Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, den 24. September 1878. BURGERLIJKE STAND. wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 24. September 1S78. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 27 Sept. 1878. De 2e luitenant der vestingartillerie C. Hoekwater is gedetacheerd bij het regi ment rijdende artillerie alhier. •Tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijusen al hier is benoemd de Heer Jhr. E. J. van Holthe, thans ontvanger derzelfde mid delen te Harderwijk. Maandag had hier eene vergadering plaats van belangstellenden en belang hebbenden, waarin de oprichting eener burgerbewaarschool werd besproken. Aan de zes heeren, van welke de oproeping voor deze vergadering was uitgegaan, werd de taak opgedragen, om zich van den omvang der behoefte aan bewaar- schoolonderwijs te vergewissen. Zij heb ben aan die opdracht voldaan, door het rondzenden van circulaires aan de ingeze tenen, waarin deze uitgenoodigd worden om op te geven, voor hoeveel kinderen van 3 tot 6 of 7 jaren zij, tegen een school geld van 15 a 20 gulden, van de eventueel op te richten bewaarschool zouden wen- schen gebruik te maken. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om te vermelden, dat belanghebbenden bij welke deze circulaire bij vergissing niet is bezorgd of afgehaald, het bedoelde stuk kunnen verkrijgen bij of doen toekomen aan het lid der oproepingscommissie, Dr. E. D. Pijzel. De vergadering van het district Amers foort van de vereeniging Eigen Hulp, 11. Dinsdag in het lokaal den Arend gehou- CT o den, was door een klein aantal leden be zocht, niettegenstaande, behalve eene wij ziging van het huishoudelijk reglement, ten gevolge der besluiten der algemeene vergadering, een onderwerp ter behande ling was aangekondigd, dat, vooral voor eene gemeente als de onze, van groot ge wicht is te achten. Het gold namelijk het reglement van de districtsafdeeling ten doel hebbende het maken van contracten met winkeliers, bakkers enz. ten einde voor de leden goedkoopere prijzen van levensmiddelen te bekomen. De vergade ring gaf aan het bestuur magtigingom aan deze afdeeling, die thans nog slechts 16 leden telt een voprschot te verstrekken om in de eerste kosten te voorzien en de voorzitter noodigde de leden uit om zoo veel mogelijk tot de afdeeling toetetreden en ook anderen daartoe optewekken. Het is te hopen dat de roepstem van het be stuur niet onbeantwoord zal blijven. Voorts werd nog mededeeling gedaan van het tot stand komen der afdeeling Levens verzekering Eigen Hulp gevestigd te 's Graveuhage, terwijl eene spaarbank in bewerking is. (Zie verder het aan het hoofd van dit nummer geplaatste inge zonden stuk). De bijzondere dienstijver, waarvan de heer Verveen, directeur van het telegraaf kantoor te Soestdijk, in den laatsten tijd, vooral bij de verloving en het huwelijk van Prins Hendrik en tijdens de jongste feesten op 't lustslot, blijken gaf, is ook de aandacht der Vorstelijke familie niet oüt- gaan. Wij vernemen, dat H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar den heer Verveen vóór haar vertrek uit Soest dijk als bewijs van tevredenheid een stel gouden, fraai geëmailleerde manchet- en hemdsknoopen heeft geschonken. Vóór hun vertrek uit Soestdijk hebben HI1. KK. HH. de Groothertog en Groot hertogin van Saksen-Weimar aan ver schillende officianten van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik nog beloonin gen doen toekomen. Terwijl de heer Van Randwijk, hofmeester, evenals de heer Wieckert door den Groothertog begiftigd is met de zilveren medaille van verdienste, ontving