BURGERLIJKE STAND. staking van stemmen wordt de dicussie op nieuw geopend, eu daarna voor de tweede maal gestemd. Staken ook dan nog de stemmen, daD beslist bet lot. Art. 16. De candidaat der vereeniging wordt door het centraal-bestuur zooveel mogelijk in dag- ot weekbladen, of op an dere wijzen, bekend gemaakt en aanbe volen. Art. 17. De leden van het centraal-be stuur en de afgevaardigden mogen geen reis- of verblijfkosten in rekening bren gen. Tot het bestrijden der noodzakelijke onkosten voor drukloon, correspondentie en zaalhuur zal van iedere kiesvereeniging eene contributie worden geïnd, die hoog stens f .75 voor elk harer leden bedraagt. De contributie verschijnt telken jare op 1 Januari, en is verschuldigd door allen, die op den 1. Mei te voren op de lijst der leden voorkwameu. Te dien einde worden ter algemeene vergadering in Mei door de afgevaardig den de lijsten van de leden hunner afdee- ling medegenomen, en aan dan Penning meester van het centraalbestuur overge legd. Art. 18. Voorstellen tot wijziging van dit reglement worden bij het centraalbe stuur ingediend. Dit geeft hiervan kennis aan de afdeelingsbesturen. De voorgestelde wijzigingen worden op de eerstvolgende algemeene vergadering in stemmiug gebracht. Voor de aanne ming zijn de stemmen van minstens twee derden der aanwezige leden noodig. Voor delevering ^an fourages ten be hoeve van de paarden van het garnizoen alhier, is door de regeering voor den tijd van een jaar, ingaande met 1 November, een contract gesloten met den Heer H'. Gerritsen alhier. Met ingang van 8 November is tot bur gemeester van Soest benoemd Jhr. F. W. H. P. J. Martini van Geffen. Bij beschikking van den goeverneur- generaal van Ned. Indië is de Heer N. J. Kollewijn aspirant houtvester, toegevoegd aan den houtvester over het boschdistrict Rembang-Blora. De jury, door Z. K. H. Prins Hendrik benoemd om uit de ontwerpen voor het Nationaal Huldeblijk een keuze te doen, zal deze week te Amsterdam vergaderen om haar taak te volbrengen. Daartoe worden de teekeningen der 52 ontwerpen overgebracht van Soestdijk naar het mu seum Van der Hoop en daar in een der zalen tentoongesteld. Geboren: 2 Nov. Johanna, d. van Ja cobus Nicolaas van de Klashort en Aleida Noteboom. 4 Nov. Johanna, d. van Tjark Brons en Hendrika van den Hen gel. Eduard Mari, z. van Dirk Mander- sloot en Johanna Ipenbuig. Gerardus, z. van Gerardus Peterse en Johanna van der Heul. Jacob, z. van Aart Bast en Willemijna Johanna Cornelia Uding. 5 Nov. Betje, d. van Geurt Vonk en Hend- je van de Kooij. Dirkje, d. van Elisa beth van Aggelen. 6 Nov. Karei, z. van Steven van der Weijden en Alijda Gijs- bertse. 7 Nov. Johannes Rijk, z van Johanna Cornelia van Ekelen. Ondertrouwd1 Nov. Pieter Johannes Croes en Johanna Cornelia van Groene- stein. Dirk van Zijlen RutteraHendri ka Schoonderbeek. 7 Nov. Hendrik El- schot en Hendrika van der Pól. Hen drik Johannes Balk en Maria Peternella Dirkse, Gerrit van de Bovenkamp en Maria van Siooten. Gehuwd: 6 Nov. Hermanus Wolfswin kel en Adriana Elisabeth van Dijk Cor nelia van der Veer en Hentje Dijkman. Cornelis Heeren en Elsina van der Vel den. Wessel van Daal en Margrietha Hendrika de Leij. Overleden3 Nov. Johanna Maria Gae- mers, 3 m. 4 Nov. Adriana Elisabeth van Smalen, 3 j. Maria Susanna Meijer, 87 j. wed. van Willem Zwier. 5 Nov. Theodora Hendrika Margaretha Hieue- kamp, 5 m. Aart de Kruiff, 80 j. wedr. van Alyde Johanna Molenbeek. 