van Duist. 28 Sept. Johanna, d. van Steffanus Hamming en Jacoba Maas. 29 Sept. Lubbarta Maria, d. van Jan Wil lem Boshuizen en Anna Clara van Achter- bergh. 2 Oct. Hendrika Helmina, d. van Hendrik Geijtenbeek en Martha van Zuilen. Philippus, z. van Philippus van Dijk en Margrietha Tondeur. 3 Oct. Willemina Catrina, d. van Hendrikus Theodorus Josephus Kraanen en Clasina van Keekeu Antonia Anna Maria, d. van Adolphus Henricus van Kalken en Johanna Kamerbeek. Ondertrouwd3 Oct, Jacobus Okhuij- zen en Teuntje Clarazina van Beek. Frederik Brandsen en Anna Carolina Longepee. Overleden26 Sept. Geertrnida van der Velden, 3 m. 27 Sept. Henri Guillaume Roux, 12 j. Jacobus Goedraad, 45 j. ongeh: Hendrik van Doom, 48 j. echtg. van Gertje Kuijer. 28 Sept. Wilhelmi- na Hendrika MariajHooglugt, 2 m. 30 Sept. Elisabeth Brandsen, 10 m. 1 Oct. Hendrika Heraink, 6 m. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,50 af 11^50. Rogge f 6,30 a f 7,Boekweit f 6,a 7,Aardap pelen f 2,50 a f 2.75 per heet. Hoender eieren f 4,50 a f 5,per 100 stuks. Boter f 1,30 a f 1,40 per Kilo. Kaas t 40 a f 48 per 100 Kilo. BINNENLAND. Een buitengewoon nummer der Staats' Courant bevatte verleden Maandag het volgende bericht »Gisteren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Zijne Majesteit Koning Willem III met Hare Doorluchtige Hoog heid mevrouw de Prinses Adelaïda Emma Wilhelmina Therèse van Waldeck-Pyr- mont, dochter van Zijne Doorluchtige Hoogheid den Regeerenden Vorst van Waldeck-Pyrmont en van Hare Door luchtige Hoogheid mevrouw de Prinses Helene, geboren Prinses van Nassau." Voorts wordt uit Arolsen bericht, dat de Vorst van Waldeck aan het gala-diner, hetwelk gisteren aldaar plaats had, de verloving heeft bekend gemaakt en dat er na het diner een cour werd gehouden, waarbij het Bruidspaar de gelukwenschen van het Hof en het personeel der hofhou ding ontving. Prinses jAdelaïda Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont, geboren 2 Augustus 1858, is de derde dochter van George Victor, regeerend Vorst van Wal deck en van Prinses Helena Wilhelmina Henriette Pauline Marianne, dochter van wijlen Willem, Hertog van Nassau. De Vorst van Waldeck heeft zes kinde-< ren, waarvan slechts 1 zoon, de 13-jarige erfprins Frederik Adolf Herman de vijf dochters zijn de prinsessen Pauline Emma Augusta Hermina, Georgine Henriette Maria (sedert 15 Juli 1877 met Prins Willem Karei Paul Hendrik Frederik van Wurtemberg gehuwd), Emma (aanstaan de gemalin van Z. M. onzen Koning), He lena Frederika Augusta en Louisa Elisa beth Ilermina Erica Pauline. Door haar moeder uit Nassau's bloed gesproten, be hoort prinses Emma tot den Walramschen tak van het Nassausche vorstenhuis, ter wijl ons Koningshuis, tot de Ottosche li nie behoort. In 1252 overleed graaf Hen drik de Rijke van Nassau, waarna het land onder zijne beide zoons, Walram en Otto, werd verdeeld. Walram verkreeg Idstein, Wiesbaden en Weilburg, Otto verkreeg Dillenburg, Beilstein en Siegen van hen stamde de beide genoemde linien af. De verschillende gebieden van Nassau wer den gedurende vele eeuwen door de af stammelingen dier beide broeders gere geerd, tot in 1816 geheel Nassau door erf opvolging verviel aan den tak Nassau- Weilburg, den eenig overgeblevenen tak der Walramsche linie, en wel aan den grootvader van prinses EmmaHertog Willem. Ook de Ottosche tak bloeide in verschillende linienwaarvan ook nog slechts één overig is, t.w. de tak Nassau- Dietz, waartoe onze koning behoort. Wanneer het Koninklijk huwelijk zal plaats hebben is nog niet bekend. Binnen kort verwacht men intusschen de indie ning van het wetsontwerpwaarbij de Staten-Generaal hun toestemming