„TESSELSCHADE." Mej. C. M. BREIJL, Alg emeene Nederlandsclie Vrouwenvereniging pleegd, bijzondere voorschriften gelden Zoo ja, welke Er moeten 3 bestuursleden gekozen worden, in plaats van mrs. S. J. Hingst, jhr. A. F. De Savornin Lobman en J. W. Tydeman, aftredend. Zekere G. v. d. W.oud 70 jaren, in dienst bij R. Vaassenlandbouwer te Weert, kwam jl. Woensdag met ziju baas naar Budel om een koe te koopen. Onder weg had bij zijn baas herhaaldelijk ge vraagd om 't geld te dragen, wat hem ge weigerd, werd, omdat het papierengeld was, dat Y. niet hinderde. Terwijl zij voort gingen, gaf de knecht een broodje met goed vet. besmeerd aan den landbouwer. Nauwelijks had deze eenige beten gedaan, of hij gevoelde zich onpasselijk en moest in het eerste huis, waar hij aankwam, bij zekere S. terstond te bed gaan, terwijl de geneesheer beval de laatste H. Sacramen ten den lijder te laten toedienen. Den volgenden dag keerde W. naar Weert terug en werd vervolgens vervan gen door den zoon van R. Y.die op zijns vaders verzoek de portefeuille uit den zak moest nemen. Bij onderzoek bleek, dat 't geld f75, er uit verdwenen wasonmid dellijk werd G. v. d. W. verdacht die, hoe wel hij eerst halsstarrig allesontkend, later door de mand viel, toen de politie debank- briefjes vond in den tuin, waar v. d. W. aan het spitten was. Hij is gearresteerd en gevankelijk naar Roermond overge bracht; de vergiftigde is herstellende. Men leest in de N. Rott. Ct Te Bruinisse is door eenige belangstel lenden in het christelijk onderwijs een co mité voor het volkspetitionnement samen gesteld. Op de vergadering van 10 Juni 11., heeft het Comité de volgende besluiten genomen: lo. De gemeente wordt verdeeld in zoo veel deelen, als er leden in het comité zit ting hebben, en elk lid wordt een dier ge deelten als zijn werkkring aangewezen, 2o. Het Comité zal, door alle wettige middelen, de ingezetenen der gemeente in kennis trachten te stellen met het doel van het volkspetitionnement. 3o. Het Comité tracht nog deze week in de hervormde kerk iemand te doen optre den, ten einde eene rede te houden over het christelijk onderwijs. 4o. twee dagen daarna zullen aan de huizen der ingezetenen worden bezorgd de afdrukken van het aan den Koning aan te bieden adres. 5o. Het Comité zal de week daaraan volgende nogmaals trachten iemand voor het publiek te doen optreden, opdat nie mand in de gemeente niet genoeg op de hoogte der zaken zij, wanneer het tijdstip van petitioneeren aanbreekt. En dat zal nu heeten een petitionne ment, uit eigen gemoedsdrang van de be volking uitgegaan De lieden, op wier handteekeningen en kruisjes gerekend wordt, moeten nog zelfs eerst bekend worden gemaakt met hunne eigen gemoedsbezwaren en grieven. GEMENGDE BERICHTEN- Omtrent het gebeurde op het zangers feest in het Zwitsersche kanton Zurich wordt nader gemeld, dat ten gevolge van het rechterlijk onderzoek de slachter Heiz- mann, teSeebach, en de restauratiehouder Ehrensperger, die het diner had geleverd, in hechtenis zijn genomen. Volgens eene particul. correspondentie was in het dorp een ziek kalf geslachtwaarna Heizmann het vleesch voor tien francs gekocht en aan Ehrensperger had geleverd, die het in worst en andere vleeschspijzen had ge bezigd. De beenderen zijn overgenomen door een voddenkooper, die er een aan zijn hond heeft gegeveu, met het gevolg dat het dier dadelijk ziek werd en spoedig is gestorven. Inmiddels is het aantal zieken nog toegenomen. Alleen te Embrach be draagt het ruim 80. Uit die plaats is geen der feestgenooten vrij gebleven. Ook de beide Zuricher orkest-directeuren