BURGERLIJKE STAND. heerscht. Het uitsterven der Indiaansche stammen, na de invoering van het vuur water der Europeanen, wordt door hem, naar 't schijnt over het hoofd gezien, maar wellicht is dit aan misbruik en niet aan matig gebruik te wijten. In elk geval zal zijn artikel aan velen genoegen doen. Het aantal moordaanslagen op vorste lijke personen is in de afgeloopen week wederom met één vermeerderd. Ditmaal is het de jeugdige koning van Italië ge weest, op wien de moordenaar het ge munt had. Deze maakte geen gebruik van vuurwapenen, maar wierp zich met een dolk op den koning, die met den minister Cairoli in zijn rijtuig zich be vond. Cairoli ontving bij zijne pogingen om den dader te grijpen eene, naar de berichten luiden niet gevaarlijke, maar diepe wonde; de Koning werd niet ge kwetst. De misdaad is mogelijk gewor den doordien de koning verklaard had, dat hij, om in onmiddellijke aanraking te blijven met zijn volk, het rijtuig niet door politie-dienaren of soldaten omgeven wilde hebben. Na geruimen tijd 's Konings rijtuig ge volgd te zijn, sprong Passanante plotse ling op de trede en riep Leve de alge- meene Republiek 1 Dood aan de Konin gen 1 Leve Orsini I In een ommezien was het schelmstuk volbracht, zoodat slechts enkelen zij die in de naaste omgeving waren, er in de eerste momenten kennis van droegen, en toen het vorstelijk rijtuig zijn weg ver volgde, was Humbert zoo kalm en glim lachte Cairoli zoozeer, dat niemand ver moedde wat er gebeurd was. Maandag ochtend is er in de kapel van het koninklijk paleis een plechtige dienst gevierd om den Hemel te danken voor de redding des Konings. HH. MM. en het geheele hofpersoneel waren hierbij tegenwoordig. De Koningin was tot schreiens toe bewogen. De moordenaar geeft als reden voor zijn wandaad op dat hij alle vorsten haat. Of de man alleen staat mag betwijfeld worden, daar bij een optocht te Florence gehouden om een demonstratie ten gun ste des Konings aan den dag te leggen, een Orsinibom te midden van den stoet ontplofte en twee personen doodde en eenige anderen kwetste. In Duitschland gaan stemmen op in de richting van beperking der drukpers vrijheid, als een noodzakelijk gevolg van de wet tegen de socialisten. Over dit on derwerp heeft Prins zu Ysenburg Bir- stein een brochure in het licht gegeven, onder den titel vanHerinneringen der drukpersweteen deel der hervor- mingstaak van den Duitschen Rijksdag. Onze ruimte laat niet toe hierover uit voerig te spreken; de titel van het ge schrift geeft trouwens duidelijk genoeg des schrijvers bedoelingen te kennen. Duitschland zal zich indien 't zoo voortgaat, zeker niet meer kunnen be roemen aan de spits der vooruitgang te staan. De pruissische landdag is zonder eeni ge plechtigheid geopend. Prins Bismarck heeft bij den Rijksdag »Ja, het is wel vreemd, George, erg vreemd dat wij dat papier niet hebben kunneri vinden," antwoordde zijn vrouw. Hm, weet ge wat ik doen zal? Hél Wat is dat?" Een hevige wind loeide om het oude huis en deed de pannen van het dak rammelen, en floot overal door reten en gaten. Maar het geluid stierf weg in de verte, toen het plotseling gevolgd werd door het geraas van iets dat op den zol der viel. George sprong op terwijl zijn vrouw vol angst zich aan hem vastklemde. Zij luisterden nog even, maar het bleef stil. Daarop nam George de lamp op en begaf zich door Lucie gevolgd naar den zolder. Het was een ouderwetsche zolder ruim en ongezellig: waar de stijlen, die het dak ondersteunden een spookachtig effect maakten bij het flauwe licht der lamp. De ruimte was opgevuld met oud een voorstel ingediend ter zake van de