BURGERLIJKE STAND. het voormalig huis van arrest aan de com missie van toezicht over het kantonnaal huis van bewaring, voor den tijd van zes jaren tegen f 500 's jaars, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Herbenoemd zijn de heeren W. van Eeden en J. Zandijk Jr. tot leden van het burgerlijk armbestuur, Dr. L. C. E. E. Fock tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en de heer A. J. Bos tot lid der plaatselijke schoolcommis sie. Ingekomen ziju: goedkeuring van Ge- dep. Staten op aanvullings-kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbe lasting over 1878, alsmede op het raads besluit tot verhooging der jaarwedde van het onderwijzend personeel aan de herha lingsschool. Voor informatie. Rapport van Burg. en Weth. den 20 November uitgebracht over de heffing van het vuur-, haven- en tongeld, waarte gen in den loop dezes jaars eeuige schippers bezwaren inbrachten, In dat uitvoerig rapport stellen B. en W. den gemeente raad voor 1, het vuur-, haven- en tongeld, zooals het thans geregeld is, voorloopig te blijven heffen; 2. het lot van 't wetsont werp betrekkelijk de Keulsche vaart atte- wachten; 3. zoo dat ontwerp mocht ver vallen, de noodige stappen bij de hooge regering te doen, om te verkrijgen dat de lasten en lusten van de rivier de Eem door het rijk overgenomen worden van de ge meente; 4. zoo ook dit niet mocht geluk ken, alsdan nadere voorstellen van hen in- tewachten. Overeenkomstig het door den Voorzitter gedaan voorstel wordt z. h. o. besloten het rapport in afdruk aan de leden rondtezenden, in handen te stel len van de kamer van koophandel en in eene volgende vergadering te behandelen. De zitting is daarna gesloten. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 9 Decem ber e.k. ten Raadhuize 1t Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. MARKTBERICHT. Tarwe f9,a f 11,Rogge f6, a f 7,Boekweit f 5,90 a f 7,Appe len f 2,75 a f 3,50. Aardappelen f 2,50 a f2,75 per heet. floendereieren f6,a f 6,50 de 100 stuks. Boter f 1,10 a f 1,20 per kilo. Kaas f 46.a f 50,per 100 kilo. Geboren: 29 Nov. Anlonie, z. van Dirk de Vrije en Jannetje van Koot.1 Dec. Bernardus, z. van Bernardus Diete- rink en Elisabeth Sophia Porton. - Wil helmus, z. van Jan van Koelen en Rijkje de Goede. Jan, z. van Gerrit Koenen en Johanna Benneker. 2. Wouter, z. van Elbert Bouwman en Teuntje van Ek. Clara Geertruida, d. van Guillaume Val keneer en Geertruida Ham. 3. Andries, z. van Gerard van Niënburg en Johanna Maria Beerenaonk. 4. Gijsbertus, z. van Gijsbert Pannekoek en Gerritje van der Horst. Ondertrouwd: 29 Nov. Dirk Schimmel en Johanna Frederika Mezger. 5 Dec. Petrus Pieter van Stijn en Mar- grietha Stable. Gehuwd: 4 Dec. Andries Waanders en Catharina van Vulpen. Overleden: 30 Nov. Een levenl. aang. k. m. gesl. van Cornelis van Putten en Antje Blickendaal. 2 Dec. Dirkje Stikvoort, 50 j. echtg. van Willem Spaan. Henri Louis Eleonore van Gelder, 8 j. Jan Veenendaal. 46 j. echtg. van Elisa beth de Groot. 4 Anna Mater, 79 j. wed. van Lambertus van den Biezenbos. Mijntje Lablans. 