Dat het nihilisme in Rusland nog be staat, blijkt uit de aanplakbilletten, die in verschillende plaatsen mededeelen dat al wie de hand opheft tegen het nihilisme, ter dood gebracht zal worden. Intus- schen zit de Regeering ook niet stil en gaat voort met het uitvaardigen van de creten er tegen, en het arresteeren en de- porteeren van schuldigen, of dezulken, die er voor gehouden worden. In Frankrijk heeft het proces tegen den legitimistischen graaf du Demaine, voorheen maire te Avignon, onbeschrij felijk veel sensatie gemaakt. Men weet dat de genoemde beschuldigd werd van medeplichtigheid aan valschheid in ge schriften in gemeentelijke zaken. Het hof heeft nu evenwel uitgemaakt, dat het een ambtenaar geoorloofd is, onder een valschen naam geld uit de gemeentekas te trekken en aan den maire om dusda nige rekeningen te onderteekenen. Zoo althans verklaart het Journal des Débats de uitspraak van het hof te Nimes. In sommige fransche bladen wordt sedert eenigen tijd de aftreding van Mac Mahon besproken. Naar het schijnt gaat deze agitatie uit van zekere partij, die er belang bij heeft, om bij de aanstaande verkiezing voor den Senaat, de gemoe deren tot onrust te brengen. Het is ove rigens zeer onwaarschijnlijk dat de Maar schalk, die na de geleden nederlaag niet is afgetreden, dit thans zou doen nu er niemand is die het bepaald verlangd. Het gerucht dat Cambelta in het hu welijk zou treden met eene schatrijke jonge dame, blijkt onjuist te zijn, daar de genoemde dame gehuwd is. Den 3. dezer is in de Notre Dame te Parijs eene mis gelezen ter nagedachte nis van Thiers. De geheele kerk was met zwart behangen. De plechtigheid werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Het ministerie, de Kamer, de Senaat, de Fransche Academie enz. waren er verte genwoordigd. Het is niet alleen de nage dachtenis van Thiers, die hier gevierd werd, maar als het ware de vestiging der republiek, waaraan Thiers zoo ontzache- lijk veel heeft bijgebracht. In de fransche kolonie Gorea is de gele koorts uitgebarsten. 1 Deze vreesselijke ziekte richt ook in Amerika wederom vreesselijke verwoestingen aan. In New- Orleans, en andere steden is dè sterfte zeer groot en er ontstond onder de be volking eene onbeschrijfelijke paniek; overal vluchten de bewoners heen, het geen niet weinig heeft bijgebracht om de verspreiding der ziekte te bevorderen. De Heer Gladstone trekt in een door hem geschreven artikel, getiteldde roe ping van Engeland, nogmaals te velde tegen de politiek ven Disraeli. Zaterdag had op de spoorweglijn Ramsgate London een botsing plaats tusschen een sneltrein en een goederen trein. Niettegenstaande alle pogingen om den schok te voorkomen, liepen de thans staat, als het ware uit den grond getooverd, een woonhuis tegenover ons, dat ons met zijn groote raamopeningen aangaapt alsof, het zich verbaast, dat er nog andere huizen in de wereld zijn. Nog een korte poos en dan komt er glas in die ramen en dat neemt er het akelig van af en maakt tevens het huis bewoonbaar en dan weer een korte poos en het huis is bewoond en niemand denkt er meer aan, dat het er nog zoo pas is en dat daar vroeger die heerlijke tuin was met die boomen en die bloemen en die vogels met hun gezang en die vlinders en die bijen met hun gegons. Maar wij zullen u niet vergeten, u, groe ne bladerdos, die ons oog zoo zacht aan deed, als het uitziende een rustpunt zocht, en u, liefelijke schepselen, die met uw ge kweel zoo dikwijls ons gemoed tot rust gestemd hebt, wanneer de wederwaar digheden des levens er een storm in had den gewekt. Neen, nooit vergeten wij het, dat gij ons het