Wol- fensperger en Attenhofer liggen zwaar ziek. Voorts wordt in de nadere berichten ook wel melding gemaakt van overlede nen, maar zonder dat het blpkt of dit al leen slaat op de reeds vermeldedan wel of ook dat aantal slachtoffers na de vorige opgaaf vermeerderd is. Daarentegen blijkt, dat de ziektegevallèn over 't alge meen van veel ernstiger aard zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Intusschen blijft het nog altoos de vraag welke ziekte het kalf heelt gehad. Van het vleesch is niets overgebleven. De beenderen ziju door den voddenkooper dadelijk met die van audere kalveren vermengd en vervolgens aan verschillende personen verkocht. De huid is niet te vinden; de man, die het kalf heeft geslachtverklaart althans haar te hebben overgedaan aan een onbekende, dien men nog niet schijnt te hebben kun nen opsporen. Uit Zwolle wordt aan Arnh. Ct. ge schreven De zoogenaamde boerenbegrafenissen worden in deze streek nog steeds op zon derlinge wijze gehouden. Gisteren zag men daarvan alhier nog een belangrijke type. Een welgestelde boer buiten de Kamperpoort moest begraven worden. Omstreeks zeven uur in den morgen zag men van verschillende kanten families o! goede kennissen in huif- of speelwagen tjes naar het sterfhuis rijden. Gewoonlijk is de eerste ontvangst op koffie met koek, broodjes en beschuit met kaas, rooken enz. Het uur van vertrek bepaald zijnde, wordt de afgestorvene nog gezien, de kist gesloten en vervolgens op een open boe renwagen gezet, met doodskleed bedekt en de wagen met zwarte paarden bespan nen. Doorgaans gaan de naaste vrouwelij ke bloedverwanten op de kist zitten, ter wijl de naaste mannelijke leden rijden, of varen zooals men dit hier noemt-. Nu volgen de wagens vrij regelmatig naar familierang, gisteren p. m. 2ü in ge tal, stapvoets den lijkwagen naar het kerkhof. De begrafenis-plechtigheid is zeer eenvoudig en in den regel spoedig afgeloopen. Nu wordt weer opgestapt en wanneer allen gezeten zijn, gaat het in vollen draf naar het sterfhuis terug. Bij aankomst is alles in de weer om uit te spannen en de paarden goed te verzorgen. De vrienden en vriendinnen gaan intus schen naar binnenwaar tijdens de afwe zigheid een meer dan ruim voorziene disch de gasten wacht. Zulk eene boeren begrafenis duurt gewoonlijk den geheelen dag. Tegenwoordig worden de gasten onthaald op een kouden maaltijd. Vroeger werd den gasten een warm maal aangebo den en geleek dit meer op een boeren bruiloft dan op eene vaak treurige begra fenis, Laarzen van menschenvelTwee schoenmakers te New-York houden zich thans onledig met het maken van schoe nen van menschenvel. Blijkens de Gewer- be-zeitung van Akkermann zullen deze voortbrengselen der jongste Amerikaan- sche nijverheid te Parijs bewonderd kun nen worden. De grondstof voor dit fabri kaat ontvangen de bedoelde industrieelen uit de anatomieën te New-York. De hui den liggen 3 maanden in een oplossing van cicuta en eikenbast en worden daar door volkomeu buigzaam en lichtbruin van kleur. Het paar laarzen van deze soort kost/190. 