76 j. wed. yan Jan Ma terman. BINNENLAND. Een groot aantal belangstellenden was Zaterdag avond te Utrecht in de boven zaal van den heer Klokke bijeen, uitge- noodigd door prof. Buys Ballot, hoofddi recteur van het Meteorologisch observa torium aldaar, om met hem en den mede oprichter dr. Krecke het 30-jarig bestaan der instelling te herdenken. Baron Van Heerdt, directeur der afdeeling zeevaart, wijdde bij deze gelegenheid een welspre kend woord van hulde aan den hoofddi recteur en aan den heer Krecke, die door hunne werkzaamheid zooveel voor de we tenschap, maar ook zooveel voor de zee vaart hadden gewrocht; de secretaris van 't Instituut, de heer Andrau, schetste de geschiedenis der instelling en bracht na- mens alle personenaan de inrichting verbonden, dank aan den beminden en hooggewaardeerden hoofddirecteur; pro fessor Buijs Ballot herdacht allen, die met hem den bloei en de goede werking van het Meteorol. Observaterinm hadden be vorderd, in het bijzonder zijn vriend Krecke, de heeren van de afd. zeevaart, den heer Olland, die de werktuigen zoo uitstekend vervaardigde en pas weder een zoo buitengewoon goed geslaagd instru ment leverde, den ijverigen heer Van den Brink, enz. De luide uitgesproken wensch voor den bloei der instelling wordt zeker beaamd door allen, die belang stellen in de weten schap en die het hooge gewicht der mete orologische waarnemingen, in onderschei den richting, in de eerste plaats ook voor de zeevaart, erkennen. Uit Hazerwoude wordt ons gemeld: Het is van algemeene bekendheid dat de boeren in deze gemeente met hand en tand en door allerlei wettige en geoorloof de middelen zich hebben verzet tegen den aanleg van de spoorbaan LeidenWoer den; de een om deze de ander om gene reden maar toch meest allen, omdat zij niet van de spoorwegmaatschappij kon den gedaan krijgen, wat zij, gerijmd of ongerijmd, wel wenschten. Een dezer niet direct meêwerkende boeren echter, thans ziende dat door de maatschappij aan hem alle weldaden zijn bewezen, die hem kon den worden toegekend, en alle mogelijke gemak eu voordeel was gegeven, heeft Dinsdag morgen zijn beste vette koe uit de weide gehaald (of liever van den stal genomen, want Rijnland staat voor een goed deel door de vele regens onder wa ter), haar doen slachten en als bewijs zij ner erkentelijkheid aan de behoeftigen in deze gemeente doen ronddeelen. Het beest, zegt men, had eene verkoopswaarde van f350, en een paar der fijnste stukken zijn naar de spoorwegdirectie in den Haag gezonden. Door de uitbreiding, die ten gevolge van het maken der spoorlijn Zwolle—Al melo het stations-emplacement te Zwolle zal doen ondergaan en waardoor de Schel- lenweg van den Deventer straatweg moet worden afgesneden, zal, om in dat groote ongerief eenigszins tegemoet te komen, over de spoorlijnen een groote hangbrug gemaakt worden voor voetgangers, en wel ter lengte van ruim 100 meters en ter breedte van 3.80 meters. Onder overleg ging van een teekening dier brug is aan de gemeente Zwolle de vraag gedaan, of deze genegen is, tegen een later overeen te komen schadeloosstelling het onder houd op zich te nemen van de toegangs wegen en opritten dier brug. Uit Eindhoven wordt van 2 December aan de Middelb. Ct. gemeld De machinist H., aan wien de oorzaak van hetalhier op 23 November plaats ge had hebbende ongeval geweten wordt, is in zoo verre genezen, dat hij naar zijne woonplaats (Rotterdam) is vertrokken. Bet bericht in sommige bladeq, als zou hij gearresteerd zijn, is dus niet juist. Zijn denkvermogen, dat door een hoofdwond geleden had, heeft hij terug gekregen. De conducteur J., die een zijner beenen brak, neemt in beterschap toe; ook in den toe stand van den conducteur R., die een zware hoofdwond had bekomen, is verbe tering. Het overige personeel is reeds zoo verre hersteld, dat het in de volgende week zijn dienst kan hervatten. De dokter Anderegg uit Rosmalen, die in de trein zat heelt de eerste geneeskundige behan deling verricht. In strijd met de berichten, volgens welke de machinist R. dronken was, kunnen