6 Nov. Een levenl. aang. lc. vr. gesl, van Petrus Vonk en Johanna de Fluiter. MARKTBERICHT. Tarwe f 10,75 af 12,Rogge f6,50 a f 7,60. Boekweit f 6,40 a f 7,25. Appe len f 2,50 a f4,Aardappelen f2,50 a f 3,per heet. Hoendereieren f 5,50 a f 5,50 de 100 stuks. Boter f 1,40 a f 1,50 per kilo. Kaas f 46.a f 50,per 100 kilo. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 11 Novem ber e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot i ure. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft het verlangen te kennen gegeven, een opgave te ontvangen van de namen en woonplaatsen der hoofd directeuren, president of voorzitters van de besturen der voornaamste weeshuizen in het geheele Rijk, zoowel voor de wijze van oplevering der weezen als voor het getal verpleegden. De Minister van BinnenlandscheZaken heeft de Commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, hem zoo spoedig mogelijk in staat te stellen, aan den wensch des Konings te voldoen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Hd. kamerheer in buitengewonen dienst mr. D. A. graaf Van Ljmburg Stirum, rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht. De commissie, die aan H. K. H. Prin ses Hendrik een kunstalbum heeft aange boden, heeft in »Artis" te Amsterdam een vergadering gehouden en definitief besloten ook aan de aanstaande gemalin van Z. M. den Koning een dergelijk ge schenk te vereeren. De zitting van den Landdag dér vor stendommen Waldeck en Pyrmont is door den Landes-Director Von Sommelsfeld geopend met een rede, waarin hij namens den Vorst mededeeling heeft gedaan van de verloving van Prinses Emma met Z. M. den Koning der Nederlanden,in de over tuiging dat de Landdag met de oprechtste deelneming het bericht van deze heuglijke gebeurtenis zou ontvangen en met het geheele land de Prinses een gelukkige toekomst zou toewenschen." In de vergadering van de leden der Vereeniging voor de Statistiek in Neder land, den 27 April 1878 te Utrecht ge houden, werd door sommige leden de wensch uitgesproken, dat de discussie over het Participatiestelsel, door den heer A. Huët ingeleid, in de Voorjaarsvergade ring van 1879 zou worden voortgezet. Het Bestuur heeft thans bij circulaire medegedeeld aan dat verlangen te willen voldoen, vooral daar door het merkwaar dige boek van prof. V. Böhmert >die GewinnbetheiligungUntersucbungen über Arbeitslohn und Unternehmerge- winn" bijzonder de aandacht op dit vraag stuk is gevestigd. Alle leden worden thans uitgenoodigd, elk in zijn kring, een onder zoek in te stellen en de noodige gegevens te verzamelen. Het bestuur geeft ter be vordering van orde en regelmaat aan, welke volgorde in de mededeelingen in acht zal worden genomen. Werken de leden ijverig in deze rich ting mede, dan zal men een juist overzicht kunnen verkrijgen van het bestaan en de werking hier te lande van het participa tie-, het productieve coöperatie-, het uit- bestedings- en ploegen-, het stukloon-, het premie- en gratificatie- en het ver- zorgings- en verzekeringsstelsel. Tevens zal dan, ten deele althans, de proef zijn genomen, of het denkbeeld van den heer N. G. Pierson over de oprichting van een Statistisch Instituut" voor verwezenlij king vatbaar is. De Nederlandsch-Russische »Ambu- lance de Campagne" heeft gedurende het jaar 187778 164 patiënten verpleegd; een betrekkelijk gering aantal, ten gevolge van de omstandigheid dat er hoofdzakelijk de zwaarst gewondenen werden opgeno men. Zestien patiënten vertoefden er lan ger dan 100, vijf zelfs meer dan 200 da gen. Onder de verpleegden waren 2 offi cieren, een militair dokter, een ziekenop passer en 160 soldaten; 161 van de opge nomen patiënten waren verwond, 110 hunner zwaar; 