tariefsherziening. Ten gevolge van de beleedigende rede van Paul de Cassagnac in de fransche kamer gehouden, heeft de Heer Marion hem tot een duel uitgedaagd. Ook de verkiezing van den ex-minis ter Fourton is nietig verklaardwegens kuiperijen en omkooping der kiezers. Door den minister Bardoux is pij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot oprichting van scholen voor meer uitge breid lager onderwijs. Bij de verkiezing van drie senatoren voor het leven zijn de candidaten der rechterzijde gekozen. De meerderheid was evenwel lang zoo groot niet als men verwachtte en men beschouwt dere uit slag dan ook als haar laatste triomf: In Spanje is eene wijziging in de kies wet aangenomen, tengevolge waarvan het aantal kiezers zeer uitgebreid wordt. Uit Marokko wordt gemeld dat er nog steeds hongersnood heerscht. De instructie van het proces 't Kint de Roodebeke is afgeloopen. Met klem wordt in de acte van beschuldiging ge wezen op de verregaande zorgeloosheid waarmede de zaken der bank door het bestuur aan 't Kint werden overgelaten. In de Belgische kamer van afgevaar digden is het bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede vrij heftig toegegaan, ten gevolge van de oppositie door de clericalen tegen het ministerie. Amersfoort, 22 November 1878. De Heer M. L. Celosse alhier is be noemd tot auditeur bij den schuttersraad, en dien ten gevolge eervol ontslagen uit zijne betrekking als luitenant bij de dd. schutterij hier ter stede. Zelden zagen wij op een klein tooneel zulk een goed samenwerkend geheel van acteurs en actrices, als het gezelschap onder directie van de Heeren Le Gras, van Zuilen en Haspels Woensdag 1.1. aan het Amersfoortsche publiek te aanschouwen gaf. E. Augier's, les Fourchambault, meer eene aaneenschakeling van tooneeltjes door een lossen draad verbonden dan wel een stuk met eene regelmatige intrigue, werd op bijna onberispelijke wijze door het genoemde gezelschap ten tooneele ge voerd. Misschien zou geen enkel vlekje in de opvoering te bemerken zijn geweest, als de vertaling wat losser, wat meer over eenkomstig de spreektaal ware, en de Heer R. Faassen niet eene naar ons inzien ver keerde opvatting van karakter van den ouden Heer Fourcbambault had gehad. Yoor ieder, die les Fourchambault in 't oorspronkelijke leest, zal het duidelijk zijn, dat de schrijver niet bedoeld heeft Papa Fourchambault grappig te doen zijn, zooals de Heer Faassen hem ons te zien gaf. Voor 't overige was het spel der an dere medewerkers, wjj zouden haast zeg- hen, onverbeterlijk. Was Mevr. de Vries al niet het levend beeld eener Creoolsohe van 22 jaar, haar spel was uitstekend; in drukwekkend was vooral haar afscheid van Mevr. Fourchambault met de woor- hout en afgedankte meubelen. Naar het scheen was er niets gebeurd. Maar toen zij aan het einde van den zol der kwamen zagen zij een uiteengevallen meubel liggen. Dat was hetl" zeide George toen hij de oude lessenaar in stukken zag liggen. Het meubel was tegen den muur gezet omdat het maar twee pooten had en de laatste windvlaag had het omvergewor pen. George gaf de lamp aan zijne vrouw en bukte zich om het meubel verder te onderzoeken. Toen hij den klep oplichte, bemerkte hij een vroeger nooit ontdekt laadje. Met bevende hand maakte hij het open, en daar lag voor hem het lang verloren papier Hoezeel" riep hij, terwijl hij het op nam, Lucie wij hebben het eindelijk ge vonden." (Wordt vervolgd den: >lk jaag u weg, door uw huis te verlaten." Heerlijk schoon was het too neel tusschen Mevr. Bernard en haar zoon, toen zij hem den naam zijns vaders deed kennen. Niet minder treffend was la scène des