n. VAN DE LICHTING VAN 1876. Mr. J. Jvan der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C LeinweberSecretaris. milicien-verlofgangersbehoorende tot het regement Grenadiers en Jagers, de acht regementen Infanterie, de vier rege- menten Hussaren en de kompagniën Hospitaal-Soldaten. B. van 23 Augustus tot30 September-, de milicien-verlofgangers, behoorende tot de regementen Veld-Artillerie, met uitzon dering van de Kompagniën Artillerie transporttrein en van de Kompagnie- transporttrein bestemd voor den admini- strativen dienst, alsmede die behoorende tot het regement Rijdende Artillerie. C. van 16 September tot 24. October de milicien-verlofgangers, behoorende tot de Kompagnie transporttrein, bestemd voor den administrativen dienst. D. van 23 Augustus tot 30 September-, de milicien-verlofgangersbehoorende tot het bataillon Mineurs en Sappeurs. Naar aanleiding van het vorenstaan de brengt de Burgemeester voornoemd den hierbedoelden verlofgangers in her innering, dat het hun verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij de op komst onder de wapenen van hun ver lofpas moeten zijn voorzien, zoomede van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, medegenomen bij hun vertrek met groot verlof. Voor hen die door ziekte buiten staat zijn ter bekwamer tijd op te komen, moet eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring tijdig worden overgelegd ter plaatselijke Secretarie. Zoowel in het algemeen belang van 's Konings dienst, als om misbruik tegen te gaan, worden echter de zoodanigen te dier zake niet voor diligent gehouden, maar zullen zij in den regel verplicht zijn, na hun herstel, zich bij hun korps te ver voegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Amersfoort, den 9. Juli 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 12 Juli 1878. Zaterdag 11. is te Leiden de Heer B. J. Goossens, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool alhier, bevorderd tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, na verdedi ging van een proefschrift: Over de schijnbare aantrekking van vaste licha men. Het zoogenaamde »kersenfeest", door de afdeeling Amersfoort van de Vereeni- ging ^Volksonderwijs" gegeven aan de kinderen van de kostelooze en diaconie scholen welke in het laatste halfjaar trouw het onderwijs hebben bijgewoond, heeft verleden Woensdag plaats gehad. Te half vijf des namiddags trokken de feestvierende kinderen, met de muziek van de kleine kapel der rijdende artillerie voorop, van de school in de Koesteeg naar het terrein van den Heer A. Maters, waar alles voor hunne ontvangst in ge reedheid was gebracht. Daar aangeko men, werden zij door den Voorzitter van het bestuur der afdeeling (den Heer Hak- kert) met eene korte toespraak verwel komd, en op kersen enz. onthaald. Was het weder minder gunstig dan men wel gewenscht had, de feestelijke vroolijke stemming had er niet onder te lijden. Deze werd niet weinig verhoogd door de aanwezigheid van den Heer Burgemees ter van Amersfoort en zijne echtgenoote, die daardoor een zeer gewaardeerd blijk gaven van hunne belangstelling in het Volksonderwijs. Ook aan de Dames, die zoo welwillend het bestuur der Vereeniging bijstonden om het kinderfeest op te luisteren, en door hare tegenwoordigheid en trouwe liulp de feestvreugde te verhoogen, als mede aan de onderwijzers en onderwij zeressen, die de kinderen in hunne spelen leidden, komt daarvoor alle lof toe. Van harte wenschen wij, dat dit kin derfeest er toe moge bijdragen, om het in onze stad gelukkig steeds afnemend schoolverzuim weldra geheel te doen op houden. De Heer W. Frans, ambtenaar bij den Burgerlijken stand hier ter stede, is be noemd tot amanuensis van de stedelijke bibliotheek alhier. Van Maandag tot Woensdag hadden aan de Hoogere Burgerschool alhier de jaarlijksche overgangsexamina en de promotie plaats. De uitslag was als volgt Van de 4e naar de 5e klasse werden bevorderd, met den eersten graad J. C. Dijkhoorn; met den tweeden graad J, van der Plank; voorwaardelijk (na herexa men in enkele vakken) J. A. Ruijs. Van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd, met den eersten graad J. Bur ger; met den tweeden graad M. J. Kolle- wijn, P. Methorst, J. J. D. Milder en W. Willemsemet den derden graad H. Croockewit, P. L. von Hemert, C. J.Neeb en W. Zwier. Vier leerlingen konden niet bevorderd worden. Van de 2e naar de 3e klasse werden bevorderd, met den eersten graad H. K. Frans; G. C. A. Ko'opmans en J. M A. van Nesmet den tweeden graad A. K. A. Graswinckel, A. C. Koopmans