14 patiënten stierven. De overigen herstelden geheel of nagenoeg geheel, dank zij de uitstekende zorgen van den directeur, dr. Tieling en het perso neel, dat hem onvermoeid ter zijde stond. De ambulance vertrok 1 Juni 1877 uit St. Petersburg en keerde er 17 Mei 1878 terug. In dien tijd werd voor de reis, bet aankoopen van allerlei benoodigdheden, het onderhoud der lazarets, het loon der bedienden enz. 25885 roeb. 50 kop. uit gegeven, terwijl er 26 446 r. 50 k. in kas was, zoodat de rekening met een batig saldo van 561 roebels sluit. Men deelt aan het »U. D." van geachte zijde welwillend mede: Hoewel de laatste dagen van October nog al regenachtig waren, want van den 21n toten met den 30n had men eiken dag en den In, den 8n en van den lOn tot en met den 12n regen, zoo was de hoe veelheid nog minder dan men had mogen verwachten. Zij bedroeg 61,3 mM. nog 8 mil. minder dan de gemiddelde, waarbij 0,2 hagel en den 29 Oct. had men bij den regen 0,8 mM. sneeuw, de eerste in dit seizoen. De le en 29e te zamen gaven ruim de helft van de geheele hoeveelheid. De kleinsie hoeveelheid regen in de maand October bedroeg 2,6 in 1861 en de groot ste 215,5 mM. in 1852 afgetapt, waaruit men ziet hoeveel die uit elkander kan loopen. Enkele dagen kwamen voor met sterkere winden, zooals den lOn uit het ZZW. metstooten van 33, den 23n uit het WZW. met 32, den 24n uit het ZZW. met 61 en den 26n en 29n uit het Z. en WNW. met stooten van 35 kilogr. druk king op den vk. meter. Den 6n werd 's morgens een kring om de zondes avonds een kring om de maan opgemerkt, den 10, 25, 26 en 28 zag men weerlicht. Wat de temperatuur betreft, deze kwam met de gemiddelde vrij wel overeen. Op dertien dagen was het te warm van den 6n tot en met den lln, den 13n, den 18n en 19n, den 21 en 22n, den 24n en den 26n en deze behielden boven de achttien negatieve afwijken de overhand, waaruit men ziet. dat de positieve grooter waren dan de negatieve. Den laatsten der maand daalde de thermometer beneden het vriespunt, doch slechts een gedeelte van een graad, 0,3, terwijl men den 6n nog 18,2 had waargenomen dus een ver schil in temperatuur, van 18,5 gr. Celsius. De koudste temperatuur, in October waargenomen, was 2,1 in 1866, de warmste daarentegen 24,5 in hetzelfde jaar, dus had men toen een verschil van thermometerstand van 20,6 gr. De barometer gaf den ln tot den 6n en van den 12n tot den 18u te veel lucht- drukking aan, de achttien overige dagen gaven alle negatieve afwijkingen, zoodat de gemiddelde der maand slechts 756.7 mM. bedroeg en men een tekort had van gemiddeld 2,3 mM. In 30 jaren was de gemiddelde der maand slechts 7 malen nog lager geweest. De laagste barometer stand was 739,5 mM. den 26n des mid dags, terwijl de hoogste 771.2 Mm. den 13n op den middag aangaf, alzoo eene schommeling van 31.7 mM. De laagste stand alhier voorgekomen in deze maand, was 733.0 in 1865, de hoogste 779.7 in 1849. GEMENGDE BERICHTEN. De Europeesche hoofdmarkten staan, wat den korenhandel betreft, alle onder den druk der lage prijzen en kolossale ver zendingen van Noord-Amerika. Ook ko men uit Rusland toevoeren van rogge te DB water in Duitschland aan, zoodat de han del in die graansoort te Berlijn stil is. Grooten invloed op de flauwe markt oefe nen bovendien de bankbreuken en faillis sementen, die in Schotland zijn aangevan gen en in Engeland en elders worden gevolgd. Daardoor neemt het wantrouwen in den handel toe en wordt de gang van zaken verlamd, te meer omdat men alge meen vreest, dat deze bankbreuken en faillissementen meerdere huizen zullen