oord der vreemdelingschap hebt gemaakt tot een liefelijk verblijf; al tijd zullen wij met weemoed denken aan wat wij vroeger noemden: onze overzijde. Wordt vervolgd) treinen op elkander, waardoor zes of ze ven reizigers gedood en een veertigtal min of meer ernstig werden gekwetst. Te London heerscht ontevredenheid over de dokters, die hunne visite in plaats van met een, thans met twee guinjes wil len betaald zien. Het is in Engeland een ware luxe ziek te zijn. De beweging, door Italia irredenta op touw gezet, kan als mislukt beschouwd worden, zonder dat de Regeering op welke wijze ook is tusschenbeide geko men. Het Italiaansche volk schijnt te begrijpen, dat een tumult niet het beste middel is om dat te verkrijgen, waarop het meent recht te hebben. Toch wint de overtuiging meer en meer veld, dat Triest en Trente bij Italië behooren gevoegd te worden. Volgens sommige geruchten hebben Crispi en Nicotéra een verbond gesloten, om het Kabinet Cairoli te bekampen. In dien deze geruchten waarheid behelzen dan zal het ministerie het zwaar te ver antwoorden hebben en kan men zich op eene crisis voorbereiden. Eenigen tijd geleden heeft een zekere Davin Lazzaretti, van beroep karrevoer- der, een aantal personen om zich heen verzameld met het doel om de wereld te hervormen. Hij verklaarde dat de Maagd Maria en Petrus hem waren verschenen en hem hadden opgedragen als nieuwe Messias de wereld te verbeteren. Aan vankelijk was zijn aanhang klein, doch toen die allengs grooter werd en hij zich niet binnen het gebergte bleef bewegen, kwam de troep in botsing met gendar men en er had een vechtpartij plaats, waarbij David door een geweerkogel ge troffen en gedood werd. Hierop gingen zijne volgelingen uiteen. De Regeering heeft een streng onderzoek bevolen. KENNISGEVING. B A A R N. De Burgemeester van Baarn Gezien artikel 32 der politie-verorde- ning en de artikelen 2, 3 en 6 der verorde ning op de buitenpleinen van het Station Baarn Heeft vastgesteld de volgende politie maatregelen in acht te nemen bij de fees ten ter gelegenheid van de aankomst van H.H K.K. H.H. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden op het paleis Soestdijk op 9 en IC September. Art. 1. Het buitenplein van het Station van den Oosterspoorweg is op 9 September voor het publiek afgesloten van af drie uur des namiddags tot na het vertrek van den stoet. De eenige toegang gedurende dezen tijd zal zijn langs het voetpad tusschen de Bierhalle en den straatweg van Baarn naar den Oranjeboom. Art. 2. De weg voor den optocht zijnde Van het Station links door het Amalia- hek langs den StationswegNieuio Baarn tot den Eemnesserweg, rechtsom dien weg tot aan den Brink, door de Hoofdstraat linksom de Kerkstraat tot de Brinkstraat, door de Brinkstraat over den Brink door de Boschstraat langs Peking de Pekinglaan tot aan het Monument rechtsom de Koniug- laan, het linksche hek van het paleis in, mag op 9 September van af des namiddags 3 uur tot na het voorbijtrekken van den trein niet met rijtuigen worden bereden, behalve op vertoon van kaarten door de politie afgegeven. In de PEKINGLAAN mogen de rijtuigen uitsluitend op den berm aan de Oostzijde blijven staan. Art. 3. De voetgangers zullen tegen de nadering van den trein den rijweg verlaten en op de bermen van den weg plaats ne men zij zullen bij het voorbijtrekken van den trein blijven stilstaan, vooral niet me- deloopeu en op geenerlei wijze de orde verstoren. Art. 4. Op 10 September zal tusschen halfacht en 10 uur aes avonds in de kom van het dorp enkel stapvoets mogen wor den gereden. Art. 5, Op 10 September zal van af halftien ure des avonds tot na afloop van het vuurwerk de passage op den straatweg van Naarden naar Amersfoort tusschen de o"ug over de Pijnenburgergrift en de stal len van Z. K. H. voor rijtuigen zijn afge- sloteu. Art. G. De bevelen van de politie gege ven in het belang der goede orde zullen terstond worden opgevolgd. BAARN, den 30. Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, MOLLERUS. De Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven de zer gemeente voor het jaar 1879, door hen aan den Raad aangebodengedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretaiie voor eenieder ter lezing zal lig gen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, dén 30 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, VANPERS1JN., W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 6 Sept. 1878. Omtrent de ontvangst van Z. M. de Koning en H. K. H. Prins en Prinses Hendrik, aan het station alhier, konden wij in ons vorig nummer niets meer mede deelen. Toch kunnen wij die gebeurtenis niet met stilzwijgen voorbijgaan. Reeds geruimen tijd vóór de aankomst van den trein was de omtrek van dit sta tion door eene dichte menschenraassa be zet, onder welke door politieagenten, rijksveldwachters en een twintigtal bere den artilleristen de orde op uitstekende wijze bewaard bleef. Overal wapperden vlaggen, en het perron en de wachtkamer lste klasse waren door de zorg der direc- tiën van de Centraal- en Ooster Spoor wegmaatschappijen keurig met vlaggen, bloemen en groen versierd. Op het perron waren aan de linkerzijde de officieren en manschappen van het re giment rijdende artillerie, met de muziek van dat korps, aan de rechterzijde de dienstdoende schutterij en hataille ge schaard. In de wachtkamer hadden zich voor de ontvangst der hooge gasten een aantal autoriteiten vereenigd: de heer Commissaris des Konings in de provincie, de bevelhebber der 2de militaire afdeeling, de majoor-kommandant der dd. schutterij, de kolonel-kommandant van het regi ment rijd. artilleriedeze hoofdofficieren waren vergezeld dooi; hunne adjudanten, de kapiteins Scheltus, Leinweber en Bier man. Verder de burgemeester mr. Van PersijD, met de beide wethouders, de hee- ren Croockewit en Van Sasse van IJsselt, benevens eene Commissie uit den gemeen teraad, "bestaande uit de heeren Van Wal- chren, Van Beek en Van Burgsteeden. Bij aankomst van den trein (op dat oogenblik hield het weer zich gelukkig goed) stonden Z. M. de Koning, benevens Prins en Prinses Hendrik op het balkon van den salonwageu. De Koning riep HDs. Commissaris in de provincie Utrecht, jhr. van Doorn, tot zich. Deze verwelkomde in eene rede het Vorstelijk Echtpaar, en zijne toespraak werd door den Koning beantwoord. Daar deze be groeting binnen den wagen plaats had, was hetgeen gesproken werd voor lien die op het perron stonden, onverstaanbaar. De vorstelijke personen begaven zich daarop met hun gevolg naar de wachtka mer. De Koning zelf stelde daar HDs. Commissaris, den burgemeester en de militaire autoriteiten met hunne adjudan ten aan Prinses Hendrik voor. De jongejuffrouwen Van Walchren en Methorst boden aan H. K. H. prinses en aan H. K. H. de groothertogin van Saksen Weimar bouquetten aan. Prinses Hendiik dankte de jonge dames vriende lijk in de Hollandsche taal. Nadat de vorstelijke personen hun dank betuigd hadden voor de ontvangst, namen zij weder in den salonwagen plaats. Bii het vertrek van den trein groetten zij van uit den wagen minzaam de juichende menigte. Z. M. de Koning benoemde bij die gele genheid den kolonel Steenberghe tot HD. adjudant in buitengewonen dienst. Ter gelegenheid