'tKan best zijn, dat deze tak van industrie opgang zal maken en dat velen met hunne huid te koop zul len loopen. Dit schijnt dan toch wél iets nieuws onder de zon te zijn Een slager te Berlijn werd onverwachts gestoord bij het natellen van zijn winkel kas en was genoodzaakt zich eenige oogen- blikken te verwijderen. Toen hij terug kwam bemerkte hij, dat een der knechts een verdachtte wandeling naar de toon bank had gemaakt, en een oogopslag was genoeg om hem te doen zien dat er 20 mark (vier kleine goudstukken, halve kroonen) van het uitgetelde geld verdwe nen waren. Hij beschuldigde onmiddellijk den bedoelden knecht, die met eenige an deren bezig was worst te stoppen, van den diefstal en riep, toen hij het ontkende, de politie te hulp, doch daar het geld niet te ruggevonden werd, was het niet mogeljjk den dief te overtuigen. Toch werd hij na tuurlijk dadelijk ontslagen. Eenige dagen later kwam een oud vrouw tje bij den slager om hem te zeggen, dat zij in een bij hem gekochte leverworsteen hal ve kroon gevonden had. Het raadsel was dus opgelost. De dief had de goudstukken, om niet betrapt te worden, behendig in het gehakte vleesch geworpen, waarna zij inde worsten verdwenen waren. Hij werd nu in hechtenis genomen. Zoodra het voorval bekend werdhad de slager een vroeger ongekend debiet; iedereen kwam worst bij hem koopen; de drie ove rige goudstukken zijn evenwel nog niet terecht. Een nieuw »Siameesch" tweelingpaar. Op den 4den Juni jl. is te Mulhouse, iu den Elzas, een tweelingpaar geboren, dat met de ruggen aan elkander is gegroeid, slechts één hoofd, maar overigens alles dubbel heeft. Beide kindereu, (of het ééne kind?) waren frisch en wel, en men meen de te mogen aannemen, dat ze voortle- vensvatbaar waren. Brandnetels als veevoeder. Wanneer hoenders in den winter met fijn gehakte en gekookte brandnetelbladen gevoederd worden of wanneer men ze een weinig brandnetelzaad bij hetgewone voeder geeft, leggen ze den geheelen winter door, mits ze in een warmen stal gehouden worden. Het brandnetelzaad oefent ook een uitste kenden invloed uit op de paarden, waarom de Denen, wier paarden erzooals men weet prachtig uilzien, dit zaad zorgvul dig verzamelen, drogen en als bijvoeder geven. Te dien einde mengen zij 's mor gens en 's avonds een handvol onder de haver; de paarden worden daardoor vlee- zig en vet en hun haar krijgt een schoonen zijdeglans. Men wendt dit middel 3 maal in de week aan en verkrijgt daardoor de zoo begeerde uitwerking. De lJszeetochten van 1878. In dit jaar zullen de tochten naar de Noordpoolstre ken weder zeer talrijk zijn. 1. Naar de in 1877 door N.-Amerika- nen aan de Lady Franklinbaai, (bij Cum berland Inlet, westkust van Baffinsbaai) aangelegde wetenschappelijke kolonie van flowgate zal in dezen zomer nieuwe voor raad en personeel ter aflossing worden overgebracht. 2. De Pandora, door Gordon Burnett (den maecenas van Stanley) aangekocht, zal langs de Behringstraat in de poolstreek trachten door te dringen. (Die weg wordt in den regel zeer weinig gekozen). 3. 't Talrijkst zijn dit jaar de expedities in de Siberische ijszee. Ten deele hebben deze wetenschappelijke, ten deele handels- zaken ten doel. Wij noemen de expeditie vau Nordenskjöld, die in 't laatst van Juni of begin Juli van Gothenburg zal vertrekken. Het ideale doel van deze ex peditie is de vaart door de Siberische ijszee en de Behringstraat in den Grooten oceaan. Het schip (de Viga) zal voor 2 jaren uitgerust worden. 4. Ten behoeve van den handel strek ken de tochten, die door 3 schepen van den heer Alexander Sibiriakoff worden ondernomen: De Lena (een ijzeren stoom boot van 100 ton met 8 personen be mand) zal de rivier Lena tot Jakulsk opstoomen en later 's zomers geregeld op die rivier varen; de stoomboot Frazer gaat met koopwaar van Gothenburg naar de Jenisseyen vandaar met koren naar Europa terug. Het zeilschip Express (van 306 reg. ton) gaat van Londen met koop waar ook naar de Jenisseyen zal insgelijks met koren terugkomen. Ook zal dit schip steenkolen voor de stoombooten over brengen. 