Overzicht der week. BUITENLAND. dienen, en van de beide Amersfoortsche afgevaardigden niet met stilzwijgen kun nen voorbijgaan. Gelukkig dat we niet gedwongen zijn onze lezers ermee te ver moeien. Met recht vraagt Het Vader land waarom hebben de Heeren Mac- kay en v. d. Berch niet gezwegen, en den eminentste hunner geestverwanten alleen 't woord gelaten? Misschien was het las tig te vinden, wiende palm der eminentie uit te reiken." Maar er zijn ook reeds stemmen opge gaan vóór de openbare school. Zeven liberalen want de conciliante heer Bastert aarzelen we onder de liberalen te rangschikken leverden een warm plei dooi voor de openbare school. Wel waren zij niet geheel voldaan, maar de verbete ringen, die het ontwerp nu reeds aan bood, stelden zij op hoogen prijs. De heer Van Houten kwam op tegen te sterke centralisatie, de heer Lenting had o. aook regeling van 't voorbereidend onderwijs gewacht, de heer Godefroi toonde uit de geschiedenis onzer consti tutie aan, dat het geven van onderwijs bij ons taak der overheid is en dat omdat de volksschool de afspiegeling moet zijn der staatseenheid en deze niet uit de agglo meratie van godsdienstige gezindten maar uit staatsburgers bestaat, dat on derwijs ook gegeven moet worden met eerbiediging van godsdienstige begrip pen. Het was spreker nog niet gelukt te mogen bemerken, wat men van den kant der tegenstanders nu wel wilde. Terecht vroeg hij Een school met den bijbel", wat is dat? De Heer De Meyier verdedigde het behoud van de Christelijke" deugden en verklaarde dat zijne ondervinding hem heeft geleerd, dat de bijbel geen boek is voor de school of voor kinderen geschreven. Jezus zelfheeft bewezen, zei hij, dat men godsdienst kan leeren zonder bijbel. De Heer Borgesius kwam vooral tegen de politiek op, die onder den naam van godsdienst wordt verdedigd en die Spr. een gevaar, een ramp noemt voor het land. De laatste spreker was de Heer Moens. Met groote warmte en welsprekendheid hield hij de aandacht der kamer en van het zeer talrijk publiek bezig. Hij wachtte verbetering van het onderwijs door deze wet, zoowel van 't Openbare als van 't Bijzondere, want de toestand van ons onderwijs is nog bedroevend. Zijne groo te grief wasnog te weinig centralisatie. Hij hoopte door zijne amendementen waarover hij ditmaal niet zou uitwei den deze grief te kunnen wegnemen. Vooral had zijne rede ten doel om de bestrijders erop te wijzen, hoe zij door hun geroep, dat het hun om niets dan waarheid te doen was, de feiten in 't aan gezicht sloegen. Is dat waarheid vroeg hij, hetgeen duizenden blindelings teeke nen, geleid als onkundigen door kundige drijvers? Bloeit de godsdienst niet juist het meest ten plattelande, waar men nog maar een enkele bijzondere school heeft en de openbare school regel is? Heelt het eerste huis dat men ontmoet. Toen wij nu de hoogte overkwamen, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op het land die de diepte, deed hij mij plotseling schrikken door in de chais overeind te gaan staan en uitteroepen»daarl daar is de plaats die ik honderde malen in mijn droom gezien heb 1 In de laatste maand zag ik ze dagelijks 1" En werkelijk moest ik erkennen dat de plek geheel overeenkwam met die welke hij mij te voren beschreven had. Ik zeide hem te gaan zitten en zich hier zoo op te winden want dat er geen enkele reden was om zich zoo beangst te maken. Daarop ging hij weder zitten, boog het hoofd voorover en sprak verder geen woord vóór dat wij te Meresdene aankwamen. Er was schapenmarkt in het kleine stadje en daardoor nog al drukte en deze bracht hem weder tot bezinning. Hij was altijd vlug in zijn werk en begreep spoe dig wat hij er te doen zou hebben en was den geheelep dag door zeer opgewekt