C 19. BURGERLIJKE STAND. Mr. J. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C LeinweberSecretaris. Kerchove-DenterghemBuitenl. Zaken. Men kan zich voorstellen, dat de opge wondenheid onzer Zuidelijke naburen die zich de politieke zaken wat meer ple gen aan te trekken, dan hunne stamver wanten, sten noorden van de Moerdijk," bijzonder groot was. Op dienzelfden tweeden Pinksterdag is er ook in de stra ten van Noord-Nederland gezongen, ge schreeuwd en gedanst maar de oor zaak was eene andere. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken aan de belangheb benden bekend, dat de IJker, Chef van dienst, voor de provincie Utrecht, het hij den aanstaanden herijk der maten en gewichten voor de gemeente Amers foort, wenschelijk vindt dat de herijk ge schiede voor: Wijk A den 17. Juni 1878 3 B 18. D 20. s E 22. F 124,25,1 j 26,28, j G, H, 1 den 21. Zij noodigen de ijkplichtigen uit, zich zooveel mogelijk naar die regeling te ge dragen teneinde eene meer ordelijke uit voering van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden zelve tevens voor tijdverlies te vrijwaren. Amersfoort, den 13. Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VANPERSIJN. J.C. LEINWEBER. fd Secr. Amersfoort, 14 Juni 1878. De Heer H. F. A. Giesbers, officier van gezondheid le klasse bij het regiment rij dende artillerie alhier, heeft het diploma als arts verkr-egen. In de afgeloopen week overleed alhier de Heer C. Bebber, ambtenaar voor het bevolkingsregister en het armbestuur, en amanuensis der stedelijke boekerij. In hem verliest de gemeente een ijverig en voor komend ambtenaar. Woensdag 11. raakten, bij het terugkee- ren der troepen, een drietal aan den teugel gevoerde paarden der rijdende artillerie los. Zij renden door de Langestraat, naar de stallen terug, gelukkig zonder eenig ongeluk te veroorzaken. Bij H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden is verschenen De Kwakzalverij met ge neesmiddelen. Een boek voor allen, die hun gezondheid en hun beurs liefhebben, door dr. Vitus Bruinsma en dr. G. W. Bruinsma." De meeste dagelijks aanbevo len geneesmiddelen passeeren in dit werk je de revue en niemand zal er zich over verwonderen, dat zij er meest allen slecht afkomen. Of dit nu invloed zal uitoefenen op het gebruik vau den kant van het pu bliek, moet de tijd leeren. Het boekje is keurig net uitgevoerd, vooral de omslag. De afdeeling Amerongen-Veenendaal van 't Ned. Ond. Genootschap heeft met algemeene stemmen besloten een adres te richten tot de Tweede Kamer, met ver zoek om a. De scholen in drie klassen te verdee- len. b. Voor de eerste klasse vergelijkend examen verplichtend te stellen. c. De hoofdonderwijzers van de tweede klasse, zonder examen, te doeu benoemen uit de hoofdonderwijzers 1ste klasse, die vijf of meer jaren aan 't hoofd stonden. d. Eveneens voor de derde klasse de hoofdonderwijzers uit de hoofdonderwij zers 2de klasse te doen benoemen. e. De benoeming te doen geschieden door den gemeenteraad uit een 3 of 6 tal, door den inspecteur der provincie en den districtschoolopziener opgemaakt. f. Den hoofdonderwijzer een grooten invloed toe te kennen, wat betreft de ver deeling der leerlingen in klassen, het ont werpen van de lijst der werkzaamheden en de keuze der leerboeken. g, Schorsing (voorloopig ontslag) en ontslag alleen te doen plaats hebben na goedkeuring van schoolopziener en in specteur. Apeldoorn, 6 Juni. Z. M. de Koning bracht heden een bezoek aan de tentoon stelling en nam alles belangstellend in oogenschouw. Op den bepaalden tijd, 's na middags ten 12 ure, kreeg het publiek toe gang en een half uur later was het ruime Oranjepark met toeschouwers gevuld. Om drie uur had bij de muziektent de uitreikiug van prijzen plaats. De heer Van der Houven van Oordt maakte den uitslag bekend en richtte tot elk der bekroonden in 't bijzonder een kort, maar gepast woord. Ten slotte bracht hij hulde aan allen, die hadden bijgedragen om deze tentoon stelling zoo uitmuntend te doen slagen. Met een leve de Koningeindigde het officieele gedeelte van de tentoonstelling. {N. R. Ct.) Het verzet van de Maatschappij van landontginning te Apeldoorn, tegen haar failliet-verklaring op 29 Nov. 1877 is dooi de rechtbank te Zutfen ontvankelijk ver klaard; maar ten principale rechtdoen de, heeft die rechtbank de Maatschappij ongegrond geoordeeld in haar oppositie, de failliet-verklaring bevestigd en haar in de kosten van het verzet veroordeeld. Geboren: 6 Juni, Cornelis, z. van Gerrit van Doornik en Geurtje Mol. 7 Jun i, Johannes Jacob, z. van Gerrit Jo hannes van Dam en Petronella Arend- sen. 8 Juni, Regina, d. van Jacobus Johannes Peeman en Catharina Vink. 11 Juni, Maria, d. van Hendrik Houtveen en Sophia van Westerlaak. 