Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C. LeinweberSecretaris. BURGERLIJKE STAND. had. Terwijl eenigen tijd geleden te Mos- kau eene herhaling plaats vond van den moordaanslag door Vera Sassulitsch ge pleegd zijn thans weder te St. Peters burg een aantal exemplaren eener nihi listische brochure rondgezonden, waarin de regeering aangemaand wordt het stel sel van middeneeuwsche barbaarschheid te laten varen, en waarin tevens het ver schijnen van een nihilistisch orgaan, on der den titel van Land en Vrijheid wordt aangekondigd. De autoriteit heeft een onderzoek ingesteld, doch zonder eenig gevolg. Uit Italië verneemt men dat de regee ring wederom met de geestelijkheid in botsing is geraakt en wel ten gevolge van de benoeming van een aartsbisschop, die door de rechtbank onwettig ver klaard is, Tusschen den Paus en pater Becx, generaal der Jezuieten, schijnt on- eenigheid ontstaan te zijn ten gevolge van de weigering van laatstgenoemde om mede te werken tot verbetering van de opbrengst van den Pieterspenning. Jules Simon, de liberale fransche ex- minister heeft een werk uitgegeven, ge titeld »le gouvernement de M. Thiers", waarin vele bijzonderheden worden me degedeeld omtrent de wijze waarop door dezen staatsman de vrede met Pruissen werd tot stand gebracht. Uit meer dan een in het boek geciteerde brief blijkt op welken vertrouwelijken voet deze twee bekwame mannen met elkander verkeer den. Gambetta houdt op vele plaatsen re devoeringen. Zijne populariteit neemt gaandeweg toe en het laat zich aanzien dat, wanneer de tijd van aftreding van Mac-Mahon zal zijn aangebroken, om trent de keuze van diens opvolger weinig twijfel zal bestaan. Een in zijn soort zeldzaam schouwspel was dezer dagen den Parijzenaars be reid. Een echt Hollandsche harddraverij met paard en chais namelijk was door eenige liefhebbers georganiseerd. Een uitgelezen publiek, waarbij volgens de berichten der correspondenten het bij zulke gelegenheden steeds aanwezig con tingent der demi-monde geheel ontbrak, woonde den wedstrijd bij, die algemeen de attentie trok. De internationale vredebond (sic) heeft te Parijs zitting gehouden en onder anderen de volgenderesolutiën aangeno men: i. Het recht van oorlog mag niet berusten bij het uitvoerend gezag; 2. eene internationale commissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van alle volken, moet belast worden met het op maken van den wapeningstoestand van elke natie; 3. de regeeringen der be schaafde volken moeten ten spoedigste onderhandelingen openen, teneinde tot eene evenredige en gelijktijdige ontwa pening te geraken. Laat ons hopen dat het iets baten moge en ik kon Tante niet aan haar lot overla ten, nadat zij mij zoo liefderijk bij zich had genomen. Niettegenstaande al die minder fleurige bijomstandigheden brachten we een hoogst gelukkig uurtje door, met ons beiden en we beloofden el kaar vast, dat we trouw zouden wachten, totdat langzamerhand de horizont wat helderder voor ons zou worden. Wij wa ren het er niet over eens of we alles aan Tante zouden zeggen of niet. Midden in ons gesprek werden wij door Ka ge stoord, die kwam vertellen, dat Tante zich onwel voelde en niet beneden zou komen. De Graaf nam dus afscheid en ging heen; terwijl ik in een verwonderlijk gelukkige stemming naar boven ging. Tante had nu toch, na lang aandringen een kachel op haar kamer. Het duurde niet lang of zij merkte ze ker wel, dat ik niet in mijn gewone stem ming was. Zij keek mij scherp aan en vroeg Agnes, wat heb je? Is je iets over komen?" Wat kon ik doen, anders dan naast haar gaan zitten en haar, die als een t moeder voor mij was, alles vertellen. Met gesloten oogen luisterde zij naar mijn De commissie van rapporteurs over het ontwerp eener wet tegen de socialis ten is met haren arbeid gereed gekomen. De voorzitter der commissie heeft met prins Bismarck eene conferentie gehad, welke naar het schijnt ten doel had de commissie op het hart te drukken bij de tweede lezing van haar rapport daarin eenige wijzigingen te brengen in den geest der regeering, die zich met ver schillende amendementen der commissie niet kan vereenigen. De gewenschte overeenstemming is evenwel nog niet verkregen. De beraadslagingen over de wet zijn aangevangen en worden voort gezet. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1878 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter le zing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan in brengen. Amersfoort, den 1. October 1S7S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe belas tingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard aanvuliings-kohier van het PATENTRECHT over het eerste kwartaal van het dienstjaar 1878/79 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aanwien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den' 3. October 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 4 Oct. 1878. Maandagavond had alhier het admissie- examen plaats voor leerlingen der Burger avondschool. De uitslag was veel gunsti ger dan het vorige jaar, want terwijl toen van de dertien aspiranten slechts één kon worden toegelaten, zijn thans van de 15 aspiranten 12 in de eerste klasse geplaatst. De namen der toegelatenen zijn: J. E. Arendse, W. Stoové, J. Laseur, G. van Haselen, G. Valkenhoef, F. van Binnen dijk, G. Veen, L. J. Bolland, A. Ruiten- verhaal en eindelijk vroeg zij Houdt je waarlijk veel van hem?" O. Tante," riep ik uit, »wie zou zulk een nobel en ontwikkeld mensch niet lief hebben we kennen hem zoo geheel en al. Ik 1" Zij viel mij in de reden en zei »En zou hij je zonder eenig bijoogmerk voor zijn vrouw begeeren zou hij niet misschien hoop hebben, dat je op d'een of andere manier nog eens erven zult Ik moest lachen, s Wel, Tantelief, ik ben immers arm als Job en wie zou mij wat nalaten, er is geen mensch buiten u en Juffrouw Werner, die zich veel om mij bekommert." Neen, dat is waar. Maaro 1 mammon, mammonriep ze plotseling. »Ga heen, kind, en laat me nu alleen. Morgen spreken we wel verder ik kan nu niet meer." Ik riep Ka, om mijn plaats in te nemen en verdiepte mij dien avond verder in gelukkige droomen. Ik had nooit op zooveel geluk durven hopen. Op mijn gewonen tijd ging ik naar bed maar wie had er zóó kunnen slapen? Midden in mijn overdenkingen hoorde ik plotseling weer het akelige geluid, maar zoo erg als berg, W. Woudenberg, G. A. van dei- Veer en Th. van de Pol. Aan den oud-leerling A. Schimmel, die vier jaren geleden met een diploma le graad werd ontslagen, is, op zijn verzoek, toegestaan, het volledig onderwijs in de derde klasse nogmaals te volgen. O O Aanstaanden Maandag zal hier, in Ami- citia, eene tweede bijeenkomst gehouden worden ter bespreking van de bewaar schoolkwestie. Tot ons leedwezen verne men wij, dat het onderzoek der oproe pingscommissie naar den omvang der behoefte aan bewaarschoolonderwijs een teleurstellend resultaat heeft opgeleverd. De vergadering van aanstaanden Maandag, waartoe weder alle belangstellenden en belanghebbenden vrijen toegang hebben, zal nu moeten beslissen, of er, onder de bestaande omstandigheden, nog aan de oprichting van zulk eene school kan wor den gedacht. De eerste uitvoering der Zangvereeni- ging voor Gemengd koor hier ter stede oO O zal plaats hebben op Maandag 4 Novem ber a.s. Ter herinnering aan den sterfdag van F.Mendelssohn Bartholdy (4 Novem ber 1847) zullen alleen compositiën van dezen meester worden uitgevoerd, en wel het Lauda Sion, de 42e Psalm, motetten voor vrouwenkoor, en een koor uit het Oratorium Paulus. De opbrengst zal voor een weldadig doel worden besteed. De opgravingen, door eenige onzer stadgenooteu, met toestemming der be trokken grondeigenaren, op de Leusder heide ondernomen, worden aanvankelijk met goeden uitslag bekroond, en hebben reeds vele merkwaardige oudheden aan het licht gebracht. De gevonden voorwer pen zullen den kern uitmaken van een antiquarisch museumwaarvoor reeds door vele ingezetenen belangrijke bijdra gen zijn ingezonden. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hen drik maakten Zaterdag een uitstapje naar de gemeenten Zeist, Driebergen, Rijsen- burg en Doorn van alle gebouwen wap perde de nationale en van sommige ook de Pruisische vlag; der Prinses werd een bouquet aangeboden en een file van equi pages sloot zich bij het Vorstelijk echt paar als eerewacht aan. Zondag 11. heeft de Rotterdamsche Mannenzangvereeniging »Amphion" aan haar beschermheer, Z. K. H. Prins Hen drik, op Soestdijk een aubade gebracht. Bij die gelegenheid sprak de president, de heer Ed. G. A. Fol, het Vorstelijk echt paar toe en overhandigde de Prinses een prachtigen bouquet namens de Vereeni- ging, die zooveel aan haar Vorstelijken Beschermheer verschuldigd is. Daarna zongen de leden een Welkomstlied", door den directeur, den heer Alex W. A. Heijblom, op woorden van Gerard J. Spoor nooit te voren. Ik vloog in den gang en naar Tante's kamer. De deur stond open, Tante was er niet 1 In hevigen angst liep ik door en riep Tante 1 Kal om Gods wil, hoort toch." Daar zag ik licht sche meren door een deur vlak naast mijn ka mer. Ik drukte haar open en bleef als versteend staan. Voor mij stond Ka, die mij wilde wegduwen en midden in de kamer lag Tante, geknield bij een kist, die geheel gevuld scheen met geld. Met een akeligen lach staarde zij mij aan, al kermende en fluisterend»Neen, ze krijgt het niet; 't is mijn hartebloed." Ik be greep op eens alles. Ik ijlde op de arme vrouw toe en zei: Tante, tante, kom mee; de kou hier zal u den dood doen laat dat akelige geld toch liggen." Haar handen vielen slap neer en de rijksdaal ders rolden rammelend en rinkelend over den grond. Met een luiden kreet sloeg Tante voorover. Ik trachtte haar op te beuren en bracht haar dan ook met hulp van Ka, naar haar kamer. De Graaf, dien ik liet halen, kwam al spoedig, maar hij kon niets meer doen. In den vroegen morgen blies Tante den laatsten adem uit. Welk een akelig gevoel haar manier van sterven bij mij naliet, is licht te be- gecomponeerd en nog een paar nummers. De Prins en Prinses toonden zich zeer ingenomeu met de hun gebrachte ovatie Z. K. H. gaf opnieuw zijn belangstelling voor ïAmphion" te kennen en roemde vooral den directeur. Utrecht1 October. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, van een groot gevolg vergezeld, woonden heden de voor stelling van Corty bij en bleven tot het einde. Het welgekozen programma werd uitstekend uitgevoerd, en herhaaldelijk gaven de hooge gasten blijken vftu hunne goedkeuring. Vooral het carnaval op het ijs viel blijkbaar in den smaak der prinses. Zoowel bij hunne komst als bij hun ver trek werden de vorstelijke personen door de aanwezigen staande en met luid gejuich begroet. Het circus was stampvol. Ook buiten de tent bewoog zich den geheelen avond eene menigte volk. Op de prijsvraag, uitgeschreven voor het ontwerpen van twee monumentale fonteinen op Soestdijk voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik, zijn een dertigtal antwoorden ingekomen. Een ingezetene van Ede is ten gevolge van onlangs bij een vechtpartij te Barne- veld ondervonden mishaudelingoverleden. Ons streven, Courant voor Nederland- sche Vrouwen onder redactie van Agatha, heeft opgehouden te bestaan. Het blad is aangekocht door de firma Nygh en Van Ditmar te Rotterdam, die het heeft samen gevoegd met De Huisvrouw, Weekblad voor Dames, dat dus thans het eenige hier te lande verschijnende vrouwen-orgaan is. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 6. OCT. aanst. 's namiddags van lialftioee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croocke, wit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag den 6 Octo ber e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Geboren: 26 Sept. Herraanus Johan nes, z. van Hermanus Johannes van der Geld en Antonia van Daal. 27 Sept. Evert, z. van Evert Ruizendaal en Mekje grijpen. Ik was vreeselijk ontsteld. Ka sloop letterlijk door huis. Zij had alles geweten en nooit gewaarschuwd Na de begrafenis bleek het, dat er een testament bestond en ik moest hooren, dat ik plotseling rijk was geworden. Tante liet heel veel geld na. Het heeft mij veel moeite gekost, dat geld als het mijne te beschouwenwant ik kon maar niet vergeten, hoe ik de oude vrouw ge vonden had! Veel heb ik hier niet meer bij te voegen. Sedert een jaar ben ik de gelukkige vrouw, van onzen docter." Juffvrouw Werner heeft haar zomervacantie bij ons doorgebracht. Of ik ook gelukkig was er mee, haar eens te kunnen toonen, hoe lief ik haar had I Tante's geld doet tegen woordig meer goed, dan toen het opge stapeld lag. Maar nagedachtenis zal altijd bij ons in eere blijven; want niettegenstaande haar Vreeselijk einde en haar akelige liefde voor haar geld, was zij voor mij een liefderijke en trouwe vriendin geweest, in het laatste jaar van haar treurig leven. (Naar het Engelscli).

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2