BURGERLIJKE STAND. SPAARBANK. George V, is in den ouderdom van 59 ja ren te Parijs overleden en aldaar den 18. Juni met de noodige staatsie begraven. Het is nog niet zeker waarheen het lijk definitief zal gebracht worden, hetzij naar Windsor, hetzij naar Herrenhausen bij Hannover. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling worden te Parijs vele congressen ge houden; onder anderen had eene groote bijeenkomst van het letterkundig congres plaats, waarop Edmond About, Victor Hugo, Jules Simon, TourguenefFen an deren het woord voerden. De Bisschop van Manchester heeft naar aanleiding der werkstaking in Lan cashire een zeer bevattelijk schrijven uit gegeven. Hij wijst daarin op den onder gang van enkele industrieele districten, tengevolge van de herhaalde werksta kingen en waarschuwde tegen de blinde hardnekkigheid in het miskennen der economische wetten. Uit Italië bericht men dat de Paus eene flauwte gehad heeft en zijne 'geneeshee- ren hem het verblijf in het Vaticaan ont raden. Nog steeds wordt deze voor Leo XIII wijze maatregel tegengehouden met het oog op de opbrengst van den Pieters penning, die toch reeds gaandeweg min der wordt, waarover Kardinaal Franchi zich zeer bezorgd maakt. Hij heeft dan ook aan een groot aantal bisschoppen geschreven en hen aangemaand om de geloovigen aan te sporen hun best te doen. De pogingen van het Vaticaan om tot eene schikking met Zwitserland en Pruissen te geraken, hebben schipbreuk geleden, op de weigering dezer staten om daarvoor een anderen grondslag aan te nemen dan de bestaande wetten. KENNISGEVING. S c h u 11 e r ij. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ten gevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere ge regelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepa lingen omtrent de Schutterijen, ter ken nis van de belanghebbenden, dat de alpha- betische naamlijsten van de ingeschreve nen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage zullen liggen alle werkdagen van 10 tot 1 uurteneinde eenieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zou den bebooren te worden aangeteekend of er van moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de Loting voor de Schutterij, tus- scben de ingeschrevenen van het jaarl878, onder toezicht eener commissie uit het Bestuur, ten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdagden 29. Juni pelaarster noemen, zonder dat zij zich met een enkel woord zou kunnen verde digen. Ze bedankte er voor om weer jon gelui te vragen althans geen dames onder de vijf en dertig jaar. Als we zulke menschen als Smitsdien zij nooit had mogen lijden, noodzakelijk moesten heb- ♦ben, zou ze zorgen dat hij altijd tusschen dames zat, die zijn grootmoeder wel kon den zijn We vergaten onzen kommer geduren de de korte uren van onze nachtrust. Maar den volgenden morgen was mijn vrouw in eene zeer neerslachtige stem ming. En toen ik 's middags van mijn ka mer kwam, om een eindje met haar te gaan wandelen, was zij nog erg gedrukt. Juist stonden we klaar om uit te gaan, toen er gescheld werd, en voor we den tijd hadden om belet" te geven, ging de deur open en vertoonde aan onze ver baasde blikken Cato Muller en Smits! We komen onze digestie visite ma ken!" riep Smits ons toe. «Wel Cato, kindlief! dat heb je gauw in orde gespeeld zei ik. Gauw zei Cato. Wel neen, we zijn al drie weken geëngageerd, maar het mocht van daag pas publiek worden, aanstaande, des voormiddags te 10 ure. Wordende alzoo de belanghebbenden op geroepen, om ter plaatse en ure voorschre ven te verschijnen, of, bij afwezigheid, zich aldaar door een bij de voormelde com missie bekend persoon, voorzien van be hoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet ver- eischte loting naar behooren te doen zul lende voor hen, die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voor schreven wijze hebben doen vertegenwoor digen door een der leden van de com missie worden getrokken. Dat tenzelfden dage, op gelijke wijze, eene Naloting zal plaats hebben, ten be hoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mochten zijn begrepeu gewor den, alsmede ten behoeve van hen, die, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande in schrijving, alhier zijn komen inwonen, en voor de vreemdelingen, welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belangstellenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, on) de redenen van vrijstel ling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van de genoem de commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gron den. En opdat niemand hiervan eenige on wetendheid voorwende, zal deze worden aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 19. Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 21 Juni 1878. Dinsdag overleed alhier onverwacht de Heer M. ten Brink, die zich gedurende zijn leven door de ijverige vervulling van velerlei betrekkingen verdienstelijk heeft gemaakt. De overledene was onder ande ren penningmeester van het R. C. Paro chiaal Armbestuur, regent van het St. Elisabeth's gasthuis, lid van het bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, Heemraad van het 3e district in het Heemraadschap de Eem c. a. en gecommitteerde ter directie van den Slaperdijk. De Heer A. J. Welling, tot voor korten tijd leerling van de 5e klasse der H. B. S. alhier, heeft met goed gevolg examen af gelegd als adspirant-landmeter. Op de lijst der 21 toegelatenen komt hij als No, 4 voor. Voor de aanstaande toelatingsexamina aan de H. B. S. alhier, die op 11 en 12 omdat Mijne vrouw liet haar niet uitspreken. «Weet Mevrouw Jansen dat?" vroeg zij. En de ontvangeren de majoor en Mietje?" j Wat bedoelt u Dat we geënga geerd zijn?" Neen, dat je gisteren al geënga geerd waart," zei mijne vrouw, met een sterken nadruk op gisteren. »Ohol" zei Smits lachend, «Hebben we't wat bont gemaakt, Mevrouw? We vragen graag pardon, maar u hadt ons zoo'n prettige plaats gegeven.- De men schen dachten allemaal, dat u in 'tgeheim waart, en we hebben ze maar in dat idee gelaten." Mijn vrouw gaf Cato een hartelijken zoen, en Smits (even als gisteren hij aan haar) twee handen tegelijk. En ze meen de het, toen ze zei: «Nu, dan feliciteer ik jevangan- scher harte, hoorl" We hebben in zeer opgewekte stem ming samen gewandeld. Maar we zijn vast besloten dat Pietersen niet meer naast de rentiersdochter zal zitten, ten zij hij eerst, en wel publiek, met haar geën gageerd is. Juli zullen worden gehouden, hebben zich 23 jongelieden aangegeven. Zondag had, even buiten deze stad, eene vechtpartij plaats tusschen twee broeders, waarvan de een den ander met een mes steek verwondde. Gelukkig was de toege brachte kwetsuur van weinig beteekenis. Zondag 7 Juli e. k. wordt alhier gehou den de jaarlijksche algemeene vergadering van het Comité met afgevaardigden dei- plaatselijke comité's en leden van de Ne- derlandsche afdeeling der Alliance Israélite Universelle. Aanstaanden Zondag zal de Heer Dr. L. H. Slotemaker van Aruhem optreden in het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente alhier. Zwolle, 17 Juni. In de zitting van den gemeenteraad alhier is heden breedvoerig beraadslaagd over de door onzen gemeente- architect en door de heeren G. J. Collard, officier der genie, en W. Kam, architect, te Amersfoort ingediende teekeningen en bestekken voor een gemeentelijk zieken huis. Er is eene commissie benoemd om na onderzoek een bepaald voorstel te doen tot het bouwen van een algemeen zieken huis. NR. Ct.) Uit Deventer wordt gemeld: Onlangs sloot het Districts-bestuur van Eigen Hulp alhier een contract met een spekslager voor de levering zijner artike len aan de leden van het district. Dit heeft ten gevolge gehad, dat thans andere spek slagers de prijzen hunner artikelen nog veel lager stellen dan de aannemer van Eigen Hulp. Wanneer zullen wij onze lezers met dergelijke goede tijdingen van onze eige ne afdeeling Eigen Hulp kunnen verheu gen. De leden onzer afdeeling hadden tot nu toe geen ander voorrecht, dan het betalen hunner contributie Dinsdag morgen werd te Nijkerk op last van den burgemeester in hechtenis genomen een aldaar wonende dienstmeid, beschuldigd van kindermoord. Woensdag ochtend arriveerde de rech- ter-commissaris, de officier van justitie en de griffier bij de rechtbank te Zwolle, die, bijgestaan, door twee geneeskundigen eene schouwing over het lijkje hebben gehouden en een verder onderzoek naar deze zaak hebben ingesteld. Naar men verneemt, heeft de verdachte hare mis daad bekend. Zij is gevankelijk naar Zwolle opgezonden. Het dep. Amerongen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft met alge meene stemmen besloten zich met een adres tot den Koning te wenden, om Z. M. te verzoeken geen gevolg te geven aan de verzoekschriften der clericale partij tegen het wetsontwerp