de heer Colenbrander, 's Prinsen tuinbaas, een prachtig gouden remontoir van de Groothertogin. Nijkerk, 24 Sept. In de op heden ge houden raadsvergadering is, naar aanlei ding van een adres van de heeren G. Van Volleuhoven c. s.tot het aanleggen van een stoomtram van Nijkerk naar Wage- ningeu, besloten aan genoemde heeren te berichten, dat de Raad in beginsel gene gen is de bermen van den grintweg van Nijkerk naar Barneveld voor den aanleg van gemelden stoomtram in gebruik af te O O staan, onder later vast te stellen voor waarden en onder voorbehoud, dat wan neer binnen 4 maanden na heden in deze zaak geene eindbeslissing is gevallen, de Raad niet verder gebonden zal zijn. Voorz. de burgemeester Mr. F. H. Per. sijn. Tegenwoordig 10 leden; afwezig de heeren Lagerwey, v. Rosenthal, v. d. Santheuvel en v. Sasse v. Ysselt met ken nisgeving en verder de heer v. Beek. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde zijn de in de afdeelingen onderzochte rekeningen over 1877, nl. die van de schutterij (f 1933,36), het burger weeshuis (f 12123,49 waaronder een sub sidie van f 216S,731/2)het burgerlijk- armbestuur (6122,07%waaronder een subsidie van f5688,921/;,), van de kamer van koophandel meteen batig saldo van f7,3 P/3, en van de gemeente met een voordeelig,slot van f5879,74, welke ach tereenvolgens met algemeene stemmen worden goedgekeurd. De voorzitter gééft te kennen dat in voldoening aan het in de rapporten der afdeelingen uitgedrukt verlangen dat het onderzoek van de rekeningen in 't ver- volg'aan eene raadscommissie worde op gedragen, door B. en W. zoodra mogelijk de noodige voorstellen tot wijziging van art. 28 van het reglement van orde zullen worden ingediend. Overeenkomstig het rapport der raads commissie, opgemaakt in overleg met re genten van het burger weeshuis, worden eenige artikelen van het reglement voor dat gesticht gewijzigd. Het voorstel van B. en W. om den schilder J. T. Massaeene tegemoetkoming van f50 te verleenen in door hem geleden schade bij het verrichten van verfwerk, wordt na toelichting van de in het advies aangevoerde gronden door den voorzitter, met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den hoofdonderwijzer aan de eerste openbare armeuschool wordt goedgevonden het aan mej. Grossouw verleend eervol ontslag als hulponderwij zeres te doen ingaan met den 20 Oct. in plaats van op 20'Sept. Ten slotte deelt de voorzitter mede dat bij besluit van den heer Commissaris des Konings de heeren J. Hering, G. Hubers Dz. en M. van Beek zijn herbenoemd tot leden van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. Voorinfor matie. Geboren: 20 Sept. Theodorus, z. van Cornelis van Zwol en Autonia Blok. Alijda, d. van Willem Gijsbertus van Gin- kel en Alijda Bekbergen. 21 Sept. Die- derika Johanna Hendrika, d. van Nicolaas Selhorst Blom en Aleida Barendina Hen drika Brasz. 22 Sept. Gerardus, z. van Jan Hendrik Boei'sen en Wilhelmina Stork. 23 Sept. Anna Catrina, d. van Pieter Kraan en Wijmpje Woudenberg. 24 Sept. Wessel, z. van Jacobus Barbie en Margrietha van der Geld. Feitse en Jan, twee z. van Feitse Boerwinkel en Anna Geertrui Reij. Gerard, z. van Willem Driesman en Everarda Hof. Diliana Arardiua, d. van Joseph de Kruif en Catrina van Bottenburg. 25 Sept. Leendert Petrus, z. van Christina Johanna Meijer. 26 Sept. Jacobus Carel de Ruij- ter en Gijsberta Hendrika Stork. Ondertrouwd: 26 Sept. Arnoldus Gijs bertus van Slooten en Hendrika van Seijl. Gehuwd: 24 Sept. Jan Jehaes en Wil helmina Augustiua Smeulders. 25 Sept. Hendrik Josephus Velting en Chris tina Dijkhuizen. 