Weldadigheid is eene nederland- sche deugd, onze stadgenooten zijn in hare beoefening niet achterlijk. Wij erkennen met dankbaarheid, dat er in onze gemeente véél voor min- gegoeden en hulpbehoevenden wordt gedaan. Maar de wijze waarop dit geschiedt, is zeker voor verbetering vatbaar. Wij gelooven gaarne, dat de liefdadige instellingen hier ter stede zich vergewissen, of de perso nen, aan wie .zij hare gaven uitrei ken, deze noodig hebben en verdienen te ontvangen, doch wij betwijfelen het, of particulieren even nauw gezet zijn. Geld, soep kaartjes, bons voor turven enz. wor den meestal aan de deur afgegeven, zonder dat men zich bekommert over de personen, die ze medenemen. 't Is waar, men heeft een almoes gegeven maar is men weldadig geweest? heeft men wèl gedaan? Zullen niet meestal hardnekkige be delaars en luie dagdieven goede sier maken met de gaven, die immers voor werkelijk hulpbehoeven den bestemd waren? Men kan niet van ieder vergen, dat hij persoonlijk onderzoek instel- le naar de velen, die zijne gaven ko men vragen, en naar hetnoggrooter aantal van hen, die niet vragen, maar wellicht nog meer behooften hebben. Onze stad is niet groot genoeg, om een informatie-bureau op te richten, zoo als dat elders geschiedt. Daarom verheugt het ons des te meer, dat onze ijverige commissaris van' politie zich bereid verklaard heeft, om in die leemte te voorzien, door aan ieder, die het verlangt, in lichtingen te geven omtrent de huis gezinnen, die zich bij hen om onder stand hebben aangemeld. Mogen velen van die gelegenheid gebruik maken, en bedenken, dat een verstandig verleende hulp ar moede kan lenigen, maar dat giften aan onbekenden uitgereikt, meestal slechts luiheid, zorgeloosheid en dus ook armoede zullen vermeerderen. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 3 December 1878. beschouwt. Ook te Berlijn is in de afgeloopen week belangrijk nieuws voorgevallen. De re geering heeft namelijk, met het oog op de aanstaande intocht van den Duitschen Keizer, die den vijfden zou plaats heb ben, het noodig geacht de hoofdstad te zuiveren van naar haar inzien schadelijke invloeden en daartoe gebruik gemaakt van art. 28 der nieuwe wet op de socia listen waarbij haar het recht gegeven wordtin het belang der openbare vei ligheid, den kleinen staat van beleg uit te vaardigen. De afkondiging daarvan heeft een diepen indruk op de bevolking gemaakt, maar de toestand is in Duitsch- land reeds zoodanig gewijzigd dat de meerderheid den maatregel niet afkeurt en overtuigd is dat de Regeering daar voor goede gronden heeft. Deze geeft eene korte officieuse toelichting, waarin gezegd wordt dat Berlijn het middenpunt geworden is der socialistische beweging niet alleen, maar van eene internationale socialistische samenzwering. Niet al wat de regeering daarover mededeelt behoeft echter te worden overgenomen want van overdrijving is de politie niet vrij te pleiten, en herhaaldelijk is reeds geble ken dat sommige onrustbarende geruch ten, zooals onder anderen over het vin den van Orsinibommen te Hamburg, ge heel uit de lucht gegrepen zijn. Intusschen blijkt uit den genomen maatregel dat de beteugeling of liever het uitroeien der socialistische beweging nog niet veel gevorderd is en het mag gevraagd worden of het thans genomen besluit veel goeds zal uitwerken. De ze tel van het socialisme zal nu waarschijn lijk naar elders verplaatst worden en men verneemt dat enkelen der 60 uit Berlijn verbannen socialisten zich metterwoon in België zullen vestigen. Bismarck zal de intocht van den Keizer, die nu mis schien wel met minder geestdrift zal ont vangen worden, niet.bijwonen daar zijne gezondheid hem dat niet veroorlooft. Ook in Spanje worden na den moord aanslag op den Koning strenge maatre gelen tegen de socialisten genomen en allen, die men van die richting kan op sporen, worden verbannen. Naar men zegt heeft de Koning het voornemen zich met eene oudere zuster van zijne overledene vrouw in den echt te begeven. In de Deensehe kamer van vertegen woordiging wordt bezwaar gemaakt om aan Prinses Thyra de huwelijksjaarwed- de toe te kennen door de regeering voor gesteld, op grond daarvan dat de Hertog van Cumberland, haar aanstaande ge maal, slechts afstand behoeft te doen van zijne aanspraken op den Hannoverschen troon, om in het bezit te worden gesteld van het vorstelijk vermogen van wijlen zijn vader. De koning en de koningin van Italië zijn met ontzachelijke geestdrift te Rome ontvangen evenals ook de minister Cai- roli, die zooals men weet, bij den aanslag op den Koning eene vrij belangrijke verwonding kreeg. Naar men zegt zou eene ministerieele crisis ophanden zijn. De fransche kamer heeft de verkiezing van den Bonapartist Jeröme David geldig verklaard. Gambetta heeft bij de verde diging van de overeenkomst met de Noorderspoorwegmaatschappij in de commissie eene kleine nederlaag gele den; de commissie verwierp haar bij meerderheid van stemmen. Eene groote menigte wachtte den uitslag der beraadslagingen van de jury in 't Kindt en de Fortamps af. Toen deze bekend werd gemaakt, namelijk 15 jaar gevangenisstraf voor 't Kint en een jaar voor de Fortamps, gaf het publiek zijn tevredenheid niet onduidelijk te kennen en ging rustig uiteen. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 de gemeentewet, Doen te weten, dat het 2de aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijken Omslag) over het dienstjaar 1878 door den Raad is vastge steld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 unr des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 4. December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN, Amersfoort, 6 December 1878. vleesch weer niet naar binnen. Hel Karei, als we eens met hem naar buiten konden gaan 1 Wat zou hij opknappen! ;t Is ook zóó benauwd op onze kamers." »Ja, vrouwlief, als 't schip met geld komt, dan huren we een buiten voor hem, met een ezelwagen en frische lucht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en »Nu ja, hij zal het er wel zonder stel len; maar ochik zag hem zoo graag wat sterker en flinker, zoo meer op de manier van zijn vaderl Kom, breng hem nu maar naar zijn bedje, wil jef Ik krijg hem er anders niet in." Adolf trommelt onderwijl met zijn bloote voetjes op papa's borst en wordt nu weggebracht. Van avond wordt hij extra hartelijk goeden nacht gekust; want morgen is hij jarig. 't Duurt wel wat lang voor het kind slaapt; zeker door de warmte. Eindelijk als de oogjes voor goed gesloten zijn en hij rustig ademt, verlaat Elize de kamer en zij zoekt het studeervertrek weer op. »Hebje nog veel te werken?" vraagt ze, of ga je nog een eindje meê omstap pen?" Neen, daaraan valt niet te denken. Karei moet nog het noodige voor de courant in orde maken en eindelijk is hij nu eens goed opstreek met dat stuk voor de Gids; dus liever stil thuis blijven. >Goed; dan haal ik mijn werk maar hier. Ik kan je dan ten minste af en toe nog eens aankijken, en ik kan den kleinen Adolf hier zoo goed hooren." Eenigen tijd later verschijnt Elize met haar naaiwerk. De meid brengt thee blaadje en theewater binnen en de ka mer ziet er nu bijzonder gezellig uit. Het zingen van het water in den ketel en het krassen van de pen op het papier is een tijdlang alles, wat men er kan hooren. Met een zie zoo, dat is alweer klaar 1" staat Karei eindelijk op. Hij komt even naast zijn vrouwtje zitten, oni zijn kopje thee leeg te drinken. Hij kijkt haar een poosje aan en zegt lachend »Wel, lieve tijdl wat kijk je ernstig. Scheelt er wat aan?" Dadelijk laat Elize haar werk op den schoot rusten en zegt met een halven In de op Dinsdag 11. gehouden alge meene vergadering der afdeeling Amers foort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zijn, behalve de reeds be noemden, tot bestuursleden, tevens com missarissen voor de Zangvereeniging, aan gewezen de Heeren S. D. B. Rompel en J. H. van Boeckholt. Tevens is bepaald, dat de contributie f5.bedraagt, (voor Donateurs minstens f 7. 50) terwijl men voor die contributie, behalve de rechten, door de algemeene wet toegekend, ook het recht verkrijgt om met ééne dame de af- deelingsuitvoeringen bij te wonen, en voor zich en eene dame uit zijn huisgezin vrijgesteld is van de contributie van de Zangvereeniging of voor de koorklasse. Wie lid van de afdeeling wenscht te wor den, behoeft zich slechts aan te melden bij een van de leden van het bestuur. Naar wij vernemen, zal de Heer Maju hier weldra eene séance met den phono- graaf geven. Wij twijfelen niet, of die voorstelling zal een zeer talrijk publiek lokken. De Heer Maju heeft een voor treffelijk instrument, en weet er uitne mend mede om te gaan. Gisteren Vrijdag werd in het locaal »de Arend" alhier eene openbare vergadering gehouden van >het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde," afdeeling Amersfoort; de Heer H. M. Hartog als spreker optredende, hield een lezing, over »de Nieuwe Werktuigen geschikt voor Zandgronden," hetwelk door den spreker zeer aanschouwelijk werd voorgesteld; eenige platen in de zaal opgehangen en verklaard, verduidelijkte de rede van den spreker. Door dien het voor eenige envi rons bewoners te laat zoude worden, be loofde spreker aan belangstellenden, a.s. Vrijdag des morgens om 11 uur, in het zelfde locaal, zijne rede te vervolgen. De zaal was eivol; met eene verloting, onder zucht, die eindigt in een glimlach: »Neen; maar ik dacht over ons ventje. Als ik zoo stil zich te werken, gaan mijn gedachten nog al eens dien kant uit. Ik ben toch wel wat ongerust over hem." Ongerust 1 hoe zoo? Vindt je hem dan niet veel beter dan vroeger?" s Och, eigenlijk niet. 