verlee- nen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het huwelijk te Arolsen bij volmacht voltrok ken worden en de kerkelijke inzegening daarna te Amsterdam plaats hebben. De Ministerraad is Maandag, na de ont vangst van het officieel bericht van 's Ko- nings verloving, in buitengewone verga dering bijeengekomen. Over de verloving van Z. M. den Ko ning lezen wij in het Algem. Handelsbl. Wat omtrent de huwelijksplannen van Z. M. den Koning der Nederlanden reeds eenigen tijd bekend wasmaar kieschheidshalve niet werd openbaar ge maakt, is sedert eergisterenavond publiek domein geworden. Te 'sHage werd uit Arolsen het bericht ontvangen, dat Z. M. plechtig is verloofd aan Prinses Emma van Waldeck-Pyr mont, geboren 2 Augustus 1858. Ons kleine vaderland heeft gelukkig in lange niet meer de tijden gekend, waarin redenen van staat den doorslag gaven bij het sluiten van vorstelijke huwelijken. Onze vorsten konden, wat dit betreft, ge heel hun neiging volgen. De natie be hoefde niet te vragen, of een echtverbin tenis het land machtige bondgenooten of voordeelige betrekkingen zou bezorgen. Het huiselijk geluk van den vorst was de hoogste wet en in al wat daaraan bevor derlijk kon zijn, kon Nederland zich van heeler harte verheugen. Ongetwijfeld zal het ook thans dit doen. Bij het aangaan dezer verbintenis kon Z. M. slechts worden geleid door de stellige oyertuiging, dat hij met deze Prinses ge lukkig ^ezem My. De natie kan in die overtuiging deelen, want de jonge Prinses is schoon en goed, bemind bij allen, die haar kennen. Aan hartelijke bewijzen van deelne ming zal het dan ook bij dit nieuwe vor stelijke huwelijk zeker niet ontbreken. De Nederlandsche Natie toont gaarne, hoe groot belang zij stelt in het geluk ha- rer vorsten," En de Standaard schrijft »De Koning zal ten tweede male in het huwelijk treden. Bij het vernemen van dit gewichtig feit trekt alle critiek terug. Onze nieuwe Koningin is komende en ook zij zal in haar tweede vaderland eer biedigende bejegening en niet moeielijk te verwerven genegenheid vinden. Ons Christenvolk biedt haar nu reeds den welkomstgroet en bidt zegen af over deze verbintenis. Ja, bidt, bidt met aandrang, dat de komst dezer Koningin ons het schouwspel profeteere van een stil en gelukkig, van een echt-Hollandsch en Christelijk leven in de Koninklijke paleizen. Zoo zal er zegen nederdalen ook uit de hoogste kringen naar het volksleven. Een zegen, steeds toegezegd en nooit onthou den aan een eeren door Vorst en volk bei den van de ordeningen Gods." De Tweede Kamer heeft bij vierde stemming den heer mr. G. H. Betz alhier tot tweeden commies-griffier benoemd, ter vervanging van den heer mr. A. D. Van Assendelft de poningh, die zijn ont slag had gevraagd. Op voorstel van den heer Van de Werk heelt de Kamer het opmaken ter vervul ling van de vacature, in den Hoogen Raad ontstaan door het overlijden vaa mr. Voorduyn, uitgesteld, ten einde vooraf bij de behandeling der Staatsbegrooting te overwegen, of de 14e zetel in 't hoogste rechterlijk college niet met het oog op de noodzakelijke bezuiniging in de staats uitgaven onbezet kan blijven. Het ziet er volgens het Wagen. Week blad in de Protestantsche kerk bitter treu rig uit. De vraag dringt zich aan haar op, of het protestantisme nog wel een toe komst heeft. »Onder de tegenwoordige omstandigheden," zegt zij, »is het voor de wereld nog een zegen, dat er een room- sche kerk met hare 200 milloen zielen i3, die het geheim bezit om de groote meer derheid barer leden in de tucht te houden en voor algemeene verwildering te behoe den. Denk u die roomsche kerk weg en haar aanhangers veranderd in z. g. prote stanten naar den trant onzer 19e eeuw dan liep de