KENNISGEVINGEN. jarigen vorst, die voor de Duitsche een heid zooveel heeft gedaan dat de geschie denis hem eene plaats naast Frederik den Groote zal geven, de weinige jaren te misgunnen, die hij nog leven kan. Het blad zou een noodlottigen afloop van den aanslag eene ramp hebben geacht, niet alleen voor Duitschland maar ook voor geheel Europa. Het moge nu zijn dat de aanslag door Hödel en die door Nobiling gepleegd, niet uitgaan van de socialistische partij en dat deze derhalve daarvoor niet mag worden verantwoordelijk gesteld, opmer kelijk is het in elk geval toch dat hier van beide personen duidelijk gebleken is dat zij zich met de beoefening der socialisti sche leerstellingen bezighielden en zeker mag er wel op gewezen worden hoe ge vaarlijk het is leerstellingen te versprei den die aan domme of boosaardige indi viduen aanleiding geven tot het plegen van dergelijke misdaden. In Frankrijk niet alleen maar ook in Italië is het eeuwfeest van Voltaire ge vierd. Te Parijs hield de Heer Victor Hugo in het Théatre de la Gaité eene welsprekende rede die tot het einde toe met bewondering en geestdrift werd aan gehoord. Alles liep rustig af. De bewe ging door de geestelijkheid over dit feest gemaakt en de brief van Dupanloup over Voltaire in verband met Jeanne d'Arc heeft op deze persoon wederom de aan dacht gevestigd. Eene verzameling au thentieke stukken over de heldin van Orleans door Quicherate in het licht ge geven, verspreidt omtrent de redenen die tot hare terechtstelling hebben geleid een merkwaardig licht. Het is duidelijk gebleken dat zij niet werd verbrand om dat zij van tooverij beschuldigd was maar omdat de geestelijken en met name bis schop Cauchon haar beschuldigde van ketterij. Tevens blijkt daaruit hoe weinig grond voor die beschuldiging bestond en de geheele door Dupanloup veroorzaakte beweging heeft op nieuw een slip gelicht van den sluijer die over de handelingen der geestelijkheid ligt. Uit Rome wordt gemeld dat pater Curci na te vergeefsch op het Vaticaan gewacht te hebben op een onderhoud met den Paus, met wrevel in 't hart naar Napels is vertrokkenin de hoop daar rust en vrede te vinden in de voortzet- tjng zijner studiën. Of die wrevel betrek king heeft op de herroeping van zijne meeningen wordt niet gezegd, zeker evenwel is het, dat van zijn invloed op den Paus niets te verwachten is. De mi nister Crispi is vrijgesproken van de be schuldiging van bigamie. De minister van finantiën heeft verklaard, dat de re geering een wetsontwerp zal aanbieden tot het houden van eene wereldtentoon stelling over driejaren te Rome. De Burgemeester van Amersfoort her innert den slijters, koffiehuishoudhouders, wilt. Ik vind het de eenige van al die juf fertjes, waar men nog eens een prettig praatje mede kan houden." 't Schijnt dat die Cato voor heeren iets bijzonder aantrekkelijks heeft. Ik heb nooit iets bijzonders aan haar kunnen vindenof het mocht wezen, dat ze wat meer durft zeggen, dan wij in onzen tijd, als jonge meisjes, durfden te doen. Dat zal zeker een groote verbetering zijn." »Zeker, vrouwtjel Vroeger moesten wij ons s mettre en quatre" om uit den schoonen mond onzer buurdame een even bescheiden als kort antwoord op onze onschuldigste vraag te krijgen. Nu heb ben we het veel gemakkelijker. Ik heb laatst met bewondering gezien, hoe zeker iemand van onze kennis dien jongen Brandt, die even dom als rijk is, drie kwartier aan de praat hield over Spinoza en Kant, waar de stakker ik durf er op zweren 1 nooit van gehoord had. Waarachtig, voor zoo iets is talent noodig!" »Ik begrijp niet, waarom je het altijd zoo begrepen hebt op die arme Marie. Zij kan het toch niet helpendat tappers en kroeghouders hunne verplich ting om ten kantore van den ontvangér der rijks-belastingen alhier de helft van hunnen aanslag in het patentrecht over het loopende en het nog verschuldig de over het vorig dienstjaar ten spoedig ste te voldoen, waarna hun in persoon de patentbladen over 1878/79, op vertoon van de kwitantie, ter Secretarie worden uitgereikt. Amerstoort, den 3. Juni 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amerstoort, Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen uitwie- den, zoodat de straat op Woensdag, den 12. Juni aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 3. Juni 1878. Burgemeester en Weth. voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 27. Mei 1878, No. G N. M. en S, (Provinciaalblad no. 54)be treffende opkomst onder de wapenen van verlofgangers der nationale militie; Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat het Zijner Majesteit den Ko ning heeft behaagd den heer Minister van Oorlog te machtigen om te dezen jare opteroepen en in werkelijken dienst te houden, krachtens art. 125 der militiewet, I. Bij de Regementen Vesting-artillerie 1Van de lichting van 1875 A. Van 3 tot 31 Julide milicien-ver lofgangers, behoorende tot de 4e Compag nie van het le regement, tot de le, 2e, 8e, 9e en 10e Compagnie van het 2e rege- ment, en tot de Ge Compagnie van het 3e regement Vesting-artillerie. B. Van 15 Juli tot 12 Augustus: de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 6e, 7e (thans 21e Compagnie, behoo rende tot de IVe afdeeling Vesting-artil lerie) en 12e Compagnie van het le rege ment, en tot de 4e, 12e en 13e Compagnie van het 2e regement Vesting-artillerie. C. Van 27 Juli tot 24 Augustus: de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 5e Compagnie van het le regement, en tot de le, 5e, 8e en 12e Compagnie van het 3e regement Vesting-artillerie. D. Van 9 Augustus tot 6 September: de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 11e Compagnie van het le regement, en tot de 7e, 10e en 11e Compagnie van het 3e regement Vesting-artillerie, E. Van 22 Augustus tot 19 September: de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 2e, 8e (thans 22e Compagnie, behoo- ze een goede opvoeding heeft gehaden dat haar tegenwoordige positie niet be nijdenswaardig is. Maar daarover behoe ven we nu niet te praten. Wees nu eens lief, en help me een lijstje opmaken, van de menschen, die Jansje moet gaan vra gen. Tegen Donderdag, he? En natuur lijk familiaar en om een boterham te blijven eten." De lijst werd opgemaakt. Een majoor en zijn wederhelft. De ontvanger, met dito. De Heeren Smits en Pietersen cela va sans direMejuffrouw Caroline Muller niet Cato. Een nichtje ant woordende op den naam Mietje, aan de verkeerde zijde van de dertig, maar met een onmiskenbaar talent voor whist. Onze buurman de rentenier met zijne dochter eene goede partij voor Smits," zei mijne vrouw schoon ze niet van koppelen hield. Met ons meê dus twaalf. Net gepast voor ons beste tafella ken en onze drie speeltafeltjes. We gingen slapen met het trotsche bewustzijn, dat we de maatschappij we der aan ons hadden verplicht. Wordt vervolgd.) rende tot de IVe afdeeling Vesting-artil-1 lerie)13e en 14e Compagnie van het le regement, tot de 3e, 5e, Ge, 7e en 11e Compagnie van het 2e regement, en tot de 2e, 4e, 9e en 14e Compagnie van het 3e regement Vesting-artillerie, P. Van 2 tot 30 September: de mili cien-verlofgangers, behoorende tot de 3e, 9e en 10 Compaguie van het le regement, en tot de 3e Compagnie van het 3e rege ment Vesting-artillerie. 2. Van de lichting van 1876 G. Van 1 tot 29 October: de milicien verlofgangers van alle Compagniën (met uitzondering van die der Torpedo Com paguie) der regementen Vesting-artillerie. II. Bij het Korps Pontonniers: A. Van 1 Juli tot 3 Augustus: de milicien-verlofgangers der lichting van 1876. B. Van 7 Augustus tot 11 September: de milicien-verlofgangers der lichting van 1875. III. Bij de Compagniën Artillerie trans porttrein (niet bij de Compagnie Transporttrein, bestemd voor den admi nistratieven dienst) C. Van 2 Juli tot 9 Augustus: de milicien-verlofgangers der lichting van 1875. IV. Bij hetbataillon Mineurs en Sappeurs: D. Van 15 Juli tot 23 Augustus: de milicien-verlofgangers der lichting 1875. Naar aanleiding van het vorenstaaude brengt de Burgemeester voornoemd den hierbedoelden verlofgangers in herinne ring, dat het hun verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij de opkomst onder de wapenen van hun verlofpas moe ten zijn voorzien, zoomede van al de voor werpen van kleedingen uitrusting, mede genomen bij hun vertrek met groot verlof. Voor hen die door ziekte buiten staat zijn ter bekwamer tijd optekomen, moet eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring worden overgelegd ter plaatse lijke Secretarie. Zoowel in het algemeen belang van 's Konings dienst, als om mis bruik tegen te gaan, worden echter de zoodanigen niet voor diligent gehouden, maar zullen zij in den regel verplicht zijn, na hun herstel, zich bij hun korps te ver voegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Amersfoort, den 6. Juni 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, doet te weten, dat de Brandweer voorzooveel de volgende spuiten betreft, krachtens art. 198 van het algemeen policieregle- ment dezer gemeente, moet opkomen, om in hare behandeling te worden geoefend, namelijk de spuiten No. 1 2 en 6 op Maandag den 