26 Sept. Bernardus van Rnijven en Johanna Fran£oise de Haan. Overleden: 18 Sept. Barthold Jacob Suermondt, 68 j. echtg. van Geertruida Cornelia van Santen Kolff. 20 Sept. Gerrit Willemsen, 8 m. 22 Sept. Jan Colmjon, 3 d. 24 Sept. NicolaasJ Slee king, 3 m. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,50 a f 11,50. Rogge f6,25 a f 7,Boekweit f 6,a 7,Aardap pelen f 2,50 a f 3.'per heet. Hoender- eieren f 4,50 a f 5,per 100 stuks. Boter f 1,35 u, f 1,40 per Kilo. Kaas f 40 a f 48 per 100 Kilo. BINNENLAND. Bij de onzekerheid van het tijdstip, waarop de nieuwe wet op het lager onder wijs in werking zal kunnen treden, heeft de Minister van Binn. Zaken gemeend op de begrooting voor 1879 nagenoeg de zelfde cijfers als voor 1878 werden toege staan, te moeten voordragen. Mocht later blijken, dat de invoering der nieuwe wet in deu loop van 1879 zal kunnen plaats hebben, dan zouden de noodige uitgaven bij suppletoire begrooling kunnen wor den voorgedragen. Voor Oorlog is een credietwet voor zes maanden ingediend. Met de restauratie van de gebouwen van het Binnenhof zal, alsdeSt.-Geueraal er evenzoo over denken als de Min. v. Waterstaat, in 1879 een begin worden gemaakt. Op den voorgrond staat, dat het historisch karakter van het geheel zooveel mogelijk behouden blijft en dat de restauratie geleidelijk, bij gedeelten zal geschieden. Inde eerste plaats wenscht de Min. over te gaan tot verbetering van den noordeljjken vleugelwaar zich de lokalen der eerste Kamer bevinden. Het voornemen is de voormalige Roomsch- Katholieke kerk te verbouwen met behoud van de hoofdmuren. De benedenverdie ping zal, althans voorloopig, bestemd blij ven voor bewaring van archieven; de bo venverdiepingen zullenevenals al de lokalen, welke zich tusschen de kerk en de vergaderzaal der Eerste Kamer bevinden, voorliet gebruik van dit college worden ingericht en met die vergaderzaal een af gesloten geheel uitmaken. De daardoor beschikbaar komende lokalen, die thans bij de Eerste Kamer in gebruik zijn, zullen alsdan voor de bureels van algemeen be stuur bestemd worden. Verder wenscht de Minister een aan vang te maken met de restauratie van het voormalig stadhouderlijk kwartier. Voor f 80,000 meent de Min. dit gebouw volle dig te kunnen herstellen. Op de staatsbegrooting is een post van f 100,000 uitgetrokken voor subsidien ten behoeve van gymnasia volgens de nieuwe wet. Zooals bekend is zijn de gemeenten, die meer dan 20,000 zielen tellen, verplicht een gymnasium volgens de nieuwe wet in te richten. De Min. is echter ook bereid om te Zutfen, Middel burg, Sneek, Deventer en Assen de stich ting van een volledig gymnasium dooreen rijkssubsidie te steunen terwijl Boxmeer, Tiel, Harderwijk, Alkmaar, Dokkum, 01- denzaal en Winschoten subsidie kunnen krijgen voor een pro-gymnasium. Ten aanzien van het verleenen van subsidies wenscht de Min. als regel aan te nemen om de gemeenten, wier bevolking meer dau 100,000 zielen bedraagt, geheel uit te sluiten, omdat die gemeenten ook thans reeds alle kosten zelf dragen; aan de ove rigetot oprichting vei'plichte gemeenten wil de Min. hoogstens de helft der kosten vergoeden. Aan de verder hierboven ge noemde gemeenten zou evenzeer hoog stens de helft der kosten kunnen worden toegekend. De jaarlijksche kosten voor een gymna sium worden geschat op f20,000, die van een progymnasium op f 12,000. Van de gelegenheid tot het bekomen van goed en goedkoop brood wordt dooi de leden der Vereeniging sEigen Hulp" te 's Hertogenbosch in zoo ruime mate gebruik gemaakt, dat het bestuur heeft moeten overgaan tot het sluiten van een contract