KENNISGEVING. BURGERLIJKE STAND. SPAARBANK. Gevonden op de straat te Amersfoort. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd: DIRK FREDERIK VAN ESVELD Paardenarts te Breda, 'en ALEXANDRINA JUSTINA FREDE RIKA COLLARD. Amersfoort, 4 Juli 1878. Getrouwd J. H. PIEPER en H. C. L. STAP. Amersfoort, G Juli 1878. op den aanstaanden verkiezingsstrijd. Wat deze opleveren zal is onmogelijk te voorspellen. De agitatie tegen de sociaal democraten duurt voort. Als een staaltje van hetgeen ze uitwerkt, kan het volgen de manifest dienen, dat door het orgaan der partij de Vorwarts werd uitgevaar digd i>Aan de werklieden «Wegens de lage bedreigingen der werkgevers en wegens de maatregelen, waardoor zij de overtuiging hunner werk lieden geweld willen aandoen, verzoeken wij nogmaals al onze partijgenooten, al les te beloven, ja zelfs op hun woord van eer te beloven en te onderteekenen wat de machthebbenden van hen eischen. Gelijk een door foltering afgeperste eed steeds nietig was en door iederen eerbied- waardigen priester onverbindend werd geacht, zoo is eene verklaring op het woord van eer, wanneer zij door foltering des hongers wordt afgedwongen, van nul en geener waarde. Werklieden! geeft dus uw woord van eer, onderteekent wat u wordt voorgelegd, maar met het doel om dat woord van eer te breken en die hand- teekening te verloochenen. Uwe verdruk kers willen geen eerlijke, oprechte werk lieden hebbenhuichelt hun dus maar alles voor en blijft getrouw aan uwen stand, aan desocialistische-vaan. Verleent haar' heimelijk uw ondersteuning, daar gij het niet openlijk moogt doen. Uwe vervolgers hebben u in den ban gedaan geeft hun uw antwoord den 30 Juli bij de verkiezingen voor den Rijksdag." In Frankrijk is den 30sten Juni een feest gevierd, dat zeker het bewijs oplevert hoe vast de republiek in dat land geves tigd is. Bij het onthullen van het beeld der republiek, op het Champ de Mars, werd officieel order gegeven tot het spe len der Marseillaise, welke met uitbundig gejuich werd begroet. Ook Belgie viert nog feest over de ovenVinning der liberalen op de clerica- len. Bouketten waaraan 1000 personen en meer deelnemen zijn aan de orde van den dag. Spanje daarentegen is in rouw gedom peld door dén dood van de jeugdige ko ningin Maria Mercédes, die aan een kort stondige maar hevige ziekte bezweek. Zij was nog geen negentien jaren oud. De ontdekking dat Don Carlos zelf de dief is der hem in der tijd "ontvreemde versierselen van het guldenvlies maakt in Italië, waar de diefstal plaatsvond een onbegrijpelijk schandaal. En terecht nu het blijkt datjde man, die steeds door de Ultramontanen den Godsgezant ge noemd werd, bestemd om de revolutie neder te werpen, niets hooger staat dan een gewone oplichter en schurk. De Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, die ter erlan ging van het EERETEEKEN wegens eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de Schutterijen, in de termen van Zijner Majesteits besluit dd. 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn, en verlangen met het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen der vereischte aangifte ter Secretarie kun nen vervoegen op Maandag, den 15 Juli aanstaande, 's morgens van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 4 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 5 Juli 1878. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond hier ter stede brand in een huis in de Hellestraat, waarin door de echtelie den Bakker eene water- en vuurnering werd uitgeoefend. Schoon de brandweer spoedig ter plaatse was, is het huis ten ge volge van de belangrijke hoeveelheid daarin aanwezige brandstoffen, geheel afgebrand. Gelukkig was er geen wind, zoodat de be lendende perceelen behouden konden wor den. Het huis was verzekerd, doch de in boedel niet. Bij deze gelegenheid werden de onlangs ingevoerde brandhoorns het eerst in prak tijk gebracht. Als afdoend middel om de slapende burgerij te wekken, verdienen zij allen lof. Het zoogenaamde sKersenfeest" door Volksonderwijs tegevea aan de leerlingen, die zich door trouw bezoek van de koste- looze en diaconie-scholen onderscheiden, zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 10 Juli e. k. in bet lokaal van den Heer A. Maters. De kinderen zullen zich des na middags te half vijf van de school in de Koesteeg naar gemeld lokaal begeven, waar zij op kerseu en krentebrood ont haald zullen worden en zich tot half acht met spelen kunnen vermaken. De predikbeurt in deRemonstrantscbe kerk alhier zal op Zondag a.s. worden ver vuld door Dr. G. van Gorkum, predikant te Amsterdam. Ter vervulling der vacature voor de be trekking van Hoofdonderwijzer in de le openbare lagere school te Nijkerk, is door Heeren Burgemeester en Wethouders, in overleg met den Heer Districts-Schoolop- ziener de volgende voordracht opgemaakt: 1. A. Ahlrichs te Amersfoort. 