SPAARBANK. Gevonden op de straat te Amersfoort. den Berg. Jacobus, z. van Jacobus Cor- nelis Kleber en Boudewijna Johanna van Meeteren. 5. Margrietha, d. van Hen drik Budzelaar en Machildus Natter. Gerarda, d. van Teunis Epskamp en Jaco- ba Smal. Ondertrouwd: 27 April. Ephraim de Zoete en Rebekka de Jong. 9 Mei. Gijsbertus van Ede en Diderika Gerharda Schoterman. Hendrik Verschuur en Adriana Wilhelmina de Roos. Gehuwd: 8 Mei. Jacobus Rosier en Maria Smeink. Hermanus Dieters en Martha Heilijgers. Hermanus van Nus en Johanna ijnen. Jan Jekel en Ja- cobje van de Steeg. Lambertus Ver schuur en Elisabeth Sleking. Frederik Jagtenberg en Antje van der Velden. Overleden: 3 Mei. Hester Hij- mans, 78 jr.wed. van Mozes van Gelder. 4. Jannetje Blankenberg, 79 jr., on- geh. 6. Maria de Jeger, 79 jr., echtg. van Thomas de Vos. 7. Wouter de Vries, 56 jr., echtg. van Hendrika van Eist. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 13 Mei e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne boekjes tot het bijschrijven der Renten, hetzij in die zitting, hetzij vooraf, ten huize van een der Commissarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. 1 duimstok 1 pakje bevattende een witte vrouwenzak en twee dito zakdoeken en uit een der stadsgrachten opgevischt een gouden medaillon. Rechthebbenden vervoegen zich ten bureele van policie alhier. Marktbericht. Amersfoort, 10 Mei. Tarwe f 10.50 a f12.Boekw. f6.75 a f7.75. Rogge f7.25 a f7.60. Aardap pelen f2.50 a f2.90 per Hectoliter. Hoen dereieren f 3.de 100 stuks; Boter f 1. a f 1.15 per kilo. BINNENLAND. Bij de Dinsdag te Zevenbergen gehou den herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn uitgebracht 1733 stemmen, waarvan 18 van onwaarde. Gekozen Mr. R. van de Werk met 901 steramen. De heer Diepen verkreeg 814 stemmen. Dinsdag 9 Juli en volgende dagen zal de Maatschappij ter bevordering van Nij verheid haar jaarlijksche algemeene ver gadering en het congres te Gouda houden. Tijdens die algemeene vergadering zal te vens de wedstrijd van voorwerpen van kunstnijverheid worden gehouden, door de Maatschappij ten vorige jare uitge schreven. In verband met de bij Z. M. besluit van 27 Februari jl. no. 9 vastgestelde indee ling van het Rijk in acht verdedigings stellingen zijn door den Minister van Oorlog benoemd tot genie-kommandant O O in de le stelling, standplaats Utrecht, de luitenant-kolonel A, Baud; 2e stelling, standplaats Naarden, de majoor J. E. N. baron Schinimelpenninck van der Oye; 3e stelling, standplaats Gorinchem, de majoor F. Ermerins; 4e stelling, stand plaat? Zwolle, de luit.-kolonel jhr. L. J. Yan Teijlingen; 5e stelling, standplaats Dordrecht, de majoor J. H. Bolken; 6e stelling, standplaats Helder, de luit.-kolo nel J. T. Van Hanswijk; 7e stelling, standplaats Amsterdam, de kolonel P. Stolk8e stelling, standplaats 's Bosch, de majoor W. F. H. Van Riemsdijk, en voorts tot eerstaanwezend ingenieur van Naarden, Muiden en Weesp, de kapt. W. K. T. Egter; van Utrecht, Woerden, Wierikerschaus en Wijk bij Duurstede de majoor J. F. H. Boonacker; van Gorin chem en Woudrichem de kapitein J. Drabbevan Nijmegen, Grave, Roer mond, Venlo en Maastricht de kapitein G. F. G. A. Van Kempen; van 's Herto genbosch en nabijgelegen forten de kapi tein J. Scholtens; van Dordrecht, Breda, Bergeu-op-Zoom, Middelburg, Vlissingen en Neuzen de kapitein R. Sturms; van Geertrnidenberg en fleusden de kapitein I. H. Van der Dussenvan Zutfen, De venter, Milligen, Doesburgh, Arnhem en Westervoort de kapitein F. M. Van Pan- thaleon