Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort, van Dinsdag den 3. September 1878. BURGERLIJKE STAND. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Cpeldooin, Penningmeester. J. LeinweberSecretaris. ADVERTENTIE N. ziekkorps van de rijdende artillerie van Amersfoort, verschillende stukken uit voeren. Fantastische verlichting van den straat weg van Soestdijk naar het station te Baaru. Op Maandag en Dinsdag 11. is aan de H. B. S. alhier hettweedeadmissie-examen afgenomen, terwijl tevens door eenige leerlingen der school en door hen, die bij het eerste admissie-examen niet geheel voldaan hadden, her-examen werd afge legd. De uitslag was, dat toegelaten wer den tot de eerste klasseP. K. G. de Bont, J. D. G. van Epen, A. Kruimel, W. J. de Heus, H. W, P. de Ileus, A. M. Pompe, J. N. Muller, J. R. van de Gumster, J, H. van Slooten, P. J. van Winter, H. H. A. Morren en P. Th. von Heruert tot de tweede klasseJ. HCoolhaas, W. A. Kleber, W. G. Momma, H. Rijf- snijder en M. Venijn Stuart. tot de derde klasse: (voorwaardelijk) A. W. van Holthe; tot de vierde klasseJ. A. Ruys en, als toehoorder, G. J. Slothouwer. De nieuwe cursus begint nu met 74 leerlingen, waarvan 70 voor het volledig onderwijs en 4 voor enkele vakken. Ds. D. P. M. Graswiuckel van Amers foort heeft in Rotterdam ter gelegenheid van de vergadering van het Ned. Zen dingsgenootschap de opwekkende rede gehouden. In die vergadering is geble ken, dat ofschoon van vele zijden, ook uit onze gemeente, bijdragen ingekomen zijn voor de instandhouding van de zendings- posten in de Minahassa van Celebes, toch ten deel van die posten, door het Genoot schap zal moeten worden overgedragen, aan de Nederl.-Indische Hervormde Kerk. Voorzitter de burgeemester Mr. F. H vau Persijn. Tegenwoordig 11, later 12 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Met horst, van Rosenthal en van Walchren. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een wethouder, ter voorziening in de vacature heden ontstaan door de periodieke aftre ding van den heer W. A. Croockewit. Deze erlangt 9 stemmen, de heeren van Burgsteeden en van Beek ieder 1 stem. De voorzitter maakt den heer Croockewit, inmiddelsde vergaderzaal binnengetreden, bekend met de op hem uitgebrachte keuze, waarmêe de Spr. met het oog op loffelijke ambtsvervulling de gemeente geluk wenscht, en vraagt of de benoeming aan genomen dan wel in beraad gehouden wordt. De heer Croockewit, dankbaar voor het ten derde male door den gemeen teraad in hem gesteld vertrouwen, ver klaart zich volgaarne bereid eene betrek king opnieuw te aanvaarden, waarin hij getuigt, zooveel in ziju vermogen is, aan de belangen en den bloei der gemeente te zullen blijven medewerken. De heeren van Walchren en Celosse, aftredende leden der commissie voor het ontwerpen van straf bedreigende verorde» ningen, worden als zoodanig herkozen. Eene memorie van beroep bij Z. M. den Koning tegen de beslissing van Gedep. staten op het bezwaarschrift van den gemeenteraad, omtrent den ligger van toegangswegen naar het spoorwegstation, wordt z. h. o. goedgekeurd. Het verzoek van den hr. J. C. Klomp om wegens gezondheidsredenen eervol ontslag als hulponderwijzer aan de eerste openbare armenschool tegen 1 Oct. wordt z. h. o. ingewilligd. Ingekomen zijn: de begrootingen voor 1879 van de gemeente, het burgerwees huis en de schutterij, benevens de schutte rij-rekening over 1877. Te onderzoe ken in de afdeelingen. Goedkeuring van Gedep. staten op het raadsbesluit tot tijdelijke opname van gelden. Voorinformatie. Yerzoek van J. T. Massa, aannemer voor het verven van brugleuningen, om eene tegemoetkoming in door hem gele den schade. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Rapport der commissie tot herziening van het reglement voor het burgerwees huis. Ter secretarie en te behandelen in eene volgende vergadering. Ten slotte geeft de voorzitter te kennen dat de plechtige ontvangst van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik den 31 Aug. heeft plaats gehad en de daaruit voortgevloeide geringe kosten gereedelijk uit den begrootings-post «onvoorziene uitgaven" kunnen bestreden worden. Geboren: 3 Sept. Johanna, d. van Ni- colaas Wilhelmus van den Berg en Maria van Empelen. 4 Sept. Aalberfc, z. van Johan George Muller en Evertje Veenen- daal. 5 Sept. Adrianus, z. van Joachim Brouwer en Johanna de Gooijer. Ondertrouwd5 Sept. Willem Snijders en Johanna van Eijs. Gehuwd: 4 Sept. Arie Mark en Geer- truida Evelina van Eijs. Jan Lablans en Clasina Veenendaal. Overleden30 Aug. Willemina van der Worp, 62 j. wed. vau PieterOuwer- kerk. Maria van de Logt, 5 m. 1 Sept. Hendrikus van der Heiden, 42 j. ongehd. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commiss'e uit het bestuur op MA ANDAG den 9. SEPT. aanst. 's namiddags van lialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. HerschelW. A. Croocke wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,50 af 12,Rogge f5,75 a f 6,75. Boekweit f 6,50 a 7,50. Aardap pelen f 2,a f 2.50 per heet. Hoender eieren f 4,a f 4,50 per 100 stuks. Boter f 1,20 a f 1,30 per Kilo. Kaas f 46 a f 52 per 100 Kilo. BINNENLAND. De maand Augustus mag wel vochtig genoemd worden, want de hoeveelheid regen was groot, 27,4 mM, meer dan men volgens een reeks van 30 jaren had mogen verwachten. Evenwel ontving men nog minder dan verleden jaar, of in 1875 of in 1870. 113.5 mM. was nu de hoeveelheid 127.2 mM. in 1877, 157.3 mM. in 1875, 173,9 mM. in 1870. De laatste opgaaf was de grootste hoe veelheid, die alhier was afgetapt in Au gustus; daarna volgt 162.2 mM. in 1865 enz. Acht dagen kwamen in deze maand voor, waarop geen regen viel, en op zeven dagen kwamen onweersbuien voor. De gemiddelde temperatuur kwam met de normale waarde vrij wel overeen, want men kwam over de geheele maand slechts 0.08 te kort. De hoogste thermometerstand werd den 6n en 10 afgelezen, namelijk 27.3 gr. Celsius, de laagste 8.1 gr. den 22n. Dertien dagen gaven een te hooge temperatuur en kwamen het meest voor in de eerste helft der maand. De luchtdrukking was ge ring, slechts zeven dagen gaven te veel, zoodat men gemiddeld4.47 mM. te weinig had De hoogste barom eterstan d 768.0 kwam voor op den In, de laagste 743,5 op den 14n, zoodat de grootste schommeling in deze maand bedroeg 24.5 mM. Op enkele dagen kwamen harde winden voor, vooral den 14n uit het zuidwesten en westzuid westen met stooten van 58 kilogr. druk king op den vierk. meter; ook de 30e, 31e, de 17e en 12e kunnen genoemd worden, waardoor de boomvruchten veel geleden hebben. D.) 4 De derde algemeene vergadering der Vereeniging voorLijkverbrandingzal wor den gehouden te Arnhem, op Zaterdag 28 dezer, in het Logegebouw. Prof. C. P. Thiele zal de werkzaamheden leiden. O. a. zal het hoofdbestuur verslag geven over de