de heer Van Lummel het zelf niet er kend de christelijke scholen vinden geen sympathie, maar weerzin in 't land. Dat is de waarheid. Waarom, vroeg de Heer Moens verder, vertrouwt men op 't dorp zijne kinderen liever toe aan den meester der Openbare School, dan aan dien der Bijzondere? Waarom? vraagt men. Wij gelooven het gaarne, dat ook bij den eenvoudigen landbouwer de lief de gaatboven de leer. De openbare school dient dus te worden versterkt en gehandhaafd, zij is gewild en ze werkt heilzaam op de bijzondere lijdt het onderwijs schade onder den godsdienst, want op die vrije school, staan die vrije onderwijzers duchtig, neen, bekla genswaardig onder de plak van vrije commissies. De Heer Reekers ultramontaan kan niet begrijpen, waarom de hoofdon derwijzers zooveel meer moeten kennen dan de schooljongens, dus óf hij ziet niet in, dat om anderen te ontwikkelen men zelf ontwikkeld moet zijn, óf de kinderen worden te wijs naar zijne meening en dit is gevaarlijk voor priesterheerschappij. De Heer V. d. Hoeven ultramon taan beklaagt zich, dat ook de kwee- kelingen van hunne scholen zullen moe ten verwijderd worden, ergo hij beklaagt zich dat gebrekkig onderwijs door meer degelijk zal moeten vervangen worden. De Heer Moens liberaal vraagt billijke waardeering zijner amendemen ten, ook van de zijde der tegenstanders en erkenning van de waarheid, dat wat hij doet voor de openbare school, ook geschiedt ten bate van de kinderen hun ner scholen, welker peil van ontwikkeling hij er eveneens door tracht te verhoo- gen. Ziedaar nu de ultramontaan en de li beraal in hunne ware gedaante nevens elkander. In de zitting van Dinsdag j.l. was de Heer Kappeyne, de minister van Binnenl. Zaken aan 't woord. Nog eens ging hij in enkele woorden de geschiedenis der onderwijskwestie na en kwam hij daar door tot de conclnsie, dat ofschoon men van de rechterzijde kan blijven agitee- ren het toch gebleken is, dat men niet meer kan organiseeren. Georganiseerd werd steeds door de liberale partij èn als oppositie, èn als regeeringspartij, maar geen liberale regeering kan haar kleur verloochenen. Daarna behandelde de Min. de grond wettige kwestie en kwam vervolgens tot de nota van den Heer Van Nispen, die verwees naar het mandement der bis schoppen en naar eene aanschrijving van den Paus. Het eenige middel van verzoe ning van de kerk met het staatsonder wijs is ditdat de Staat geld geve voor scholen, volgens de voorschriften van den bisschop ingericht. Alleen geestelijke scholen," zoo ver volgde spreker,zijn toegelaten en daar om is ook art. 194 van onze Grondwet in den Syllabus veroordeeld. Maar onze scholen zijn wereldlijke scholen, de Staat en gezellig. Maar toen wij de terugreis aanvaardden kwam zijn melancholische bui weer opzetten. Het zal ongeveer vijf ure geweest zijn en het begon reeds don ker te worden toen wij aan den tol kwa men en onze lichten ontstaken. Een eind je verder begon de weg te stijgen tot aan den reeds genoemden Witteweg. Ik lette goed op hem, denkende dat hij de een of andere gekheid zou doen; maar hij bleef zwijgen en rustig zitten, alleen keek hij nu eens aan deze, dan aan gene zijde van den weg voor zoover deze door onze lan taarns verlicht werd; en toen wij te Char- rendon aankwamen en ik hem zeide dat er toch geen reden was om bevreesd te zijn, antwoordde hij meteen glimlach:" O neen, het was maar een gek idee van mij. De reis is volstrekt niet moeilijk; ik zal het best kunnen doen. »Toch gaf het mij den indruk dat hij zich moeite gaf het zoo luchtig op te vatten, en dat hij eigenlijk niet meende wat hij zeide. Wordt vervolgd). kan aan Uw bisschoppen geen geld ge ven voor andere scholen, het staatsbe lang mag niet aan uw kerkleer onder worpen worden gemaakt. Wij kunnen Uw bisschop eeren, hem gehoorzamen niet. Staat en kerk kunnen naast elkan der arbeiden, maar zich vereenigen niet. Wij moeten met onze Staatsschool too- nen, dat ook wij goede burgers en bra ve menschen kunnen vormen." 