's Winters ziet hij er bleek en slap uit, omdat het te koud voor hem is; in 't voorjaar is de overgang van het. seizoen er schuld aan, en nu het eindelijk zomer is, schijnt hij weer onder de warmte te lijden, 't Kind moest waar schijnlijk veel meer frissche luchten be weging hebben; maar hoe zullen we hem daaraan helpenhierin een nauwe straat, midden in den Haag?" »Maar hij gaat toch nogal eens uit. Van middag nog is hij wel een paar uur met je in het Bosch geweest en misschien kunnen we Zondag nog wel eens naar Scheveningen gaan." Ja, dat is alles goed en wel en een middag aan het strand is heerlijk, maar op den duur hel ik zou hem zoo graag eens een poos lang buiten hebben en de aanwezige leden, van 45 verschillende voorwerpen voor den landbouw, is deze vergadering gesloten. Den 16den December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Hervormde Ge meente te Leusden zelfstandig werd ver klaard en het Kerkgebouw aan zijne be stemming werd toegewijd. Men hoopt dit aldaar godsdienstig te herdenken op Zondag 15 December a.s. in eene gods dienstoefening, welke zal aanvangen des namiddags ten l'/g ure. In die godsdienst oefening hopen als sprekers op te treden, behalve de thans dienstdoende predikant Dr. van Rijn, de voormalige predikanten van Leusden, de H.H. van Gruting, Loeff, van der Lip en van Lindonk, thans predt. te Almelo, Dordrecht, Wijk bij Duurstede en Ommeren. Sedert 1 Dec. loopt in de sneltreinen 4 en 7 van den Ned. Oentraalspoorweg een doorgaand rijtuig naar Amsterdam, zoodat de reizigers te Utrecht niet behoeven over te stappen. Ofschoon de tramway van Utrecht op Zeist nagenoeg geheel gereed is, zal de weg eerst geëxploiteerd worden in het be gin van het volgende jaar. Het is nog on bekend of men van stoom- of paarden kracht zal gebruik maken. Besluit men tot het eerste, dan zal de provinciale- en gemeentelijke-vergunuing nog moeten worden verkregen. Voorzitter de burgemeester Mr. F. H. van Persijn, tegenwoordig 14 leden, af wezig de heer Celosse. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Een ontwerp-besluit tot het in huur uitgeven van een gedeelde van het ter rein »de Zandhoopen", bestemd voor berging van petroleum, aan den heer J. van Vollenhoven, voor 21 jaren tegen /'I 'sjaars wordt met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding eener missieve van Gedep. Staten en daarop gedaan voorstel van Burg. en Weth. besluit de Gemeente raad 1. beleefdelijk dank te zeggen voor het aanbod van f 1000 provinciaal subsi die voor de vernieuwing van den Leusder- weg, met te kennengeving dat de ge meente het voorwaardelijk subsidie niet kan aannemen; 2. alle eenzijdige raads besluiten betrekkelijk het onderhout van dien weg, van Amersfoort tot Oud-Leus den, in te trekken; 3. dieu weg van den Woudenberger straatweg tot den Woestij- gerweg met waalklinkers of op andere na der te bepalen wijze te bestraten uit de ge wijzigde suppletoire begrooting over 1878. Het tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag wordt met algemeene stemmen vastgesteld ten bedrage van f306.27. Een ontwerp-besluit tot verhuring van hem in het zand zien rollen 1" Kindlief, ik zie er waarlijk geen kans toe. Ik heb wel hoop op een volgenden zomer. Wie weet of ik niet eens klaar kom, met het plan, waaraan ik al zoolang bezig ben en als dat boek maar af komt, daarvoor kan ik wel geld krijgen, denk ik. Stel je voor, dat ik den volgen den winter eens zooveel over verdiende, dat we er van naar buiten konden gaan 1 Maar zonder zoo'n extra-verdienste zou ik niet weten, hoe we aan het geld ervoor konden komen. Ik ben al heel dank baar, dat we zoo rustig kunnen voortle ven, zonder schulden temaken. Hadtje maar een man met geld genomen .1" »Foei, manlief, schei toch uitl Je meent toch niet, dat ik klaag Dat weet je wel beter. Alsof je al niet honderd din- gan voor me hadt uitgezuinigdWiens schuld is het, dat je niet meer rookt? Die kleine luxe hadt je ook niet behoe ven af te schaffen, als de docterje niet beduid had, dat ik niet sterk was en kina moest gebruiken. Ik vergeef het hem nog nooit." Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2