Verloting WANDELKAART LET WEL! W. van 't Woudt. TENTOONSTELLING TE APELDOORN. van Paarden, Landbouwwerktuigen enz. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C Leinweber, Secretaris. BURGERLIJKE STAND. ADVERTENTIËN. PRIJS PER LOT ÉÉN GULDEN, dezelve zijn verkrijgbaar bij A. M. SLOTHOUWER, alsook de door APELDOORN en Koninklijk PALEIS en DOMEIN het LOO en het PARK. Met alle aanwijzingen die den vreemdeling van nut kun nen zijn, prijs 60 Cents. In diezelfde vergadering werd verder de vraag behandeldwat is er te doen om het gebruik van jenever alhier tegen te gaan. Na langdurige discussie werd ten slotte geconcludeerd, dat er vele middelen daartegen bestaan en voornamelijk verbe tering van den moreelen en materieelen toestand der arbeidende klasse. In verschillende bladen werd dezer da gen medegedeeld dat in het jaar 1877 in Schiedam 41 millioen Hectoliter genever werden gefabriceerd waarvan 361/3 milli oen Hectoliter in Nederland werden ver bruikt. De P. D. Ct. geeft daarbij eene berekening hoeveel gort en roggebrood hadden kunnen gemaakt worden uit de voor bovengenoemde hoeveelheid genever verbruikte grondstof. Hoogst belangwek kende cijfers inderdaad; jammer maar dat ze niet geheel juist zijn. Volgens boven staande opgaven toch zoude ieder Neder lander, onverschillig man ot vrouw, vol wassen of in lange kleeren, in één jaar ongeveer 10 hectoliters of 1000 kan ge never hebben gedronken, d. i. circa 3 kan daags gelijkstaande met ongeveer 60 glaasjes. Voorts zouden voor de schatkist alleen door de belasting op gedistilleerd 2000 millioen gulden zijn opgebracht. Zóóver is het gelukkig in ons vaderland nog niet gekomen. By de in de vorige maand gehouden akte-examens voor het lager onderwijs in deze provincie zijn onder anderen toege laten de volgende van onze stadgenooten voor hoofdonderwijzer, de Heer Dissel koen; voor hulponderwijzeressen de dames H. J. Wegerif en J. M. de Koningh; voor hulponderwijzer, de Heer J. C. Boescho- ten. De drie laatsten zijn leerlingen der Normaalschool alhier. Aanstaanden Maandag zal de bekende goochelaar hofmechanicus") Bamberg hier eene voorstelling geven, die ongetwij feld druk bezocht zal zijn. De voorstelling van het Duitsche too- neelgezelscbap van den Heer Auerbach voldeed j.l. Maandag zeer goed. Zeer aan genaam zou het velen zijn, dezelfde per sonen in het volgend saizoen in een stuk van grooteren omvang en meer beteeke- nis te zien optreden. Hunne krachten zijn er, onzes inziens, alleszins voor berekend. Z. M. de Koning heeft aau C. A. Bruns- veld van Huiten, wed. van G. E. O. Croi- set, in leven gepens. bewaarder der hypo theken enz. een pensioen verleend ten be drage van f 192,en een pensioen van hetzelfde bedrag aan F. E. C. Croiset, minderjarige dochter van voormelden fleer en zijne voor overleden echtgenoote J. WC. Eeckhout. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat op de aanstaande tentoonstelling van zuivel bereiding aldaar, op 5. 6 en 7 Juni, prac- tisch werkzaam zal zijn de heer D. Göbel, directeur der Zuivelschool te Flensberg, met bijhebbend vrouwelijk hulpperso neel. Genoemde heer was ook met bui tengewoon succes werkzaam op de ten toonstelling te Hamburg in 1877. Het behoeft dus wel geen betoog, dat deze eerste groote tentoonstelling van zuivel bereiding in ons land voor ieder zaak kundige buitengewoon belangrijk zal wezen. Men schrijft uit Utrecht van 30 April De melkinrichting wordt morgen ge opend. In de frische, ruime kelders is he den het materieel reeds geplaatst. Doel matige blikken bussen, die gesloten kun nen worden en waarin de melk wordt te huis gebracht, zijn in verschillende groot te van één tot vier liter voorhanden Knechts in nette kleeding zijn met de be. zorging belast; terwijl voor de verst afge legen wijken een paard met inderdaad sierlijken wagen zal gebezigd worden. Een stal, waarin acht stuks vee plaats kunnen vinden, is in aanbouw en zal spoe dig gereed zijn. Dit vee zal hoofdzakelijk dienen voor hen die s melk van ééne koe" moeten gebruiken. Melkgevende ezellin nen, waaraan hier groote behoefte bestond, daar tegenwoordig geene ezellinnemelk te bekomen was, zijn reeds in de inrichting 0pgestald. De koeien van de veehouders, met wie contracten voor de levering van melk