5- Ook uit Bremen zal, voor rekening van den baron v. Knoop, een stoomboot naar de Jenissey gaan, onder bevel van kapitein Dalmann. 6. In Hamburg wordt een expeditie naar de Ob georganiseerd. Deze onderne ming heeft alsméde de bevordering van den handel ten doel. 7. Dat van Nederland uit de expeditie met de Willem, Barendz. reeds onder weg isbehoeft nauwelijks herinnerd te worden. INGEZONDEN. Mijnheer de redacteur. In de eerste plaats moet ik u zeggen dat het mij genoegen gedaan heeft weer eens een artikeltje in het weekblad te vinden wat tot mijn spijt in lang niet gebeurd was, want er zijn toch zeker nog heel wat zaken in Amersfoort te bespreken en ik zou het dus gaarne zien dat dit even als vroeger weêr geregeld werd gedaan. Maar dat is nu eigenlijk niet waarvoor ik de pen opneem; ik wilde ook een woordje zeggen over de gasverlichting in Amersfoort en dat is hoog noodig, want het is er erg meê gesteld en als er geen verandering in komt dan laat ik mijn pijp afsnijden en koop een paar petroleumlampen. Dat komt immers veel goedkooper uit, zooals u in het blaadje zegt en ik geloof het ook wel, en dat het gevaarlijk zou zijn, och Mijnheer wat is er al niet gevaarlijkgas is ook gevaarlijk als men de kraan laat openstaan in een kamer en er dan naderhand met een bran dend licht in komt, dan vliegt de boel im mers uitmekaar. Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast en voorzich tig moet iedereen zijn, als hij geen ongeluk wil krijgen. Maar de duurte, mijnheer, daar komt het maar op aan. Nu kost het gas hier 14 centen en in andere plaatsen die nog wel kleiner zijn dan Amersfoort kost het maar 12 en bier en daar zelfs maar 10 9 en nog minder. Zie, mijnheer de redac teur, ik gun iemand gaarne een goede ver dienste, ik verdien zelf ook wel graag veel geldmaar dat vind ik nu wel een beetje erg, dat wij hier voor minder goede waal meer geld moeten betalen. En wat u zegt van den stank dat is ook waardie is al heel erg en dat hoeft toch niet. Ik heb zoo geen verstand van al die namen, die u genoemd heeft en of het ongezond is, dat weetik niet, maar dat zal wel zoo zijn want wat stinkt is immers ongezond, en hinder lijk is het zeker geducht. Maar is daar nu niets aan te doen, mijnheer de redacteur? Kan de politie daar niets aan veranderen of de Burgemeester misschien want daar is immers zoo iets van een contract met de stad? Ziet u ik ben niet gestudeerd maar ik zou zoo denken dat die gasfabriek eigenlijk voor de inwoners moest zijn en niet omgekeerden dat is nu toch eigenlijk het geval. Nu, mijnheer de redacteur, ik mag u niet langer ophouden, maar ik wilde u toch wel vragen of u ons niet eens kon vertellen wat of er nu eigenlijk aan te doen is, dat we wat beter en wat goedkoo per gas krijgen, want daar hebben wij eigenlijk, als u het me niet kwalijk neemt, meer aan als aan al die vreemde woorden. Ik heb al eens gedacht of die vereeniging van Eigen Hulp daar niets aan kon doen, die is er immers voor om alles goedkoop temaken. Nu, mijnheer de redacteur, ik houd mij gerecommandeerd als u er wat op weet. Ik dauk u voorloopig voor het plaatsen van mijn brief, en noem mij met de meeste hoogachting Uw dienstw. dienaar N. N. Marktbericht. Tarwe f 10.50 h fll.50. Boekw. f6.50 a f 7.50. Rogge f6.90 a f7.50. Aardap pelen f2.50 a f3.per Hectoliter. Hoen dereiereu f 3.30 a f3,50 de 100 stuks; Boter f 1.15 af 1.20 per kilo. Kaas f 54 per 100 kilo. ADVERTENTIËN. Het Dépót der Afdeeling Amersfoort is gevestigd ten huize van LANGESTRAAT 324. Belangstellenden worden tot een be zoek vriendelijk uitgenoodigd.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3