Concept-Reglement voor de Centrale Kiesvereeniging in het Kiesdistrict Amersfoort. nomisch gebied en van handelstractaten, en moet dus voorkomen dat deze ge maakt wordenzonder dat voldoende acht geslagen wordt op de bestaande toestanden en behoeften. Op voorstel van den Heer Bueck uit Dusseldorf werd door den Handelsdag besloten zich ten spoedigste tot de regeering te wenden met verzoek dat er zoo spoodig mogelijk bij kei- zerlijk besluit eene autoriteit worde in »'t leven geroepen, bestaande uit verte- ïgenwoordigers van handel, nijverheid, landbouw en verkeer, benevens hooge «ambtenaren, welke autoriteit, gelijk in »Frankrijk de Conseil Superieur, bij de «Rijksregeering in economische aange legenheden fungeert als adviseeren- de Raad, en dat mitsdien de defini- «tieve organisatie van zoodanige aurori- »teit, samengesteld door verkiezingen uit »de hier genoemde economische groe- »pen, bij wettelijke bepaling worde ge- regeld." Zooals wel te denken viel is de sensatie door het faillissement der City of Glas gow bank nog lang niet voorbij. Tegen over de ergernis die de zwakheid der Schotsche wet tegenover dergelijke mis dadigers als de directeuren der bank ver wekt, steekt de mildheid van een groot aantal inwoners gunstig af. Ten behoeve van de meest noodlijdenden onder de slachtoffers der katastrophe, zijn reeds zeer aanzienlijke sommen bijeengebracht. Te Glasgow onderanderen moet reeds meer dan iooooo pd. St. bijeengebracht zijn. Uit Denemarken wordt bericht, dat het den gouverneur van St. Croix gelukt is den opstand der negers te dempen, zonder de hulp noodig gehad te hebben die hem door Engelsche en Fransche oorlogsschepen was aangeboden. Dat de opstand niet weinig te beteekenen had blijkt uit het aantal verbrande plan tages, dat op ruim 70 wordt begroot. In België hebben bij gelegenheid der verkiezingen, ouder gewoonte weder on geregeldheden plaats gehad, waarbij zelfs enkele dooden zijn gevallen. Te Belgische bladen verheugen zich in een rijkdom aan stof tot vulling hunner kolommen, die hun door het proces 't Kint van Roodenbeke wordt verschaft. De lezing der verslagen die ook in onze groote dagbladen uitvoerig worden me degedeeld is zeer aantebevelen. 't Kint toch is geen alledaagsche dief en het is wel de moeite waard om na te gaan hoe het aan een ondergeschikt ambenaar eener bank mogelijk geweest is, om de som van ongeveer acht millioen gulden te verduisteren voor dat het werd opge merkt. Interessant niet alleen, maar leer rijk tevens, voor hen, die gaarne hun naam aan dergelijke ligchamen leenen. Garibaldi heeft aan een Triester blad, dat als het orgaan der partij van Italia irredenta beschouwd kan worden, den volgenden brief geschreven Ik gevoel thans dat ik oud ben; het zijn wapen te bedienen, maar bij naden ken scheen hij tot een ander inzicht te komen en, zijn jas weder dichtknoopen- de, uitte hij een gesmoorde vloek en dook in een hoek van het rijtuig weg. Eenige mijlen werden nu in stilzwijgen afgelegd en weldra kreeg men het kleine dorpje Bradly in het gezicht. Tot groote verlichting van den heer Ordell liet zijn medgezel de koets ophouden en sprong er uit., Zonder een woord te spreken stapte hij den weg over, sprong over een heg en sloeg een pad in, dat dwars door het veld liep. Het begon reeds donker te worden toen Mijnheer Ordell den weg opging, die van Bradly naar de woning van George Crawford voerde. Het was slechts een kwartier gaans, en hij was te ongeduldig om tot den volgenden morgen te wach ten. De herinnering aan het gesprek met den waard en de ontmoeting met den kerel in de diligence hadden hem eenig- zins zenuwachtig gemaakt. Maar, zoover hij wist, was er niemand, die reden kon hebben om hem kwaad te willendie ke- is omdat ik weinig dienst kan doen voor de heilige zaak van Triest en Trente. Maar toch zal ik er trotsch op zijn, indien ik in de gelegenheid ben u de laatste da gen van mijn leven te geven." In de katholieke kringen, gaat men om met het plan, om eene groote bede vaart te organiseeren naar het graf van Pius IX, ter gelegenheid van den verjaar dag van zijn overlijden (in Februari). Dit plan is, naar men meent, uitgegaan van de jezuïeten, die op indrukmakende wijze de herinnering aan Pius IX willen opwek ken, ten einde oppositie tegen de staat kunde van Leo XIII in het leven te roepen. De uitslag der verkiezing van gemeen teraadsgemachtigden in Frankrijk is thans voldoende bekend om te kunnen constateerendat de republikeinsche meerderheid in den Senaat verzekerd is. Garnier Pagès, in 1848 minister van Financiën, is den 1. November in den ouderdom van 75 jaren overleden. Omtrent Moncasiden Spaanschen koningsmoordenaar, wiens proces thans in behandeling is, verneemt men nog na dere bijzonderheden, waaruit onder an deren blijkt, dat hij reeds jaren met het plan omging om Alfonsus te vermoor den. De Portugeesche regeering onderhan delt met de Engelsche over den aanleg van een spoorweg van uit de Delagoa- baai. Bij de verkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, heroverden de republikeinen een groot aantal zetels in het congres. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het 2de aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienst jaar 1878 voorloopig vastgesteld is en ge durende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, bin nen welken termijn elk op het kohier aan geslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4. November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 7 November 1878. Maandag avond gaf de Amersfoortsche Zangvereeniging hare eerste openbare uitvoering. Zij werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond, zoodat, na aftrek der noodzakelijke onkosten (die gedeeltelijk door subsidie uit de kas der Vereeniging waren gedekt) aan het bestuur der Anna Paulowna Bewaarschool en aan dat der Kiuderbewaarplaats hier terstede elk de som van f 65.kon worden uitgekeerd. De zaal die met eene door sierlijke rel moest bepaald dronken geweest zijn, toen hij hem bedreigde; eu daarenboven, hij was immers reeds lang verdwenen. De slotsom was, dat er geen gevaar hoege naamd bestond en hij ging zijn weg dus vroolijk voort. Toch bleef hij nu en dan eens staan en keek dan rond om zich te orienteeren. Bradly lag nu op een afstand achter hem en links noch rechts waren woningen te zien. Eindelijk kwam hij aan een punt waar de weg eene kromming maakte. Hij had naar dit punt reeds uitgezien, omdat hij van daar het huis van Crawford meende te zullen kunnen zien, doch tot zijn te leurstelling zag hij, dat een rotsblok hem het uitzicht geheel benam. In plaats van nu het pad te volgen, dat om den rots heenliep, sprong hij den heg over, om zoodoende door het veld een korter weg te vinden. Toen hij dien weg bereiktebleef hij staan en zag rond. f Wordt vervolgd planten omgeven buste van Mendelshon versierd was, maakte een aangenamen in druk. De uitvoering zelve werd van het begin tot het einde met groote aandacht aangehoord. Het publiek toonde zijne ingenomen heid herhaaldelijk door luide toejuichin gen. en aan het einde van den avond be tuigde Mr. de Louter, uit naam der aan wezigen, zijn dank aan den dilettant directeur, wiens pogingen om het mu- ziekale leven hier ter stede op te wekken, aanvankelijk met goeden uitslag bekroond waren. Wij onderschrijven dat oordeel gaarne, vooral wanneer wij bedenken dat bier eene jeugdige vereeniging voor het eerst optrad. De rekruten, die voor de eerste maal in het vuur werden gebracht, hiel den zich werkelijk uitstekend. Verschei den solisten bleken over voortreffelijke stemmiddelen te beschikken, en de klank van het koor was dikwijls zeer schoon. Bij eenigzins grootere getalsterkte en voort gezette oefening belooft het inderdaad veel voor de toekomst. In verband met het bovenstaande kun nen wij mededeelen, dat het voornemen bestaat, om eerstdaags wijzigingen te brengen in het reglement der Zangveree niging zoodat onze stadgenooteneven als vroegerals contribueerende leden voor zich en hunne dames toegang tot de uitvoeringen kunnen verkrijgen. Verder wordt ons medegedeeld, dat zij die als werkende leden wenschen toe te treden, zich daartoe kunnen aangeven bij het bestuur, bestaande uit de Heeren Pij zei, J. D. Methorst en Huet, en dat voor minder geoefende dames de gelegenheid is opengesteld om deel te nemen aan een opleidings-koorklasse, die des Maandags middags van 12 uur hare oefeningen zal houden. Aanstaanden Maandag zal de Kiesver- eeniging Vooruitgang eene vergadering houden, tot bespreking van het concept reglement voor eene centrale kiesvereeni- ging in dit district, welk reglement door het bestuur van Vooruitgang" in overleg met het bestuur van de kiesrereeniging «Veluwe" te Apeldoorn, is ontworpen. Gaarne brengen wij hier dit concept-re glement ter kennis van onze lezers. Zij zullen er uit zien, dat de toetreding voor verschillende kiesvereenigingen mogelijk is gemaakt, en zeker de pogingen toejui chen, om samenwerking der verspreide vrijzinnige elementen in dit district te verkrijgen. Art. 1. De centrale kiesvereeniging be staat uit leden van die kiesvereenigingen in het district Amersfoort, welke zich de bevordering van vrijzinnige denkbeelden en constitutioneelen vooruitgang ten doel stellen. Art. 2. Zij tracht voor dit doel werk zaam te zijn lo. door gedachtenwisseling over, en