zijn gesloten, zijn aan de controle van den heer Wirtz, directeur der Rijks-vee-artsenij school, onderworpen. Alle maatregelen, die genomeu zijn, zoowel om de zindelijk heid te bevorderen als om zeker te zijn dat zuiveregezonde melk wordt geleverd, laten niets te wenschen over, en de direc teur, de beer Rooseboom, zelf een boeren zoon, schijnt alleszins de geschikte man te zijn om voor goede uitvoering dier maat regelen te zorgen. De Raad van administaatie der Neder- landsche Centraal Spoorwegmaatschappij heeft ter vervanging van den heer mr. A. J. M. Bake, tot andere functiën geroepen, den heer Henri Boers benoemd tot secre taris der Maatschappij. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 23. MEI aanst. 's namiddags van halflwee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W.A. Croocke- witM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse va?i Ysselt. Geboren: 26 April. Johanna Pe- trouella, d. van Theodorus Michael Koster en Maria Geertruida Bonarius. 28. Ni- colaas, z. van Willem Mieres en Margrieta van Dijk. 29. Cornelis, z. van Hendrik Polleman en Aartje de Bree. Johanna Barendina, d. van Willem Hulsten Alijda Elbarta Slaap. Maria Sara Johanna, d, van Cornelis Ramselaar en Geertruida van den Uithoorn. 30. Cornelis, z. van Cornelis Veenendaal en Alijda Eibers. 1 Mei. Boudewijn, z. van Boudewijn Gys- bertse en Wilhelmina Pothoven. Ondertrouwd: 26 April. Her manns Dieters en Martha Heilijgers. Jan van Doorn en Willemina van 't Riet. Frederik Jagtenberg en Antje van der Velden. 27. Hermanus van Nus en Johanna Wijnen. 1 Mei. Aalbert Rui tenbeek en Petronella de Goede. Jo hannes Bosboom en Elisabeth de Wijs. Pieter van Bogerijen en Geertruida van Empelen. Johannes Voskuil en Geer truida Bouwman. Godefrides Francis- cus Theonville en Alida Antoinette Duverges. Gehuwd: 1 Mei. Hendricus Wil- fridus Adrianus Hohraann en Alijda Eli sabeth Hamers. Hendrikus Antonius van Bekkuni en Cornelia Bartha Emilia van der Maath. Hendrik Voortman en Elisabeth Alida van der Laak. Willem Jacobs en Aartje Rottenburg. Jan de Valk en Leentje Lentink. Antonie Sleeking en Johanna Peterse. Overleden: 25 April. Jacob Fre derik de Hoop, 4 w. 26. Wilhelmus van der Veer, 26 j.ongeh. 29. Dirkje Kuijer, 76 j.wed. van Cornelis Hooft. - 30. Johanna Jacoba Lagerweij, 32 j. echtg. van Jacob Uding. Alijda de Kruijf, 9 j. 1 Mei. Gerarda de Ruiter, 17 m. Willem Teunis van Gelder, 11 m. Coenraad Colle, 88 j.ongeh. Marktbericht. Amersfoort, 26 April. Tarwe f 11.— a f 12.50. Boekw. f6.75 f7.75. Rogge f7.5, f7.50. Aardap pelen f2.25 a f2.75 per Hectoliter. Hoen dereieren f 3.30 de 100 stuks; Boter f 1.10 a f 1.20 per kilo. BINNENLAND. Thans is - naar men uit Berlijn meldt - bepaald, dat de voltrekking van het hu welijk van Prins Hendrik met Prinses Maria van Pruissen te Potsdam in het laatst der maand Juni zal plaats hebben. De Provinciale Overijsselscke en Zwol- sche Courant heeft in een afzonderlijk bij voegsel, met een bloemrand gedrukt, haren lezers kennis gegeven van de benoeming van mr. J. H. Geertsema Czn. tot com missaris des Konings in Overijsel. Met ingenomenheid begroet het blad deze be noeming. De N. Rott. Ct. verneemt, dat een re organisatie van de vesting-artillerie zeer aanstaande is. Deze artillerie, waarbij het regimentsverband vervalt, zal worden ge splitst in afdeelingen, die gedisloqueerd zullen worden in de stellingen, door haar in oorlogstijd te verdedigen. Naast de normaal-schietschool voor de infanterie en cavalerie, sedert tal van ja ren te 's Hage gehouden, is dezer dagen een artillerie-schietschool opgericht. Zij zal gevestigd zijn te Zwolle. Het vaste personeel van die inrichting bestaat uit 1 majoor of luitenant-kolonel, directeur, 2 kapiteins, 4 1ste of 2de luitenants en 2 compagniën vesting-artillerie. De direc teur is tevens commandant der artillerie in de IVe verdedigingsstelling. De cur sus bij de artillerie-schietschool duurt jaarlijks van 1 Mei tot 1 November en wordt gehouden op de Oldebroeksche heide. Het vaste personeel der schiet school is gedurende den tijd van den cur sus op voormelde heide gelegerd. Aan den cursus wordt achtereenvolgens deelgeno men door zoodanige kapiteins en luite nants en zoodanige onderdeelen van de bereden- en