medesleepen. Het bankdisconto in Enge land, dat anders voor den toestand op de geldmarkten van het vasteland in Europa altijd buitengewoon laag scheen, is zóó hoog geklommen, als nog slechts zelden plaats vond. Dit wantrouwen en de min der dan middelmatige koornprijzen op de voornaamste markten zijn de oorzaak van het gebrek aan speculatiegeest, zoodat de inkoopen zich alleen tot de behoefte be palen. Bull-lane is de naam van een in het elegantste deel van Dublin gelegen steeg, die met hare zijsteegjes en binnenplaat sen een geregeld misdadigerskwartier vormt. Hier woont slecht, verdierlijkt ge spuis. Vrouwen, niet slechts vervreemd van eer en schaamte, maar trouwe help sters in allerlei misdaden. Met uitzonde ring van nog te jonge kinderen, behoort nagenoeg deze geheele kolonie tot de kostgangers van het tuchthuis. De lucht is er verpest door allerlei vuil dat een voet hoog op de straat en ir. de huizen ligt, deuren en vensters ontbreken veelal aan deze laatsten. In den laatsten tijd volgden de misdaden er zich dagelijks op. Een van zijn pensioen levende invalide werd door een vrouw vermoord; kort daarop ontstond een strijd tusschen twee wijven, waarbij de eene het kleine kind van de andere bij den voet opnam en het hoofd tegen een muur verpletterdeden zelfden dag greep een nog niet volwassen knaap zijn moeder bij de keel, om haar te wurgen, in de worsteling wierp hij haar op den vuurhaard, sleepte haar daarna naar 't venster en wierp haar naar bene den. Deze opsomming zou nog met een aantal dergelijke voorvallen vermeerderd kunnen worden. Het is dan nu ook der Regeering te erg geworden en er is besloten met die buurt te handelen als indertijd met den beruch- ten Seven Dials in Londen. Er zullen rechte en betrekkelijk breede straten ge maakt worden en de krotten door be woonbare huizen vervangen worden. Daartegen is dit gespuis niet bestand. Die er dan blijven worden tegen wil en dank menschen. Dit leerde ook de onder vinding in Londen. Lise: Wel, Emma, 't is dus toch waar dat gij den jongen Meijer trouwen zult!" Emma: Als gij er niets op tegen hebt, ja!" Lise: »Maar hoe kunt gij er toe komen, de man heeft zoo vreeselijk rood haar!" Emma: Mama zegt, dat dit niet zoo erg is, want mettertijd vallen zij toch uit!" Men zal herinneren, dat bij de behan deling van de gemeenterekeniug van Wonseradeel van 1877 aanmerking is gemaakt wegens de uitgaaf voor het klok luiden bij het overlijden en de begrafenis van de Koningin. In de jongste raadszit ting nu werd door Burgemeester en Wet houders meegedeeld, dat op een aan den Minister van Binnenl. Zaken gedane vraag tot antwoord was bekomen, dat, naar zijn inzien, de gemeenten niet verplicht zijn, aan uitnoodigiugen.als de gemelde ge volg te geven, doch dat, indien zij daaraan voldoen, de kosten, zooals vanzelfspreekt, voor haar rekening komen. Burg. en Weth. gaven, op grond van dit antwoord, in overweging, in beginsel te bepalen, dat aan een verzoek tot het luiden der klok ken ter gelegenheid van het overlijden van een der leden der Koninklijke familie geen gevolg mag worden gegeven voor en aleer door den Raad de vraag is overwo gen, of en op welke wijze aan dat verzoek zal worden voldaan. De zaak is aangebo den. Op het stationsplein van den Rhijn- spoorweg te Utrecht trekt in den laatsten tijd zeer de aandacht der voorbijgangers een fraai aquarium, dat in den tuin van het Hotel de la Station digt bij den weg is opgerigt. Uit het midden van een zeer ruim ge metseld bassin verheft zich eene rots, die

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3