bevordering van algemeene belangen 2o. door gemeenschappelijk overleg bij het stellen van candidaten voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal 3o. door alle andere geoorloofde en ge paste middelen. Art. 3. De hoofdzetel der vereeniging is Amersfoort, waar ook de centrale ver gaderingen worden gehouden, ten zij bij zondere redenen eene afwijking van dezen regel wenschelijk maken. Art. 4. Kiesvereenigingen, die zich bij de centrale vereeniging willen aansluiten moeten lo. minstens vijf leden tellen 2o. instemmen met de beginselen, in art. 1. uitgesproken; 3o. schriftelijk van hun voornemen kennisgeven aan den Secretaris van het centraalbestuur. Indien zij zich aan de medewerking wenschen te onttrekken, moeten zij dit een half jaar van te voren aan den Secre taris van het centraalbestuur mededeelen. Art. 5. Iedere kiesvereeniging is ver plicht een lid van haar bestuur aan te wij zer), waarmede de Secretaris van het cen traalbestuur correspondentie kan voeren. Art. 6. Het centraalbestuur bestaat uit hoogstens 7 leden, die uit hun midden een voorzitter, ondervoorzitter, en Secretaris- pennigmeester kiezen. Elk jaar treden twee leden af die, met uitzondering van den Secretaris penningmeester, gedurende één jaar niet herkiesbaar zijn. De bestuursleden worden gekozen door de centrale vergadering. Art. 7. De centrale vergadering bestaat uit het centraalbestuur, en de afgevaardig den der kiesvereenigingen. In die vergadering kunnen algemeene belangen, zoowel als die der vereeniging zelve, worden besproken. Zaken, die aldaar ter tafel worden ge bracht, zonder dat de afdeelingeu er vooraf over geraadpleegd zijn, kunnen door de centrale vergadering niet worden afge daan, wanneer een derde der aanwezigen van oordeel is, dat vooraf de afzonderlijke kiesvereenigingen moeten worden ge hoord. Deze beperking lijdt uitzondering, wan neer het te behandelen punt vijf dagen voor het houden van de centrale verga dering ter kennis van de besturen der af zonderlijke kiesvereenigingen is gebracht. Art. 8. Elk jaar in de maand Mei, en verder zoodikwijls het Centraalbestuur of zijn voorzitter dit wenscht, of negen leden der vereeniging, met opgave der motieven, een schriftelijk voorstel bij het bestuur daartoe indienen, wordt eene algemeene vergadering gehouden. In de vergadering van Mei wordt de lijst der leden van het centraal bestuur vastgesteld. In diezelfde vergadering doet de Secretaris-penningmeester rekening en verantwoording van zijn bestuur over het afgeloopen jaar. Art. 9. Telkens wanneer de kiezers in het district Amersfoort worden opgeroe pen, om mede te werken tot de keuze van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, doet het centraal-bestuur, zoo mogelijk vier weken vóór de stemming, eene oproeping aan de besturen der kies vereenigingen, tot het beleggen van ver gaderingen. Art. 10. De besturen der kiesvereeni gingen roepen dan onverwijld de leden op, om over de vervulling der vacature van gedachten te wisselen, en afgevaar digden te benoemen voor de centrale ver gadering. De secretaris der kiesvereeniging zendt zoo spoedig mogelijk eene lijst van de per sonen, die blijkens de discussie, in zijne vereeniging voor de vervulling der vaca ture in aanmerking kwamen, aan den secretaris der centrale kiesvereeniging. Deze geeft hiervan kennis aan de besturen der andere kiesvereenigingen. Art. 11. De afgevaardigden der kies vereenigingen leggen aan de centrale ver gadering een extract over uit de notulen hunner vereeniging, waarin een overzicht wordt gegeven van de gevoerde discussiën, eD waarin het aantal der leden wordt ver meld, die bij deze discussiën zjjn tegen woordig geweest. Art. 12. Iedere vereeniging zendt één afgevaardigde, die zoo veel stemmen uit brengt, als er volle vijftallen leden in zijne vereeniging bij de discussie tegenwoordig waren. Zoodra meer dan drie vereenigia- gen vertegenwoordigd zijn, kan dit aan tal echter niet meer bedragen dan één derde van de stemmen der geheele verga dering. Art. 18. De leden van het centraalbe stuur hebben slechts eene adviseerende stem tenzij zij tevens afgevaardigden zijn. De centrale vergadering is verder toegan kelijk voor alle leden der afzonderlijke kies vereenigingen, doch deze nemen geen deel aan de stemmingen. Art. 14. In de centrale vergadering worden de stukken, bedoeld in art. 11, ter tafel gebracht. De voorloopige candi- datenlijst bestaat uit al diegenen, welke in de verschillende afdeelingen zijn genoemd of aanbevolen. Art. 15. Uit deze lijst wordt, na dis cussie, de candidaat der vereeniging bij meerderheid van stemmen benoemd. Bij

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2