baron van Eekvan Brielle en Hellevoetsluis de kapitein P. A. T. Have- laar; van 's Graveunage, Leiden, Delft en Rotterdam de kapitein G. G. G. Canter Cremersvan Amersfoort de kapitein G. J. De Jongh, en van Helder, Hoorn en Medemblik de kapitein P. C. W. Mossel, allen van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Het besluit tot reorganisatie der ves ting-artillerie steunt op de noodzakelijk heid om, in afwachting eener meer alge meene reorganisatie van het wapen der artillerie, de samenstelling der vesting artillerie meer in verband te brengen met het vestingstelsel en tot meerdere concen tratie van dit deel van het wapen dan tot hiertoe het geval was. Volgens de bepalingen van het besluit is de vesting-artillerie ingedeeld in acht afdeelingen, te zamen sterk 40 compag nieën, en in twee zelfstandige compag nieën, welke laatste onder het onmiddel lijk bevel staan van deo commandaut der vesting-artillerie en waarvan één bestemd is voor instructie-compagnie en één voor den dienst bij het torpedo-wezen. De standplaatsen van de afdeelingen vesting-artillerie zijn gevestigd van 8 compagnieën te Utrecht, van 6 te Naar den, van 6 te Gorinchem, van 2 te Zwolle, van 6 te Dordrecht, waarvan één te Wil lemstad en één te Hellevoetsluis wordt ge detacheerd en jaarlijks afgelost; 4 te Hel der, 4 te Amsterdam waarvan één te 'sHa- ge wordt gedetacheerd en jaarlijks afge lost, gevende de compagnie te 's Graven- hage zoo noodig een detachement voor Delft en 4 compagnieën te 's Bosch. In elke verdedigingstelling is elke afdeeling blijvend gelegerd. De compagnieën ves ting-artillerie behouden haar tegenwoor dige formatie. Voor zooveel de verplaating van twee compagnieën artillerie van Delft naar Zwolle betreft, is het besluit in werking getreden met 1 Mei jl. en voor zooveel de overige afdeelingen aangaat wordt het in gevoerd met 1 Augustus a. s. of zooveel later als noodig zal blijken. De heer A. Van Stolk heeft het initia tief genomen om ook door de ingezetenen van Rotterdam een blijk van deelneming in het huwelijk vau Prins Hendrik aan Z. K. H. aan te bieden. Ook te Amsterdam heeft zich eene com missie gevormd. De inschrijving is daar voor ieder opengesteld en mag niet hoo- ger zijn dan f 10 en niet lager dan f 0,10. Aan het hoofd van die commissie staan baron Tenguagel en de heer J. Boissevain, directeur der stoom vaartmaatschappij Ne derland. De meikeverplaag te Wageningen, is dit jaar niet zoo hevig als in 1875, mis schien wel een gevolg van het verdelgen van 2272 millioen dezer dieren in dat jaar. Zeker is het dat, waar ieder wijfje gemid deld een 40-tal eieren legt, het aantal meikevers, wanneer het vangen was na gelaten, veel grooter zou geweest zijn. Waar dus het voordeel der verdelging on betwistbaar is, valt het te bejammeren, dat men dit jaar bij gebrek aan subsidie, niet heeft kunnen voortgaan op den inge slagen weg. Te Wageningen en aan den overkant der rivier, in de Betuwe, is de schade, aan de vruchten veroorzaakt bij zonder groot; een aantal boomen staan er kaal als midden in den winter. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 6 Mei. De Voorzitter opent ten lD/oUur de vergadering en deelt o. a. mede, dat de heer Pincoffs heeft bericht verhinderd te zijn de zitting bij te wonen. Aan de orde is de beraadslaging over het wetsontwerp tot onteigening voorden spoorweg AmersfoortNijmegen. De heer Viruly hadgewenscht, dat door een wijziging van de spoorwegwet van 1875 ware teruggekomen op het amende ment Heijdenrpck v. Nispen, om de over brugging bij Rhenen te maken. Hij had de voorkeur gegeven aan het gebruik ma ken van de brug bij Rosande. Doch dit zou voor spr. geen reden zijn om tegen 't ontwerp te stemmen. Een grooter bezwaar ligt voor hem in de kruising bij de Haar. Spr. acht die kruising en met 't oog op de gewenschte aansluitingèn wegens de groote kosten, niet in 't algemeen belang. Spr. keurt ook de stichting van een ge meenschappelijk station te Amersfoort af. Spr. hoopt echter dat de ondervinding hem in het gelijk zal stellen. De Minister van Waterstaat herinnert nogmaals dat de Reg. bij de bepaling dei- richting van dezen spoorweg aan de wet van 1875 was gebonden. De overbrugging bij Rhenen stond vast en ook de kruising bij de Haar was noodzakelijk. De kosten dier kruising met étage-station zijn niet zoo groot als een gelijkvloersche kruising met gemeenschappelijk station. De Min. voorziet ook geen bezwaren hoegenaafhd van het nieuwe station te Amersfoort en meent dat door deze wet aan 't voorschrift der wet van 1875 en evenzeer aan het al gemeen belang is voldaan. Het wetsontwerp wordt hierop aange nomen met algemeene stemmen op 2 na, die van de heeren Viruly en Van Swinde- ren. De wet op de bedelarij is in de Eerste Kamer verworpen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Berlijn wordt een onaangename ge schiedenis, tusschen een koopman aldaar en diens vrouw voorgevallen, druk be sproken. Zij hadden sedert vijf jaren zeer gelukkig met elkaar geleefd, toen plotse ling de koopman in een financieele moei lijkheid kwam; hij deelde zijn vrouw mede, dat hij de diamanten die hij haar had geschonken, beleenen wilde, maar eerst naar Saksen wilde gaan om te trach ten gelden die hem toekwamen, te innen. Na dit reisje kwam hij wederom te huis en vond daar niet zijn vrouw, maar een zeer roerend briefje, waarin zij verklaarde, dat zij naar een verafgelegen plaats was gegaan, omdat zij hem te lief had om te kunnen zien, dat hij door zijn geleden verliezen zou worden geruïneerd enz. enz. Bij nader onderzoek bleek echter den ver laten echtgenoot, dat mevrouw haar dia manten en garderobe had meegenomen, terwijl eenige "stukjes papier haar verblijf verriedenzij bevond zich n. 1. in een ho tel te Amsterdam. Onverwijld reisde de man daarheen en vond er werkelijk zijn vrouw, vergezeld van een galant cavalier. In zijn eerste opwelling van drift wilde hij de zaak bij de justitie aanhangig ma ken, bij nader inzien liet hij dit na, stelde zich in het bezit van de papieren van waarde en de diamanten en liet de gelie ven huns weegs gaan. Francisque Sarcey deelt het volgende medeOp zekeren dag kwamen twee leer lingen van de »Ecole Poly technique" den directeur van het «Théatre Francaise" 160 plaatsen voor hun kameraads vragen voor de opvoering van Les Fourcham- bault" op dien avond. De zaal was reeds geheel besproken. Wat te doen? Perrin bedacht zich een oogenblik en bood den leerlingen 130 in het parterre aan, die ge woonlijk door de claque worden bezet. Deze namen het aan, de claque bleef weg en Augiers comedie werd er niet minder om toegejuicht. Sedert dien heeft de cla que zich in het «Théatre Francais" niet weer vertoond. Te Rome heeft iemand, die aan ver standsverbijstering leed, des avonds bij de Parto Pincina zich geheel met petroleum bestreken en toen met een lucifer zich zelf in hrand gestoken. Twee ruiters kwa men op het schijnsel der vlam aanzetten en hoorden den ongelukkige «Evviva Vittorio" roepen: zij haastten zich hem hulp te verleenen en slaagden er in hem te redden. Te Parijs vertoeven thans