DIENSTBODE, PIANINO. Meid-Huishoudster Wordt gevraagd MINERAAL-WATEREN BURGERLIJKE STAND. ADVERTENTIËN. Te koop aangeboden, wegens ver trek naar elders, een goed van toon, 6 octaafs PIANINO. METAALVRIJE TEN BRINK EU VERMOLEU Ingekomen zijn: goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot verkoop van boschgrond c. s. aan den heer J. van Aspe- ren voor f 1825. De Voorzitter zegt dat na ontvangst der koopsom en opmaking van het contract de noodige voorstellen door B. en W. aan den gemeenteraad zul len gedaan worden omtrent de bestem ming dier gelden, op de wijze door Gedep. Staten aangegeven. Voorinformatie. Proces-verbaal van kasopneming ten kantore van den gem.-outvanger dd. 11 Juli 11. Ter Secretarie. Gemeente-rekening over 1877, bevat tende aan ontvangsten f 137593.521/2 uitgaven f 131713.78'/2batig saldo f 5879.74. Te onderzoeken in de afdee- lingen. Kennisgevingen van mevr. Jansen geb. Pusch (regentes weeshuis), den heer J. H. Zwier (lid brandcollege) en den hulpon derwijzer J. C. Klomp, dat zij hunne be noeming aannemen, en van den hulpon derwijzer H. van Tongerendat hij inmiddels elders benoemd, niet alhier de betrekking aanvaardt. Voor informatie. Ten slotte antwoordt de voorzitter ont kennend op eene door den heer v. Rosen thal gedane vraag of nog geen bericht van Gedep. Staten is ingekomen op het be zwaarschrift tegen den legger van toe gangswegen naar het Station, door den gemeenteraad ingediend. Geboren: 26 Juli, Maria Cornelia Anna, d. van Cornelis Gerardus de Meij en Ge- rarda Mets. Jansje, d. van Frederik Meijer en Catrina van Hoeij. 27 Juli, Carel, z. van Hendrik Verhoef en Johanna van Duijst. 28 Juli, Johannes Jose- phus, z, van Albertus Wilhelmus Smit en Maria te Poel. 29 Juli, Hendrikus Wilhelmus, z. van Mattheus Spijker en Hendrika Westerbeek. Johanna Maria, d. van Johannes Cornelius Egidius Gae- mers en Maria Kamerbeek. Hendrika Cornelia Catharina, d. van Cornelia Ca- tharina Vingerhoets. Ondertrouwd: 1 Aug. Antoon Salet en Cornelia Verhoeven. Gehuwd: 31 Juli, Barend de Bruin en Geertje van Dijkhuizen. Jacobus Vro lijk en Jacoba Maria Hellevoort. Overleden: 27 Juli, Johannes Colmjon, 17 m. Hendrik van den Berg Bruin- horst, 65 j. ongeh. 31 Juli, Elisabeth Christina Wilhelmina van Veen, 3 j. Jan van de Pijpekamp, 15 m. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,50 a f 12,Rogge f 6,75 a f 7,25. Boekweit f 6,40 a 7,40. Aardap pelen f 1,90 a f 2.25 per heet. Hoender- eieien f3,50 a f3,621/,, per 100 stuks. Boter f 1,10 a f 1,20 per Kilo. Kaas 144, h f 50,per 100 Kilo. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft hare werkzaam heden hervat. Een 300tal adressen, hou dende bezwaren tegen, en één strekkende ter verklaring van adhaesie aan het ont werp betreffende het lager onderwijs, zijn verzonden aan de Commissie voor de ver zoekschriften. De door de Tweede Kamer laatst aangenomen wetsontwerpen werden verzonden naar de afdeelingen. Een bij het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, dd. 30 Juli, be vat de navolgende tijdingen uit Atjeh: De op den 23sten dezer begonnen mi litaire operatiën in de XXII Moekim zijn gedurende de twee volgende dagen met succes voortgezet. De twee beoosten de Atjeh-rivier ugeerende kolonnes bereikten den 24sten dezer Lamdjamboe, en namen den 25sten stormenderhand de verster king Senelope, niet ver van Moentassi (de woonplaats van Habieb Abdul Rachman) gelegen. Een derde kolonne rukte den 24sten en 25sten langs den linkeroever der Atjeh-rivier op tot Anak Batoe, en nam die versterking. Gedurende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde gedood 11 man en gewond 119 (waaronder één licht gewonde officier, de luitenant der genie Vohl). Senelope wordt voor depot ingericht. Den 26. werden van onze zuiderline uit de tegenover onzen post te Atoa gelegen kampongs Tjot Lepong en Tjot Gloein- pang in de VII Moekim (gebied van Toe koe Moeda Bait) vermeesterd. Koerong Rijah werd den 22sten en 23sten door de marine getuchtigd, omdat de hoofden en bevolking zich aan zeeroof en aan een vijandelijken aanval op Poeloe Way hadden schuldig gemaakt. Na het bericht uit Berlijn in de Kölni- scke Zeitung omtrent de feestelijkheden bij het huwelijk van prins Hendrik der Nederlanden met prinsen Maria, wordt thans in hetzelfde blad, in een bericht uit Potsdam, eene andere lezing gegeven. Vol gens dit laatste zullen de