antwoorden, die zijn ingekomen op de ten vorigen jare uitgeschreven prijs vraag over de lijkverbranding. Verder is aan de orde de verkiezing van leden van het hoofdbestuur, en wel: a. van twee leden, te kiezen uit de te'sGraven- hage woonachtige leden der Vereenig. we gens de periodieke aftreding van de heeren dr. M. F. A. G. Campbell en dr. L. J. Ege- ling; b. van vier leden, te kiezen uit alle leden der Vereeniging, wegens de perio dieke aftreding van de heeren J. Hooijkaas Herderschee, dr D. De Loos, dr. T. J. Stielttjes en prof. C. P. Tiele; c, vau een lid, te kiezen uit alle leden der Vereeni ging, wegens het bedanken van den heer jhr. rar. J. J. F. de Jong van Beek en Donk. Als plaats voor de algemeene vergade ring in 1879 heeft het hoofdbestuur voor gesteld Utrecht. Men ziet eerlang een verhooging van het tarief der vergoedingen voor aan het militair bestuur gedane verstrekkingen tegemoet tengevolge van een ingesteld onderzoek, waarbij de bezwaren, door een aantal verhuurders van paarden en rijtui gen te Utrecht aan Z. M. de Koning keu- baar gemaakt, gegrond zijn gebleken. Tot secretaris der vereeniging Eigen Hulp, is door het Hoofdbestuur benoemd de heer J. C. Goens, gep. 1ste luit. der infanterie te Breda. Bij de opening van de Amsterdamsche melkinrigfciug hebben de melkboeren wraak genomen over de wijze, waarop men hun een eerlijke concurrentie aan doet. Zij wierpen nl. vuil naar binnen en maakten het den bedienden zoo lastig, dat de inrichting dadelijk weer moest ge sloten worden. Wel een bewijs, dat de melk goed moet zijn! GEMENGDE BERICHTEN. De Burgemeester van Berlicum, de Heer L. Godschalx, deelt in de Pr. Nbr. en 's Hert. Ct. het volgende ongéhoorde feit mede: «Ten einde voor belangstellenden meer begrijpelijk te maken de «ongehoorde," «wonderbare" en «onbegrijpelijke" aan biedingen met bons door een aantal firma's in de nieuwsbladen gedaan, deel ik u het navolgende mee aangaande den bon van f 600, die, volgens annonce in verschillende dagbladen, van N. E.Tas, I Haarlemmerdijk Amsterdam gevonden werd door Jan Peperkamp, herbergier in deze gemeente. Eeuige dagen geleden kwam bij dien gelukkigen vinder Mozes Knoek, wonende te 's Hertogenbosch, op de Smalle haven, met de vraag of Peperkamp geld wilde verdienen zonder moeite of bezwaar. De laatste was daarvan niet afkeerig; hem werd toen gezegd, dat hij een kwitautie moest teekenen, waaruit blijken kon, dat hij van N. E. Tas te Amsterdam uitbe taald kreeg de som van f 600 voor een bon tot dat bedrag in een kistje sigaren van Tas gevonden, en een telegram aan Tas moest zenden, waarin hij 't vinden van den bon berichtte. Als hij een en ander wilde doen, zou hij f 10 krijgen en boven dien enkele kistjes fijne sigaren! Peper kamp vond, dat hij op die wijze een ge makkelijk buitenkansje kon hebben en teekende dadelijk de kwitantie, door Mozes Knoek geschreven. Een paar da gen later kwam zich iemand aan Peper kamp voorstellen als de Heer N. E. Tas uit Amsterdam; hij gaf hem f 10 en 4 kistjes sigaren en liet hem het telegram teekenen, waarbij aan Tas bericht gege ven werd van bet vinden van den bon, met last dat den volgenden dagte's-Bosch ter verzending te doen aanbieden. Hij zeide hem wijders, dat in den loop van enkelen dagen een aangeteekende brief aan zijn adres uit Amsterdam zou worden verzonden, waarvoor Peperkamp op het postkantoor had te teekenen. «Het telegram