deux frères; onverbeterlijk speel den Bernard en Leopold, vooral in dit tooneel. Wij zouden, als wij het schoon e dat de Rotterdamsche tooneelisten ons te zien gaven, wilden opnoemen, te veel van 't geduld onzer lezers vorderen; zij, die 't stuk gezien hebben zouden ons op menig ander welgeslaagd tooneeltje wijzen; zjj die de voorstelling niet hebben bijge woond, zouden slechts een flauw begrip krijgen van de schooue opvoering. Jam mer, dat de zaal van »Amicitia" slechts matig gevuld wasde Amersfoortsche Tooneelvereeniging, die moeite, noch tijd, noch kosten gespaard heeft om onzen stad- genooten iets deugdelijks op het tooneel te zien te geven, is daarvoor ditmaal met beloond met eene trouwe opkomst van Amersfoort's kunstminnend publiek. Donderdag avond werd hier, in eene bijeenkomst van belangstellenden, eene afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst opgericht. Het bestuur, in die vergadering gekozen, heeft zich geconstitueerd als volgt: Dr. E. D. Pijzei, voorzitter; Mr. J. Heiligers, on dervoorzitter; Paul A. Huet, Secretaris; J, D. Methorst, penningmeester; W. P. A. van Werkhoven, bibliothecaris. Het aantal leden bedraagt aanvankelijk 48. Het lidmaatschap is voor f 5.ver krijgbaar, en geeft o. a. het recht tot bet kosteloos bijwonen van alle uitvoeringen, door de afdeelingen in verschillende plaat sen des lands gegeven. Men schrijft uit Amsterdam. Het vyftigjarig bestaan van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst zal met een groot driedaagsch algemeen muziekfeest op 23, 24 en 25 Mei 1879 te Amsterdam in het Paleis voor volksvlijt worden gevierd. Daarvoor is het volgende feest-pro- gramma vastgesteldEerste dag: Josua, oratorium van G. F. Handel. Tweede dag: Groote Misse van J. J. H. Verhulst, De vliegende Hollander (gemengd koor met orkest) van R. Hol, en het derde deel uit Bonifacius, oratorium van W. F. G. Ni- colaï. Derde dag kunstenaars-concert, symphonie No. IX met koor, van L. Van Beethoven, koor uit Josua, van Handel enz. Naar wij vernemen, zal de heer Ver hulst feest-directeur zijn, zullen orkest en koor uit de beste krachten van Neder land worden samengesteld, en bestaat het voornemen om ook feestelijkheden voor het volk in die dagen te doen plaats heb ben. Alle binnen- en buitenlandscbe eere leden der Maatschappij worden tot bijwo ning van het feest genoodigd. De leden van alle afdeelingen zullen, naar men ver neemt, op de beide eerste feestdagen kos teloos toegang hebben. Dinsdag a. s. zal hier een concert wor den gegeven, dat zeker vele hoorders zal lokken. Het »Trifolium" Johanna Bec ker, Cornelia Travers en Fr. Hilpert, dat door bemiddeling van den Heer Louis Roothaan ook hier ter stede zal optreden, heeft zich in het buitenland en in ons va derland reeds een welverdienden naam verworven. Johanna Becker, de talent volle dochter van een beroemden vader, wordt als eene voortreffelijke pianiste ge prezen. Cornelia Travers weet hare hoor ders evenzeer te boeien door hare onberis pelijke voordracht van coloratuur-aria's als door hare zielvolle vertolking van duitsche liederen. Hilpert, de voortreffe lijke violoncellist van het Florentijner kwartet, is voor ons een oude en goede bekende, dien we als solist eerst recht zullen kunnen waardeeren. Moge eene volle zaal de taak der executanten, die ons een genotvollen avond bereiden, ook voor hen eene dankbare maken! Gisteren werd in het hotel M. gearres teerd een koloniaal, die sedert Januari 1.1. uit Harderwijk was gedeserteerd. Gedurig hoort men van deserties bij het bataljon mineurs te Utrecht. Om hierte gen zooveel mogelijk te waken, heeft de commandant