feestelijkheden, wegens de jongste treurige gebeurtenissen en het wellicht nog niet genoegzaam her stel des Keizers, minder luisterlijk zijn dan onlangs bij het huwelijk der prinsessen Elisabeth en Charlotte, en zal men zich waarschijnlijk tot een zoogenaamde stille bruiloft" en een cour beperken, doch wordt er met zekerheid gerekend op de tegen woordigheid des Keizers en van nagenoeg de geheele keizerlijke familie. Het uitzet der bruid zal ditmaal niet, gelijk bij vroe gere gelegenheden, voor het publiek wor den tentoongesteld. Wat het bruidstoilet betreft, zoo wordt de diadeem, een ge schenk van den Keizer en de Keizerin, thans door den hofjuwelier Friedesberg vervaardigd, welk meesterstuk uit elkan der kan worden genomen en in 24 verschil lende vormen, ook als halssnoer, kan wor den gebruikt. Het bruidskleed met een sleep van 4 meter, bestaat uit wit satijn met zilver doorwerkt. Ook de bruidschoe nen zijn wit met zilver. De handschoenen, twaalf dozijn paar, zijn van verschillende kleur. In Luxemburg worden bovendien handschoenen vervaardigd Spaansch model met zilveren rozen en myrten, die de prinses ten geschenke zullen wor den aangeboden. Onder de verdere prach tige cadeaux wordt inzonderheid een paar- len collier geroemd. Ten slotte wordt nog medegedeeld dat de bruid dagelijks uit Parijs rozen en andere bloemen ontvangt, die aldaar door Z. K. H. prins Hendrik zijn besteld. De Heer van Holij, te 's-Gravenhage, wien door de commissie voor het Natio naal Huldeblijk de vervaardiging van het album is opgedragen, heeft eene teekening ingediend, waarvan het dubbele naamcij fer het middelpunt vormt, omgeven door eene cirkelvormige omlijsting. Links en rechts zijn twee vakken aangebracht, waarin de wapens van den Prins en de Prinses. Het geheel is omsloten door een rand, waarin de elf wapens der provinciën zijn aaugebracht, bekroond door het Ne- derlandsch wapen. In verschillende kleu ren bewerkt vormt het een harmonisch geheel. Het titelblad wordt vervaardigd door onzen schilder Hugo Rochussen. Tot samenstelling der prijsvraag zijn uitgenoodigd de Heeren Redeker Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A. Fol, architect te Rotterdam, beiden leden der hoofd-commissie. Arasterdam wordt bedreigd door een gevaar, dat andere groot.e steden sinds lang getroffen heeft. Schier nergens vindt men een straat zoo vroolijk verlicht tot laat in den avond, als de straat der vele winkels, de Kalverstraat. In Londen gaan de lichten in de winkels tusschen zes en acht uur uit, daar de winkeliers twaalf uur werken in den winkel van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds zeer vol doende achten, en vele trouwens ver van hunne winkels wonen. De winkeliers van de Kalverstraat den ken hetzelfde en dreigen Amsterdam met een strike. Vrijdagavond ten acht uur is er in het Café Suisse een bijeenkomst belegd door de heeren Bastet, Jan D. Brouwer en J. B. Greeven, van alle be langhebbenden ter bespreking van de wenschelijkheid om des avonds ten 8 ure de magazijnen in de Kalverstraat voor den verkoop te sluiten. Wij kunnen zeer goed beseffen, dat aan winkeliers en hun bedienden de voorge stelde vroege sluiting in vele opzichten een weldaad moet schijnen, doch voor Amsterdam doet het ons leed, indien de vroolijke Kalverstraat des avonds doodsch en donker wordt. Handelsblad Uit Vlaardingen wordt gemeld: »Na- dat de haringvisscherij gedurende den jaagtijd bijzonder voordeelige uitkomst gaf en de jagers spoediger dan ooit bijna alle met volle lading huiswaarts kwamen, bleef de visscherij van dien aard, dat nu en dan eeu scheepje of wat met tamelijk goede vangst binnen kon komen. Nu evenwel schijnt het ons toe, dat de vis scherij in de twee voorgaande weken voor beeldeloos rijk moet zijn geweest, althans zijn heden 17 schepen uit zee in de haven gekomen met 250 last haring, dat 210 ton per schip uitmaakt, en zijn er nog een aantal binnengaats of voor den wal, die morgen zullen inkomen. Eene uitkomst dus als tot heden de visscherij aanbiedt is zeer zeker in de geschiedenis niet te vin den, De beste qualiteit haring is thans zoo goedkoop, dat de liefhebbers naar hartelust kunnen smullen." GEMENGDE BERICHTEN. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: Het bericht der Hausjrauen-Zeitung dat de beruchte crinoline weder heerschappij zou voeren, wordt thans door de nieuwste mode-journalen ten volle bevestigd. Het schoone geslacht is altoos spoedig met de luimen der mode verzoendal mocht het in den beginne niet aan protest en afkeu ring ontbreken. Of de mode door hare voorschriften al afbreuk doet aan het gra- cieuse voorkomen der dames, zelfs haar tot eeue karikatuur maakt, toch zal de vrouw en in de meeste gevallen ook de raodezuchtige man zich aan die wetten onderwerpen en zich alles laten welgeval len, wanneer het slechts eenmaal mode" is. Goede smaak, schoonheidszin, zelfs de individualiteit wordt ten offer gebracht, wanneer de despotische heerscheresse, die te Parijs haren troon heeft gevestigd het gebiedten zoo zal de crinoline in den aanstaanden herfst wel weder overal haren intocht houden. Door de herauten der mode, zegt de genoemde Zeitung zelve, wordt dit reeds op hoogen toon uitgeba- zend, en al valt het nu moeilijk, de vroe ger verdrevene, van welke men tijdens hare langdurige ballingschap zooveel kwaads wist te zeggen, meteen vriendelijk gelaat te begroeten, zoo weten zij toch wel de juiste woorden te vindeu om haar waardig te ontvangen en het volk" op haren zegevierenden intocht voor te be reiden." Ten slotte geeft de berichtgever echter de verwachting te kennen, dat de dames ditmaal niet lang vrede er mede zullen hebben. De eigenaardigheden van de Engel- sche crimineele wetgeving kwamen zel den op treffender wijze aan het licht, dan in het volgend geval. Een zekere Rogers had zijn patroon 3 p. st. ontvreemd, 's Mans schuld was zonneklaar bewezen: hij had op een post wissel het genoemde bedrag geïnd, en was er mee doorgegaan. Toen men hem arresteerde, bekend hij terstond. Alles was dus in volmaakte orde. zou men meenen. Er was een diefstal ge pleegd de dief was gevat en had schuld beledenmen had hem slechts te von nissen. Ongelukkig echter moest de rechter tot zijn leedwezen te verstaan geven, dat de wet hem in den steek liet. Want zie? Rogers had den wissel zelf niet gestolen. Hij had hem behoorlijk gepresenteerd, en het geld ontvangen dat hij er op ont vangen moest. Maar dit geld was nooit in het bezit geraakt van den klager, en was dus, op het oogenblik dat Rogers het zich toeëigende, noch het eigendom van den afzender, noch van den geadres seerde. Het was, kortom, niemand'sgeld. En niemand's geld of goed wordt door de Engelsche wet niet beschermd. Zóó kwam het te gebeuren, dat Ro gers, tot zijne groote verbazing, weder op vrije voeten moest gesteld worden. Zijne ervaring zal vermoedelijk voor vele anderen een spoorslag wezen om mede eens op deze wijze hun geldelijken toe stand te verbeteren. Voortaan immers staat het vast, dat stelen niet strafbaar is, mits men slechts het juiste oogenblik wete te kiezen wanneer iemand's geld in de phase verkeert van niemand's geld te zijn. De tulpen, die uit Haarlem voor de Parijsche tentoonstelling waren ingezon den, zijn nu sedert eenigen tijd opgeno men en vanwege de Bloemisten-Vereeni- ging ten geschenke aangeboden aan de stad Parijs ten behoeve van hare aanplan tingen. Ér is een vleiend schrijven van dankbetuiging bij de Vereenigingontvan gen voor dat geschenk, dat met veel inge nomenheid is aanvaard. John Guire van Cincinnati heeft gewed om 10000 dollar, dat hij in 25 dagen over den bodem van den Ohio van Cincinnati naar St.-Louis zal wandelen. De afstand is 500 mijlen. Op de rivier zal eene boot mogen zijn met eene luchtpomp om den onderaardschen wandelaar van versche lucht te voorzien en bovendien zal hij, zoo dikwijls hij verkiest, mogen boven komen. De VERGADERING van Heeren en Dames Leden der Kinder-be- waarplaats alhier zal plaats hebben op MAANDAG a.s. te DRIE UUR, in het in de convocatiebilletten genoem de lokaal. Namens het Bestuur Dr. PIJZEL. Mevrouw VAN DER MEER—DE BAS, Utrechtsche poort, verlangt met 1°. November a.s. eene vereischten zijn niet beneden de 30 jaar, zindelijk, goed koken. Zonder goede ge tuigen behoeft men zich niet aan te mel den. in een fatsoenlijk, klein gezin eene P. G. van goede getuigen voorzien. Loon naar bekwaamheid. Adres onder lett. X aan het bureau dezer Covrant. Bij A. M- SLOTHOUWER verkrijg baar MELKWEGERS die juist opgeven de hoeveelheid WA TER in de MELK aanwezig. Te bevragen onder letter Q. bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER, alhier. volgens SYSTEEM-BEINS zijn verkrijgbaar bij APOTHEKERS LANGESTAAT AMERSFOORT.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3