12'Juni, Maria Geertruida, d. van Cornelis Wilhel mus van der Put en Jacoba van Nimwe- geu. Hendrik Jacobus Gerardus, 'z. van Andries Korte en Margaretha Pastoor. Ondertrouwd13 Juni, Pieter Jagten- berg en Kuijntje van Leuven. Gehuwd: 12 Juni, Gerrit Koene en Alberta Christina Schimmel. Barnar dus Rensen en Helena Stil. Overleden: 7 Junij, Maria Anna Frede- rica Belleville, 77 j., ongeh. 9. Juni, Nicolaas Houwiuk van Nes 62 jwed. van Sara Maria Pauw. 13 Juni, Cornelis Bebber, 48 j.echtgenoot van Metje van der Schot. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot.het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 17. JUNI aanst. 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, IV. A. Croocke- witAf. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. BINNENLAND. De uitslag der herstemming vooreen lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Arnhem is Uitgebracht 1835 geldige stemmen. Gekozen de heer Otto van Rees met 1201 stemmen. Op mr. Cremers waren 634 stemmen uitgebracht. Z. M. de Koning heeft de successiewet bekrachtigd. Van de hand van den oud-Minister van oorlog A. W. P. Weitzel is eene belang wekkende brochure verschenen, getiteld De militaire pensioenen der land- en zee macht zoowel in Nederland als in Indi'è. Het geschrift verdient, wegens de eigen aardige wijze waarop de schrijver het door hem gekozen onderwerp behandelt, de aandacht van allen, die belang stellen in eene goede regeling van de militaire pen sioenen. Het bevat bovendien eene merk waardige bijdrage voor de kennis van den toestand der tegenwoordige kaders van het leger, waaromtrent de schrijver tot deze gevolgtrekkingen is gekomen lo, dat het sterk verminderen van het tijde lijk welzijn der officiereu de vroegere bronnen, waaruit deze werden voltallig gehouden, heeft verstopt; 2o. dat men, om in de behoefte te kunnen voorzien, nieuwe bronnen heeft geopend door te speculeereu op de armoede der ouders en op de jeugdige onnadenkendheid hunner kinderen3o. dat die nieuwe bronnen ruim genoeg hebben gevloeid om het b e- noodigde aantal officieren te vinden, maar 4o. dat zij ook op krachtige wijze hebben medegewerkt, om de eigenlijke vrijwillige soldaten en met deze de onder officieren vau professie uit het leger te verdringen, en 5o. dat ten slotte èn de moeilijkheden, die wij ondervinden om naar eisch gevormde officieren te beko men, èn die waarop wij stuiten bij het voltallig houden onzer kaders, zoo niet geheel, dan toch voor een goed deel, zijn te zoeken in de geconstateerde verminde ring van stoffelijk welzijn in de hoogere officiersrangen. De Minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, in dit jaar belast met het afne men van het examen van leerling-apothe ker (apothekers-bediende), vermeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad No. 59), zal zitting houden op Maandag 8 Juli e. k. en volgende dagen te Midddelburg, De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat op Maandag den 24sten dezer, 's ochtends 10 ure, in voornoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die een ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De heeren mr. W. Van der Vliet, te Amsterdam, voorzitter der Vereeniging voor de collectieve landbouw-inzending ter Parijsche tentoonstelling, tevens jury lid voordelandbouw-producten, C. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van landbouw en H. M. Hartog, grondeigenaar en landbouwer, te Barneveld, zijn aange wezen om de Nederlandsche Regeering te vertegenwoordigen bij het van 10 tot 20 Juni a. s. te Parijs te houden internationaal Congres van landbouw. (St. Cour.) Bijna degeheele haringvlootisreeds van Vlaardingen en Maassluis uit naar zee uit gezeild en de jagers die nog niet vertrok ken, gaan deze week ter haringvangst, alzoo vroeger dan in de laatste jaren het geval was. In een hoofdartikel met het opschrift aPinkstereu", noemt het Nieuwsblad van Roermond de Liberalen, die trachten 't volk te beschaven: verleiders en moor denaars, vijanden des volks. Zij zijn erger dan Hödels enNobilings. Het lood dier koningsmoorders treft slechts het lichaam, het venijn der goddelooze pers doodt de ziel. De kannibalen onzer dagen verslinden het leven der maatschappij." In een hoofdartikel >een navolgings- waardig