L. KEESER PINKHOF, BBBSBN8AP HMIflft. HOOGERE BURGERSCHOOL met vijfjarigen cursus te Amersfoort. A. M. Slothouwer. Wed. VAN 'T WOUDT. BURGERLIJKE STAND. Gevonden op de straat te Amersfoort. ADVERTENTIËN. firma G. H. ZWIER, Kunsttanden! Zuiggebitten! Dentiste Arnhem, De LEERBOEKEN, WOORDENBOEKEN, ATLASSEN, allen van de nieuwste druk, alsook de SCHRIJF-en TEEKENBEHOEFTEN in gebruik aan de H. B. School alhier, van de eerste tot de vijfde klasse, worden ten spoedigste geleverd, die zich daarvoor aanbeveelt. De Ondergeteekende beveelt zich minzaam tot het leveren van PRIMO KWALITEIT Gesneden ZOUTEVISCH per V* ton f 14,50, - Va f 7,50, - Via f 3,75. KEELEN en LIPPEN per Va ton f 15, - Va f 8, - Via f 4,50, - V,, f2,50. Nieuwe Holl. volle HARING per V* ton f 13, - Va f 7, - '/ia f4, - V.s f 2,50. Per vaatje van 12 stuk f 1,50. 6 stuk 90 Cents. UEd. Dw. Dienaar, Op den Hof te AMERSFOORT. In den nazomer zullen, zoo als bekend is, aan de zeekusten der provinciën Noord en Zuid-Holland groote troepenmanoeu vres plaats hebben. Als scheidsrechters zullen hij de ma noeuvres optreden: de kolonel C.L. Herra- sen der cavalarie, de luit.-kolonel jhr. C. J. A. Ridder baronet Speelman der artil lerie, en de luit.-kolonol A. J. W. van der Schrieck der infanterie. Voorts worden nog bestemd om bij de manoeuvres dienst te doen als chef voor den staf der vereenigingstroepen, de ma joor Berends, chef van den staf der 2e di visie infanteria tot adjunct-chef de kapi tein van Moockwaarnemend adjudant van den divisie-commandant; tot chef van den staf der le brigade de kaditein Eysso- nius de Waal, van den generalen staftot chef van den staf der 2e brigade de kapi tein de Bas, van den generalen staf, toege voegd aan den inspecteur van het militair onderwijs. Aan den divisie-commandant wordt toegevoegd de le luit. ter zee le klasse jhr. Six, en respectievelijk aan bo vengenoemde chefs de le luits. de Wit der rijdende artillerie, Wüppermann der hu zaren en Eijbergen der infanterie, gedeta cheerd aan de krijgsschool voor officieren te Breda. Geboren: 11 Juli, Leonard Frederik, z. van Theodorus Waltherus Bertels en Wil- helmina Sophia Kennedij. 12 Juli, Wilhelmina Hendrika Maria, d. van Bar- tholomeus Augustinus Hooglugt en Maria Johanna Schoorlemmer, 13 Juli, Hendri- ca Theodora Geertruida, d. van Cornelis Roodestein en Hendrica Alijda vanLoeve- zein. Francisca, d. van Hubertus Ven horst en Barbara van den Berg. Alber ta Antonia, d. van Hermauus van Apel doorn en Cornelia van Naarden. 14 Juli, Hendrika Alijda, d. van Berend Eijberts en Lutgertje Leusink. Philip- pus Johannes, z. van Philippus Johannes Schippers en Jacoba Schuuring. 15 Juli, Elisabeth, d, van Rijk de Waal en Alijda Smorenburg. Alida, d. van Arnoldus vanBottenburgen Alida van den Burg. 16 Juli, Jan, z. van Jan de Valk en Leen- tje Lentink. Anna Margaretha, d. van Hendrik Stilting en Johanna Verbeek. Albertus, z. van Aalbert van Ruitenbeek en Petronella de Goede. Ondertrouwd: 16 Juli, Jacob Cornelis de Witte en Frederika Johanna Loos. 18 Juli, Gerardus Stephanus Heereman en Wilhelmina Johanna Cornelisse. Overleden: 12 Juli, Gerritje Teunissen, 55 jwed. van Lambertus van der Logt. 15 Juli, Johannes Sagels, 78 j. wedr. van fleinjevan Essen. Johannes Frederi- kus Ashoff, 42 j. echtg. van Wesselina Hendrika Hendriks.16 Juli, Gerritje van Eldert, 5 m. Catrina Jacoba Beu- nink, 4 m. 17 Juli, Alida van den Burg 43 j. echtg. van Arnoldus van Bottenburg. BINNENLAND. De toestand van den Minister van oor log is over het algemeen gunstig. Ter bespoediging van de genezing is gisteren eene plastische opratie verricht. Het laat zich aanzien, dat het resultaat daarvan gunstig zal zijn. Het wetsontwerp tot vaststelling van bijzondere bepalingen ter beteugeling van de longziekte onder vee, is in de afdeelin- gen der Tweede Kamer met genoegen ontvangen, omdat de Regeering een begin wil maken met maatregelen, wier wen- schelijkheid of noodzakelijkheid uit de bekende enquête is gebleken. De commissie van rapporteurs acht spoedige behaudelingwenschelijk en heeft dus de zaak rijp voor openbare beraadsla ging geacht. Maandag bad de opneming en beproe ving plaats van den Nederlausch-West- faalschen spoorweg ZutfenWinterswijk. Van Regeeringswege waren tegenwoordig de heeren Pieper, voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten; Wol- terbeek, lid van dien raad, en de Bruijn Kops, hoofdingenieur van den Waterstaat. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij was vertegenwoordigd door de heeren Van Hasselt, hoofdingenieur, en Middelberg, ingenieur-werktuigkundige; de Nederl.- Westf. Spoorwegmaatschappij door den heer baron Van Nagell eneenige cotnmis- sarrissen, vergezeld van den spoorwegbouw en verder technisch personeel. De staat, waarin de nieuwe spoorweg wordt opgeleverd, werd algemeen ge roemd. Men herinnert zich, dat de stad Rotterdam een der vaste gedeelten van de brug over de Koniagsbaven beeft moeten opruimen, ter wille van de Rijnvaart, en dat op kos ten van den Staat in plaats daarvan een beweegbaar gedeelte wordt gemaakt. Dit vaste gedeelte, breed 11,40 meter, lang nagenoeg 40 meter, dat indertijd zeker meer dan 25 mille heeft gekost, is door Rotterdam in publieke veiling gebracht op 29 Mei jl. en gekocht.door Am sterdam voor den prijs van 150U, een prijs, zoo gering omdat het hier gold een zwaarte van ongeveer 100,000 K.G. te verplaatsen of j de brug te sloopen. Dit stuk brug, dat hier ter stede stellig zijne plaats zal vinden, is nu op den lichter Simsondie gediend beeft bij het stellen van den ijzeren spoorwegbrug aan den Moerdijk, over zee op weg naar de hoofd stad waar bet in het Westerdok voorloopgi op jukken zal worden geplaatst. De kosten der overbrenging zullen ongeveer 3000 gulden bedragen, zoodat de stad toch nog een koopje heeft. Door den heer Fred. Mullerdie reeds zooveel op het gebied der bibliographie geleverd beeft, is dezer dagen eene circu laire verspreid, waarin kennis wordt gege ven van een nieuw en grootsch plan, door hem meteenige geleerden opgevat, tot het bewerken van eene beredeneerde Neder- landscbe Bibliographie. Onder den titel Voorslag tot eene Nederlandsche Biblio graphiedoor verschillende Letterkundigen en Pred. Muller, bevat de bovengenoemde circulaire eene breedvoerige uiteenzetting van dat plan met bijvoeging van eene proeve van bewerking. Uit Arnhem wordt aan de N, Rott. Cour. geschreven: Sedert 25 Juni 11. is de vrije wandeling op het bekende uitgebreide en schoone landgoed Beekhuizen, nabij Velp, waartoe men sedert onheugelijke tijden steeds vrijen toegang bad, door den tegenwoor- digen eigenaar, den heer fl. Liipsvoor het publiek geheel verboden, terwijl al leen het logement aldaar langs een open baren rijweg toegangelijk is gebleven, waarvan men zich echter thans, bij de afsluiting der plaats geen druk bezoek meer voorstelt. Het verliezen van een met bet gemeentebestuur van Rheden gevoerd proces over den eigendom van een door Biljoen, dat den heer Lüps mede toebe hoort, loopenden openbaren wegheeft dien eigenaar doen besluiten het publiek thans geheel van zijn niet afgesloten uit gestrekte gronden te werenwaartoe een aantal suppoosten moeten aangesteld zijn, om, naar men zegt, zoodoende nog eens het gemeentebestuur, door ontboudiug aan het publiek van een onscbuldiggenot, tot afpersing van een weg te dwingen, dien de rechter in hooger beroep ver meend te kunnen toekennen zoodat dit gemeentebestuur nu zelfs niet meer bij machte is omzonder toestemming van Gedeputeerde staten, die hier ongetwijfeld met een veto tusschenbeiden zouden ko men, den weg af te staan". GEMENGDE BERICHTEN. Een dienstmaagd, die dezer dagen op aanbeveling schriftelijk haar dienst had aangeboden aan eene dame te Amsterdam en bij mondelinge overeenkomst, den dienst had aanvaard en de gebruikelijke gift van godspenning had aangenomen, kwam dit bewijs van de gesloten overeenkomst gis teren terugbrengen, omdat zij van den dienst afzag. Zij overhandigde den ont vangen godspenning, een rijksdaalder en een gulden in een papier gewikkeld, en vertrok. De dame bleek echter, bij het openmaken van het papier, voor 2,50 beetgenomen te zijn, want in plaats van dit