17. Juni aanstaande, en de spuiten No. 3, 4 en 7 op Maandag den 24. dier maand, telkens des namiddags half zes. En dat de commandeurs en manschap pen op bovengemelden tijd, aan do berg plaats der spuit waartoe zij behooren, zich moeten bevinden. Amersfoort, den 6. Juni 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de besluiten van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht van den 3/17. Januari 1878, No. 8/16 (Pro- viuciaalblad No. 3 eu 11); Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de Herijk der Maten en Gewichten voor het dienstjaar 1878 door den IJker, Chef van dienst, in het gebouw de Waag, aan de Appelmarkt, aihier zal geschieden van Maandag den 17den tot en met Zaterdag den 29sten Juni aanstaande, telkens van 's voor mid dags 9 tot 2 uur des namiddags dat de letter L, in den gewonen druk vorm schuin gesteld, bestemd is tot jaar- letter, zoowel van den ijk als van den herijk; dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichtenbehoorlijk schoongemaakt, bij den IJker tijdens zijn verblijf in deze gemeente, tot het onder gaan van denlier ijk te bezorgen, en dat zij die dit verzuimen of daarin op de hier voor aangewezen dagen verhinderd wor den, de voormelde maten en gewichten vóór den lsten October aanstaande nog aan den IJker ter standplaatse van het ijkkantoor Utrecht) ter herijking moeten aanbieden dat na het eindigen van den termijn voor den herijk gesteld, en alzoo van af den lsten October e.k., het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewich ten, niet voorzien van de vereischte stem- pelmerken, volgens artikel 29 der wet van den 7. April 1869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is. De ingezetenen worden nadrukkelijk aangemaand, zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten, ten einde bewaard te blijven voor de onaan gename gevolgen en boeten, tegen de na- latigen vastgesteld. Amersfoort, den 6. Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 7 Juni 1878. Op 11 Juni en volgende dagen zullen zich te Amersfoort, Loeuen, Maarssen en de Bilt bevinden een 8-tal officieren van den generalen staf en de krijgsschool, met een 9-tal manschappen en 20 paarden, om onder leiding van den luitenant-kolo nel baron Taets van Amerongen, direkteur der krijgsschooleenige taktische verken ningen in een gedeelte der provincie Utrecht te verrichten. Ds. D. P. M. Graswinckel, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heefteen beroep naar Leeuwarden ontvangen. Op de jl. Zaterdag te Nijkerk gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 436 paarden. De prijzen liepen van f 85 tot f800. De handel was levendig en de beste paarden waren hoog in prijs. Hilversum, 3 Juni. De raad dezer ge meente heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, de goedkeuring der Kamer verzoekende op het planom een kanaal te graven door de Geldersche vallei, mits de richting in de onmiddelijke nabij heid dezer gemeente worde vastgesteld. Als gronden voor dit verzoek worden aan gevoerd: de gebrekkige communicatie te water voor de fabrieksnijverheiden de hinderpalen die de landbouw door den betrekkelijk hoogen zandgrond in het aanleggen van weilanden ontmoet. Het kanaal zou in die behoeften kunnen voor zien en de ontginning van de nog aanwe zige woeste gronden zeer bevorderen. Dit adres wordt aan de omliggende ge meenten gezonden met verzoek om onder steuning. (N. R. Ct.) Te Utrecht is waarschijnlijk door broei ing der steenkolen, een felle brand uitge barsten in een bergplaats van brandstoffen en schapevachten. De schade is zeer aan zienlijk; het perceel was tegen brandscha de verzekerd. Bevorderdte Leiden tot docter in de rechten L. Zegers Veeckensgeb. te Amers foort met acad. proefschrget. „Over de bevoordeeling bij tweede en verdere huwe lijken door toepassing van voorbeelden opgehelderd." Uit Apeldoorn schrijft men dd. 3 Juni aan het Vaderland: De verschillende voorwerpen voor de tentoonstelling van werktuigen tot zui velbereiding, benevens de paarden, rund en wolvee zijn aangekomen. De drukte is groot en het geheel belooft een goeden uitslag. Wanneer men met den spoortrein ons fraai dorp bereikt heeft en de dorpstraat volgt, komt men al spoedig aan het nieuw aangelegde Oranjepark, dat in zijn fris- schen dosch een verrukkelijken aanblik oplevert. Op den hoek van den weg uit het dorp bevindt zich een nieuwgebouwde villa waar gedurende de dagen der tentoonstel ling een bazar zal gehouden worden door de Vereeniging »Tesselschade" en waar

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2