op 't lager onderwijs. Afschriften van het adres zullen worden gezonden aan de beide Kamers der Staten- Generaal. De commissie te Baarn heeft in begin sel besloten de aankomst van Z. K. H. prins Hendrik en gemalin op het paleis te Soestdijk als volgt te vieren Eerste dag (bij aankomst): 1. Eere- wacht te paard van heeren; 2. eerewacht te paard van landbouwers; 3. feestcantate en hymne, soli met koor, te zingen door jonge dames; 4. aanbieding van bouquets, het strooien van bloemen etc. etc., door jonge dames; 5. versiering met wapen schilden, het plaatsen van eerepoorten en tropeeën, enz.; 6. muziekuitvoeringen, afwisselend door éen of meer korpsen. Tweede dag: Harddraverijen, volks feesten, vuurwerk, illuminatie en mu ziekuitvoeringen. Bij de directie der N(d. Rhijn-Spoorweg maatschappij bestaat het voornemen, eer lang over te gaan tot verbreeding van het perron tusschen de hoofdsporen en het spoor voor de treinen der Centraal Spoor wegmaatschappij aan het station te Utrecht. In verhand hiermede zal ook de brug over den Leidschen Rijn gedeeltelijk worden verbreed. Aan de heeren de Heus c. s. is voorloo- pig concessie verleend tot het aanleggen van een tramway te Apeldoorn. Geboren: 13 Juni, Aart, z. van Aart vau Neerrijnen en Petronella Hartong. 16 Juni, Gerritje Alijda Everardad. van Nicolaas Wolfswinkel en Hasina de Kruijff. 18 Juni, Al'oertus, z. van Wil- van Doesburg en Gerritdina Marijanna Eskes, - Reijerz. van Gerrit Meijer en Maria Beek.' 19 Juni, Bertha Maria, d. van Antonius van Bekkum en Lamberta van Moorselaar. Ondertrouwd: 20 Juni, Friedrich Ernst Winkler en Maria de Smit. Theodorus Hendrikus de Greef en Maria Antonia Frederika Lou. Gehuwd: 19 Jnni, Gerrit Jan Siddré en Rij ka Johanna Alberta Klijn. Overleden: 15 Juni, Nicolaas Arlar, 54 j, echtg. van Willeminavan Daalen. 16 Juni, Gerarda Berendsen, 2 m. Antho- nievan Nimwegen, 79 j. echtg van Clasina van Barlingen. 17 Jnni,Jacoba Pad denburg, 72 j. wed. van Adelbertus Enge- smet. Johannes Hendrik Querfortt, 39 j. echtg. van Johanna Wellard. 18 Juni, Mouritszten Brink, 68 j. echtg. van Wilhelinina Henckens. 19 Juni Johannes Bernardus Alers, 73 j. ongeh. 20 Juni, Gerrit van Haraersveld, 51 j. echtg. van Dirkje Uppelschoten. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 24 Juni e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Wij stellen ons voor, een overzicht te geven van de discussiën in de Tweede Ka mer over de onderwijswet gevoerd, wan neer de voorloopige beraadslagingen, waar voor niet minder dan 28 sprekers zijn in geschreven, zullen zijn geëindigd. Tot nu toe deed zich in de zittingen nog geen nieuw gezichtspunt voor. Het »Utr. Dagbl." verneemt, dat de spoorweglijn LeidenWoerden met 15 October a. s. in exploitatie gebracht zal worden. In de in deze week gehouden kiesver- eeniging Eendracht maakt Macht, te Veen- dam, zijn de 2 moties van wege dekiesver- eeniging De Grondwet in behandeling ge weest. lo. De fiere vrije mannen van het Noorden hebben goed en bloed veil voor de gewapende verdediging van ons Neder land en verlangen dure ministers voor marine en oorlog. De uitslag was: 18 stem men tegen, 1 voor en 3 buiten stemming. 2o. de fiere vrije mannen enz. verlan gen goedkoope ministers van oorlog en marine en verdediging van stoffelijke, ze delijke volkswelvaart. De stemming gaf aan 19 voor, 1 tegen en 2 buiten stem ming. Van de andere onderafdeelingen ziet men eerstdaags den uitslag van die moties tegemoet. De Nederl. Juristen-vereeniging zal haar negende algem. vergadering houden te 'sGravenhage op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag den 29sten, 30sten en 31 sten Aug. 1878, onder voorzitterschap van mr. G. de Vries Azn.president van het be stuur. Ter behandeling zijn opgegeven 29 Aug. Moet het verhoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blij ven Zoo neen, door welk beter middel zou het kunnen worden vervangen? Is het in elk geval wenschelijk, dat de rechter de bevoegdheid hebbe partijen voor zich te doen verschijnen, ten einde over en weder te worden gehoord? 39 Aug. Behoort onze wet andere dan de bestaande voorschriften te behelzen nopens papier aan toonder, en van welk beginsel zou hare regeling moeten uitgaan? 31 Aug. Moeten ten -aanzien van de strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor misdrijven, door middel der drukpers ge-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2