geldstuk in klinkende specie te ont vangen, washeteeu rijksdaalder van bord papier, zooals die bij de banketbakkers te verkrijgen zijn. Hoe arglistig dit nu ook bedacht was, het meisje was dom genoeg geweest om vroeger haar waren naam en O O woonplaats op te geven, zoodat het der politie gemakkelijk viel haar rekenschap te vragen van haar handeling. [A. C In Marienburg is een kastelein veroor deeld tot 3 maanden, zijne vrouw tot 1 maand en zijn zwager tot 8 dagen gevan genisstraf, omdat van de door den kaste lein verkochte champagne- en andere wij nen alléén de etiquetten van eene bekende Stettiuer firma echt waren, zooals bij het scheikundig onderzoek van den wijn bleek, liet fabrikaat, bestaande uit water, spiri tus, suiker, en in den rooden wijn aniline, was eigen brouwsel. Er was dus, naar de uitspraak der rechters, vervalsching en bedrog. Hoe mest te maken uit lederafval, haar enz. Blijkens een bericht van Lissagaray te Parijs betreffende een Beiersch patent van 24 September 1876tot het maken van assimileerbare mest uit leder, lederaf val, hoorn, vederen en in het algemeen uit stikstof houdende grondstoffen vaD dier lijken oorsprongis het proeédé daarbij het volgende: De stoffen worden in water, waarbij gevoegd zijn ongeveer 10°/0 ge concentreerd zwavelzuurof ook zwavel zure zouten (b. v. aluin, mangaansulfaat enz.), ongeveer 5 minuten geweekt, daarna in de lucht gedroogdvervolgens in een stroom van heet gas en verzadigden damp gekookt en dan volkomen gedroogd. De zoodoende zeer broos geworden stoffen worden daarop gemalen tot een zeer fijn meel, welke operatie zeer gemakkelijk plaats heeft. Sclioolhygienine. Dr. Colsman, in Barmen, heeft eeu belangrijk geschrift uitgegeven overDe hand over hand toe nemende bijziendheid onder de Duitsche jeugd (Barmen, 1877prijs 1 mark.) Alle onderzoekers in Duitschland komen daar in overeen, dat met het langere schoolbe zoek de bijziendheid toeneemt, 't Sterkste spreken de cijfers van Heidelbergwaar onder de 287 leerlingen van bet gymuasi- um 35 percent bijzienden gevonden wer den, en klommen van 4 percent in de 6e tot 100 percent in de le klasse. Onder de preventieve middelen komt hier vooral in aanmerking, het gestadig af wisselen van den zittenden arbeid met lichaamsbewe ging van allerlei aard. Een groote fout begaan vele schrijvers en uitgevers van schoolboeken door on voldoend papier, valen druk, te fijne let ters en tedicht in elkaar gezetten druk te leveren. Daarop wordt ook in Nederland op verre na niet genoeg gelet! »Tom", de groote Indische olifant, van den zoologisch en tuin te Berlijnis bijna hersteld. Het dier heeft veel geleden, on der anderen aan zware kiespijn. Om de natuur te hulp te komenheeft hij met smart zichzelven een paar kiezen getrok ken en in de plaats daarvan nieuwe gekre gen. sTorn is nu ongeveer 80 jaar oud. De geneeskundige, die hem behandelt, doctor Badinuskan echter niet met ze kerheid zeggen, volgens de National Zei- tung, of de ziekte van »Tom" daaraan moet worden toegeschreven. Te Woolwich is een nieuw moordtuig uitgevonden; men noemt het: de handtor pedo. Dit voorwerp wordt met de hand in vijandelijke booten geworpen en bestaat alleen uit schietkatoen, dat tot balleq van drie a vier pond wordtsaamgeperst. Daar in bevindt zich een lont, die de weggewor pen bal met een langen draad verbindt aan een pistool, dat in de hand wordt ge houden, en slechts afgedrukt behoeft te worden om het projectiel te doen sprin gen. Met zulk een bal heeft men een gra- nietblok van vijf ton doen springen, 1 paar gouden oorbellen eu 6 nieuwe roode zakdoeken. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van policie alhier. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 22 Juli e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namid dags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. BANKETBAKKER te AMERSFOORT bericht dat de nieuwe gereed is, De CHOCOLADE van het huis SUCHARD ontvangen en gelegenheid tot plaatsen van een zal WOENSDAGHótél MULLER te Amersfoort te consulteren zijn.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3