2. A. J. Wolzak te Zutphen. 8. S. H. Bode te Deventer 4. J. Jacobs te Arnhem. 5. G. J. ter Raa te Twello. De Minister van oorlog heeft bij degar- nizoens-infinnerie te Amersfoort benoemd tot administrateur-adjudant-onderofficier den serg.-majoor J. Busquet der 2de com pagnie hospitaal-soldaten te Utrecht, Utrecht2 Juli. De zomerzitting der Prov. Staten werd geopend met een toe spraak van den Commissaris des Konings, waarin wordt medegedeeld, dat de toe stand der provincie over 't algemeen gun stig is te noemen. Rust en orde der inge zetenen bleven ongestoord. De gezond heid der ingezetenen werd noch bezocht, noch bedreigd door epidemische ziekten. De uitzichten van den oogst zijn gun stig en veelbelovend. De toestand van den veestapel is ge- wenscht. Geheel verschoond van longziek te bleef het rundvee niet, doch zeldzamer vertoonde zij zich. Sedert de laatste verga dering der Staten kwamen slechts 2 geval len voor. De verschillende stukken ter behande ling werden ingediend en voor zooveel noodig commissoriaal gemaakt. (U. D.) Door wijlen ds. E. C. Groeneveld is aan de Herv. gemeente te Bussum vermaakt f 1000, vrij van successierecht. De 48e algem. verg. van het Genoot schap van leeraren aan de Neder, gymna- siën en h. b. s. zal dit jaar alhier gehouden worden te Amersfoort op Zondag 14 Juli a. s. onder leiding van dr. D. Burger, rector van de Latijnsche school hier ter stede. De heer J. H. Meijer, van Amsterdam, die als thesaurier aftreedt, heeft de navol gende wetsvergadering voorgesteld: Het Genootschap keere terug tot zijn oor spronkelijke bestemming en wordt uit sluitend dienstbaar gemaakt aan de belan gen der Nederlandsche gymnasia. De te genwoordige leden kunnen als zoodanig alle rechten, aan het lidmaatschap ver bonden, blijven genieten, doch in het ver volg worden geen nieuwe leden aangeno men dan dezulken, die aan een gymnasium of Latijnsche school werkzaam zijn, onver schillig of zij daarbij ook tot andere in richtingen van onderwijs behooren. Verder zal behandeld worden het on derwerp, door den Voorzitter in te leiden: in hoever is de methode van de studie en van het onderwijs in de verschillende vak ken van wetenschap dezelfde 1" Door den Kantonrechter te Amersfoort zijn op 26 Juni de volgende veroordeelin gen uitgesproken als: 1tegen A. v. W. te Amersfoort, wegens het des Zondags uitoefenen van een spel op de openbare straat te Amersfoorttot eene boete van f 4 of gevangenis van twee dagen 2. tegen W. K. en W. B. te Bunschoten, wegens het gaan over eens anders grond met rijpe of rijpende vruchten bezet, ieder tot eene boete van f3 of gevangenis van een dag; 3. tegen A. D., W. D., J. H. en C. v. L. wegens gelijke overtredingtot dezelfde straffen; 4. tegen G. O. te Leusden, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, tot eene boete van f 3 of gevangenis van een dag; 5. tegen H. v. d. B. te Stoutenburg, wegens gelijke overtredingtot dezelfde straffen. 6. tegen G. v. T. te Barnevelden 7, tegen J. P. aldaar, wegens het laten loo pen vaneen koppel schapen inde stuif zanden in de Provincie Gelderland, ieder tot eene boete van f20 of gevangenis van drie dagen; 8. tegen G. E. te Barneveld, wegens gelijke overtreding, tot eene boete van f 6 of gevangenis van twee dagen; 9. tegen T. P. te Hoogland, wegens dief stal van gras, tot gevangenis van drie dagen; 10. tegen T. G. en A. S, te Nijkerk, we gens gelijk wanbedrijf, de eerste tot gevan genis van een dag en de tweede tot eene boete van f 1 of gevangenis van een dag; 11. tegen B. v. S. en H. v. S. en 12, te gen H. M., allen te Nijkerk, wegens gelijk wanbedrijf, ieder tot eene boete van f 1 of gevangenis van een dag; 13. tegen W. v. K. te Amersfoort, we gens het geopend houden zijner tapperij aldaar na den voor de sluiting bepaalden tijd, tot eene boete van f 5 of gevangenis van een dag; 14. tegen A. K. te Amersfoort, wegens het uiten