werd ter verzending aangeboden, de aangeteekende brief, een enveloppe met 3 stukjes grauw papier er in, zonder meer, door Peperkamp ontvan gen, en 't feit van het vinden van den bon kon in de dagbladen ter algemeene ken- O O nis worden gebracht. «Aan Peperkamp werd, niet gezegd dat het laatste zou plaats hebben: eerst bij het lezen der annonce begreep hij, dat hij medeplichtig was aan het beetnemen van «het loten minnend" publiek en kwam hij bij mij met een berouwvol gemoed, om de ware toedracht der zaak, zooals boven omschrevenmeê te deeleuten einde daaraan bekendheid te geven, zoowel in 't belang van den soliden sigarenhaudel, als in dat van hen, die sigaren koopen met het doel om in 't bezit der kostelijke bons te geraken. Om drenkelingen weder tot bewustzijn te brengen, beveelt een Amerikaansch humorist de volgende recepten aanMen houde onder den neus van een Engelsch- man versch gebakken biefstuk; eeu Ier een glas whisky; een Schot een halve penny; een Franscbman een snuifdoos; een Spanjaard versch bloedeen Italiaau een schotel maraconi; een Duitscher zuurkool met spek; eeu Hollander een glas klare jenever; een oude meid een huwelijksaanbod en een Yankee probeere men zijn zakken te rollen. Een Duitseh componist, zoo verhaalt Figaro, Julius Grauer genaamd, heeft een «Symphonia attentatica" gecompo neerd waarin de moordaanslagen van 't edele drietal, Kuilman (die te Kissingen op Bismarck schoot), Hoedel en Nobiliug in tonen worden weergegeven Een beroemd geneesheer te Parijs, be kend om zijn schraapzucht, at dezer dagen bij een zijner vrienden, een bankier. Aan tafel zag hij, dat de vrouw des huizes aan den vinger een klein blaasje had, het ge volg vau branden. Schertsend nam hij zijn instrumentdoos uit den zak en door boorde het blaasje met een gouden naald. Eenige dagen later ontving de bankier een nota, die aldus luidde: Operatie op mevrouw: 500 frs." Den 17n Aug. sloeg de bliksem iu de kruitfabriek van Weldy en Co. te Potts- ville (Pennsylvanië; 30,000 pond kruid en dynamiet waren daar bijeengebracht. De geheele stad dreunde van de vreeselijke ontploffing. Van de fabriek, die geheel van ijzer en steen was gebouwd, bleef geen stukje heel en in den omtrek werden hoo rnen ontworteld en huizen vernield. Ko lossale steeneu werdenop een ontzaglijken I afstand geworpen en nog op 17 mijl af- stands van Pottsville voelde men den schok. Het aantal slagtoffers van de ramp is nog niet bekend, maar is zeer aanzien lijk; de materiëele schade groot. Uit Utrecht schrijft men aan de Stan daard: De bewoner van een buitenplaatsin den omtrek dezer stad was afwezig, op reis noar Parijs, den koetsier de bewaking overlatende. Deze ziet op zekeren dag uit een mijt een bunsing komen, en wetende dat daarin een nest verborgen is, stelt hij zich voor, in den donker dien bunsing op te wacbten, teneinde hem te doodeu. Met hetzelfde doel, echter meer 0111 de huid van het dier, stond ook een daggelder op post. De koetsier, geritsel hooreiule, legt aan en treftden daggelder. Deze gaat naar de stad, en de chirurgijn, 11a te heb- beu vernomen, dat de patent Roomsch is, raadt hem aan, dadelijk noar een pastoor te gaan, daar hij niet langer dan zes uur meer leven kan. E11 werkelijk, 11a dien tijd is de man gestorven. Bevallen, van een ZOON H. M. R. VAN DEN WALL BAKE, geb. BAK E. Amersfoort, 6 September.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3