en J. G. Colenbrandermet den derden graad J. M. Huydecoper en H. A. van Look horst voorwaardelijk J. W. L. van Har- denbroek. Vijf leerlingen konden niet bevorderd worden. Van de ie naar de 2e klasse werden bevorderd, met den eersten graad J. Cra mer, C. Hubers en H. Vierdagmet den tweeden graad J. M. Croockewit, W. Croockewit, H. J. von Hemert, P. C. E. von Hemert, A. van Italië, A. M. Kolle- wijn, A. J. de Mandt, M. Westerbaan Muurling en H. C. J. Strengnaerts; met den derden graad W. J. Methorst en H. Schuttevoorwaardelijk, E. L. van Hardenbroek, P. Th. von Hemert, W. A. Kleber, W. C. Momma, H. Rijfsnijder en M. Verrijn Stuart. Twee leerlingen konden niet worden bevorderd. Voor het admissie-examen, dat heden (Vrijdag) eindigde, hadden zich 24 aspi ranten aangegeven, waaronder één voor een hoogere klasse. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: A. F. Naudin ten Cate, J. Cruijff, M. van Gelder. C. E. Graswinkel, jH. K. Haase, D. Hakkert, J. P. Holtzschue, L. Meijers, A. van der Plank, H. G. Schimmel, P. W. Menalda van SchouwenburgE. Stork, K. Strengnaerts, H. G. Roux, G. C. A. Valewink. Voorwaardelijk zijn toegelaten (na voldoend herexamen in September)A. M. Pompe, J. N. Muller, J. R. van de Gumster, J. M. van Slooten, P. J. van Winter, H. H. E. Morren, A. L. Entho ven. Tot de tweede klasse is voorwaardelijk toegelaten J. H. Coolhaas Jr. Latijnsche Scholen te Amersfoort. Van de eerste tot de tweedeklasse zijn bevorderd de leerlingenStein, Lanth, A. Ruysch, Jans en A. Dievenbach. Van de tweede naar de derdeD. Ruysch, J. v. Beek, Limperts. Van de derde naar de vierde en van de vierde naar de vijfde geen bevorde ring. Van de vijfde naar de zesdeR. Hooy- kaas, H. Strit, Smits, J. N. Poort. Donderdagavond werden aan de leer lingen der Burgeravondschool, die zich gedurende den cursus door ijver en vlijt in het teekenen hadden onderscheiden, in tegenwoordigheid van den Voorzitter der comm. van Toezicht, prijzen uitge reikt. De teekeningen der leerlingen waren eenige dagen te voren in de localen der H. B. S. ter bezichtiging gesteld, en met belangstelling gezien. Bijzonder trokken twee trapmodellen de aandacht door de leerlingen Schimmel en Boks in hun vrijen tijd vervaardigd. Toegekend werden, voor Rechtlijnig teekenen le kl. geen prijs. 2e kl. eerste prijs H. G. van Haselen 2e prijs H. P. van Haselen. 3e kl. eerste prijs W. Schimmel, 2e prijs niet toegekend en voor Handteekenen le kl. geen prijs. 2e kl. eerste prijs H. P. van Haselen 2e prijs H. van Surksum. 3e kl. eerste prijs W. Schimmel, 2e prijs niet toegekend. De directeur der school wees in eene korte toespraak op het belangrjjke van getrouw schoolbezoek dat bij enkele leerlingen veel te wenschen had overge laten. Wellicht kan het geen kwaad, ook hier nog eens te herinneren, dat geen af wezigheid (die wegens ziekte uitgezon derd) als wettig kau worden beschouwd ten zij daarvoor bij den onderdirecteur, belast met het toezicht, verlof gevraagd en verkregen is. De ouders der leerlingen schijnen dit dikwijls niet te begrijpen. Zij mogen echter bedenken, dat herhaalde onwettige afwezigheid voor hunne zonen de kans op bevordering en op prijzen ge heel wegneemt. Mej. G. J. A. Gijsberti Hodenpijl, van Woudenberg, is, 11a te Middelburg afge legd examen toegelaten als leerling-apo theker. Als afgevaardigde ter algemeene ver gadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gisteren door het Departe ment de Heer H. W. de Heus benoemd. Als zijn plaatsvervanger is de Heer W. J. Hakkert aangewezen. Te Amersfoort is de algemeene vergade ring der Nederlandsche afdeeling van het Algemeen Israëlietisch Verbond Alliance Israelite Universelle) gehouden. Ruim 60 afgevaardigden der verschillende Nederl. onderafdeelingen waren tegenwoordig, Uit het verslag bleek, dat de Nederland sche afdeeling in bloei toeneemt en in den jongsten jaarkring 4 nieuwe onderafdee lingen zich gevormd hadden, zoodat ook het ledental der Ned. afd. weder belang rijk was vergroof. In kas is een saldo van j 2500. Men schrijft uit Harderwijk aan de Zioolsclie Ct. Evenals bij het uitbreken van den oor log op Atjeh is thans opnieuw te Belfort in Frankrijk, nabij de grenzen van Zwit serland, een kantoor gevestigd, hetwelk zich bezighoudt met het aanwerven van Zwitsers voor het Oostindische leger. Naar men verneemt, zal eerstdaags het handgeld voor de aaugeworvenen bij dat leger weder verhoogd worden. Een en ander wordt in verband gebracht met de minder gunstige berichten, die in den laatsten tijd