van scheldwoorden tegen iemand zonder daartoe te zijn uitgetergd, tot eene boete van f 1 of gevangenis van een dag; 15. tegen T. v. d. G. te Hoevelaken, we gens het niet tijdig kennis geven van eene verhuizing in die gemeente, tot eene boete van f 3 of gevangenis van een dag. In de heden nam. gehouden raadsver gadering isj de heer J. Zandijk Jr. geïnstalleerd. Benoemd zijn tot lid vaD het brandcollege de heer J. H. Zwier, tot regentes van het burger weeshuis Mevr. Jansen, aeh. Puscft, tot hulponderwijzers aan de openbare armenschool in de Koestraat de heeren H. van Tongeren te Hoogmade en J. C. Klomp te Oosterbeek. Aan den heer J. van Asperen is, voor den bouw van een hotelin eigendom afge- gestaan voor f 1825 ongeveer anderhalven hectare grond, met daarop staande sparre- boomen, aan den Amersf. berg gelegen, Geboren: 27 Juni, Frederik Hendrik Simon, z. van Hendrik Otto en Elbartha Frederica Snijders. Marragreta Ever- dina, d. van Bernardus Arnoldus van Ruijven en Marragreta Everdina de Haan. 29 Juni, Jacoba Maria, d. van Gerardus Gelsema en Maria Gerarda We- del. 30 Juni, Carolina Antoinetta Theodora, d. van Johannes Martinus Hubscher en Dirkje Mechelina Nieuweu- huis.1 Juli, Lambertus Jakobus Theo- dorus, z. van Hendrikus Andreas Holslag en Jacoba Clasina van Keulen. Louisa Frederika, d. van Gerrit Boshuizen en Alijda Blokhuis. 4 Juli, Steven, z. van Wouter van den Brink en Gerritje Ka merbeek. Ondertrouwd: 4 Juli, Dirk Frederik van Esveld en Alexandrina Justina Frederika Collard. Gehuwd: 3 Juli, Pieter Jagtenberg en Kuijntje van Leuven. Theodorus Hen drikus de Greef en Maria Antonia Frede rika Lou. Friedrich Ernst Winkler en Maria de Smit. Overleden: 29 Juni, Cornelia van der Hijden, 15 m.30 Juni, Arend Collee, 3 m. 3 Juli, Arie van den Brom 81 j., wedr. van Johanna Butselaar. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 8 Juli e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Z. K. H. Prins Hendrik zal zich volgens hetHbl." binnenkort naar de badplaats Rippoldsau (in het Schwarzwald) bege ven, waar zich sedert eenige dagen H. K. H. Prinses Maria van Pruisen, 's Prinsen verloofde, bevindt. De toestand van den Minister van Oor log blijft gunstig. De krachten verbete ren. De operatiewond neigt tot genezing. Bij het Dep. van Kol. is van den Gouv.- Gener&al van Ned.-Indië het navolgende bericht ontvangen per telegram van 29 Juni Terwijl de Gouverneur van Atjeh met troepen naar Gedoeng was, zijn talrijke vijandelijke benden in Lepong en de IV Moekim gevallen. Zij hebben de passen van Glitaroen, Beradoen en Blangkallan bezet, de bevolking beroofd, woningen ver brand en onze versterkingen beschoten. Den 23sten Juni is de .Gouverneur met twee bataljons infanterie en met artillerie van Gedoeng teruggekeerd. Zware colon nes zijn van Kotta Radja uitgezonden om onze posten in de IV Moekim te approvi- sionneeren. Zij forceerden de kloof van Beradoeu en daarbij werden aanjonze zijde 4 maa gedood, en 4 officieren en 45 min deren gewond. De vijand versterkte zich in het gebergte; de bevolking der IX Moekim is gevlucht. Van Java zijn twee bataljons ter ver sterking naar Atjeh gezonden, terwijl een derde zou volgen. Z. M. heeft den Minister van Marine, den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Oorlog, ter vervanging van Hoogstdeszelfs Minis- O O O ter van Oorlog, die door ziekte inde waar neming zijner betrekking wordt ver hinderd. Blijkens een bij het Dep. van Buitenl. Zaken ingekomen bericht, is door de Duitsche Ëegeering, bij wijze van tijdelij- ken maatregel, bepaald, dat iedere te Ber lijn komende vreemdeling verplicht is een paspoort bij zich te hebben. (St.-Ct.) Marktbericht. Tarwe f 10.50 a f 11.50. Boekw. f 6.50 a f 7.50. Rogge f 6.90 il f 7.40. Nieuwe Aard appelen f af per Hectoliter. Hoen dereieren f 3.30 a f 3,50 de 100 stuks; Boter fl.10 a f 1.-20 per kilo. Kaas f44 it f52 per 100 kilo. 1 gouden kinderoorbel1 zilveren naaldekoker en op het IJkkautoor is blijven staan 1 groene parapluie. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van policie alhier. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van be langstelling en deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijnen echtgenoot ondervonden, betuig ik harte- lijken dank. M. VAN DER SCHOT, Wed. C. BEBBER. Amersfoort, 4 Juli 1878.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3