wereld op haar einde." Een lofrede van de volgers van Calvijn op Rome! Is zij een voorbode van nau were aansluiting tusschen anti-revolutio nairen en ultramontanen. (Pad.) Na het bedanken van den heer Loudon voor de candidatuur voor de Tweede Ka-" mer in het kiesdistrict Dordrecht, heeft de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Dord recht tot candidaat gesteld mr. G. M. Van der Linden, rijks-advocaat en oud-lid der Kamer. Door Ged. Staten van Gelderland is aan de commissie voor een tramway van Wa- geningen naar Nijkerk, onder gemakkelijk na te komen voorwaarden vergunning verleend daartoe de bermen langs de pro vinciale wegen te gebruiken. Aangezien de hoofdweg van Wagenin- gen naar Nijkerk voorkomt op den pro vincialen legger der wegen is deze vergun ning voor de bevordering van het doel der commissie zeer belangrijk te achten. De geheele collectie mineralen en ge steenten, bijeenverzameld door wijlen dr. W. C. H. Staring, is door diens familie ten geschenke gegeven aan de Rijks land bouwschool te Wageningen. Een Vrijdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie bevat de navolgende tijdingen om trent Atjeh Habieb Abdul Rachman heeft medege deeld, 13 Oct. met volgelingen te Olehleh te willen embarkeeren naar Arabie. Toe koe Bait begunstigt zijn vertrek en zegt bezig te zijn de andere hoofden over te halen tot de gemeenschappelijke onder werping der geheele XXII Moekim. Sommige hoofden geven intusschen de neiging te kennen, om zich afzonderlijk te onderwerpen. Een hunner, Toekoe Imam Sibreh, heeft zich reeds persoonlijk aan gemeld. De gezondheidstoestan der agee- rende troepen is zeer voldoende. GEMENGDE BERICHTEN. Men verhaalt de volgende anekdote van dokter Chavanne, den republikeinsche candidaat voor Lyon. Chavanne was in dertijd voorzitter van den gemeenteraad. Op zekeren dag ging hij naar het hospitaal en wenschte de zaal Charles te zien. Gij meent zekerde zaal Saint Charles," merk te een der aanwezigen op. »Ik zeg Char les," antwoordde Chavanne, omdat ik niet van heiligen houd." Bij het verlaten van het hospitaal zeide dezelfde persoon, die hem had rondgeleid: Tot weerziens, mijnheer Vaune." Waarom Vanne." vroeg de dokter. Ik heet Chavanne." Dat weet ik wel," klonk het antwoord, maar ik zeg Vanne" omdatikniet van chats" (katten) houd." Volgens de Asser Courant is, sedert de opening van de jacht, in de provincie Drente voor f15000 wild geschoten. De hazen en patrijzen worden meest naar België verzonden. In het kanton Heuchlin richt sedert eenigen tijd een panter, dieu'.teen mena gerie van St. Quentin is ontsnapt, groote schade aan. Men rekent dat het dier reeds nu meer dan 10,000 fr. aan vee heeft ver slonden. Alle pogingen om het te vatten, zijn totnogtoe tevergeefs geweest. Een kleine veertien dagen geleden ver voegde zich bij eene familie op den Nieu wen Rijn te Leiden een jongraenscb, die voorgaf studen t te zij u en de kamers, welke te huur stonden, wenschte te zien. De vrouw des huizes, wie dit onverwacht be zoek natuurlijk hoogst welkom was, liet de kamers zien en deze bevielen onzen stu dent zoo bijzonder, dat hij ze onmiddellijk huurde; reeds deDzelfden avond zou hij ze betrekken. Hij liet zich niet lang waehten, hij schelt aan, wordt door den heer des huizes ontvangen en binnengeleid om met de familie en een aardig nichtje kennis te maken. Die kennismaking was wederzijds zoo aangenaam, dat de student den heer en diens vrouw natuurlijk met het nichtje, inviteerde Zondag koffij bij hem te komen drinken en tevens verzocht of de jufvrouw zoo goed wilde zijn een taart te bestellen. Na eenige tegenwerpingen over een dus danige familiariteit werd de invitatie aan genomen en