uit Indië zijn gekomen. Door den kantonrechter te Amersfoort zijn den 10. Juli de volgende veroordee lingen uitgesproken, als I. tegen A. T. te Harderwijk, 2. tegen G. W. te Soest, 3. tegen E. R. te Baarn, 4. tegen J. W. te Baarn, 5. tegen T. d. R. te Soest, 6. tegen Z. Y. te Baarn, allen wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevind en buiten hunne wo ning te Baarn, tot eene boete van f 10 of gevangenis van twee dagen 7. tegen J. v. K. te Baarn, wegens ge lijke overtreding twee malen gepleegd, tot twee boeten van f 10 of gevangenis van twee dagen van elke boete 8. tegen E. R. te Amersfoort, wegens het geopend houden zijner tapperij na den voor de sluiting bepaalden tijd, tot eene boete van f5 of gevangenis van twee dagen; 9. tegen J. B.G. D.J. v. d. H.G. 5. en M. v. d. F., allen te Hoogland, we gens bet visschen bij nacht zonder schrif telijke vergunning, ieder tot eene boete van f 5 of'gevangenis van twee dagen; 10. tegen M. v. G. te Tiel, wegens het onder het rijden zich plaatsen op zijn hon denkar, tot eene boete van f 5 of gevange nis van twee dagen II. tegen A. v. d. B. te Amersfoort, wegens gelijke overtreding, tot dezelfde straffen 12. tegen J.T. te Baarn, wegens gelijke overtreding, tot eene boete van f 3 of ge vangenis van een dag; 13. tegen J. G. v. V. te Hilversum, we gens het zich in staat van dronkenschap bevinden in een spoorwegstation, tot eene boete van f 10 of gevangenis van twee dagen 14. tegen W. A. te Stoutenburg, we gens het laten loopen van vee over eeos anders in den oogst staanden grond, tot eene boete van f 3 of gevangenis van een dag; 15. tegen A. K. te Soest, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, tot eene boete van f 5.50 of gevangenis van twee dagen 16. tegen VY. B. te Ede, wegens diefstal van hout, tot gevangenis van drie dagen. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Vrijdag 5 Juli. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn; tegenwoordig 12, later 13 le den afwezig de heer Visser met kennis geving en verder de heer Methorst. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. De heer J. Zandijkjr. neemt na het afleggen van de gevorderde eeden zit ting als lid van den gemeenteraad. Op het daartoe door den heer J. van Asperen gedaan verzoek wordt met alge meene stemmen besloten hem voor den bouw van een hotel in eigendom overte- dragen, voor de som van f 1825, een aan den berg gelegen dennenbosch met bij- behoorenden grond, ter grootte van r heet. 48 aren en 20 centiaren. De voor zitter endeheeren v. Walchren, Croocke wit en Burgsteeden namen deel aan de beraadslagingen. Ontwerp-besluit tot verpachting der bank van leening over 1879 aan den heer W. van Wisselingh, op de bestaande voorwaarden. Uit de voordracht van regentessen van het burgerweeshuis, bestaande uit mevr. Jansen geb. Pusch, mevr. wed. Vermolen geb. v. Beek en mevr. Lagerweij geb. Jansen wordt de eerste benoemd tot re gentes. In de plaats van wijlen den heer M. ten Brink, aan wiens verdiensten de voorzit ter hulde brengt, wordt de heer J. H. Zwier tot lid van het brandcollege be noemd. Ter vervanging van de hulponderwij zers aan de openbare armenschool in de Koestraat, M. van Drie en W. H. van der Kroft Pz., op hun verzoek eervol ontsla gen, laatstgen. tegen 15 Aug.worden als zoodanig benoemd H. van Tongeren te Hoogmade en J. C. Klomp te Oosterbeek. Ingekomen zijn Verzoek van den gem.-opzichter P. van den Hooff om tractements-verhoo- ging.Te behandelen gelijktijdig met de begrooting voor 1879. Verzoek van de heeren J. van der Horst, J. M. Boode en B. E. Mater, hoofd en hulponderwijzers aan de herhalings school, om verhooging hunner bezoldi ging. Te behandelen vóór of gelijktij dig met de begrooting. Rekening van het burgerweeshuis over 1877. Te onderzoeken in de afdeelin- gen. Rekening over 1877 en begrooting over 1879 van het burgerlijk armbestuur. Als voren. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer W. van Zalingen. Voor in formatie. Verzoek van den gemeenteraad van Hilversum om zijn aan de Tweede Ka mer gericht adres, betreffende het graven van een kanaal door de Geldersche vallei, te willen ondersteunen. De voorzitter herinnert dat te dezer zake een zelfstan dig adres van den raad bereids is ver zouden. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tat het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 15. JULI aanst. 's namiddags van lialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croocke wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3