twee ex-ko ningen van Spanje, don Francisco d'Assize en de hertog van Aosta, twee ex-koningin nen Isabella en Christina, Don Carlos die bijna koning eu de hertogin van Madrid die bijna koningin van Spanje was ge worden. Hoevele ex-posities" roept Figaro uit. De Landbouw Ct. ontving van de hand van haren hoofdred. dr. L. Mulder, eene met drie gravures versierde beschrijving van de collectieve inzending van verschil lende land- en tuinbouwvereenigingen in Nederland op de Parijsche wereldtentoon stelling. Die inzending, waaraan 103 ex posanten, genootschappen en particulie ren, deelnemen, is opgesteld in een ge bouw van 28 meter breed en 10 meter diep, dat ontworpen is door den Haag- schen architect van den Brink. Voor het in gereedheid brengen der verzameling komt voornamelijk dank toe aan den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secreta ris der Hollandsche maatschappij van Landbouw. Vóór het gebouw bevindt zich een vrij uitgestrekt terrein, dat door de zorgen van den heer Jac. P. R. Galesloot, lid der Ne- derlandsche hoofdcommissiemet veel smaak als tuin is aangelegd. Men vindt vóór den ingang van 't gebouw een sierlijk park van eenige honderden stamrozen verder vindt men, rondom in verschillen deparken, koniferen, vruchtboomen, hees ters en andere gewassen. De Nederland- sche tuin zal te meer de aandacht te Parijs trekken, omdat wij met deze inzending bijna alleen staan op de tentoonstelling. Geen enkel rijk gaf zich daarvoor zooveel moeite. Op het Trocadero is door de zorgen der bloemistenvereeniging te Haarlem een overschoon park tulpen aangelegd (groot 19 bij 15 meter). Uit ongeveer 40,000 tul pen saamgesteld, maakt dit perk een keu rig geheel uit, en onze vaderlandsche tuin bouw heeft dan ook zeker grooten dank te wijten aan de Haarlemsche vereeniging, die onzen nationalen roem op 't gebied der bolleucultuur zoo glansrijk gehand haafd heeft. «Moge onze vaderlandsche land- en tuinbouw, dus eindigt dr. Mulder, gebaat worden met wat thans te Parijs op den grooten wedstrijd der volken, tot dat ge bied behoorende, bijeengebracht is; dat zal zeker de beste belooning zijn voor hen, die tijdmoeite en kosten veil hadden om naar hun beste weten ook in dit op zicht onze nationale eer naar vermogen op te houden. Moge eindelijk 't groote vredefeest te Parijs, waaruit de wilskracht van Frank rijk evenzeer blijkt als de hooge rang, dien 't in zoo velerlei opzicht inneemt, niet gestoord worden door wapengekletter of het bulderen van het kanonen in waarheid een vredefeest voor heel Europa zijn." In de muziektempels van deEngelsche café-chantants wordt trouw vaderlands liefde aangekweekt; de Londensche lied jeszangers verhoogen hun reputatie door liederen te componeeren, waarbij de «Russians" gehoond en de Turken ver heerlijkt worden. De directie heeft ge merkt, dat aankweeking van Turksche sympathieën meer opbrengt dan die van Russische gevoelens. Ook zijn Turksche decoratiën en costumes veel goedkooper dan Russische. Een Turksch vaandel met de witte halve maan kan een school jongen schilderen maar een dubbe le adelaar op een geel veld vordert ta lent en talent moet betaald worden. Onlangs verscheen een nieuw lied, een combinate van Britsche leeuwen, Russi sche beren, Bulgarijsche maagden en Turksche prudes", vermengd met laffe toespelingen op de arrogante Roossi- ans'\ De componist had de onbe schaamdheid een exemplaar van dit lied aan de Koningin aan te bieden en Enge- lands Vorstin liet door haar secretaris

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3