van de feesten, die op Maandag en Dinsdag a. s. te Baarn zullen plaats hebben, zullen verscheidene extra- tfreiueu van en naar die plaats loopen. Onder andereu bestaat voor onze stadge- nooten de gelegenheid om 's avonds eerst te half twaalf per trein uit Baarn terug te keeren. Het geschenk der gemeenten Baarn en Soest aan HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden bestaat uit een zeer kostbaar koffie- en theeservies, sa mengesteld uit Bouilloire, koffiekan, thee pot, roomkan en suikerconpe, waarvan vorm en décoratief in zuiver Japanschen stijl zijn geconcipieerd, met een geheel daarbij passend theeblad, besloten in een fraai met fluweel en satijn bekleed étui. Het is zwaar van ziHer vervaardigd en met massief goud in onderscheidene kleu ren géincrusteerd. De verschillende tinten waarin het goud en het zilver zijn bewerkt, vormen, niettegenstaande hunne verscheidenheid, door hunne smaakvolle samenvoeging een schitterend en toch rustig geheel. De bouilloire draagt aan de voorzijde de wapens van HH. KK, HH. in goud met fraai Japansch decoratief, eveneens in massief goud geëncadreerd en gedekt door eene gouden kroon, en is aan de tegenovergestelde zijde versierd met gouden vogels en Japansche planten. Alle overige deelen van het servies zijn even eens met gouden vogels en eigenaardige Japansche planten gedécoreerd. Op het theeblad prijkt in een Japansch medaillon onder de wapenschilden van de Prins en de Prinses de opdracht sAanHH. KK. HH. Prins en Prinses sHendrik der NederlandenAmbachts- heer en Ambachtsvrouwe van Baarn en Soest. 24 Aug. 1878. De Gemeen tebesturen van'Baarn en Soest," in fraai letterschrift sierlijk gegraveerd. Het geschenk der gemeenten Baarn en Soest munt niet alleen uit door kostbaar heid, maar is tevens eene proeve eener geheel nieuwe soort van bewerking, na melijk het iucrusteeren van massief goud op zilver, waarbij zeer vele technische be zwaren moesten overwonnen worden. De proef is echter uitmuntend geslaagd. Het servies is ontworpen en vervaar digd in de koninklijke Nederlandsche fa briek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Yan Kempen Zonen te Voorschoten. Het programma der feesten, te houden te Baarn, den 9den en lOden September 1878, bij gelegenheid van den intocht, van H .11. K.K. H.H. prins en prinses Hen drik der Nederlanden, is als volgt vastge steld Maandag 9 September: aankomst van H.H. K.K. H.H. des namiddags ten 4 ure aan het station Oosterspoorweg." Feestelijke optocht door het dorp naar het lustslot Soestdijk. De optocht bestaat uit: Het bereden muziekkorps van het regi ment rijdende artillerie van Amersfbort, kapelmeester E, Nürnberger. Eene eere- wacht van 20 heeren, voerende de beide banieren. Het vorstelijk paar in gala-rij tuig; aan de portieren de kommandanten der eerewachten. Eene eerewacht van 20 landbouwers. Het gevolg van HH. KK. HH. Ontvangst door het Dames-comité op het lustslot Soestdijk. 's Avonds 7 uur; concert van de rijdende artillerie van Amersfoort, kapelmeester F. Nürnberger, op den Brink. De geheele Brink zal gedurende het concert luisterrijk a giorno verlicht zijn 's Avonds 810 uur, bij den Brink, Dissolving-views, van Maju. Dinsdag 10 September: 's morgens 10 ure volksspelen, in de Pekinglaan, om prijzen en premiën, opgeluisterd door muziek, 's Middags I1/, ure, op den Brink: Groote matinée musicale van het Parkorkest te Amsterdam, onder directie van den heer W. Stumpff. 's Avonds illu minatie; ten 10 ure groot vuurwerk, vóór het Paleis te Soestdijk. Gedurende het vuurwerk, zal het mu-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2