Overzicht der week. BUITENLAND. Herhalingsschool. deze aankondiging, omdat wij met den schrijver van oordeel zijn, dat de kwak zalverij eene pest van de maatschappij is, die slechts door openbaarmaking kan worden gekeerd. Wij zijn overtuigd, dat de aandachtige lezing van dit werkje ve len zal bewaren voor het verspillen van hun geld en het moedwilligbederven van hunne gezondheid. De discussiën in het Engelsche Lager huis zijn thans eindelijk gesloten. En men mag er dankbaar voor zijn. De laatste dagen en dat nog wel schoone en zonnige Augustusdagen brachten niets nieuws. Van beide zijden bepaalde men zich tot het herkauwen van de oude argumenten vóór en tegen, 't Is niet te verwonderen, dat na afloop van deze dis cussie een voorstel werd ingediend, om voor 't vervolg den duur der zitting door bepaalde voorschriften te beperken. De regeering kan intusschenvoldaan zijn met hare meerderheid van 143 stemmen. Doch die aangename gedachte wordt vergald door de scherpe kritiek van Glad stone en zijne vrienden, en door den bij tenden spot van vele organen, die zich niet, zooals de groote menigte, door het vuurwerk van een tijdelijk succès laten verblinden. Hoogst vermakelijk is de voorstelling, die een welbekend humo ristisch tijdschriftFunny Folksnaar aanleiding van het congres als Turksche fantasie" geeft, en die wij hier laten volgen De zieke man (wakker wordende) Al lah 1 Allah! Waar ben ik? De bediendenNog altijd te Konstan- tinopel, verheven Beheerscher der Ge- loovigen. De zieke manGod zij geloofdIk ben zeer ziek geweest. Hoe mager ben ik geworden Doctor BeaconsfieldHet is waar, Uw Majesteit is vermagerd. De zieke manBreng mij een kaart. (Men brengt hem een kaart, waarop hij lang kijkt.) Allah bescherme mij 1 ik ben slechts een schim van me zelf. Wat hebt ge aan mijn hals uitgevoerd? Doctor Gortchakoff: De Bessarabi- sche spier diende nergens toe en wij za gen ons verplicht die weg te nemen. De zieke manJa, maar waar is mijn linkerschouder gebleven Doctor Andrassy Odaar zal ik wel voor zorgen. De zieke man: Bismillah! maar mijn beide armen zijn afgesneden. Doctor Ristich en vorst KareiZij wa ren geheel dood, Uw Majesteit. Wij heb ben die onder onze hoede genomen. De zieke manMashallahWat is er Jawel, dood. En al lang ook. Wist je daar niets van in K »Niet het minste!" zei Friedrich. De oude heer bladerde al lang in zijn boek en de jonge bediende zat weer boven op zijn ladder te grijnzen als een aap en zich te verlustigen in Friedrichs ontsteld gelaat. »Maar, neem me niet kwalijk, mijn heer," zei Friedrich, wanneer is hij ge storven, en hoe komt het dat we. daarvan geen bericht ontvangen hebben Bericht? Wie moest dat zenden?" »Hij heeft toch een dochter t> Welzeker, die zit in Engeland; daar is ze gouvernante." Daarvan wisten we ook al niets wie kon dat denken! Maar wanneer is dat alles gebeurd?" Al voor twee jaar," zei de apotheker, terwijl hij met een gezicht in zijn boek keek, alsof hij van plan was er zich heele- maal in te verdiepen, s> aan pleuris stierf hij, meer weet ik er niet van wat is er verder van uw dienst?" Ik zou toch ten minste wel 't adres van zijn dochter willen weten," zei Frie drich, geheel verslagen. Wacht eens ja, York, Kingsstreet 99nu nog wat? Ge ziet, ik ben druk bezig." met mijn beenen gebeurd Doktor BeaconsfieldOmaak u daar niet ongerust over. Zij strekken u maar tot last en ik heb ze afgesneden. De zieke manGenoegLaat iemand mij wegvoeren en begraven. »En plant een cypres op zijn graf," fluistert doctor Bismarck doctor Bea consfield in het oor. Beiden gaan lachend heen. Bij de bezetting van Cyprus hebben de Engelsche troepen met geen grooter zwarigheden te kampen, dan de onvol doende toestand der wegen en het op sommige plaatsen, minder gezonde kli maat. Minder gemakkelijk gelukt Oos tenrijk de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. Wat men hieromtrent tot voor weinige dagen vernam, was uitslui tend ontleend aan de officieuse Wiener Abendpost. Telegrammen, door particu lieren en dagbladcorrespondenten aan geboden, werden in die streken eenvou dig geweigerd. Aanvankelijk stelde het regeeringsblad alles coideur de rose voorde troepen werden met geestdrift ontvangen enz. Thans blijkt het, dat op die geestdrift nog al wat aftedingen valt, en dat zij zich maar al te dikwijls heeft geopenbaard in den vorm