BURGERLIJKE STAND. denverpen en door te dringen tot den weg naar Balkh. Hierdoor zou den Rus sen den weg naar Herat geopend zijn, aan welk feit volgens den correspondent van de Times veel politiek gewicht wordt gehecht. De commissie, belast met een ontwerp tot wijziging van het Russische strafwet boek, stelt daarin onder anderen voor om den dwangarbeid alleen op zware misdadigers toetepassen. Voorts afschaf fing van de deportatie als gewone straf, versterking van de bepalingen op de cor rectionele gevangenen en exceptionele toepassing van de doodstraf, de verban ning en de opsluiting in eene vesting. De operatiën tegen de socialistische vereenigingen en dagbladen in Duitsch- land worden voor zoover er nog bestaan voortgezet. De regeering schijnt tevre den te zijn met het aanvankelijk succes en vleit zich, nu den socialisten alle mid delen tot openbare verspreiding der noodlottige denkbeelden ontnomen is, de geheele richting langzamerhand voor goed te zullen kunnen uitroeien. De onderhandeling tusschen de Duit- sche regeering en het Vaticaan zijn nog altijd niets gevorderd, althans er wordt niet anders omtrent vernomen dan dat op het Vaticaan op antwoord uit Berlijn en uit Berlijn op antwoord uit Rome wordt gewacht. Men houdt er in politieke kringen evenwel voor zeker voor dat de Paus in geen geval de houding van het Centrum zal dècavoneren, m. a. w. dat de Paus niet toegeven. Nu Prins Bismarck den stem der clericalen niet noodig heeft tegen de socialisten, is het de vraag of van zijn kant eene verzoenende houding verwacht mag worden, en dan kan het nog zeer lang duren voor dat de ge- wenschte overeenstemming verkregen wordt. Bij de Fransche kamer van afgevaar digden is een wetsontwerp van den Heer Camille Sée ingekomen, tot regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes. In zijne memorie van toelichting wijst hij op hetgeen in andere landen op dit stuk reeds is gedaan, en op de groote noodza kelijkheid dat Frankrijk niet achterblijve. Hij wil de kosten van oprichting der scholen in de voornaamste plaatsen des lands laten voor rekening van de ge meente en het departement, ieder voor de helft, maar de kosten van het onder wijs brengen voor rekening van den Staat. De kamer heeft dezer dagen het bij zondere genoegen gehad eene zeer lang durige redevoering van Paul de Cassag- nac te moeten aanhooren, ter verdediging van zijne verkiezing. Niettegenstaande dat deze ontembare Bonapartist uren lang gesproken heeft en geene woorden ontzien heeft om de leden van andere richtingen te beschimpen, is het resultaat toch geweest dat zijne verkiezing nietig verklaard is. Hij verliet de zaal met de woorden »tot wederzien mijne heeren". En dat zij hem zullen wederzien is zeer in bezit, met uitzondering van het huis dat aan Cramford was vermaakt. Tien jaren waren voorbijgegaan en al dien tijd had George Cramford gezocht naar het testament, dat op het stukje pa pier vermeld stond. Hij geloofde vast, dat zijn schoonvader een testament ten zijnen voordeele had gemaakt; maar waar was het? Hij had het hem gelegateerde huis van top tot teen doorzocht, maar zonder iets te vinden. De oude schrijftafel, waar in Ordell zijne papieren bewaarde, had hij bijna afgebroken, maar evenzeer zonder gevolg. Lawrence Haight had van het strookje papier ook gehoord op den dag van den moord en ook hij hield zich overtuigd dat het testament bestond. Maar, daar het gesprek tusschen hem en Ordell zonder getuigen had plaats gehad, meende hij dat niemand bekend was geworden met de bedoelingen van den ouden man en dat er daarom ook niet naar het vermiste document werd gezocht. In de laatste dagen evenwel had hij gemerkt dat Crawford onderzoek deed. waarschijnlijk. Een koopman uit het Zuiden des lands heeft 50.000 frs. te zijner beschikking gesteld, ter bestrijding van verkiezingsonkosten. De internationale tentoonstelling is den ioen dezer gesloten en reeds den volgenden dag als het ware van hare aureool ontdaan. Het aantal bezoekers en dus ook van de ontvangen entrées heeft dat van de expositie van 1867 verre overschreden. Omtrent het finantieel re sultaat evenwel valt nog niets medete- deelen. De ondernemer van den Ballon Captif, de Heer Giffard, schijnt goede zaken gemaakt te hebben. De ballon is 1033 maal opgestegen en de ontvangsten bedroegen 84.000 francs. Een gedeelte van de tentoonstellingsgebouwen zal waarschijnlijk blijven staan en voor hui zen worden ingericht. Moncasi, de dader van de aanslag op den Koning van Spanje is ter dood ver oordeeld. Men verwacht dat Alfonsus hem gratie zal schenken. In Italië is een congres gehouden om den godsdienstzin te bevorderen. Daar werd o.a. besloten, dat elk geloovige zich op een clericale courant moet abonne ren, daaraan belangrijke berichten zen den en vooral in koffiehuizen enz. naar clericale bladen moet vragen. De Paus houdt zich in zijne vrije uren bezig met het vangen van vogels. In België wordt het proces 't Kint voortgezet. De gouverneur der bank is vrijgesproken van de beschuldiging van medeplichtigheid aan het verduisteren van gelden. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October (Staatsblad No. 22); Brengt ter keunis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jougstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1878/79 (van den 1. Augustus tot en met den 31. October 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaau, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 18. November aanstaande, van's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belasting zul len worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 11. November 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat blijkeDS het proces-verbaal van stemopneming nopens de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, d.d. 14 November 1878, als zooda nig is verkozen de heer H. Gerritsen, ter wijl eene herstemming moet plaats heb ben 1. voor de keuze van twee leden, tusschen de heeren Jacques Visser, R. G. M. van Beek. M. van Beek en D. P. Ha- Hij was overtuigd dat het testament er gens in het oude huis aanwezig was en daarom vervulde hem het bericht van Crawfords zoeken met angstige voorge voelens. Op de een of andere wijze moest hij verder onderzoek beletten, maar hoe wist hij niet. Uren lang zat hij in zijn kantoor daar over na te denken, Zou er dan nooit een einde aan komen aan al de zorg en moei te? Zijn vurigste wensch was vervuld; hij was van den ondergang gered en was een rijk, ja zeer rijk man geworden; en toch was hij niet gelukkig. Davis had hen tallooze malen om geld lastig gevallen en nu kwam deze moeilijk heid weder. Wat te doen als het testa ment gevonden werd? Wat, indien hij als een misdadiger voor de rechtbank werd gebracht? Hij voelde maar al te goed dat zijn le ven hem geen recht gaf op sympathie en dat men zich eer in zijn val zou verheu gen. (Wordt vervolgd mers; 2. voor de keuze van een lid, tus schen de heeren Jacques Visser en A. Herschel Bz. En dat voorzegd proces-verbaal gedu rende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, 15 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 15 November 1878. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de liefdadige vereeniging» Dorcas" te Amers foort èen bijdrage van f100 doen toekomen. Donderdag 11. sprak de heer Oostermau, de schrijver van het bekende werk Eman- cipatoriain eene vergadering met Dames van het Amersfoortsche departement tot Nut van 't Algemeen over de emancipatie der vrouw. Een aanloop bracht den spreker tot zijne inleidingwaarin hij uiteenzette, dat het woord Emancipatie zeer slecht geko zen is om het streven uit te drukken naar verbetering van het lot der vrouw. Daarna schilderde de spreker achtereen volgens het leven der vrouw overeenkomstig de ide alen en de werkelijkheid. Na het houden der gebruikelijke pauze zette de spreker zijne rede voort dooraan te toonen, dat de zoogenaamde emancipatie der vrouw niet kan bestaan in hetgeen caricaturen, be kend ouder den naam van geëmancipeerde vrouwen, te aanschouwen geven, maar in het streven der vrouw om gelukkig te le ven. Hiertoe achtte de spreker 0. a. de volgende middelen noodig: 1. Evengoed ouderwijs, zoo lager, in dustrieel, middelbaar eu hooger voor de vrouw als voor den man, opdat iedere vrouw in staat zij, zich een levensdoel te kiezen, en geene vrouw gedoemd zij, een onbeduidend leven, soms ten laste van anderen te leiden, totdat het iemand moge lehagen haar ten huwelijk te vragen. 2. Meer liefde, mededoogen en barm- rtigheid jegens vrouwen, die door ijdel- id, maar vooral door armoede diep zijn gezonken. 3. Algemeene erkenning, dat het ichtmatig eu eervol voor iedere vrouw is, zich door eigen arbeid een onaf hanke- ijk bestaan te verschaffen. Hierdoor zou het aautal gelukkige huwelijken toene men, want geene vrouw zou verplicht zijn het huwelijk als een middel van bestaan te beschouwen. Voor het geval, dat twee personen zich in elkander hadden vergist, zou de echtscheiding bij de wet veel ge makkelijker moeten worden gemaakt. 