapsules van Guyot, in geval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, teering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere fla con bevat zestig teercapsules, 't geen maakt dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, pa tes, siroopen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de handteekeniug van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste goede apo theken. Aan de Openbare School voor gewoon en meeruitgebreid lager onderwijs (zon der avondschool) te Amersfoort wordt gevraagd een hulponeerwijzer, op eene jaarwedde van f600, voor hoofdacte f50 meer. Inzending van stukken vóór den 28. April 1878. Er bestaat gelegen heid tot bijwoning van normaallessen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3