't Was den Minister niet duidelijk hoe de ver hooging van traktementen een bezwaar was voor 't Katholiek bijzonder onder wijs; immers de broeders en zusters der liefde vragen toch in 't geheel niet naar geld. Tegenover de anti-revolutionairen ver klaarde de Min. stond hij min of meer weerloos, dezen hadden in raadselen ge sproken. Om zeker te zijn hen niet te kwetsen, had de Minister hun nota be antwoord met citaten en daardoor had hij 't verkorven. De Heer Groen van 1829 is niet de Heer Groen van 1875, zegt men. Volko men waar, zei de Min.; maar wat de Heer Groen in 1829 schreef, gaf hij eerst na de grondwetsherziening en na de onderwijs beweging van 1857 en '59 in 't licht. Hij verdedigde vrijheid van onderwijs, mits op eigen kosten van hen, die de Staats school niet willen. De Heer Groen was een staatsman geweest, een man van be ginselen, die wist wat hij wilde; maar zij ne volgelingen weten dat niet. Zelf heb ben ze gezegd, dat ze geen Ghristelijk leerstellig onderwijs verlangen, maar wat is dan, vroeg de Min. Uw school met den bijbel? Door te wijzen op Leviticus XI en XII toonde de Min. aan, dat de bijbel geen geschikt geschiedboek voor kinde ren is, en wil men den bijbel als de ver kondiging van Gods woord, dus dogma tisch onderwijs, dan zou de bisschop op de Kath. school en de ouderling op de Orthodox-Protest, scholen meester zijn. Op de Staatsschool kan dat niet. De Christelijke zedeleer moet er even wel worden geleerd, van de gemeenschap daarvan willen de liberalen niet uitgeslo ten worden. En wanneer de Heer Saay- mans Vader dan (als op de vruchten van den boom) op de zondaressen van 't asyl Steenbeek en aan de woorden van Salo mo herinnert, dan vraagt de Min. of deze wijze koning, of David, of zelfs onze aartsvaders zoo geheel met deze zonda ressen te vertrouwen zouden zijn geweest. Neen vroomheid en zedelijkheid gaan niet altijd samen, zei de Minister. Nog met een enkel woord wijst de Min. op het feit, dat ofschoon men roept, dat de meerderheid der natie niet van de neu trale school gediend is, toch de verkie zingen voor de regeeringscollegies in liberalen geest uitvallen en herinnert er aan, dat de school niet dienen moet om leden der Orthodoxe gemeente, maar om staatsburgers te kweeken, enz. In een volgend nummer hopen wij ver der te gaan met de mededeeling van den indruk, dien de aanhangige debatten op ons maakten. Vellen druks worden en dagelijks ge ruid met de meest uiteenloopende ea over het algemeen uit de lucht gegrepen be richten van hetgeen op het Congres is behandeld en besloten. In het begin der week onder anderen werd door de Engel- scbe correspondenten met veel ophet mel ding van de schitterende overwinning door Disraëli op Rusland behaaldwelk laatste rijk letterlijk alles zou hebben toe gegeven wat Engeland in overeenstem ming met Oostenrijk eischte. Later even wel moeten zij hun triomigeschal veel lager stemmen en werd van andere zijden wederom gezegd dat Rusland, wel wetende dat het veel zou moeten toegeven, daarom juist zooveel te hoogere eischen gesteld had en nu per slot veel meer won dan het ooit verwacht had. Bij de groote geheim zinnigheid waarmede nog steeds alles be handeld wordt is het natuurlijk niterst moeilijk met zekerheid te zeggen wat er besloten is. Toch schynt het dat werkelijk in de tot nu toe gehouden zittingen defi- nitiei besloten is omtrent de grensschei ding van het nieuwe Bulgaarsche rijk en dat de Turken de vestingen in den Balkan zullen behouden. Het