4. Aan iedere vrouw, die zich eene zelfstandige positie heeft verworven, de zelfde burgerlijke en burgerschapsrechten te verzekeren als onder gelijke omstandig heden aan den man. De spreker eindigde zijne belangrijke lezing met te erkennen, dat het onmoge lijk zou zijn, de genoemde en andere mid delen te gelijk aan te wenden, maar hij drong erop aan, ten spoedigste te doen, wat men kon. De noodzakelijke verbete ring van het onderwijs der vrouw behoefde geen uitstel te lijden, en wanneer zijne woorden er iets toe mochten bijdragen, dat de regeling van het onderwijs der vrouw in de gemeente Amersfoort, waar op dat punt nog bijna alles moest worden gedaan, te bespoedigen, dan zou hij zich gelukkig rekenen. Door al de werkende leden der Rede rijkerskamer Ontwikkeling" alhier, zal maandagavond 18 Nov. te >halfacht een wedstrijd in voordrachten gehouden wor den, waarbij donateurs en kunstlievende leden dier Kamer zijn uitgenoodigd. Aan de overwinnaars in dien wedstrijd zullen, door de commissie van beoordeeling, on derscheidene prijzen worden uitgereikt. Bij de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort zijn van de 155 kiesgerech tigden opgekomen 43, en was de uitslag als volgt: Wit Stembriefje ter aanvulling van de plaatsen der Heeren A. D. Methorst, M. van Beek, en HGer ritsen, die met het einde van 1878 aan de beurt van aftreding zijnvan welke de eerste ontslag heeft genomen en de twee de heeft gewenscht buiten aanmerking te blijven: getal stembriefjes 43 hiervan zijn uttgebracht op de heeren: B. Gerritsen 23, die alzoo is herkozen, J. Visser 18, R. G. M. van Beek 10, M. van Beek 9 en D. P. Hamers 8, tusschen wie eene herstemming voor twee leden moet plaats hebben. D. Hubers 8, P. Methorsst Jr. en A. Herschel Bz. 7, P. A. Huet 4, L. A. Schaap 3, enkels anderen 2 en 1 stem. Daar de heer Hamers ouder is dan de heer Hubers, komt de eerste in herstem ming. Gekleurd stembriefje ter aanvulling der plaats van den heer B. E. Herschel, door wien ontslag is geno men. Getal geldige stembriefjes 41. Hiervan zijn uitgebracht op de de hee ren J. Visser 13 en A. Herschel Bz. 8, tusschen wie eene herstemming moet plaats hebben. R. G. M. van Beek en L, A. Schaap 5, enkele anderen 2 en 1 stem. Door den Toezienden Chef over de Gar nizoensbakkerij alhier zal op 22 Nov. a. s. worden aanbesteedde levering van 60 heet. Roode of Rhijntarwe, en 180 heet. Witte of Zeeuwsche Tarwe; wegende re spectievelijk minstens 77 en 76 kgr. per hectoliter. Het examen voor paardenartsen 2e klas se bij het leger is gfe'indigd. De hh. J. N. BalleDgée en H. C. Ittmann zijn geslaagd en zullen, bij vacature, als zoodanig aan Z. M. ter benoeming worden voorgedragen. Het bestuur der Stichtsche Tramway- maatschappij te Utrecht zal eerstdaags een wedstrijd uitschrijven, waarbij verschil lende fabriekanten van tramway-locorao- tieven zullen worden uitgenoodigd, met hun machine proefnemingen te komen doen op de lijn UtrechtZeist. Een be langrijke som gelds zal als premie worden uitgeloofd. De commissie, die zich indertijd te Utrecht heeft gevormd om Z. K. H. Prins Hendrik een huldeblijk te schenken bij diens huwelijk, heeft zich nu gereconsti- tueerd om ook Z. M. den Koning een ge schenk aan te bieden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement te Utrecht: te Wijk bij Duurstede, J. W. Van Wieringen, cand.- notaris te Zwijndrecht; te Maartensdijk, J. Bos J.Az., cand.-notaris te Alblasserdam. Den 9n Januari aanst. zal aan het cen- traalbureel te Utrecht het examen plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Een brutale aanranding had eergiste renavond te Utrecht plaats. Zekere H. klerk bij den Ned. Rhijnspoorweg, keerde met het geld, dat onder zijn berusting was, te halfnegen uur naar zijn woning op den Daalschen dijk terug. In deze druk bevolkte buurt, op slechts weinige schreden van zijn woning en vlak onder een gaslantaarn, werd hem door een onbekend manspersoon een kolenzak over het hoofd geworpen. Hij viel en ont ving eenige hevige slagen op het hoofd, doch liet den geldzak, dien men hem trachtte te ontrukken, niet los. Op zijn moordgeschreeuw schoten een aantal bu ren toe, doch de aanrander wist te ont. snappen, zijn kolenzak achterlatende- Daar deze eenige merken draagt, zal hij wellicht tot de ontdekking van den bru talen schurk leiden. Geboren: 8 Nov. Clasina, d. van Teunis van den Hoek en Elisabeth Voortman. 9 Nov. Anna Alberta, d. van Jan Groen vau Weltum en DinaGeursen. Abra ham, z. van Leon van Gelder en Sellie de Jong. 10 Nov. Wijrapje, d. van Evert Malestein en Geertrnida Gjjtenbeek. Wouterus Maria, z. van Wilhelmus Ge-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2