voorbeeld" schrijft het Vad. Nadat de successie-belasting in de Tweede Kamer was aangenomen, is de heer Cremers, afgevaardigde voor Zuid- horu, opgetreden in de Vereeniging »Het Belastingstelsel" voor Hunsingo en het Westerkwartier, om de beteekenis dezer belasting uiteen te zetten. De Vereeni ging eindigde met een adres in te zenden aan de Eerste Kamer, aandringende op aanneming van het wetsontwerp. Dit kort bericht, dat vroeger werd me degedeeld, is belangrijk genoeg om er nog eens op terug te komen. Wij juichen het geen daar in het Noorden geschied is ten zeerste toe als een blijk van politiek leven." GEMENGDE BERICHTEN. Zondag avond is te Eethen (Noord- Brabant) een moord gepleegd. Tusschen eenige personen, onder den invloed van sterken drank verkeerende, ontstond in eene herberg twist. Nadat de kastelein hen uit zijne woning verwij derd hadwerd daar buiten de twist voortgezet; twee hunner, broeders, wer den daarop door twee anderen (een va. der en zoon) met messen aangevallen, en het treurig gevolg was, dat een der broe ders op de plaats dood bleef en de ander zwaar gewond werd. De daders zijn in hechtenis genomen. Een reiziger die van Algiers naar Frankrijk ging, werd, terwijl hij rustig op het dek van de boot een courant las, door een jongmensch toegesproken met lachend gezicht en een groot mes in de hand. »Mijnheer," sprak hij zeer beleefd, het spijt mij zeer dat ik u den hals zal moeten afsnijden, wanneer ge mij -geen revolver geeft." »Gaarne," sprak de an der, na een oogenblik te hebben nage dacht, maar wat wilt ge met een revol ver doen?" Den kapitein dooden en het schip naar Parijs sturen om de tentoon stelling te zien," antwoordde de jonge man. Best," zeide de reiziger; »ziedaar de revolver," en hij stak hem het étui toe, waarin hij zijn pijp bewaarde. De arme gek, want gek was hij, verwijderde zich vroolijk; hij werd natuurlijk streng bewaakt. Waaraan men op reis niet al blootstaat 1 Een vleeschhouwer te Amsterdam heeft de wreedheid gehad een hond, die in zijn winkel kwam snoepen, den staart af te hakken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De aspergeteelt heeft ook in Brunswijk eene ongekende uitbreiding gekregen. Van daar werden dit voorjaar naar alle kanten in Duitscbland groote partijen versche asperges verzonden. Eéne firma verbouwt 120 morgen land met dat gewas (de firma Casten Co.)de Actiengesell schaft aldaar voert nagenoeg evenveel uit. Beide firma's verzonden in deze maanden reeds 50,000 kilo alleen per spoor. Ook de qualiteit is dit jaar uitstekend. Een witte raaf is een spreekwoordelijke zeldzaamheidhet mag dus wel geboek staafd worden, dat te Brandwijk zulk een vogel is gevangen. Middel tegen de slak. Het bestaat hierin, om alle groenten en den grond daartusschen te bestrooien met stofdroge fijne kalk. Men doet dit des morgens zeer vroeg, wanneer de dauw de planten en de aarde nog bevochtigten het heeft vooral den besten uitslag, indien diezelfde be strooiing een uur later nog eens herhaald wordt want dan krijgen de slakken voornamelijk den genadeslag. De kalk, die daartoe gebezigd wordt, isongeblusch- te, gemalen en uitgezeefde kluitkalk; men noemt ze bloem van kalk, en zij is tot zeer matigen prijs in den handel verkrijgbaar. Deze kalk werkt niet nadeelig voor de plantenmaar zeer verderfelijk voor de slakken. Het is naar bevind van zaken soms noodig, om de bestrooiing nog eens te herhalen, maar dit wordt door de uit komst ruim beloond. Men zij oplettend om de kalk niét uit te strooien als het regent of tijdens er regen op zicht is, want dan gaat de meeste uitwerking van dit middel nutteloos verloren. Sempervirens, De Sartorius is de naam, te geven aan een Engelsch ramschipvan nieuw model, met den bouw waarvan in den loop vatf dit jaar moet worden begonnen. De kosten van den romp worden be groot op f 1,000,000, waarvan f415,000 aan materiaal en de rest aan arbeidsloon. De bouw zal dit jaar tot 57/ioo worden ge bracht. Lengte 76 M., inhoud 2500 ton, diepgang 6 M, (achter). Het onderschip zal eenconischen vorm krijgen en het bo- venschip een cirkelvorm, in den trant van de Amerikaansche sigaarschepen. De Sartorius zal geen masten voeren, zijn kolenvoorraad zal aanzienlijk wezen. De bewapening zal behalve een geduchten ramsteven alleen bestaan uit een zeker getal torpedo's van bijonder model: „Laboratorytorpedo's", die uit twee ko kers in het voorschip en uit één tusschen machine en ketels zullen worden uitge worpen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3