van het korps dezer dagen de spoorwegmaatschappijen beleefdelijk uitgenoodigd van de manschappendie per spoor, reizen, vertooning hunner ver lofpassen te vorderen. Harderwijk, 16 November. Bij de ver kiezing van leden voor de Kamer van koophandel zijn de heeren P. Kuijlman, J. P. F. Mirandolle, J. Wedding en S. H. Wolf herkozen. Den 12n October 1.1. werd op eenalge- meene vergadering der Utrechtsche afdee ling van Nimrod het wenschelijke uitge sproken om het gebied der sport in hare ruimste beteekenis (wedrennen, roei- en zeilwedstrijden, prijskampen in de gym nastiek, jachten te paard enz.) binnen den kring der oefeningen te brengen waaraan die Vereeniging zijDe krach ten wijdt. Met acclamatie werd daarop besloten pogingen te doen om dit streven populair en nationaal te maken. Immers de aanwezige heeren meenden, dat het schoone en edele doel der sportt.w.: Het verkrijgen en onderhouden van een gezon den en energieken geest," door gestadige en vermoeiende oefening van het >li- chaam" waarbij kalmte en beleid in moeie- lijke gevaarvolle omstandigheden, zich paren aan geestdrift voor het voorgestelde doel, alle aanspraak heeft op nationale waardeering, daar het krachtige, geharde mannen kweekt voor het Vaderland en nuttige, vastberaden burgers voor den Staat. Dienovereenkomstig heeft de Utrecht sche Afdeeling van Nimrod, eene uitvoe- ringscomm. benoemdmet de opdracht om, bij wijze van proef, in dezen herfst en het volgende voorjaar, zooveel mogelijk in het centrum van het land, dicht bij een spoorweg-station, te organiseereneene serie van jachten te paard, op die wjjze als der Commissie het meest wenschelijk zou voorkomen. De Commissie heeft zich in betrekking gesteld met den presi dent en »the Master of hounds" der Ve- luwsche Jachtvereeniging, en door hun ne medewerking is op eene algemeene vergadering der Veluwsche Jachtvereeni ging, dd. 24 October 1.1., met algemeene stemmen besloten »the pack of hounds" der Veluwsche Jachtvereeniging beschik baar te stellen tot het houden van eenige parforce-jachten op damherten, die der Vereeniging daartoe door den Heer B. A. Baron van Verschuer te Vogelenzang ten geschenke zijn aangeboden. Rondom Barneveld heeft de Commissie zich het gebruik van ruim 7000 hectaren heide, meerendeels door kostelooze per missiën van de eigenaars dier jachtvelden, verzekerd. Met de directiën der Staats- en Oosterspoorwegen wordt onderhandeld over een verlaagd tarief voor het vervoer van paarden en honden voor de jacht. De eerste jacht heeft Donderdag onder begunstiging van goed weder plaats ge had. Verscheiden officieren van het reg. rijdende artillerie alhier hebben er aan deelgenomen. Geboren: 15 Nov. Dirk, z. van Evertje Meijer. 17 Nov. Willem z. van Anto- nie Rommers en Aleida Massen. 18 Nor. Clasina, d. van Hendrik van Keken en Maria van Goor. 120 Nor. Wessel, z. van Hendrik Priem en Francina Hen driks. Franciscus Everardus, z. van Hendrikus Boerssen en Antje de Wit. Ondertrouwd: 21 Nov. Elbert Wallert en Alijda van Duinen. Gehuwd: 20 Nov. Dirk van Zijl en Ruttera Hendeika Schoonderbeek. Ja cobus Johannes By lard en Jacoba van der Stonden. Hendrik Johannes Balk en Maria Peternella Dirkse. Gerrit van de Bovenkamp en Maria van Slooten. Overleden: 16 Nov. Nicolaas Johannes Cornells Coomans 59 j. echtg. van Peter- nel van Appelen. 11 Nov. Johanna Brons, 14 d. Jannetje van der Heul, 75 j. ongeh. 19 Nov. WillemiuaGouw, 59 j. echtg. van Gijsbertus Hermanus Ge- rardus Lambrechts. 20 Nov. Hendrica Hendriksen, 78 j. wed. van Antonie van Keeken. 21 Nov. Petrus Bosch 70 j.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2