met een tweeden hakker. Ook bij deze is het brood verkrijgbaar tegen een prijsvermindering van 12% a 1-5 ten honderd. De ontsporing op den spoorweg Grand Central Beige bij het station Etten, Zon dagochtend 11., wordt hieraan toegeschre ven, dat de wissel niet goed aangesloten was. De wissel werd bediend door. het achtjarig dochtertje van den wissel wachter. Dat meisje had geen kracht om de excentriek over te halen. Het ongeval is zeer gelukkig afgeloopen. Behalve de tender en de weg is er niets beschadigd aan het materieel. Persoonlijke ongeluk ken hadden er niet hij plaats. De gelukki ge afloop is daaraan te danken, dat de trein, die in het station moest stoppen, reeds aanmerkelijk zijn snelheid had ver minderd ware het zoowel een trein ge weest die het station voorbij moest rijden dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Aan den heer Cuypersarchitect te Amsterdam is door de Internationale Jury te Parijs toegekend de eerste gouden medaille, »avec la plus grande distinc tion", o. a. voor zijn teekeuingen van het Rijksmuseum te Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN. In het Paleis van Justitie komt eene treffende historie voor van drie nacht- wachts, die een dief niet aandurfden en bij het getuigenverhoor openhartig voor hun gebrek aan moed uitkwamen. Zij hoorden en zagen hem aan de andere zijde van eene schutting; maar de een kreeg onmiddellijk behoefte om zich te verwij deren; de ander ging de politie halen en de derde wachtte tot Heintje Lawaai," gelijk de dief heette, over de schutting klom en wegliep. Deze is toch later gevat, zoodat de gelegenheid aan de nachtwachts O O gegeven werd om in het openbaar nog eens hun heldengedrag te verhalen. Te Purmerend kan oud en jong zich eiken Zondagmiddag vergasten op de ser moenen van een man, die daar als straat prediker fungeert. Met een gordel van touw om 't lijf en een staf in de hand spreekt hij tot de saam gestroomde menig te, onder welke de straatjeugd vooral tal rijk vertegenwoordigd is, die ter afwisse ling nu en dan het volkslied of een straat deuntje aanheft. De man is tuinknecht in de Beemster en staat bekend als iemand, die bekwaam en ijverig in zijn werk is en gedurende de zes werkdagen niemand met zijne zeer ongewone godsdienstige denkbeelden las tig valt. Weldadig is hij in hooge mate. Eenmaal heeft hij zelfs eene som van on geveer f 600, die hij had opgespaard, onder de Purmerender armen verdeeld. Des Zondags bezoekt hij alle kerken in de stad en in den omtrek; zelfs strekt hij zijn kerkbezoek soms uit tot Amsterdam, en steeds te voet. 't Gebeurt echter nu en dan, dat bij uit de kerk moet verwijderd worden, dewijl hij niet altijd kan zwijgen, wanneer hij het met den prediker niet eens is. Parijs telt 48 schouwburgendaarvan bevat bet Theatre du Chatelet het grootst aantal plaatsen (3500), de groote opera 2100; de Porte Saint-Mar tin 1800, de Opéra-Comique en het Odéon elk 1500, het Theatre francais 1400. Het grootste personeel heeft de groote opera (596 per sonen); dan volgt de Porte Saint-Martin met 359; aan bet theatre francais zijn 220 mannen en vrouwen werkzaam. Aan de 26 voornaamste theaters zijn te zameu 3210 mannen en 1859 vrouwen verbon den. Het uitgebreidst repertoire heelt het Theatre francais, dat in 1877 76. stukken opvoerde; het Gymnase gaf 58, het Paleis Royal 46, het Odéon 40 stukken. De Groote opera voerde 12 opera's en 3 bal letten, de Opera-Comique 27 opera's op. Behalve de schouwburgen zijn er 56 sCafés-concects" en 210 »Sociétés-musi- cales" te Parijs.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3