wij medeelen dat dit niet het geval is geweest. R. is een zeer oppassend man, die zelden gebruik, nimmer misbruik van sterkeu drank maakt. Onze in slilte dragende Javanen worden met den dag al wijzer en beproeven reeds om door bommen van eigen maaksel ver woestingen aan te richten. De bewoners van een groot huis te Djokdjokarta zoo deelt men aan on derstaand blad mede werden onlangs des avonds opgeschrikt door het vallen van een hard voorwerp in de voorgalerij. Men ging daarheen en ontdekte een pot (prioek), goed in katoen gewikkeld en, deze omwikkeling open tomend, zag men, dat de prioek geheel gevuld was met kruit en zwavel, terwijl een nog flauw brandend kooltje boven de zwavel en het kruit lag. Een én ander werd zorgvuldig opgeno- nomen en de prioeknog half warm aan de politie overgegeven, die de zaak in onderzoek heeft genomen. (Mat.) BERICHTEN UIT ATJEH. Omtrent de onderwerping van Habib Abdul Rachman meldt de gouverneur van Atjeh in een officieel rapport het vol gende Heden, 11 October, werd een brief van den bevelhebber, bestemd voor Habib Abdul Rachman aan diens zendelingen te Lambaroe ter hand gesteld, die onmiddel lijk daarop met dezen brief vertrokken. Zaterdag 12 October. Daar in den laat- sten van Habib Abdul Rachman ontvan gen brief weder den 16den Sawal (13 October) door hem was opgegeven als de datum waarop hij zich zou komen onder werpen, vertrokken heden op last van den bevelhebber de chef van den staf en de adsistent-resident A. Sol, als gemachtig den, naar het bivak Anagaloeëng, om Ha bib aldaar te ontvangen. Ten zeven uur des ochtends van Kotta-Radja vertrokken, kwamen zij na nog eenig oponthoud te Lambaroe, tegen 12 ure te Anagaloeëng aan. Eene verkenning onder luitenant De Graaff bracht het bericht dat Habib Abdul Rachman zich met zijne familie (een twintigtal personeu, mannen, vrouwen en kinderen) daar bevond, en dat hij zich kwam onderwerpen. Een paar officieren werden naar hem toegezonden om hem eenige oogenblik- ken bezig te houden. Intusschen liet de kommandant der vereenigde kolonnes, luitenant kolonel Tersteege, de troepen onder de wapens komen, en overeenkom stig het besprokene op den vorigen dag met den chef van den staf, drie compag- niën infanterie onder luitenant kolonel Demmeni van het bivak Montassik West ontbieden. Terwijl deze troepen in aantocht waren, kwam Habib Abdul Rachman nader, die inmiddels zijn reiskleeding had verwisseld met een staatsiegewaad, een rijk met bor duursel bezette lakenschen kaftan, waar op hij het kommandeurskruis met de ster van de Turksche orde van Osmanie droeg. De luitenant-kolonel Tersteege, de chef van den staf en de adsistent-resident gin gen Habib buiten het bivak een twintig pas tegemoet. Daar stilhoudende boog hij, vouwde de handen op de borst en zeide dat hij zich aan de Nederlandsch-Indische Regeering kwam onderwerpen. Hij werd langs den zuidoostelijken in gang aan de rivier het bivak binnengeleid naar het verblijf van den overste Tersteeg. De volgelingen werden ook daar in de nabijheid gebracht. Aan Babid zeiven werden zijne wapens gelatendie der volgelingen afgenomen en verzameld. Habid verklaarde dien morgen ten 4 ure van Tjodbada te zijn gegaan met de familieleden die bij hem wareD; hij kon niet opgeven welke personen nog meer zouden komen en wanneer. Hij betuigde overeenkomstig zijne belofte op den be paalden dag te zijn gekomen, volkomen vertrouwen te stellen in de toezeggingen van den generaal', aan wien hij geheel overliet hoe met hem te handelenhij achtte zich gelukkig niet door ziekte of slecht