vestiug-artillerie als daartoe jaarlijks door den Minister van Oorlog zullen worden aangewezen. De bijzondere sneltrein van Rotterdam tot Vlissingen, die de postpakketten op den gewonen tijd op de mailbooten moet brengen, zal uit Rotterdam om 6.30 ver trekken. Van Roosendaal vertrekt hij om 7.25 en zal om 9.10 te Vlissingen zijn. Hij doorloopt dus den afstand van Roozen- daalVlissingen in 77 minuten (1 mi nuut oponthoud te Middelburg). De afstand RoosendaalVlissingen bedraagt 75 kilometer. De trein moet dus met bijna 75 kilometer snelheid per uur loo- pen, een snelheid, waaraan wij Nederlan ders niet gewoon zijn. Met dezen posttrein worden ook reizigers 1ste en 2de klasse vervoerd. MC.) De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft besloten bij de Regeering te protes teeren tegen het kanaal door de Gelderscke Vallei, doorgetrokken tot Dodewaard aan de Waal, op grond van gevaren voor de Betuwe bij doorbraak en van vernietiging der scheepvaart op de Lek en den Neder- rijn. De Kamer kan het alleen ondersteu nen, wanneer het een wijziging ondergaat, en wel zóó, dat de vaart loope tot den Rijn met verbetering van den Nederrijn. De Kamer van Koophandel en de ge meenteraad van Nijmegen hebben daaren tegen besloten de Tweede Kamer een adres aan te bieden tot ondersteuning van het Regeeringsvoorstel tot het graven van een kanaal van Amsterdam door de Gel- dersche Vallei naar de Boven-Waal. GEMENGDE BERICHTEN. Zekere Pruisiche huzaar H. had in den 3lag van Waghausel Prins Frederik Karei door trouwen bijstand aan zich verplicht. Zonder zich om een belooning aan te mel den, verliet den huzaar den dienst en kreeg een betrekking bij de belastingen. Thans hoofdopzichter in Saksen zijnde, wenschte hij ook zijn zoon geplaatst te zien en ofschoon sedert den slag van Wag hausel dertig jaren verliepen, besloot H, toch de ondersteuning van den Prins in te roepen. Toen hij zich daarop naar het lustslot van den Prins begaf, ontmoette hij bij den ingang een eenvoudig gekleed oud man, die zijn vraag: of de Prins te spreken was bevestigend beantwoordde. De bezoeker vroeg daarop beleefd om een borstel ten einde zijn bestoven jas af te schuieren alvorens hij zich liet aandie nen. »Maar beste II.," riep toen de oude man, ken je me dan niet meer? Ik ben immers de Prins zelf." Stom van verba zing hoorde de ex-huzaar deze woorden aan, en verheugd verliet hij het vorstelijk lustslot, na met den Prins ontbeten en een rijk geschenk ontvangen te hebben, ter wijl de gevraagde bescherming, voor zoo veel mogelijk werd toegezegd. Te Londen is in een krankzinnigenge sticht een man overleden in wiens lijk 1841 voorwerpen van verschillenden aard werden gevonden, o. a. 1782 spy kers. In een sigarenfabriek in eene Oosten- rijksche provinciestad maakte men hoofd zakelijk de in Oostenrijk zoozeer gewilde Yirginia-sigareu. Daar die tabak zeer veel nicotine bevat, is het bij de verwerking noodig, dat een deel dezer stof er vooraf worde uitgetrokken. De fabriek wist lan gen tijd niet, waar ze met dat tabaksnat heen moest. Eerst liet men dit vocht in een publiek water afvloeien; maar toen het bleek, dat alle leven in dat water daardoor gedood werd, verbood de regeering die manier van doen. Toen zag de fabriek zich genoodzaakt het voeht in te dampen, maar dit kwam zeer duur uit. Op eens kwam er een redder in den nood: een Duitsch koopman gaf f 12,000 voor die tabaksloog, die in zekeren tijd zou ge maakt worden! Spoedig ontving eene an dere fabriek zelfs driemaal die som voor dezelfde hoeveelheid. En thans word deze loog in Dnitschland door agenten opge kocht en vindt haren weg grootendeels naar Zuidduitsche sigarenfabrieken waar ze in vereeniging met uitgeloogde kool-, aardappelen-, kersen-, noten- en beetwor telbladeren, als kunstmatige sigaar in het leven treedt! De ondergeteekende de zaak van Mej. de Wed. VAN DEN HOOFF op den Hof, overgenomen hebbende, wenscht haar op dezelfde wijze voort te zetten en beveelt zich daarvoor aan zijn stadgenooten in 't zelfde vertrouwen aan dat zijne voorgangster zoo ruimschoots genoten heeft. Van een vlugge en goede bediening kan men zich ver zekerd houden, terwijl alles tot de billijk- ste prijzen zal worden berekend.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3