de taart besteld, die op tijd geleverd werd, nadat de brenger zich abu sievelijk eerst bij eeu der buren had ver voegd. De Zondag-morgen werd zeer ge noeglijk gepasseerd. De student maakte zich bekendzijn vader, aldus verhaalde hp, was overleden en zijne moeder slecht ter been. De weergesteldheid oefende ha ren invloed op de arme moeder uit, zoodat zij slechts zelden van huis ging. De student was boven de wolken over zijn gezellige kamers en hoogst ingenomen met hospes en hospita en 't nichtje. Het eenige waar over bij zich bezorgd maakte was de ver traging, die de aankomst van zijn koffer welke f700 bevatte, ondervond. Hij zou er zich echter niet al te ongerust over ma ken, want de chef van 't station had met zijne bekende welwillendheid onmiddellijk een streng onderzoek ingesteld. Maar hij was nu wat court d'argent" en verzocht dus beleefd aan de hospita een voorschot van f 10, wat fcij aan zulk een beminnelijk jongmensch niet vermogt te weigeren. Een rijtoer, door onzen student voorge steld, werd beleefd afgeslagendat zou al te familiaar zijn en daarenboven het min der gunstige weer van Zondag was niet uitlokkend. Onze student schreef intus schen aan zijne moeder en inviteerde haar om hem 's Maandags te komen bezoeken ten einde zelf overtuigd te zijn hoe goed hij geslaagd was. De Maandag ging voor bij zonder dat die beste moeder kwam, hetgeen mede aan het ongunstige weer werd toegeschreven. Maar de koffer arri veerde niet en hij zou er dus zelf op uit stappen, tegelijk eens naar moeders toe stand gaan informeeren en geld meebren gen. Dat kon niet zonder geldeen nieuw voorschot van f 10 werd gevraagd en toe gestaan. Het horloge van den hospes, dat de student mede ter leen had gevraagd, kon hij echter niet krijgen, omdat eerstge noemde het niet kon missen en den student een weinig begon te wantrouwen. De hospita bood haar horloge aan, waar voor onze student hoffelijk bedankte. Het nichtje was evenwel met het lot van den jongeling begaan: hij mogt eens te laat aan het spoor komenzij bood dus haar horloge aan, maar zou er den ketting af nemen, omdat hij dien toch niet kon dra gen. Zoo uitgerust uain onze vriend af scheid, nadat de familie hem veel succes had toegewenscht in het terugkrijgen van zijn koffer met de jcontanten. Hij is tot heden niet boven water gekomen, zoodat de f 20 en het gouden dameshorloge als verloren zullen zijn te beschouwen en de leverancier der taart dien post wel zal kunnen afschrijven. De politie stelt intus schen alles in 't werk om zich van den grappenmaker meester te maken. De volgende gebeurtenis wordt uit Eindhoven aan de N. Rott. Ct. gemeld Voor ruim 6 weken verliet een zoon van de weduwe G. te Eindhoven, Israëliet, oud 26 jaren, de ouderlijke woning, zon der, tot vóór eenige dagen, iets van zich te laten hooren. De moeder, ongerust over het lot van haar zoon, die niet geheel bij zijn verstand is," liet door deu burgemees ter te Eindhoven nasporingen doen, die echter voor haar zonder gevolg bleven. Wij zeggen: »voor haar" omdat het voor anderen niet geheel onbekend scheen te zijn gebleken, dat de jongeling zich te Wittem bij Maastricht ophield. Voor eenige dagen echter kwam een Duitsch heer, zeggende uit Duitschland verdreven en te Wittem woonachtig te zijn, de moe der mededeelen, dat hij haar zoon in een herberg aangetroffen en zich het lot van dien ongelukkigen jongeling aangetrok ken had, door hem in staat te stellen han del te drijven en dat haar zoon eenigen tijd goed bad opgepast, doch kortelings spoorloos was verdwenen, hem een bedrag van 20 a 30 thaler schuldig blijvende. De moeder, verheugd iets van haar zoon te

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3