van kogels aan het adres der bevrijders en verlossers." Dit blijkt ten overvloede uit het besluit der Oostenrijksche regeering, om nog aan eenige nieuwe regimenten de ver gunning te gevenvan de grenzen te overschrijden. Het succès, dat von Bismarck door de ontbinding van den Duitschen Rijksdag heeft verkregen, is twijfelachtig, en irt elk geval niet voldoende om de toepassing van zulk een ingrijpenden maatregel te wettigen. De Pruisische conservatieven houden zich, of zij bijzonder ingenomen zijn met den uitslag van de verkiezingen voor den Rijksdag, en men weet, zij zijn de win nende partij, maar toch gaat het niet van harte; men kan dat zien aan de wijze, waarop zij thans spreken over de libera len; voor de verkiezingen deugde er niets van de liberalen; de Fortschritters waren de voorloopers van de socialisten, terwijl met de nationaal-liberalen niets was aan te vangen op het stuk van wetgeving; nu de verkiezingen zijn afgeloopen en de nationaal-liberalen, geheel steunend op eigen kracht en onder ongunstige om standigheden, toch eervol uit den strijd wederkeeren, begint de vrijwillig offici euse pers een anderen toon aan te slaan; de liberalen zijn nu weder goed genoeg om voor het ondersteunen van de door de Regeering noodzakelijk verklaarde wetsontwerpen eventueel in aanmerking te komen. De Frankfurter Zeitung beweert, dat de pauselijke nuntius Masella met prins Ik zal u niet langer ophouden," ant woordde Friedrich, die beleedigd was door de wijze, waarop de man hem te woord stond. En zonder meer liep hij den winkel uit. Schmeckebein scheen bij zonder genoten te hebben, gedurende het gesprek. Hij vloog den ladder op en neer en zei eindelijk met een sluw lachje Dien ben je kwijt, en voor goed ook Ge waart zeker bang voor gebedelis het niet?" Natuurlijk, dat was zijn plan. Hij kwam om zijn ouden oom eens ferm af te zetten; hij is al nummer vijf van de ver hongerde neven, die uit dien achterhoek komt. Men moet doorslaande middelen gebruiken om ze weg te krijgen." »Uwe middelen werken als vergift, zoo gauw," grinnikte Schmeckebein. »Wat hebt ge u goed gehoudendie is dood," 'tis rijk! En wat werd hij wit, precies alsof hij chloroform inkreeg. Hij gaat nu zeker met een immortellenkrans naar oom's graf." »Neen, die brengen ze niet aan doode erfooms," gromde de oude heer. Nieuwe klanten kwamen binnen en braken het gesprek af, terwijl Schmeckebein weer als een aap heen en weer vloog. Wordt vervolgd.) Bismarck onderhandelt op grond van eene gedachtenwisseling tusschen de Cu rie en de Pruisische Regeering. Tot grondslag der onderhandelingen dient de brief, waarin de Paus heeft geantwoord op de onlangs aan hem gerichte missive van den Kroonprins. In dat antwoord moet de Paus altoos volgens het ge noemde blad algemeene grondtrek ken hebben aangegeven voor eene over eenkomst omtrent een modus vivendi en een voorstel hebben gedaan omtrent den vorm, waarin verdere onderhande lingen kunnen plaats hebben. De Frank furter Zeitung voegt er bij, dat in de on derhandelingen niet de Meiwetten wor den aangeroerd. Aangaande de komst van den nuntius te Kissingen wordt vandaar aan de Ger- mania geschreven, dat hij er Maandag avond in het strengst incognito, onder den naam van abbé Gaëtano, is aangeko men, aan het hotel Kaiser is afgestapt en op grond van het incognito geweigerd heeft de geestelijkheid te ontvangen. Na vervolgens melding te hebben gemaakt van de conferentie, die de nuntius Dins dag namiddag ten 2 ure met prins Bis marck heeft gehad, zegt de correspon dent ten slotte Zoo is dan in het stadje Kissingen op den dag der verkiezingen voor den Rijksdag eene bijeenkomst ge houden, die, welk resultaat zij ook moge opleveren, voor ons Duitsch, in 't bijzon der voor ons Pruisisch vaderland, eene historische beteekenis heeft." In eene correspondentie uit Rome aan de K'óln. Zeitung wordt verhaald, dat de bovengenoemde nuntius onder de pause lijke regeering van Pius IX geplaatst was op de lijst der prelaten, die wegens hunne liberale gezindheid geen bevordering verdienden en dat kardinaal Franchi, als prefect der Propaganda, toen reeds bij den Paus had aangedrongen op »eene betere behandeling van den bruikbaren man." De beruchte Nobiling heeft Vrijdag avond zich op behendige wijze weten meester te maken van een schaar, die bij het verbandleggen gebruikt was, en