is echter zeer wel mogelijk dat de Russen sommige dier ves tingen, die zij met zoo veel bloed betaald hebben, bijv. het tort St. Nicolaas in den Shipka-pas niet zullen prijsgeven en dat derhalve de grenslijn in den Balkan zeer gekarteld zal zijn. Overigens verliest dit gebergte door de thans gemaakte schik kingen veel van zijne beteekenis, daar de Russen langs andere wegen het nieuwe vorstendom Bulgarije zullen kunnen bin nendringen. Op het stuk Bessarabie nl. de ruil daarvan tegen de Dobrudsja schynt Rusland niet te zullen toegeven en zal dus het Congres wel niet ten voordeele van Rumenie beslissen. Omtrent Servie en Montenegro is nog niets met zekerheid vernomen en evenmin omtrent de toelating van Griekenland op het Congres. Intusschen is de toestand van het Russi sche leger zeer bedroevend. Naar men aan Daily News bericht liggen er 20000 zie ke Russische soldaten te San-Stefano ter wijl er reeds 45 schepen met wegens ziekte geevacueerde troepen naar Rusland ver trokken. Ook omtrent den opstand in het Rhodope gebergte luiden de berichten zeer ongunstig. Volgens deze zouden de op standelingen onder bevel staan van een Engelschen kolonel, die vroeger in Turk- schen dienst was. De gezondheidstoestand van den Duit- schen Keizer neemt voortdurend in beter schap toe. Rustig is het in het Duitsche rijk tegenwoordig alles behalve. Zooals te verwachten was hebben de strenge maat regelen tegen de sociaal-democaten deze lieden nog lang niet overtuigd van de on juistheid hunner beschouwingen en geven zij volstrekt den moed nog niet op hoe waarschijnlijk het ook is dat zy bij de ver kiezingen voor den rijksdag op menige plaats het onderspit zullen delven. Indiea de Hannov. Courier goed inge licht is dan zal de zoon van wijlen den ex-koning van Hannover, Prins Ernst August den naam van Hertog van Cum berland en van Erfprins van Brunswijk- Luneburgaannemen en door de Pruissi- sche regeering in het bezit worden gesteld zijns vaders vermogen. In Frankrijk zijn verscheidene schan dalen aan het licht gekomen, die met de verkiezingen van 14 October hebben plaats gehad. Zoo is onder anderen geble ken dat de maire Pertuis, de markies van Allen, een stembus met een dubbelen bo dem had laten voorzien, waarin reeds voor de verkiezing een aantal stembriefjes wa ren gestopt, terwijl getuigen verklaren gezien te hebben dat hij gedureude een tijdelijk rumoer in de zaal met beide han den een aantal briefjes uit de bns had ge nomen en in zijn zak geborgen. Hij werd tot 6 maanden gevangenis en 500 frs. boete veroordeeld. Het aantal bezoekeas van de tentoon stelling neemtsteeds toe evenals de prijzen die men voor logies enz. te Parijs moet be talen. Als een staaltje daarvan kan gelden dat de Schach van Perzie toen hij een uit stapje naar Fontainebleau gemaakt had voor zijn verblijf in een Hotel gedurende twee dagen en met een gevolg van 5 per sonen, eene rekening ontving van 14000 frs. In het Grand Hotel betaalt hij voor zich en zijn geheele gevolg per dag 3000 frs. In een klein stadje in Russisch-Polen," Kalisch genaamd heeft, ten gevolge van het schimpen op eene processie die op Sa cramentsdag werd gehouden, een hevig conflict plaats gevonden. De Synagoge en een aantal huizen van Israëliten is ver nield en vele van deze laatsten hebben de wijk naar Pruisen genomen. De werkstaking in Lancashire is zoo goed als geeïndigd. Met enkele uitzonde ringen is in alle fabrieken het werk tegen verminderd loon herval. De overwinning der fabrikanten is dus volkomen maar ook aan hen heeft de strike veel geld gekost. De afloop van deze monsterwerkstaking is wederom een nieuw bewys van het on doelmatige van dit middel. Laat onsbo-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2