weder verhinderd te ziju geworden. Hij zeide dat Toekoe Moeda Bait ver moedelijk spoedig zich zou komen onder werpen, maar dat deze evenals andere hoofden bevreesd waren, en waarschijnlijk afwachtten hoe het hem (Habid) zoude gaan. Hij schreef terstond nog een brief aan Toekoe Bait den raad bevattende om zich te Anagaloeëng te komen aanmelden. In het bivak zouden een paar pangli- ma's aehterblijven, om de nakomenden te ontvangen. Er werd bepaald dat Habib en gevolg zoo spoedig mogelijk ten 9 ure, naar Kotta- Radja zouden geleid woeden. Drie coin- pagnien infanterie uit het bivak Montas- sik-West onder den luitenant-kolonel Dem menie werden afgewezen; te Lamba roe gekomen zou een dezer compagnien terugkeeren en daar vervangen worden door eene der aldaar gelegerde compagnien iufanterie; voorts zou daar de cavalerie (een 12tal ruiters) en te Pagger Ayer- Missigit twee sectien bespannen bergka- nons bij den stoet aansluiten. Ten 8s/4 uur voormiddags zond de chef van den staf door den luitenant der opna me, Hooijer, rapport aan den bevelhebber te Kotta-Radja van Habibs komst en van de genomen maatregelen, en kondigde zijne komst te Kotta-Radja omstreeks 1 a 2 uren 'snamiddags aan. Eerst ten 93/4 ure kon de tocht aanvan gen. Tusschen de eerste en tweede com pagnie reed Habib, aan zijne rechterzijde de chef van den staf, links de adsistend- resident. De vrouwen en kinderen in tan does van de ambulances, het gevolg en de bagage volgden tusschen de tweede en derde compagnie. In 't geheel waren er 4 mannen, 9 vrouwen (onder welke 1 vrou welijk kind) en 1 kind (mannelijk). Ten 1 ure te Longbattah-Missigit ge komen, werd halt gehouden. De luitenant Bischoff van Heemskerck, adjudant van den bevelhebber, bracht het bericht dat de generaal omringd van de officieren der zee- en landmacht en van de ambtenaren Habib spoedig wilde ontvangen. Ten 2 ure marcheerde de stoet den kra ton binnen, waar alle troepen onder de wapens stonden. Op het plein voor de gouverneurs-woning werd afgestegen en aan Habib verzocht met zijn gevolg te wachten. De chef van den staf en de adsistent- resident traden binnen., rapporteerden Habibs komst, en verzochten des gene raals bevelen. De generaal gaf te kennen Habib te zullen ontvangen, waarop de chef van den staf en de adsistent-resident naar Habib terugkeerden, hem bet ver langen van den generaal overbrachten en hem binnenleidden. De onderwerping vond daar op de meest plechtige wijze plaats. Te 3 ure was de plechtigheid afgeloopen. Voor Habib en zijn gevolg werd een ledige hoofdofficiers-woning in den kra ton beschikbaar gesteld, Hij zou eenige dagen verblijven. Des avonds ten 9'/4 uur verscheen te Kotta-Radja Toekoe Moeda Bait met Habibs oudste vrouw en een paar kinde ren. Toekoe Bait had Tjotbada ten 9 ure voormiddags verlaten en onder weg Ha bibs brief ontvangen. Hij werd buiten den kraton gelogeerd. GEMENGDE BERICHTEN. De Revue des Travaux Ptiblice ver neemt, dat Ferdinand de Lesseppe, die voor familie-aangelegenheden naar Tunis is vertrokken, van deze omstandigheid zal gebruik maken om aan den bey van Tunis vergunning te vragen, voor zooveel betreft Tunees grondgebied, tot de uitvoering van het bekende plan betreffende den aan leg van eene binnenzee ter plaatse van de woestijn van Sahara, In eene weide onder Haarlemmerliefde is een paard vermoord en zijn twee paar den gevonden wier staarten zijn afge sneden. Te Rijswijk is verleden Woensdag een politieverordening vastgesteld tegen het mishandelen van dieren.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3