daar mee zich een wond toegebracht aan den pols; er zijn terstond maatregelen geno men om een herhaling van poging tot zelfmoord te voorkomen; de wond is van weinig beteekenis. De Temps spreekt ten stelligste het bericht tegen omtrent de verloving van den keizerlijken prins met de Deensche prinses Thyra. Gedurende de Parijsche tentooonstel- ling houden vele congressen zitting. Een daarvan is gewijd aan de bespreking van de rechten der vrouw. Aangenaam was het ons, omtrent eene der spreeksters, on ze talentvolle landgenoote, het volgende bericht te lezen Mevrouw Elise van Calcar las eene memorie voor over het onderwijs en de opvoeding. Onderwijs moet gepaard gaan met opvoeding. Zonder dat zal het onderwijs niet de gewenschte vruchten dragen. Hoeveel geleerde dochters zijn er niet, die niet in staat zijn hare plichten als echtgenooten en moeders behoorlijk te vervullen! Vóórdat de hersens der meisjes volgetropt worden met kennis, moet het hart gevormd, het oordeel ge scherpt, den wil geleid worden. Het ka rakter vóór alles. De verslaggever van den Tempsaan wien deze mededeelingen ontleend zijn, zegt dat de verstandige raadgevingen van mevr. van Calcar, op bescheiden, maar overredenden toon voorgedragen, zeer gewaardeerd zijn. Geen enkel oogenblik werd de aandacht afgeleid door beweging of wat ook. De indruk, door hare memo rie teweeg gebracht, was groot, zoodat de voorzitter verklaarde, dat zij een uit stekend werk had geleverd. Men kan uit alles proeven, zegt de verslaggever ver der, dat zij de jeugd kent, dat zij die lief heeft wat zij voordraagt, is onmisken baar uit het hart gevloeid, en met klaar heid uiteengezet. Hierna heeft de vergadering met een parige stemmen de volgende resolutie aangeomen Overwegende, dat de kinderen van beider geslacht, om behoorlijk te kunnen ontwikkelen, in eene vroolijke, opgewek te stemming moeten verkeerer.dat de paedagogie dit doel niet kan bereiken, dan door het volgen eener natuurlijke methode dat het stelsel, hetwelk daar aan het meest nabij komt, het systeem- Fröbel is, vooral voor de eerste jaren der jeugddat de zintuigen der kinderen het best geoefend worden in Kindergarten, - zoo geeft het congres den wensch te ken nen, dat overal Kindergarten ten behoe ve der gezinnen worden aangelegd en dat het systeem-Fröbel, of, beter nog, de natuurlijke methode, toegepast worde op de opvoeding der jeudige kinderen." KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wothouders van Amersfoort Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat met den 1. September aan staande de Lessen aan de Avondschool in het locaal der Openbare Armenschool (Koestraat,! weder zullen aanvangen; dat deze school is bestemd als herha ling voor die klasse van Mannelijke Leer lingen, die na onderzoek blijken hebben gegeven met vrucht lager onderwijs te hebben genoten, en door hun maatschap- pelijken toestand de dagscholen niet meer kunnen bezoeken dat zij die leerlingeyi aldaar wen- schen te zendenzich daartoe vóór den 25. der loopende maand behooreyi aante- melden bij den Hoofdonderwijzerdeji Heer], VAN DER HORST (in de Koe straat). Amersfoort, den 8. Aug. 1878. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 2 van de personee- le belasting over het dienstjaar 1878/79 (Wijken F, G, H en I) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 5. Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 1 van de personeele belasting over het dienstjaar 1878/79 (Wijken A, B, C, D en E) aan'den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 3. Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 9 Augustus 1878. Z. M. de Koniug heeft benoemd tot heemraden in het waterschap Eemnes, prov. Utrecht, de Heeren Mr. J. de Lou ter, Mr. G. A. van Doorn, Jhr. L. D. Rut gers van Rozenburg, T. L. Rokenbrand en Mr. C. I. W. Loten van Doelen Grothe. Na voldoend examen zijn als kadet tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda toegelaten J. Burger, J. J. Milder en P. Methorst, leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier. In de op Zaterdag 11. gehouden alge meene vergadering van leden der Ver- eenigiug tot verbetering van Kinderbe waarplaatsen alhier, werd door het bestuur verslag uitgebracht van den tegenwoordi- gen toestand der inrichting, waaruit o. a.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2